Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου καλέ μου φίλε συνονόματε Γιάννη, από τα 150mg σιδήρου που θα λάβεις αρχικά το πολύ 20-25 θα απορροφήσει ο οργανισμός σου τα οποία είναι ελάχιστα...και αυτα με το που θα τα δει ο οργανισμος ενός αθλούμενου όπου διψάει για οξυγόνωση θα τα εξαφανισει σε χρονο ρεκορ... Ο ΣΙΔΗΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΕΤΑΛΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΟΦΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΣΜΕΥΣΗ ΤΟΥ.

 

Εγω προσωπικα ειχα 23 σιδηρο και 4 φερριτινη και με τα καταλληλα συμπληρωματα (σιδηρος, φολικο οξυ, C, και μονο αυτα τα 3 συμπληρωματα και χωρις τιποτα αλλο) μεσα σε διαστημα 3 μηνων ειχα 135 σιδηρο και 230 φερριτινη.

 

TO EVIOL είναι σε μορφή GEL (μέσα σε στρογγυλά σφαιρίδια ) και προσφέρει καλύτερη απορρόφηση από ένα κοινό χάπι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

150mg σιδήρου δεν είναι πάρα πολύ;Η υπερβολική λήψη σιδήρου μπορεί να προκαλέσει μεγάλα προβλήματα..

(Σκέψου για τι μιλάμε τόση ώρα ε; Από πού μαζεύονται σιγά σιγά τα προβλήματα σίδηρος, πρωτεΐνες συμπληρώματα απορρόφηση επικουρικές συνθετικές ουσίες και πάει λέγοντας και που είσαι ακόμα . . . ).

Αν η προπόνηση είναι σοβαρή και σε αθλητικό επίπεδο , προσαρμόζεται φυσιολογικά ο οργανισμός σε αύξηση αγγείων , όγκου αίματος και πιέζεται η διαδικασία παραγωγής ερυθρών αιμοσφαιρίων με επίπτωση αρνητική στον αιματοκρίτη. Οι αθλητές χρειάζονται παραπάνω ποσότητες σιδήρου , τις διπλάσιες από τους ενήλικες μη ασκούμενους , πράγμα το οποίο μας φέρνει σε ένα πρόβλημα που θέτεις: 150 mg ???????????? ένας μέσος ενήλικας χρειάζεται 18mg ημερησίως ο αθλούμενος γύρω στα 25- 30 mg.

Προσυπογράφω για την επικινδυνότητα που αναφέρεις στην υπερκατανάλωση σιδήρου , αιμοχρωμάτωση, κίρωση ύπατος , καταστοφή ενδοκρινών αδένων, διαβήτη και άλλα, όπως αιμοσιδήρωση , είναι σκόπιμο να αναφέρουμε την περιορισμένη ικανότητα του οργανισμού αποβολής του σιδήρου.

Βέβαια και εδώ όπως και παντού στο θέμα αθλητικών διαιτολογίων η καλύτερη πρακτική είναι η πρόληψη . . .η θεραπεία με σιδηρούχα παρασκευάσματα είναι ζήτημα ιατρικής κρίσης καθαρά. Ο γιατρός για να καταφύγει σε χορήγηση σιδήρου θα εξαντλήσει κάποια περιθώρια , και αυτό είτε θα έχει να κάνει με το χρονικό διαστημα αποκατάστασης του προβλήματος του αθλητή πράγμα που σημαίνει ότι έχει κάνει λαθη στην διατροφή του είτε σε κλινικές περιπτώσεις. . . είναι όμως γεγονός και αυτό αφορά μόνο αθλητές ότι μπορούν να γλιτώσουν από τον πονοκέφαλο της αναιμίας με μια προληπτική αγωγή , αλλά μιλάμε για 25 mg ανα δεύτερη μέρα , που τα 150 !!!!!!!! :) Ευλόγησον . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς το πρόβλημα δεν είναι στην ποσότητα της πρωτεΐνης αλλά στην απορρόφηση της ..Από γαστρεντερικό πως πας;

 

