Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα παιδια ειναι απλα τα πραγματα, γιατι πνιγεστε μερικοι σε μια κουταλια νερο και δε σκεφτεστε λογικα;

 

ενταξει καποιος που ξεκιναει γυμναστηριο και ειναι 70 κιλα μπορει να παρει οση πρωτεινη χρειαζεται τρωγοντας 6 φορες ας πουμε.

Εγω που γυμναζομαι ομως 5 χρονια + και ζυγιζω 105 κιλα πως θα παρω την πρωτεινη που χρειαζομαι; τρωγοντας 12 φορες; ελα μου πουτ δε γινεται ομως να τρωω 12 φορες. Αρα χρειαζομαι συμπληρωμα πρωτεινης.

SO SIMPLE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Ολα ειναι θεμα μετρου.Αν πχ εμενα με βοηθαει η πρωτεινη να παρω το 1-1.5γρ. που χρειαζομαι ανα kg βαρους καθημερινα που ειναι το προβλημα?το προβλημα δημιουργειται σε αυτους που παιρνουν υπερμετρες δοσεις πρωτεινης πολυ υψηλοτερες απο αυτες που εχει αναγκη ο οργανισμος τους...εκει οι νεφροι και το ηπαρ ξεσκιζονται για να μεταβολισουν την εξτρα πρωτεινη και τοτε δημιουργειται το προβλημα(και παλι χρειαζεται καποια χρονια για να εξελιχτει σε σοβαρη νοσο...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φιλαρακι εγω για την παρτη μου και μονο το κανω.Περα απο την πρωτεινη παιρνω και καρνιτινη,λυποδιαλυτης για να ισιωσω στομαχι.Μολις τελειωσουν αυτα ΤΕΛΟΣ για μενα τετοιου ειδους σκευασματα.Απο εκει και περα προπονηση και αγιος ο θεος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ξαναλεω για οσους πιστευετε οτι ειναι καθαρα παθητικη γυμναστικη η πλατφορμα με τις δονησεις, οτι εγω γινομαι μουσκιδι στον ιδρωτα και δεν ειμαι γενικα αγυμναστη, να πεις οτι τωρα πρωτοξεκιναω... απλως τα ειχα παρατησει λογω χρονου για καμποσους μηνες... οταν... δονουμαι λοιπον :D ιδρωνω τρελα... σε μερικες ασκησεις τα ρημαδια τα 30 δευτερολεπτα δεν περνανε με τιποτα!!! και πολυ σφιξιμο! αλλα εχω ενα γυμναστη πολυ σουπερ, που μου κανει και πλακιτσα και περναμε καλα... ειδικα σε μια ασκηση για τα μπουτια, που υποφερω, μου κρυβει το χρονο για να μην βλεπω και δεν μπορω να την κανω!!! :-P :-P παντως μετα απο αυτο δεν παω σπιτι μου να κατσω. κανω κανα εικοσαλεπτο διαδρομο με μεση ταχυτητα που ειναι σαν αποθεραπεια για τους μυς... τη διατροφη μου την προσεχω, γυμναζομαι, να δουμε, σε λιγο καιρο θα φανει τι κανει η περιφημη δονηση, με αυτα που διαβαζω χαιρομαι!! με τα περισσοτερα τουλαχιστον! το εχω βαλει πεισμα, ομως, θα τα χασω τα κιλακια που θελω, βεβαια περισσοτερο με νοιαζουν οι ποντοι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ειμαι 90 κιλά οκ; (είναι αρκετά κιλά) και για τις ανάγκες μου χρειάζομαι 1-1.5 γρ/κιλό την ημέρα , είναι ποσοστό το οποίο ακόμα και υπερτροφία να ήθελα είναι αρκετό, αν και κάνω άλλου είδους προπονήσεις. Δεν αντιμετώπισα ποτέ προβλημα στο να συγκεντρώσω τις πρωτεινες μέσω της φυσικής διατροφής . ΜΑ ΠΟΤΕ ! είναι πανευκολο και τις πέρνω χωρις ιδιαίτερη προσπάθεια. . .αλλά τρώ σωστά, 5-6 γευματα ισσοροπημένα ! Τι να πω για άτομα κάτω απο 80 κιλά δηλαδή , τόσο δύσκολο είναι ; . . .βλέπω ασκούμενους που πέρνουν scoop πρωτεινης πρωι μεσημερι βράδυ μαζί με ακατάπαυστη μάσα και απο προπονηση σκατά! Δεν μεταβολιζουν τις σκονες που περνουν και δεν γυμνάζονται σωστά και αρκετά με αποτέλεσμα τα προκοίλια !! Από την άλλη αυτό που με προβλημάτιζε πάντα δεν είναι ουτε οι πρωτεινες , ούτε τα γιατροσόφια , αυτό που με προβληματιζε είναι αν ιδρώνει αρκετά ο κώλος μου και αν υπομένω στους στόχους μου. Οι απαιτήσεις προπόνησης για έξτρα συμπληρώματα και για φάρμακα είναι τόσο υψηλές όπου ένας μέσος ασκούμενος ή ακόμα και ένας αθλητής χομπίστας , διολου ταπεινός στις επιδόσεις του, δεν τις αγγίζει με τίποτα . αλλά με τίποτα λέμε! Αν και υπάρχουν κατηγορίες αθλητών που ούτε αυτοι χρειάζονται πολλά απο τα συμπληρώματα/σκατά , που κυκλοφορούν για τον μέσο /κοκόμοιρο ασκούμενο. . .

