Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια, εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι παρομοιο οποτε ειπα να ρωτησω... εχει δοκιμασει κανεις τις πλατφορμες δονησης, οπως το power plate;; ξεκινησα και μου αρεσει πολυ, μου λεει και ο γυμναστης μου οτι για την δουλεια που το θελω ειναι σουπερ, αλλα ηθελα και αλλες γνωμες... εμενα αυτο που με νοιαζει ειναι να χασω 5-6 κιλα και καποιους ποντους απο την περιφερεια... ο γυμναστης μου μου ειπε οτι με διατροφη, οχι διαιτα, απλα χωρις να τρωω ολη την κατσαρολα και με αυτο θα καταφερω να φτασω εκει που θελω... ελεγα να παρω και το xs της power health, σε συνδυασμο ολα μαζι κατι θα κανουν... ξερει κανεις τιποτα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά ο γυμναστής σου θέλει απλώς να σου δώσει ελπίδες.

Δυστυχώς αν δε κλείσουμε λίγο το στοματάκι μας δεν χάνουμε κιλά (και μάλιστα 5-6) Χρειάζεται βέβαια και η σωστή διατροφή αλλά όχι σε μεγάλες ποσότητες. Καλό είναι να αποφεύγονται τα τυποποιημένα προιόντα και να προτιμώνται τα φρέσκα. (ψάρια, κρέας, πουλερικά, λαχανικά, όσπρια – καλό είναι να αποφεύγονται τα μακαρόνια σε μεγάλες ποσότητες)

Επίσης στο να χάσουμε κιλά βοηθά πολύ και ο ύπνος. Ένα 8ωρο τουλάχιστον. Βέβαια όταν ο οργανισμός βρίσκεται σε στέρηση δυσκολεύεται να χαλαρώσει. Αν αντιμετωπίζεις προβλήματα αϋπνίας φρόντισε να μετατοπίσεις τις θερμίδες πρόσληψης προς τις βραδινές ώρες. Αν κάνεις υποθερμιδική δίαιτα δεν υπάρχει πρόβλημα, για το βραδινό.

Όσο για την δόνηση….δυστυχώς φρούδες ελπίδες. Βοηθά πολύ το τρέξιμο όμως. Βρες ένα καλό πάρκο, παρέα, καλή διάθεση και θα δεις ότι θα σου είναι πιο ευχάριστο από το κλειστό περιβάλλον του γυμναστηρίου, χωρίς να θέλω να αποκλείσω την αναγκαιότητά του.

 

Για ανορθωμένους γλουτούς πάντως βοηθά πολύ τα βαθιά καθίσματα με λίγο βάρος στους ώμους και το μηχάνημα πιέσεων. Φυσικά χάνεται και λίπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συμπληρώματα διατροφής είναι ότι πιο επικίνδυνο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για την υγεία σας. Θα τα βρείτε μπροστά σας.

Ασε που το αποτέλεσμα είναι εντελώς πρόσκαιρό. Μόλις τα σταματήσετε θα ξεφουσκώσετε σα μπαλόνι και θα κρεμάσετε. Εγώ πάντως τρώω λίγο κρέας παραπάνω και είμαι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι παρομοιο οποτε ειπα να ρωτησω... εχει δοκιμασει κανεις τις πλατφορμες δονησης, οπως το power plate;; ξεκινησα και μου αρεσει πολυ, μου λεει και ο γυμναστης μου οτι για την δουλεια που το θελω ειναι σουπερ, αλλα ηθελα και αλλες γνωμες... εμενα αυτο που με νοιαζει ειναι να χασω 5-6 κιλα και καποιους ποντους απο την περιφερεια... ο γυμναστης μου μου ειπε οτι με διατροφη, οχι διαιτα, απλα χωρις να τρωω ολη την κατσαρολα και με αυτο θα καταφερω να φτασω εκει που θελω... ελεγα να παρω και το xs της power health, σε συνδυασμο ολα μαζι κατι θα κανουν... ξερει κανεις τιποτα;;;

 

διατροφολογος , 30 με 40 λεπτα την μερα αεροβια και μερικες αλλες

 

ασκησουλες που θα σου δειξουν εκει και εισαι οκ. αν θυμαμαι καλα εισαι

 

κοπελα. το αλφα και το ωμεγα ειναι η διατροφη σου και να βρισκεσε σε

 

συνεχη ενταση στην προπονηση για να καις λιπος και να κανεις νευρικο

 

