Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 06/04/2018 στις 2:01 ΜΜ, Pseudonumo είπε

Για ταξίδι Πολωνία τον Αύγουστο, κοιτάζω να κλείσω εισιτήρια. Και σαν γενική απορία τα αεροπορικά εισιτήρια!

Μπορώ να πάω 30/7 ως 1/8 και να φύγω περίπου 27 ως 31/8, με πιο βολικό το αεροδρόμιο του Poznan.

Κοιτάζω τις τιμές στα εισιτήρια και γενικά ανεβαίνουν όσο περνάνε οι μέρες και έχουν φτάσει τα 96 ευρώ με επιστροφή Ryanair, όμως δε βλέπω ιδιαίτερα υψηλές τιμές π.χ. για τον Απρίλιο. Λόγω Αυγούστου θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν? Να τα κλείσω τώρα ή να περιμένω, υπάρχει περίπτωση να πέσουν?

Για τον Απριλιο μπορει το αεροπλανο να ειναι αδειο οποτε να σκοτωνουν θεσεις για το γεμισουν. Αν τα εισιτηρια ανεβαινουν καθημερινα, εγω αν ημουν στη θεση σου θα τα εκλεινα. Ειναι αρκετα μεγαλο το ρισκο του να τα χρυσοπληρωσεις ή να τα χασεις τελειως προσπαθωντας να κερδισεις 10-20€ που θα πεσουν, αν πεσουν, που σε καλοκαιρινες πτησεις δεν ειναι πολυ πιθανο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/4/2018 στις 10:55 ΠΜ, palasd είπε

Ναι λόγω χαμηλότερης  τιμής μόνο από εκεί τα τελευταία δύο χρόνια όποτε κατεβαίνω Ελλάδα ,από ότι έχω καταλάβει είναι θέμα ασφάλισης η χαμηλότερη τιμή .

Καλό είναι να έχεις credit card αλλιώς σου αφαιρούνε από την κάρτα 1700Ε σαν εγγύηση που στα επιστρέφουν μετά από περίπου ένα μήνα επίσης ποτέ δεν πήρα αυτό που έκλεισα αλλά κάτι παρόμοιο ή λίγο καλύτερο, πχ  τον χειμώνα είχα νοικιάσει 500 cc για ένα μήνα με 7.5Ε την ημέρα και μου δώσανε tipo

 

Στις 5/4/2018 στις 10:45 ΠΜ, totem_lost είπε

Την έχεις χρησιμοποιήσει; Μου βγάζει fiat panda στα 152 ευρώ για 28 μέρες με unlimited km. Too good to be true :huh:

 

Στις 5/4/2018 στις 8:42 ΠΜ, palasd είπε

https://www.goldcar.es/en/reservas/disponibilidad/ με διαφορά η φθηνότερη εταιρεία

Ενδιαφέρομαι για ενοικίαση για 2,5 μήνες Αθήνα. Για Μάιο, Ιούνιο, και μισό Ιούλιο. Για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από 28ημερες, αν κατάλαβα καλά, σου λέει ότι κλείνεις αμάξι για τις πρώτες 28 ημέρες και μετά ακολουθείς την ίδια διαδικασία και ξανά κλείνεις για άλλες 28 ημέρες. Για Μάιο έβγαλε 209€/μήνα. Για Ιούλιο 400+€ και για Ιούλιο δεν δίνει δισθεσιμοτητα......καμία άλλη πρόταση για 2,5 μήνες ?

Επεξ/σία από mobile_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Θέλω το Σάββατο το πρωί να πάρω το αυτοκίνητο και να κάνω μια όμορφη διαδρομή εκτός Αθήνας που πραγματικά να την ευχαριστηθω, να πιω έναν καφέ κάπου και να γυρίσω το βράδυ.

Έχετε να προτείνετε κάτι;

Βασικά πιο πολύ θέλω να ευχαριστηθω την οδήγηση

Budget για βενζίνη και διόδια κάνα 80αρι πήγαινε-ελα.

