Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, louben είπε

Τοτε Φιλε πηγαινετε Βενετια. Ειναι Μικρη περπατιεται ανετα, δεν θα φας την Ταλαιπωρια των μεγαλων αποστασεων (Τραινα , προαστιακοι Λεωφορεια),εχει Μηδενικη Εγκληματικοτητα (σημαντικο για εμενα) και επισης Σημαντικο οσ0 και να σου Φαινεται Περιεργο Μπορεις με το ιδιο Ποσο αντι να μεινεις σε μετριο καταλυμμα στη Βενετιανα μεινεις Σε 4αστερο ξενοδοχειο λιγο πιο ΜΑκρια απο το κεντρο (πχ στο Μεστρε) που ειναι 10 λεπτα αποσταση με το τραινο (Πχ εμεις ειχαμε μεινει στο Plaza απεναντι απο το σιδηροδρομικο σταθμο. 4αστερο πολυ ωραιο ξενοδοχειο στα 100 ευρω η νυχτα με πρωινο .

Αν και απο οτι ειδα Γινονται συνεχεια προσφορες και μεσα στην Πολη.

Με τέτοιο avatar έλεγα θα προτείνεις καμιά Φλόριδα! :lol:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, vforvendetta85 είπε

Με τέτοιο avatar έλεγα θα προτείνεις καμιά Φλόριδα! :lol:

Εγραψες φιλε.

15 ώρες πριν, vasilissouvlaki είπε

Το θέμα είναι ότι άκουσα από γνωστό μου ότι η Βενετία βρωμάει και ιδικά το καλοκαίρι. Αληθεύει?

Αστικος ΜΥθος απο την αποψη οτι δεν ειναι χαβουζα που ζεχνει και βρωμαει σε αποσταση Χ χιλιομετρων (τουλαχιστον τις φορες που ειχα παει εγω. 

ΠΑνβρωμικη ειναι η θαλασσα κυριως στα πλευρικα καναλια που δεν ανανεωνεται το νερο .

Επισης καλοκαιρι μη περιμενεις να εχει καυσωνα , απο ολες τις φορες που ειχα παει καλοκαιρι τις 2 εβρεξε κιολας.

Οπως και να χει ειναι καλη επιλογη , εξαρταται ομως και απο τις μερες , τοbudget κτλ.

Για 4-5 μερες ειναι ωραια, αν δεν εχετε ξαναπαει για χαλαρη εξερευνηση, εκδρομη στα Murano , burano κτλ (θελουν μια μερα στο νερο) και φαγητο, καφε κτλ.

Απλα (φυσικο) δεν εχει νυκτερινη ζωη τυπου clubs κτλ.

ΓΙα περισσοτερο χρονο το συνδυαζεις με εκδρομες τριγυρω.

Eιπες για μηνα του Μελιτος οποτε συνδυασε το με ενα καλο και οικονομικο ξενοδοχειο. Aκομη και μεσα στη Βενετια βγαινουν συνεχεια προσφορες για πολυ καλα ξενοδοχεια (με περιορισμους πχ στους χωρους κτλ)

Στο Λονδινο ακομα και αν δε σας φανε οι δρομοι (που θα σας φανε) το budget θα παει στο θεο.

Ενδεικτικα στη Βενετια υπαρχει η δυνατοτητα φαγητου (Πιτσα κτλ) πανω στο ΚΑναλι (περιξ του Ferrovia station) σε τιμες Ελλαδας , αν λεει κατι αυτο γιa το Budget.

Επεξ/σία από louben
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, louben είπε

 

Επισης καλοκαιρι μη περιμενεις να εχει καυσωνα , απο ολες τις φορες που ειχα παει καλοκαιρι τις 2 εβρεξε κιολας.

 

H δική μου εμπειρία από καλοκαίρι, Αύγουστο, ήταν τεράστια υγρασία που έκανε τη ζέστη απλά ανυπόφορη. Σαν ασφυκτική σάουνα ήταν. Και με συννεφιά. 