σωμα. και να κρατας χρονο στα διαλειματα σου. απλα πραγματα. ασε τα

 

σκευασματα αχρηστα σου ειναι. υποψην επειδη εισαι κοπελα δεν πρεπει να

 

πεσεις κατω απο το 10% σε ποσοστο λιπους στο σωμα σου. και να κοιμασαι

 

νωρις και να ξυπνας νωρις ειναι σημαντικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ένταση πράγματι βοηθά. Μικρή διάρκεια, μεγάλη ένταση είναι η νέα τάση της μοντέρνας προπόνησης. Το σώμα γίνεται πιο μυώδες πιο νεανικό και όχι καχεκτικό που συμβαίνει με τις πολλές ώρες μικρής έντασης όπως το τζόκιν, το περπάτημα. Τα λιοντάρια είναι το παράδειγμα.

Επίσης με την ένταση γυμνάζεται ο μυς πιο ολοκληρωμένα διότι αυξάνεται η διαδρομή της κίνησης. Με το τζόκιν για πχ γυμνάζεις πολύ περιορισμένα το μυικό σύστημα , ενώ με το σπρίντ σχεδόν όλο, διότι οι μυς των ποδιών για πχ. κάνουν τη μεγαλύτερη δυνατή κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Houston ελεος ρε αδερφε... ακου με το που σταματησεις τα συμπληρωματα θα ξεφουσκωσεις... ουτε η γιαγια μου δεν ειναι τοσο ασχετη, ελεος.

Το χειροτερο ειναι να μη ξερουμε και να δινουμε και συμβουλες. jesus christ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Houston ελεος ρε αδερφε... ακου με το που σταματησεις τα συμπληρωματα θα ξεφουσκωσεις... ουτε η γιαγια μου δεν ειναι τοσο ασχετη, ελεος.

Το χειροτερο ειναι να μη ξερουμε και να δινουμε και συμβουλες. jesus christ

 

 

Οχι αλλα αν συνεχισει την ασκηση θα πρεπει να αυξηση τις πρωτεινες στην τροφη του, αλλιως το σωμα του θα καιει κυριως απο τους μυς του και οχι απο το λιπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Houston ελεος ρε αδερφε... ακου με το που σταματησεις τα συμπληρωματα θα ξεφουσκωσεις... ουτε η γιαγια μου δεν ειναι τοσο ασχετη, ελεος.

Το χειροτερο ειναι να μη ξερουμε και να δινουμε και συμβουλες. jesus christ

 

Μπορεί να μη ξεφουσκώσεις την επόμενη μέρα, αλλά σε 2 -3 μήνες ότι έχτισες θα φύγει σα νερό. Εξαρτάται βέβαια και από τον σωματότυπο, αλλά και τα συμπληρώματα διατροφής που έχεις πάρει. Ένας φίλος μου που τα έπαιρνε και μετά σταμάτησε του συναίβει ακριβώς αυτό. Οπότε η γιαγιά σου μπορεί να μην είναι τόσο άσχετη, εσύ όμως είσαι.:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι ενώ είχα χτίσει σώμα :D χωρίς συμπλιρώματα ... το καλοκαίρι για 3 μήνες δεν έκανα καθόλου βάρη και μέτα τον σεπτέμβριο που με κοίταζα στον καθρέφτη μου έλλειπαν τα μπράτσα...θέλει συντήριση.

τελος πάντων το σώμα θυμάτε γιατί όταν ξανάρχισα τα βάρη το σώμα φούσκωσε στο πι&φι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο σε μπακαλίστικο επίπεδο , τι τα θέλετε τα ποντίκια αμα δεν σας χρησιμευουν σε τίποτα; Θέλω να πω κάνετε ένα 6μηνο πρόγραμμα bb και πλακώνεστε στις πρωτεινες, μάσα , σκόνες και ότι αλλο σας φωτήσει , οκ μέχρι έδω ! Μετά αφήνεται την προπόνηση , τα παρατάτε με αποτέλεσμα την αντιστροφή του ερεθίσματος. Εν ολίγης ερχόσαστε στο ίδιο ακριβώς επιπέδο πριν ξεκηνίσετε το bb ! Ποιος ο λόγος ;

όσον αφορά την επιλογή ανάμεσα στην αναερόβια άσκηση υψηλής έντασης καθώς και την αερόβια, η πραγματικότητα βρίσκεται κάπου στην μέση , με το βάρος να γέρνει υπερ της αερόβιας , για πολλούς λόγους. Πρώτα αερόβια ικανότητα και μετά όλα τα άλλα . . για όλους τους στόχους.