Δεν τα πηγενα καλα, αλλα εχω φτιαξει τωρα... καναμε τεστ διαφορα με την διατροφολογο μου με ειδικα εργαλεια και παρ' ολες τις θερμιδες που παιρνω υμηρεσιος 3800Kcal:shock: ενω κανονικα ειναι 1900Kcal που θα επρεπε να λαμβανω για ομαλη αυξηση του βαρους... αλλα.... δε περνω ουτε μισο gr. και μερικες φορες που επαναλαμβανουμε και ειναι στο -μειον!!!! Μου πε οτι ο μεταβολισμος μου ειναι απιστευτος και δεν μπορει να καταλαβει τι συμβενει... οι εξετασεις μου ειναι φυσιολογικες αιματος και ουρων...:-? τωρα θα δουμε παλι μετα το πασχα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα ειχα 23 σιδηρο και 4 φερριτινη και με τα καταλληλα συμπληρωματα (σιδηρος, φολικο οξυ, C, και μονο αυτα τα 3 συμπληρωματα και χωρις τιποτα αλλο) μεσα σε διαστημα 3 μηνων ειχα 135 σιδηρο και 230 φερριτινη.

 

Αν σκοπεύεις πάντως να συνεχίσεις με 150mg πιστεύω οτι θα αντιμετωπίσεις προβλήματα υγείας άμεσα..Καλός ο αθλητισμός αλλά η κατάχρηση του μπορεί να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα..

Ενδεικτικά θα σου πω οτι ο scott jurek υπερμαραθωνοδρόμος(πρώτος στο περσινό σπάρταθλο 200km)τρέχει πάνω απο 10 24ωρους αγώνες το χρόνο και παρότι είναι χορτοφάγος, δεν παίρνει συμπλήρωμα σιδήρου.

 

Και μη νομίζεις οτι είμαι αντίθετος με τα συμπληρώματα,παίρνω και εγώ συμπληρώματα βιταμινών μετάλλων και μερικών αμινοξέων απλά η υπερβολή ειδικά με τα μέταλλα μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες του οργανισμού με τα αντίθετα αποτελέσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάτι πολύ απλό , πως αποφάσισες να πάρεις το σκεύασμα αυτό χωρίς πρώτα να εξακριβώσεις τι είναι ώστε να μην έχεις απορίες; Γιατί δεν ρωτάς αυτόν που στο σύστησε ,βασιζόμενος πάντα στην ιδιότητά του . Τι είναι αυτός που στο πρότεινε ρε παιδί μου;

Και τέλος τι ζητάς απο ένα forum να βρεις και μάλιστα στο insomnia , πάνω στην συγκεκριμένη σου απορία που να καλύπτει όλα τα αμφιλεγόμενα στην γενική συζήτηση του thread καθώς και στο γυμναστήριό σου;

Να ακούσεις τι , αφου έτσι κι αλλιώς άρχησες να το παίρνεις.

 

 

1)o γυμναστης μου τονισε πως δεν υπαρχει κανενα προβλημα....

2)απο το φορουμ ευελπιστω να βρεθει καποιος που το εχει χρησιμοποιησει ή εχει γνωσεις....

οπως εχω ξααπει ακουω ολες τις γνωμες, διασταυρωνω και συμφωνα με την κριση μου βγαζω συμπερασματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι είναι πολύ καλό που το ψάχνεις και που θέλεις να διασταυρώνεις τις πληροφορίες σου , και αυτό παει στο οτιδήποτε. Ακόμα καλύτερο θα ήταν...να είχες πρώτα ολοκληρώσει την ερευνά σου για το σκεύασμα να τεκμηριωθεί όντως οτι σε καλύπτει και μετά να προχωρήσεις στην χρήση του. :|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι είναι πολύ καλό που το ψάχνεις και που θέλεις να διασταυρώνεις τις πληροφορίες σου , και αυτό παει στο οτιδήποτε. Ακόμα καλύτερο θα ήταν...να είχες πρώτα ολοκληρώσει την ερευνά σου για το σκεύασμα να τεκμηριωθεί όντως οτι σε καλύπτει και μετά να προχωρήσεις στην χρήση του. :|

 

απλα απ οσα μου ειπε ο γυμναστης μου για το προιον και τη δοσολογια καταλαβα οτι με καλυπτει πληρως....

 

και του εχω απολυτη εμπιστοσυνη καθως τον ξερω χρονια και ειναι σαν φιλος μου....