Να ξεκολήσουμε απο αυτόν το μύθο , θέλει δουλειά πολύ και καλό φαγητό ....move your ass!!!!!!!!!!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω βαλει πεισμα, ομως, θα τα χασω τα κιλακια που θελω, βεβαια περισσοτερο με νοιαζουν οι ποντοι!!!

 

Μονο βαζοντας το πεισμα θα πετυχεις αυτο που θελεις.Τουλαχιστον ετσι το πετυχα εγω.Εχασα καποια κιλα (τοπικο παχος στην κοιλια) και τωρα κανω ογκο (σε φυσιολογικα πλαισια οχι τουμπανος).Η πρωτεινη με βοηθα στο στεγνωμα και στην γραμωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ειμαι 90 κιλά οκ; (είναι αρκετά κιλά) και για τις ανάγκες μου χρειάζομαι 1-1.5 γρ/κιλό την ημέρα , είναι ποσοστό το οποίο ακόμα και υπερτροφία να ήθελα είναι αρκετό, αν και κάνω άλλου είδους προπονήσεις. Δεν αντιμετώπισα ποτέ προβλημα στο να συγκεντρώσω τις πρωτεινες μέσω της φυσικής διατροφής . ΜΑ ΠΟΤΕ ! είναι πανευκολο και τις πέρνω χωρις ιδιαίτερη προσπάθεια. . .αλλά τρώ σωστά, 5-6 γευματα ισσοροπημένα ! Τι να πω για άτομα κάτω απο 80 κιλά δηλαδή , τόσο δύσκολο είναι ; . . .βλέπω ασκούμενους που πέρνουν scoop πρωτεινης πρωι μεσημερι βράδυ μαζί με ακατάπαυστη μάσα και απο προπονηση σκατά! Δεν μεταβολιζουν τις σκονες που περνουν και δεν γυμνάζονται σωστά και αρκετά με αποτέλεσμα τα προκοίλια !! Από την άλλη αυτό που με προβλημάτιζε πάντα δεν είναι ουτε οι πρωτεινες , ούτε τα γιατροσόφια , αυτό που με προβληματιζε είναι αν ιδρώνει αρκετά ο κώλος μου και αν υπομένω στους στόχους μου. Οι απαιτήσεις προπόνησης για έξτρα συμπληρώματα και για φάρμακα είναι τόσο υψηλές όπου ένας μέσος ασκούμενος ή ακόμα και ένας αθλητής χομπίστας , διολου ταπεινός στις επιδόσεις του, δεν τις αγγίζει με τίποτα . αλλά με τίποτα λέμε! Αν και υπάρχουν κατηγορίες αθλητών που ούτε αυτοι χρειάζονται πολλά απο τα συμπληρώματα/σκατά , που κυκλοφορούν για τον μέσο /κοκόμοιρο ασκούμενο. . .

Να ξεκολήσουμε απο αυτόν το μύθο , θέλει δουλειά πολύ και καλό φαγητό ....move your ass!!!!!!!!!!!! :P

 

Αδερφε εισαι σωστος Respect!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Houston

Η διάρκεια του διαλείμματος στην προπονητική ορολογία δεν εκπίπτει στην ένταση , αλλά στην επιβάρυνση.

 

Η ένταση στην δύναμη είναι κυρίως η ταχύτητα εκτέλεσης αλλά πάντα σε συναρτηση με την επιβάρυνση, η έξτρα εξωτερική δύναμη στην οποία θα πρέπει να αντεπεξέλθει ο ασκούμενος. Συνήθως είναι πολλοί αυτοί που όταν μιλάνε για ποσοστό επιβάρυνσης εννοούν και την ένταση , δεν είναι ολοτελα λάθος.

