Προς το περιεχόμενο

Gps Gia Aytokinhto


kostasbm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πανευρωπαϊκά χρησιμοποιώ το Mobile Navigator και Ελλάδα εκτός Αθηνών το Destinator.

 

Ο χάρτης του Mobile Navigator για Ελλάδα ανανεώνεται συχνά ; Ξέρεις πότε βγαίνουν νέες εκδόσεις και πότε ανανεώθηκε τελευταία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χάρτης του Mobile Navigator για Ελλάδα ανανεώνεται συχνά ; Ξέρεις πότε βγαίνουν νέες εκδόσεις και πότε ανανεώθηκε τελευταία;

Δε θα έλεγα ότι ανανεώνονται συχνά, ούτε καν ξεχωριστά για κάθε χώρα. Απ' ότι έχω καταλάβει η ανανέωση συμβαίνει για όλη την Ευρώπη, και η Ελλάδα πάλι καλά που υπάρχει (αυτά μέχρι τώρα, να δούμε αν η κατάσταση αλλάξει, γιατί τώρα έχουν ξεκινήσει όλοι και χαρτογραφούν Τσεχίες, Ουγγαρίες, Σλοβακίες, Σλοβενίες, Κροατίες, κτλ. οπότε ελπίζω να δώσουν και κάτι περισσότερο από Αθήνα για Ελλάδα).

 

Η πολιτική τους φαίνεται να είναι χάρτες μόνο με καινούργιες μεγάλες εκδόσεις του προγράμματος. Πχ. τώρα αναμένεται έκδοση 6 και αυτή θα περιέχει νέους χάρτες. Οι προηγούμενοι είναι από το τέλος 2004 νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είμαι στο τελευταίο στάδιο αγοράς καινούργιου αυτοκινήτου και θέλω να έχει GPS μέσα. Το θέμα είναι ότι στα μοντέλα που έχω καταλήξει (Megane & C4) βλέπω ότι καμία απο της 2 εταιρείες δεν έχει ελληνικούς χάρτες (+Ηράκλείου που θέλω εγώ) στο GPS που προσφέρει συν το ότι το δίνουν σε υπερβολικα (για μένα) ακριβή τιμή. Απ' ότι είδα παίζει κάπου στα 1,500-2500 για να βάλεις το GPS+Οθόνη και χάρτες.

Σκέφτομαι λοιπόν ότι ίσως χρειαστεί να αγοράσω κάποια άλλη συσκευή GPS για το αυτοκίνητο, που απ' ότι έχω δει κυμαίνονται σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα τιμής.

Θέλω να ρωτήσω όμως, πως θα γίνει η εγκατάσταση του? Θα υπάρχει κάποια εξτρα βάση που θα μπαίνει η οθόνη πάνω ή ενσωματόνεται στο ταμπλώ των αυτοκινήτων? Επίσης η εγκατάσταση τους είναι 'ανώδυνη' απο θέμα design ή θα χρειαστούν 'παρεμβολες' στα πλαστικά του αυτοκινήτου?

Και όσον αφορά τον δέκτη GPS? Αυτός τοποθετείται εξωτερικά ή εντος του αυτοκινήτου.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο τελευταίο στάδιο αγοράς καινούργιου αυτοκινήτου και θέλω να έχει GPS μέσα. Το θέμα είναι ότι στα μοντέλα που έχω καταλήξει (Megane & C4) βλέπω ότι καμία απο της 2 εταιρείες δεν έχει ελληνικούς χάρτες (+Ηράκλείου που θέλω εγώ) στο GPS που προσφέρει συν το ότι το δίνουν σε υπερβολικα (για μένα) ακριβή τιμή. Απ' ότι είδα παίζει κάπου στα 1' date='500-2500 για να βάλεις το GPS+Οθόνη και χάρτες.

Σκέφτομαι λοιπόν ότι ίσως χρειαστεί να αγοράσω κάποια άλλη συσκευή GPS για το αυτοκίνητο, που απ' ότι έχω δει κυμαίνονται σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα τιμής.

Θέλω να ρωτήσω όμως, πως θα γίνει η εγκατάσταση του? Θα υπάρχει κάποια εξτρα βάση που θα μπαίνει η οθόνη πάνω ή ενσωματόνεται στο ταμπλώ των αυτοκινήτων? Επίσης η εγκατάσταση τους είναι 'ανώδυνη' απο θέμα design ή θα χρειαστούν 'παρεμβολες' στα πλαστικά του αυτοκινήτου?

Και όσον αφορά τον δέκτη GPS? Αυτός τοποθετείται εξωτερικά ή εντος του αυτοκινήτου.

Ευχαριστω.[/quote']

 

 

Με το Honda CRV μου εδωσαν δωρο το Mio 168 .Στηριζεται σε θηκη που προσαρμοζεται στο ταμπλω αναλογα που θα κολησει η βεντουζα στο τζαμι.Βεβαια μπορεις να του κολησεις και ενα λεπτο μαγνητακι απο πισω και να το βαλεις οπου θελεις στο ταμπλω αφου εχεις κολησει ενα αλλο μαγνητακι (πανε σετ αυτα).Το GPS ειναι ενσωματωμενο και συνηθως δεν χρειαζεται η εξωτερικη κεραια που συνοδευει την συσκευη.Εχει και φορτιστη αυτοκινητου καθως και ρευματος και καλωδιο επικοινωνιας με το pc. Εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος.:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο τελευταίο στάδιο αγοράς καινούργιου αυτοκινήτου και θέλω να έχει GPS μέσα. Το θέμα είναι ότι στα μοντέλα που έχω καταλήξει (Megane & C4) βλέπω ότι καμία απο της 2 εταιρείες δεν έχει ελληνικούς χάρτες (+Ηράκλείου που θέλω εγώ) στο GPS που προσφέρει συν το ότι το δίνουν σε υπερβολικα (για μένα) ακριβή τιμή. Απ' ότι είδα παίζει κάπου στα 1' date='500-2500 για να βάλεις το GPS+Οθόνη και χάρτες.