 

παρολα αυτα θα ηθελα να το ψαξω περετερω καθως πολλες φορες ουτε οι ιδιοι οι γυμναστες μπορουν να τα ξερουν "ολα" για καθε προιον...πολλα συμβαινουν και δεν ξερεις τι γινεται....;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι 17 χρονών λέει το προφιλ σου και έχεις γυμναστή γνωστό που σου συστήνει συμπλήρωμα πρωτείνης ! Δεν έχω λόγια ! :?

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι , μπορεί να είναι φίλος σου και καλός άνθρωπος και έμπιστο άτομο κτλ κτλ, αλλά γυμναστής, μια φορά , ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

δεν χρειαζεται καποιος συμπληρωματα οταν εχει ρυθμισει στην εντελεια την διατροφη του.Αν μιλαμε για ΒΒ τοτε αυτο σημαινει πληθωρα πρωτεινων, χαμηλου γλυκ.δεικτη υδατανθρακες και καλα λιπη.Οποιος ακομα συνεχιζει να πιστευει οτι χωρις αρκετη πρωτεινη θα χτισει σωμα πλαναται οικτρα, το λεω γιατι καπου διαβασα εδω αποψεις ατομων που ειναι προφανες οτι δεν εχουν σχεση με το αντικειμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπέρα και καλως σας βρήκα,

 

Για πρώτη φορα στα 28 μου χρόνια χρεισιμοποιώ συμπληρωματα διατροφης και συγκεκριμένα την Optimum 100% Whey Protein.Δεν περιμένω να δω "τρελα" αποτελεσματα αλλα σιγουρα θα βοηθήσει στην γράμωση.Επίσης σκέφτομαι να χρεισιμοποιήσω αμπουλες καρνιτινης για την καυση του συσωρευμενου λιπους στην περιοχή της κοιλιάς (βασικά για να ισιώση).

Να τονίσω πως ειμαι σε πρόγραμμα όγκου με 4-5 προπονήσεις την εβδομάδα.

1.73/70 κ

Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας πάνω στην χρήση των συγκεκριμένων ουσιών.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την καρνιτινη δν προκειται να δεις καμια διαφορα!η καρνιτινη ισως εχει καποια αποτελεσματα μονο σε ατομα που βρισκονται σε υψηλο επιπεδο!αν δν βρισκεσαι σε τετοιο επιπεδο(κ μαλλλον οχι αφου ρωτας) δν θα δεις διαφορα!επισης το λιπος δν καιγεται επιλεκτικα!δλδ δν διαλεγω να καψω λιπος μονο στη περιοχη της κοιλιας!συνηθως για τους ανδρες η περιοχη της κοιλιας ειναι η τελευταια που "αδειαζει" απο λιπος!οσον αφορα την πρωτεινη αν δν κανεις σωστη προπονηση κ διατροφη τα αποτελεσματα δν θα ειναι τα αναμενομενα!εξαλου ακομα κ αν φαινεται υπερβολικο το 80% του γυμνασμενου σωματος φτιαχνεται στη κουζινα!:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι πολυ αδυνατος παρε μια πρωτεινη με περισσοτερο υδατανθρακα

 

Καταρχας σας ευχαριστώ για τις απαντησεις.Ειχα τοπικο παχος στην περιοχη της κοιλιας.Ημουν στα 74 κιλα,κανοντας διατροφη και προπονηση εφτασα στα 70 και τωρα ειπα μηπως καταφερω και παρω και λιγο ογκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TO μονο σιγουρο φιλε ειναι οτι δεν μπορεις να τα κανεις και τα δυο ταυτοχρονα (εκτος των πρωτων μηνων που ξεκινας βαρη και διατροφη). Επικεντρωσου στο ενα απο τα δυο. Θα σου προτεινα να βαλεις μυς πρωτα (αλλωστε οσο πιο πολλους μυς εχεις τοσο πιο ευκολα θα καιγεται και το λιπος) και ασε την καυση του λιπους για μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν μπορω να κανω και τα 2 μαζι αλλα στην περιθοχη της κοιλιας εχω περισσοτερο συσωρευμενα υγρα παρα λιπος.Να ισιωσω θελω στο στομαχι.Οι υδατανθρακες δεν προκαλουν κατακρατηση υγρών????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...