Επεξ/σία από giannis2429
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τον Άγιο Ιωάννη το Ρώσο, στην Εύβοια. Για παραπάνω δεν ξέρω γιατί μετά τις φωτιές δεν έχω πάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2018 στις 8:42 ΠΜ, palasd είπε

https://www.goldcar.es/en/reservas/disponibilidad/ με διαφορά η φθηνότερη εταιρεία

Μακριά. Είναι scam στην κυριολεξία. Την έχω πατήσει και προσωπικά. Διαβάστε λίγο μερικά reviews στο Internet (π.χ. Google Maps) για αυτήν την εταιρία και θα απορήσετε το πώς παραμένει σε λειτουργία και γιατί ο κόσμος κλείνει από αυτήν.

Στο τέλος το αυτοκίνητο θα βγει πολύ πολύ πιο ακριβό και θα σας αναγκάσουν να αγοράσετε extra ασφάλειες κ.τ.λ.

Βρείτε μια μικρή τοπική εταιρία και νοικιάστε από εκεί το αυτοκίνητο σας. Καλύτερη εξυπηρέτηση θα έχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vforvendetta85 είπε

Προς τον Άγιο Ιωάννη το Ρώσο, στην Εύβοια. Για παραπάνω δεν ξέρω γιατί μετά τις φωτιές δεν έχω πάει. 

Προς τα κει είχα και γω το νου μου και μετα να κατέβαινα λίμνη Ευβοίας αλλά είναι μια διαδρομή που την έχω κάνει αρκετές φορές.

Τεσπά thanks πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, giannis2429 είπε

Προς τα κει είχα και γω το νου μου και μετα να κατέβαινα λίμνη Ευβοίας αλλά είναι μια διαδρομή που την έχω κάνει αρκετές φορές.

Τεσπά thanks πάντως.

Πήγαινε προς Πόρτο Χέλι - Σπέτσες. Ωραίος ο δρόμος στην Επίδαυρο για οδήγηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ZauZ είπε

Μακριά. Είναι scam στην κυριολεξία. Την έχω πατήσει και προσωπικά. Διαβάστε λίγο μερικά reviews στο Internet (π.χ. Google Maps) για αυτήν την εταιρία και θα απορήσετε το πώς παραμένει σε λειτουργία και γιατί ο κόσμος κλείνει από αυτήν.

Στο τέλος το αυτοκίνητο θα βγει πολύ πολύ πιο ακριβό και θα σας αναγκάσουν να αγοράσετε extra ασφάλειες κ.τ.λ.

Βρείτε μια μικρή τοπική εταιρία και νοικιάστε από εκεί το αυτοκίνητο σας. Καλύτερη εξυπηρέτηση θα έχετε.

Ότι προσπαθούν να σου χρεώσουν ασφάλειες ή ότι περιμένουν το παραμικρό για να σε χρεώσουν ναι αλλά αν εσύ είσαι σε όλα ΟΚ τότε δεν έχεις  κανένα θέμα την έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές.

Εξυπηρέτηση καλύτερη μπορεί και να έχεις τιμή όμως όχι

Επεξ/σία από palasd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να πάω ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ Θεσσαλονίκη - Αθήνα; 

Θέλω να μου μου πείτε τρόπους για να παω Θεσσαλονίκη Αθήνα οικονομικά. Κάποια ιστοσελίδα οτιδήποτε. Ευχαριστώ πολύ και χρόνια πολλά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ZauZ είπε

Μακριά. Είναι scam στην κυριολεξία. Την έχω πατήσει και προσωπικά. Διαβάστε λίγο μερικά reviews στο Internet (π.χ. Google Maps) για αυτήν την εταιρία και θα απορήσετε το πώς παραμένει σε λειτουργία και γιατί ο κόσμος κλείνει από αυτήν.

Στο τέλος το αυτοκίνητο θα βγει πολύ πολύ πιο ακριβό και θα σας αναγκάσουν να αγοράσετε extra ασφάλειες κ.τ.λ.

Δηλαδή για πες λίγο την δικιά σου εμπειρία. Πως σε ανάγκασαν να αγοράσεις extra ασφάλειες; Από οτι βλέπω έχουν standrad CDW ασφάλεια όπως και κάθε άλλη εταιρία ενοικιάσεων. Και έχουν και full coverage εάν το επιλέξεις αλλά δεν μπορώ να φανταστώ με ποιό τρόπο ῾῾σε αναγκάζουν῾ να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, totem_lost είπε

Δηλαδή για πες λίγο την δικιά σου εμπειρία. Πως σε ανάγκασαν να αγοράσεις extra ασφάλειες; Από οτι βλέπω έχουν standrad CDW ασφάλεια όπως και κάθε άλλη εταιρία ενοικιάσεων. Και έχουν και full coverage εάν το επιλέξεις αλλά δεν μπορώ να φανταστώ με ποιό τρόπο ῾῾σε αναγκάζουν῾ να το κάνεις.