Σκέφτομαι λοιπόν ότι ίσως χρειαστεί να αγοράσω κάποια άλλη συσκευή GPS για το αυτοκίνητο, που απ' ότι έχω δει κυμαίνονται σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα τιμής.

Θέλω να ρωτήσω όμως, πως θα γίνει η εγκατάσταση του? Θα υπάρχει κάποια εξτρα βάση που θα μπαίνει η οθόνη πάνω ή ενσωματόνεται στο ταμπλώ των αυτοκινήτων? Επίσης η εγκατάσταση τους είναι 'ανώδυνη' απο θέμα design ή θα χρειαστούν 'παρεμβολες' στα πλαστικά του αυτοκινήτου?

Και όσον αφορά τον δέκτη GPS? Αυτός τοποθετείται εξωτερικά ή εντος του αυτοκινήτου.

Ευχαριστω.[/quote']

 

Μην παραγγείλεις αμάξι + gps navi απο τη μαμά ,κατά 99% δεν υποστηρίζει Ελλάδα και ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ,το έχει πάθει κόσμος που έχει δώσει 3000 για navi se audi ...

Υπάρχουν λύσεις πολύ καλές όπως DESTINATOR PN ME υποστήριξη ελλάδας με αρκετές πόλεις και φυσικά πληρη ΑΘΗΝΑ,ΘΕΣ/ΚΗ,ΠΑΤΡΑ,κτλ

Για πληροφορίες δες http://www.ngi.gr

το επίσημο site sthn ελλάδα και μην ξεχνάς ΜΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙΣ GPS ME TO ΑΜΑΞΙ ΣΟΥ !!

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tpapo thanks.. κι εγώ τα ίδια είχα καταλάβει..

Το ΜΙΟ περιλαμβάνει όλο το σύστημα GPS ή απαιτεί και PDA?

Ρωτάω επειδή έχω ένα PDA και αν θα με συνέφερε να αγοράσω βάση + τον δέκτη μόνο.. Αυτά σε τι τιμές παίζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MIO είναι PDA με ενσωματωμένο GPS δέκτη..

Πάντως GiorgosH έχω αν ενδιαφέρεσαι ένα καινούργιο GPS δέκτη bluetooth με ενσωματωμένη μπαταρία λιθίου, φορτιστή αυτοκινήτου, σταθερό, βεντούζα κ.τ.λ. στα 70€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ενδιαφέρεται κανείς, πουλάω bluetooth GPS με sirf II (http://www.inkshop.gr/show_item.php?item=1035&uid=97122&pid=3&aa1=0&cid=&iscid=119&qty=1) με 90€. Κατά προτίμηση στην Πάτρα.

Θέλω να "αναβαθμιστώ" στο sirf III, αλλά δυστυχώς κοστίζει +40€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μίο 168 με τον ενσωματομένο δέκτη gps λειτουργεί σαν pda κανονικά (είναι άλλωστε) προγραμματίζεις ραντεβού το συνδέεις με υπολογιστή και κατεβάζεις τραγούδια βίντεο κ.τ.λ. είναι και πλήρως συμβατό με το outlook.. Εν ολίγοις όποιος χρειάζεται και ένα καλό pda, dont look any further.. Το αγόρασα απο πλαίσιο στα 500 ευρώ με το destinator pn και είχε μέσα δερμάτινη θήκη, κατάλληλα ακουστικά, βεντούζα για το παρμπριζ, φορτιστή σπιτιού και αυτοκινήτου, καλώδιο σύνδεσης με Pc και ευτυχώς και την κεραία που προαιρετικά την συνδέεις με το gps και δεν έχεις ποτέ πρόβλημα..

 

Χωρίς να έχω δοκιμάσει άλλο πρόγραμμα με ελληνικούς χάρτες να πώ πως είμαι υπερ ευχαριστημένος με το destinator pn, έχει 2d view, 3d view, σήματα επι της οθόνης και πλήρως προσαρμόσιμο σχεδιασμό πορείας. Επίσης είναι αρκετά ακριβές και απ'ότι ξέρω κάνει και update μέσω διαδικτύου. Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update μέσω διαδικτύου δεν κάνει, παρά μόνο μπορείς να κατεβάσεις τους νέους χάρτες απο το site της NGI.

Επίσης, η έκδοση που έχει έχει μόνο Αθήνα, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update μέσω διαδικτύου δεν κάνει' date=' παρά μόνο μπορείς να κατεβάσεις τους νέους χάρτες απο το site της NGI.

Επίσης, η έκδοση που έχει έχει μόνο Αθήνα, σωστα?[/quote']

 

 

Η εκδοση PN δεν εχει μονο Αθηνα αλλα και πολλες αλλες ελληνικες πολλεις.:-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...