Τώρα αυτό το μηχάνημα, πως το είπατε ; πλατφόρμα δόνησης; . . εχμ ; Δεν το έχω δει , αλλά είμαι σίγουρος οτι είναι μαλακία! Δηλαδή οκ , τι άλλο θα δούμε στην αγορά δεν μπορώ να μαντέψω με τίποτα . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο σε μπακαλίστικο επίπεδο , τι τα θέλετε τα ποντίκια αμα δεν σας χρησιμευουν σε τίποτα; Θέλω να πω κάνετε ένα 6μηνο πρόγραμμα bb και πλακώνεστε στις πρωτεινες, μάσα , σκόνες και ότι αλλο σας φωτήσει , οκ μέχρι έδω ! Μετά αφήνεται την προπόνηση , τα παρατάτε με αποτέλεσμα την αντιστροφή του ερεθίσματος. Εν ολίγης ερχόσαστε στο ίδιο ακριβώς επιπέδο πριν ξεκηνίσετε το bb ! Ποιος ο λόγος ;

Ο λογος αδερφε ειναι ο καθενας να αισθανετε ομορφα με το σωμα του.Τωρα οι τροποι για το πετυχεις αυτο ποικιλουν.Αλλη περνουν την γρηγορη οδο αλλη την δυσκολη.Το θεμα ειναι να γουσταρεις τον εαυτο σου.Δεν χρειαζετε να εχεις ενα πρακτικο λογο πχ.<επιασα δουλεια σαν αχθοφορος στο λιμανι αλλα επειδη θελει δυνατα χερια ασ πλακωθω να γινω τουμπανο>.Δικιο εχεις λεγοντας για αυτους που παρατουν την προπονηση,πιστευω πως οτι εκαναν εξαρχης το εκαναν οχι επειδη το γουσταραν αλλα για αλλους λογους πχ<πως θα γ........ το καλοκαιρι με τετοιο σωμα>

 

Φιλικα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fidelio

 

όσον αφορά την επιλογή ανάμεσα στην αναερόβια άσκηση υψηλής έντασης καθώς και την αερόβια, η πραγματικότητα βρίσκεται κάπου στην μέση , με το βάρος να γέρνει υπερ της αερόβιας , για πολλούς λόγους.

 

Ο διαχωρισμός που κάνεις είναι λιγάκι αντιφατικός

Η υψηλή ένταση δεν αποκλείει την αερόβια.

Μπορεί κάποιος να κάνει προπόνηση δύναμης έχοντας υψηλή ένταση ,και αυτό κρατώντας μικρό χρόνο διαλύματος αλλά και την δύναμη όχι στο max. Δε ξέρω αν έγινα κατανοητός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια, αλλα μισο λεπτο! δεν ειπα οτι θελω να χασω τα 5-6 κιλα μονο με τη γυμναστικη... εννοειτε οτι εχω κοψει τα περιττα (γλυκακια, τσιμπολογηματα κτλ). τρωω το φαγητο μου νορμαλ, χωρις υπερβολες και επειδη το βραδυ δεν πολυπειναω, τρωω λιγο πιο ελαφρα, οχι και τιποτα γιατι δεν ξημερωνεις ετσι... σχετικα με τη γυμναστικη να πω σε οσους δεν εχουν δοκιμασει αυτο που εχω ξεκινησει και το κρινουν αυστηροτατα χωρις να ξερουν, οτι ειναι ιδιαιτερα κουραστικο... δεν σημαινει οτι καθομαι εγω σαν την ηλιθια πανω στην πλατφορμα και δεν κανω τιποτα... δεκα λεπτα κανω, αλλα γινομαι μουσκιδι!!! δεν ειναι δηλαδη ακοπο... γι αυτο καλυτερα θα ηταν πριν κρινουμε κατι να το δοκιμασουμε, εγω ρωτησα μηπως εχετε ακουσει τιποτα περισσοτερο... τωρα ο γυμναστης μου ο ερμος δεν ειχε λογο να μου πει μπαρουφες, γιατι πηγαινα ουτως ή αλλως στο γυμναστηριο του για δυο χρονια και με ξερει καλα! τα λεφτα του τα σκαω ουτως ή αλλως δηλαδη... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Houston

Η διάρκεια του διαλείμματος στην προπονητική ορολογία δεν εκπίπτει στην ένταση , αλλά στην επιβάρυνση.