Περιμέναμε σχεδόν 30 λεπτά για το βανάκι τους και μάλιστα οι εκτυπωμένες οδηγίες τους ήταν λάθος αφού το  σημείο συνάντησης ήταν σε άλλο σημείο από αυτό που έλεγαν (μου έκοψε και ρώτησα κάτι ταξιτζήδες πριν αρχίσουμε να περιμένουμε γιατί είχαμε το μωρό μαζί μας).

Περιμέναμε 2.5 ώρες στα γραφεία τους !!! με μωρό παιδί για να παραλάβουμε το αυτοκίνητο με μόνο έναν άνθρωπο πριν από εμάς στην ουρά (άρα δεν υπήρχε ουρά).

Μάλιστα για να δικαιολογηθούν μας είπαν ότι είναι high season (λες και δεν περίμενα όρθιος με το μωρό κοιτώντας τον μοναδικό άνθρωπο που εξυπηρετούσαν…). Όσοι είναι γονείς μπορούν να καταλάβουν τι είναι να περιμένεις 1-2 αργόσχολους με ένα μωρό επί 2.5 ώρες χωρίς το παιδί να έχει τι να κάνει…

Το website τους και το σύστημα κρατήσεων είναι σκόπιμα ασαφές και υπάρχουν πάρα πολλές παράλογες και κρυφές χρεώσεις τις οποίες σου τις εμφανίζουν στο ταμείο. Ενώ στο website στη φόρμα κρατήσεων έγραφε για εγγύηση περίπου 1100 ευρώ όταν φτάσαμε μας ζήτησαν με κρυφές χρεώσεις κ.τ.λ. περίπου 1600 ευρώ ή να πληρώσουμε επιπλέον 150 ευρώ για μικτή ασφάλεια και έξτρα χρήματα για την βενζίνη που δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα ήταν…

Πρακτικά σε εξαναγκάζουν μετά από τεράστια καθυστέρηση και παράλογες χρεώσεις , να πληρώσεις επιπλέον καλύψεις ή να σου παρακρατήσουν υπέρογκο ποσό για σχεδόν 1 μήνα.

Στη συνέχεια αφού πλέον η υπομονή μου έχει εξαντληθεί η πιστωτική μου κάρτα δεν περνάει από το μηχανάκι τους… τους δίνω δεύτερη πιστωτική κάρτα (με επαρκές όριο για τα 1600+ που ζήταγαν) και πάλι δεν περνάει… Τους λέω να σας δώσω χρεωστική … «Όχι δεν περνάει»…

Ε μόλις τελικά είπα «Για να τελειώνουμε να σας δώσω τα 150 + κάτι ψιλά» μετρητά για την έξτρα ασφάλεια ως δια μαγιάς οι πιστωτικές μου κάρτες έγιναν δεκτές…

Το κόλπο είναι απλό τελικά : Σου ζητάνε να χρεώσουν την κάρτα σου ένα τεράστιο ποσό για εγγύηση οπότε η κάρτα σου κατά πάσα πιθανότητα θα ξεπεράσει το όριο της ή αν έχει επαρκές υπόλοιπο τότε ξαφνικά δεν γίνετε δεκτή ή κολλάει το σύστημα τους. Μόλις δεχτείς να πληρώσεις όμως την extra ασφάλεια όλα φτιάχνουν…  

Σε ταλαιπωρούν τόσες πολλές ώρες και παίζουν με την υπομονή σου που στο τέλος αναγκάζεσαι να υποχωρήσεις για να πάρεις το αυτοκίνητο και να σηκωθείς να φύγεις. Δεν ξέρω φυσικά ποια είναι η αντίδραση του εάν δεν έχεις κάνει κράτηση και πληρωμή μέσω internet και είναι εύκολο να πας στην απέναντι εταιρία…

Προσωπικά είχα πληρώσει 25 ημέρες πριν με την κράτηση περίπου 450 ευρώ για το αυτοκίνητο τα οποία είχαν χρεωθεί κανονικά στην πιστωτική μου οπότε ήταν δύσκολο έως αδύνατον να πάω αλλού. Τελικά τα 450 μεταμορφώθηκαν σε περίπου 700 με τις απατεωνιές τους plus η απίστευτη ταλαιπωρία.