 

Η ένταση στη αερόβια άσκηση ακα επιβάρυνση είναι το ποσοστό της μέγιστης προσληψης οξυγόνου ή της μέγιστης καρδιακής συχνότητας(ΜΚΣ)

 

Σε οτι αφορά την δύναμη με εξωτερικές επιβαρύνσεις - μεσαία επιβάρυνση (40-50%της ΜΕ ) + ένταση σχετικά μεγάλη+ 6-10 ασκήσεις, ακα κυκλικές προπονήσεις για αντοχή στην δύναμη είναι η πιο ενδεδυγμένη προπόνηση για ένα πιο ολοκληρωμένο ερέθισμα, με βάση αυτό που θίγεις παραπάνω και επίσης η υψηλή ένταση σε αυτό το είδος προπόνησης ειναι καθαρά μια αναερόβια διαδικασία. Άρα η υψηλή ένταση αποκλέιει αερόβιο ερέθισμα και όχι το αντίθετο όπως ανέφερες.

 

Σε οτι αφορά την αερόβια άσκηση κάτι που δεν έχει σχέση με την δύναμη/υπετροφία και την οποία για πολλούς λόγους την θεωρώ αντικειμενικά ως την πιο απαραίτητη - με μεσαία ένταση = 65-75% της ΜΚΣ, είναι η πιο ενδεδυγμένη προπόνηση για ανάπτυξη αερόβιας ικανότητας (και ταυτόχρονα για γράμμωση , πράγμα που ενδιαφέρει τους πρισσότερους). Η διαλειμματική έχει νόημα όταν η ένταση στην αερόβια είναι πάνω απο το 80% της ΜΚΣ ή αλλιώς όταν είναι πάνω απο το αναερώβιο κατώφλι, τότε είναι που η άσκηση απο αερόβια γίνεται αναερόβια. αν θες μπορώ να σου εξηγήσω παραπάνω , αν έχεις απορίες. . .

 

deuss συμφωνώ μαζί σου απόλυτα και σωστά κατάλαβες οτι είναι τελείως άσκοπο να μπει κάποιος σε διαδικασίες στις οποίες δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος . Για μένα εξάλλου άλλο πράγμα είναι η προπόνηση δύναμης , η υπερτροφία κτλ η οποία αποσκοπεί για κάποια επίδοση σε καποιο άθλημα ή σπορ σε επιπεδο χομπίστα και όταν αυτή μπαίνει ως στόχος σε περίοδο πρετοιμασίας και . . . άλλο είναι το επίκερο το οποίο στοχεύει σε κάτι τελείως το πλασματικό , πχ καλοκαίρι όπως ανεφερες και παραλία. Για την δευτερη περίπτωση δεν χρειάζονται ουτε συμπληρώματα ουτε καθε λογής ματζουνια ! Δεν προλαβαίνει κανείς δηλαδή . . το καλοκαίρι έφτασε .

 

ps ρε συ xartial έχεις κανα Link για αυτό το μαραφέτι ? :)

 

 

Το έχεις σπουδάσει απʼ ότι βλέπω το θέμα.

Η MKΣ πόσο μπορεί να φτάσει για νεαρά άτομα?

Η μέθοδος απ ότι γνωρίζω είναι 220 – ηλικία. Εγώ έχω πιάσει 206 παλμούς. Σχετικά εύκολά ξεπερνώ τους 200 αλλά 203 204 είναι τα πιο συχνά όριά μου. Είναι φυσιολογικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Houston,σορυ που αργησα να απαντησω. Εγω γυμναζομαι παρα πολλα χρονια και παρολο που εχω δοκιμασει σχεδον καθε συμπληρωμα που κυκλοφορει κατα καιρους ειμαι 7 -8 ή ακομα και 12 μηνες χωρις να παρω κανενα συμπληρωμα αλλα ποτε δε ξεφουσκωσα,ισα ισα συνεχισα ναχω ανοδικη προοδο.

 

Οποτε δε βρισκω ιδιαιτερα εξυπνο το να φτιαχνεις χρυσους κανονες για τα συμπληρωματα με βαση την εμπειρια του φιλου σου.

 

Ο φίλος μου που σου λέω είχε μέχρι και ταχυπαλμίες. Πάντως πρόσεξέ το γιατί αυτά δρουν σωρευτικά στον οργανισμό και μπορεί στα αντα σου να έχεις καρδιολογικά προβλήματα…σκλήρυνση κατά πλάκας, κτλ. Δεν αξίζει φίλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MKΣ πόσο μπορεί να φτάσει για νεαρά άτομα?