 

Η ένταση στην δύναμη είναι κυρίως η ταχύτητα εκτέλεσης αλλά πάντα σε συναρτηση με την επιβάρυνση, η έξτρα εξωτερική δύναμη στην οποία θα πρέπει να αντεπεξέλθει ο ασκούμενος. Συνήθως είναι πολλοί αυτοί που όταν μιλάνε για ποσοστό επιβάρυνσης εννοούν και την ένταση , δεν είναι ολοτελα λάθος.

 

Η ένταση στη αερόβια άσκηση ακα επιβάρυνση είναι το ποσοστό της μέγιστης προσληψης οξυγόνου ή της μέγιστης καρδιακής συχνότητας(ΜΚΣ)

 

Σε οτι αφορά την δύναμη με εξωτερικές επιβαρύνσεις - μεσαία επιβάρυνση (40-50%της ΜΕ ) + ένταση σχετικά μεγάλη+ 6-10 ασκήσεις, ακα κυκλικές προπονήσεις για αντοχή στην δύναμη είναι η πιο ενδεδυγμένη προπόνηση για ένα πιο ολοκληρωμένο ερέθισμα, με βάση αυτό που θίγεις παραπάνω και επίσης η υψηλή ένταση σε αυτό το είδος προπόνησης ειναι καθαρά μια αναερόβια διαδικασία. Άρα η υψηλή ένταση αποκλέιει αερόβιο ερέθισμα και όχι το αντίθετο όπως ανέφερες.

 

Σε οτι αφορά την αερόβια άσκηση κάτι που δεν έχει σχέση με την δύναμη/υπετροφία και την οποία για πολλούς λόγους την θεωρώ αντικειμενικά ως την πιο απαραίτητη - με μεσαία ένταση = 65-75% της ΜΚΣ, είναι η πιο ενδεδυγμένη προπόνηση για ανάπτυξη αερόβιας ικανότητας (και ταυτόχρονα για γράμμωση , πράγμα που ενδιαφέρει τους πρισσότερους). Η διαλειμματική έχει νόημα όταν η ένταση στην αερόβια είναι πάνω απο το 80% της ΜΚΣ ή αλλιώς όταν είναι πάνω απο το αναερώβιο κατώφλι, τότε είναι που η άσκηση απο αερόβια γίνεται αναερόβια. αν θες μπορώ να σου εξηγήσω παραπάνω , αν έχεις απορίες. . .

 

deuss συμφωνώ μαζί σου απόλυτα και σωστά κατάλαβες οτι είναι τελείως άσκοπο να μπει κάποιος σε διαδικασίες στις οποίες δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος . Για μένα εξάλλου άλλο πράγμα είναι η προπόνηση δύναμης , η υπερτροφία κτλ η οποία αποσκοπεί για κάποια επίδοση σε καποιο άθλημα ή σπορ σε επιπεδο χομπίστα και όταν αυτή μπαίνει ως στόχος σε περίοδο πρετοιμασίας και . . . άλλο είναι το επίκερο το οποίο στοχεύει σε κάτι τελείως το πλασματικό , πχ καλοκαίρι όπως ανεφερες και παραλία. Για την δευτερη περίπτωση δεν χρειάζονται ουτε συμπληρώματα ουτε καθε λογής ματζουνια ! Δεν προλαβαίνει κανείς δηλαδή . . το καλοκαίρι έφτασε ....

 

ps ρε συ xartial έχεις κανα Link για αυτό το μαραφέτι ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ps ρε συ xartial έχεις κανα Link για αυτό το μαραφέτι ? :)

 

ειναι κατι σαν το power plate, αλλα ονομα δεν θυμαμαι... απλως μου ειπε ο γυμναστης μου οτι στην αρχη θελανε να βαλουμε αυτο και ακουσανε για κατι περιστατικα ανθρωπων που μειναμε απο καρδια με αυτο σε αλλο γυμναστηριο και δεν το βαλανε. μετα απο λιγο καιρο παρακολουθησαν ενα σεμιναριο και πηραν αυτο το μηχανημα που κανω τωρα, που δεν θυμαμαι πως λεγεται που εχει διαφορετικο ειδος δονησης... δεν ξερω τι δονηση εχει το power plate, αλλα σε αυτο που κανω εγω η δονηση εστιαζεται στα πλαγια της πλατφορμας, δεν ξερω πως αλλιως να το εξηγησω... :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...