30 ημέρες μετά την ενοικίαση βλέπω χρέωση στη πιστωτική μου κάρτα άλλα 150 ευρώ, χρέωση την οποία αναίρεσαν μετά από 2-3 ημέρες.

Έχω νοικιάσει δεκάδες αυτοκίνητα μέχρι σήμερα και ποτέ δε μου έτυχε ούτε τέτοια καθυστέρηση, ούτε τέτοιο υφάκι, ούτε τέτοιες παράλογες χρεώσεις από πολλες διαφορετικές εταιρίες όπως Hertz, Avis, και πολλές μικρότερες...

Να πώς επίσης πως το παιδικό κάθισμα σε αντίθεση π.χ. με την Avis ήταν ένα κάθισμα της πλάκας των 20 ευρώ το οποίο μάλιστα είχε λερωμένο κάλυμμά το οποίο εγώ ζήτησα και μου άλλαξαν.…

Το ύφος τους είναι «Ας διαβάζατε τους όρους χρήσης, τα γράφει όλα εκεί» μάλιστα ο υπάλληλος με ύφος χιλίων καρδιναλίων επαναλάμβανε συνεχώς τη φράση «το έγγραφε στους όρους χρήσης». Το είπε τόσες φορές και με τέτοιο υφάκι που τη τελευταία φορά του είπα όσο ευγενικά μπορούσα μετά από 2.5 ώρες ότι την επόμενη φορά που θα το αναφέρει θα γίνει χαμός γιατί όλοι ξέρουμε το πώς είναι γραμμένοι και με ποιο τρόπο οι όροι χρήσης αλλά και τα πόσα «κενά» αφήνουν οι όροι τους...

Μοναδικό θετικό ότι το αυτοκίνητο ήταν καινούριο και σε καλή κατάσταση αν και όχι επαρκώς καθαρό.

Φυσικά δεν τίθεται θέμα ενοικίασής ξανά από αυτήν την εταιρία.

Κάνε τον κόπο και διάβασε review σε ότι γλώσσα θέλεις… τα 9 στα 10 είναι αρνητικά και μάλιστα οι περισσότεροι λένε τα ίδια με εμένα πάνω κάτω.

Επεξ/σία από ZauZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giannis2429 είπε

Καλημέρα.

Θέλω το Σάββατο το πρωί να πάρω το αυτοκίνητο και να κάνω μια όμορφη διαδρομή εκτός Αθήνας που πραγματικά να την ευχαριστηθω, να πιω έναν καφέ κάπου και να γυρίσω το βράδυ.

Έχετε να προτείνετε κάτι;

Βασικά πιο πολύ θέλω να ευχαριστηθω την οδήγηση

Budget για βενζίνη και διόδια κάνα 80αρι πήγαινε-ελα.

Δοκίμασε από Φυλή να πάρεις τον δρόμο για Δερβενοχωρια, μετά λίμνη Υλική κι ύστερα Λιβαδειά για κάνα σουβλάκι. 

Δύσκολη διαδρομή αλλά με πολύ πράσινο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ZauZ thanks για τα σχόλια σου. Για να είμαι ειλικρινής εγώ σκέφτομαι να πάω να τους παζαρέψω την extra ασφάλεια (από οτι καταλαβα καλύπτει κάθε ζημιά), μιας και θέλω το αυτοκίνητο για ένα μήνα και δεν έχω σκοπό να αγχώνομαι μήπως μου το γρατζούνισε κανείς. Το εκνευριστικό είναι οτι βρίσκονται στο Κορωπί και όχι στο αεροδρόμιο, αν έκαναν τόση ώρα να σου δώσουν το αυτοκίνητο, τι γίνεται με αυτούς που θέλουν να το επιστρέψουν και έχουν πτήση να προλάβουν; Πάντως σχετικά με τα online σχόλια για τις εταιρίες, νομίζω δεν θα βρεις καμία που να μην τη θάβουν.

Επεξ/σία από totem_lost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...