Η μέθοδος απ ότι γνωρίζω είναι 220 – ηλικία. Εγώ έχω πιάσει 206 παλμούς. Σχετικά εύκολά ξεπερνώ τους 200 αλλά 203 204 είναι τα πιο συχνά όριά μου. Είναι φυσιολογικό?

 

Η παραπάνω προσέγγιση της ΜΚΣ είναι θεωρητική , αφορά τον μέσο όρο ατόμων και όταν αυτά είναι πάνω απο 18. Πρακτικά είναι μέσα στα φυσιολογικά πλάισια η θεωρητική ΜΚΣ να παρουσιάζει μιε διακύμανση +/- 15 παλμούς/λεπτό απο την πραγματική συν του οτι η ΜΚΣ καθορίζεται γονιδιακά και δεν μετατοπίζεται με την προπόνηση. Αυτό από μόνο του όμως δεν λέει τίποτα , απλά γνωρίζοντας την ΜΚΣ προσαρμόζεις σε ρεαλιστικά πλάισια την ένταση της άσκησης χωρίς να φας το πακέτο της υπερπροπόνησης αν θέτεις σοβαρούς στόχους έστω σαν χομπίστας αθλούμενος.

 

Έτσι αν υπολογίζεις την ΜΚΣ με τον κλαισκό τρόπο (220-ηλικία) παίζει να παίσεις έξω μέχρι και 10%. Αυτό-αν και είναι ακραίο παράδειγμα- μεταφράζεται σε 19 παλμούς ανα λεπτ. Αν προπονήσαι κοντά στο αναερόβιο κατώφλι αυτή η απόκλιση οδηγεί σε λάθος εκτίμηση και ίσως οδηγήσει σε υπερκόπωση ή παύση της προπόνησης . Το κατώφλι αυτό για πιο αγύμναστα άτομα παίζει πολύ πιο χαμηλά πράγμα που ακόμα και σε στόχους γράμμωσης -μειώσης λιπώδους ιστού μπορεί να φέρει άκυρες προσαρμογές. Ψηλά γράμματα ,απλώς τα αναφέρω εγκυκλοπαιδικά και σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει σοβαρά το ψάξιμο με την αερόβια ικανότητα. Γενικά όταν πας by feeling δεν χρειάζεται να τα σκέφτεσαι όλα αυτά, αλλά απο την άλλη δύσκολα βελτιώνεσαι σε μεγαλύτερο βαθμό. Η σοβαρή προπόνηση για αερόβια ικανότητα όταν γίνεται στον βρόντο-στην τύχη, δηλαδή δεν γνωρίζει ο ασκούμενος την ΜΚΣ και το ΑΚ , οδηγεί σε .πτώση.

 

Τώρα το πως μπορείς να βρεις την πραγματική ΜΚΣ είναι μια άλλη ιστορία ,αυτό γίνεται με διαφορα τεστ δοκιμασιών υπαίθριων κτλ Αλλά προυποθέτουν καλό επίπεδο φυσικής κατάστασης , διαφορετικά πας σε ένα εργομετρικό και σου βγάζουν τα πάντα, όχι μόνο ΜΚΣ , ΑΚ , VO2max ktl :P

 

Τέλος αν εσύ πιάνεις πάνω απο 200 αυτό ερμηνεύεται σχετικά , έχει να κάνει με το επίπεδο της φυσικής κατάστασης , την ηλικία , και την απόκλυση απο την θεωρητική ΜΚΣ . Αν αγγίζεις τους 200 με ευκολία με μέτρια ένταση ή υπομέγιστη στο συνεχές τρέξιμο για παράδειγμα αλλά όχι sprint, και είσαι 20 χρόνων τότε πρέπει να βελτιώσεις την ΦΚ σου. Ωστόσο παίζει μέ βάση την διακύμναση να έχεις 210-215 ΜΚΣ οποτε κάπως δικαιολογείται παρόλο που και πάλι στο παράδειγμα που αναφέρω είναι χαμηλό το επιπεδο, το οποίο παραδειγμα ειναι συμβολικό και δεν αφορά εσένα. (δεν μπορώ να ξέρω απο το νετ σε τι κατάσταση είσαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιον που ειναι 71 κιλα, εχει υψος 1.77, με λιγα λογια ειναι σχετικα αδυνατος (ειδικα στα ποδια) και εχει ενα ενοχλητικο σωσιβιο και κοιλια που μοιαζει λες και ειναι πρησμενη, τι θα προτεινατε;;