Οι άντρες δεν επιτρέπεται να κυκλοφορήσουν χωρίς t-shirt και ήμουν με κάποιον που δεν το είχε συνηθίσει σε τέτοιες καιρικές συνθήκες, είχε βγάλει την μπέμπελη.

Να τα λέμε και αυτά. 

Δεν θα ξαναπήγαινα με τίποτα Βενετία καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ εγω εχω παει 

2 ώρες πριν, wahnsinn είπε

H δική μου εμπειρία από καλοκαίρι, Αύγουστο, ήταν τεράστια υγρασία που έκανε τη ζέστη απλά ανυπόφορη. Σαν ασφυκτική σάουνα ήταν. Και με συννεφιά. 

Οι άντρες δεν επιτρέπεται να κυκλοφορήσουν χωρίς t-shirt και ήμουν με κάποιον που δεν το είχε συνηθίσει σε τέτοιες καιρικές συνθήκες, είχε βγάλει την μπέμπελη.

Να τα λέμε και αυτά. 

Δεν θα ξαναπήγαινα με τίποτα Βενετία καλοκαίρι.

εγω εχω παει απο Μαιο ως τελη  Ιουνιου αρχες Ιουλιου( την ημερα που ειναi τα Πυροτεχνηματα).Δεν αμφισβητω τα οσα λες. Την περιοδο που εχουμε παει εμεις παντως ηταν σαν ανοιξη και δεν ειχαμε θεμα με τη ζεστη (πιο πολυ με τη βροχη.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, πετάω σε λίγες μέρες για Σουηδία, Στοκχόλμη. Έχει κανείς να προτείνει μέρη που αξίζει να δει κανείς, συμβουλές για την διαμονή γενικότερα, τί παίζει με συνάλλαγμα/πληρωμές με κάρτα κτλ..

Ευχαριστώ για το χρόνο σας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχει ταξιδέψει κάποιος με την wizz air να μου πει εντυπώσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, vforvendetta85 είπε

Έχει ταξιδέψει κάποιος με την wizz air να μου πει εντυπώσεις; 

δεν έχω ταξιδέψει αλλά απο ότι κατάλαβα απο τους όρους σχετικα με τις χειραποσκευές. πέραν απο μια βαλίτσα που μπαίνει πάνω απο το κάθισμα δεν σου επιτρέπει να έχεις άλλη μαζί σου όπως πχ μια τύπου σχολική τσάντα ώμου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει πάει κανείς Gdansk ή Poznan στην Πολωνία? Θα φτάσω στο Gdansk απόγευμα τέλος Ιουλίου και έλεγα αν αξίζει να μείνω ένα βράδυ εκεί, ή να το πάω σερί για τον προορισμό μου.

Από Poznan θα φύγω, οπότε αν αξίζει κ εκεί κάτι να δω...

Επεξ/σία από Pseudonumo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pseudonumo είπε

Έχει πάει κανείς Gdansk ή Poznan στην Πολωνία? Θα φτάσω στο Gdansk απόγευμα τέλος Ιουλίου και έλεγα αν αξίζει να μείνω ένα βράδυ εκεί, ή να το πάω σερί για τον προορισμό μου.

Από Poznan θα φύγω, οπότε αν αξίζει κ εκεί κάτι να δω...

Έχω μείνει για ένα απόγευμα. Συμπαθητικό μέρος, ωραίο για ένα απογευματινό περίπατο στο παλιό κομμάτι της πόλης και πλάι στο ποτάμι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρκελώνη>

θα πάω Βαρκελώνη με την κοπελιά στο τέλος του μήνα και θα ήθελα κάποια συμβουλή εκτός από τα κλασσικά μέσα στην πόλη

-για  φαγητό

-μονοήμερες εκτός πόλης

-wine-tasting

-τι δεν αξίζει από τα στάνταρ.

Και οποιαδήποτε άλλη συμβουλή ευπρόσδεκτη.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...