 

Εδω και 2 μηνες εχω αρχισει και τρωω 5 γευματα την ημερα, εχω σταματησει *εντελως* τα αναψυκτικα, τις σοκολατες και τις λοιπα σκουπιδια, εχω δει μια βελτιωση στο μεγεθος της "μπακας" μου αλλα τι γινεται εαν συνεχισω μονο με τη διατροφη; Θα γινει ποτε flat η κοιλια;; Θα χαθει το σωσιβιο;;

 

Εαν αρχισω την αεροβικη (τρεξιμο, ποδηλατο) και μονο, αυτο θα βοηθησει στο στοχο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν αρχισω την αεροβικη (τρεξιμο, ποδηλατο) και μονο, αυτο θα βοηθησει στο στοχο μου;

 

Αυτό θα επισπεύσει τον στόχο σου για να μην πούμε οτι επιβάλλεται μαζί με την διατροφή. Επίσης θαυμάσια αεροβια είναι και το κολύμπι. Μπορείς να τα συνδιάσεις και τα τρία , έτσι δεν θα βαρεθείς ποτέ. . . οι τρις αυτές δραστηριότητες είναι και οι βασικές για κάθε είδους μετακίνηση του σώματος καθεαυτού και συμετοχής σε καθε είδους κινητικές δραστηριότητες ή άλλα αθληματα , καταλαβαίνεις λοιπον τις δυνατότητες αν βελτιωθείς σε αυτές ετσι; Πας παντού και κάνεις τα πάντα ;)

Τώρα αμα μπορέσεις και προσθέσεις μια -δυό φορές την εβδομάδα μια προπονησούλα για γενική δύναμη επικουρικά όχι τίποτα το πολύπλοκο, ολοκληρώνεσαι και σε συνδυασμό με την αερόβια τρις φορές τουλάχιστον απλά θα μεταμορφωθείς , κυρίως όμως θα νιώσεις ψυχολογικά άλλος άνθρωπος ! Αν το ξεκινήσεις δώσε βάση στην διατροφή σου και την ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ και παρτο α-ρ-γ-α στην αρχή ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ειμαι 90 κιλά οκ; (είναι αρκετά κιλά) και για τις ανάγκες μου χρειάζομαι 1-1.5 γρ/κιλό την ημέρα , είναι ποσοστό το οποίο ακόμα και υπερτροφία να ήθελα είναι αρκετό, αν και κάνω άλλου είδους προπονήσεις. Δεν αντιμετώπισα ποτέ προβλημα στο να συγκεντρώσω τις πρωτεινες μέσω της φυσικής διατροφής . ΜΑ ΠΟΤΕ ! είναι πανευκολο και τις πέρνω χωρις ιδιαίτερη προσπάθεια. . .αλλά τρώ σωστά, 5-6 γευματα ισσοροπημένα ! Τι να πω για άτομα κάτω απο 80 κιλά δηλαδή , τόσο δύσκολο είναι ; . . .

 

Μπορεις να αναφερεις καποια παραδειγματα για την διατροφη σου;; Είμαι ενα απο τα ατομα που ειναι κατω απο 80 κιλα (70 με το ζορι) και δυσκολευομαι να βρω πρωτεινη (απο φυσικη διατροφη) χωρις λιπη και υδατανθρακες. Ως αποτελεσμα τρωω αρκετους υδατανθρακες κ αν κ ειμαι αδυνατος, το σωσιβιο υπαρχει. Να συμπληρωσω οτι κανω κ βαρη και κολυμβηση που κ που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου λένε πως για τον όγκο, δεν πρέπει να τρέχεις...το θέμα είναι ότι δεν θέλω όγκο με την έννοια να φουσκώσω και τέτοια...αλλά να βάλω κανένα κιλό παραπάνω με την έννοια να φαίνεται ομοιόμορφο το σώμα..

δλδ,εαν κάνω διατροφή 5-4 γεύματα τη μέρα, κάνω βάρη(όχι τίποτα σπουδαίο όμως) και τρέχω/κολυμπώ δεν κάνει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και κάνει. Ο όγκος που φτιάχνεις είναι ανάλογος των κιλών που σηκώνεις γι αυτό φρόντισε να μην κάνεις βάρη με τα ίδια κιλά συνέχεια. Να προσπαθείς να ανεβάζεις κιλά όσο μπορείς, με μέτρο εννοείται μην κάνεις και καμια ζημια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...