Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γειά σας. Κάνω μια έρευνα αγοράς για ηλιακό σύστημα και θα ήθελα τη γνώμη σας. Συγκεκριμένα ψάχνω για ηλιακό 200lt, κλειστού κυκλώματος με Tinox blue συλλέκτη και Double Glass boiler (ή ανοξείδωτο boiler).

 

Απορίες:

1) Το διαμέρισμα βρίσκεται στον 2ο όροφο ενώ το ηλιακό σύστημα θα μπεί στον 6ο (περίπου 20 μέτρα σύνολο). Συμφέρει? Δεν θα υπάρχει μεγάλη απώλεια θερμότητας?

2) Γνωρίζετε τιμές με βάση τα παραπάνω χαρακτηριστηκά για Ηλιοακμή και Nobel? Ποιά άλλη εταιρεία προτείνετε?

3) Έχετε να προτείνετε κανεναν αντιπρόσωπο της Ηλιοακμής?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα σε όλους. Μένω στον 5 οροφο από τους 6 μιας πολυκ. στην αθήνα και θελω να βαλω τριπλης (;;) στα 120 λίτρα (2 ατομα ζωη να χουμε). Τι προτείνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν κάνεις μια αναζήτηση στα προηγούμενα posts αυτού του θέματος θα δεις τι προτείνει ο καθένας μας.΄Από εκεί και πέρα πρέπει και εσύ να μας πεις τι περίπου θες από ποιότητα και ποιο είναι το μπατζετ σου για αυτή την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε όλους. Όπως και ο Giannnis κάνω μια έρευνα αγοράς για ηλιακό σύστημα και έχω καταλήξει σε ηλιακό 200lt, κλειστού κυκλώματος με Tinox blue συλλέκτη και Glass boiler. Επίσης θέλω να είναι 3πλής ενέργειας.

 

Αναφορικά με τις μάρκες είμαι μεταξύ Ηλιοακμής και Nobel.

Οι προσφορές που πήρα για Ηλιοακμή από δύο αντιπρόσωπους είναι 1050? και 1150? ενώ για Nobel πάλι απο δύο αντιπρόσωπους είναι 1100? και 1200?. Όλες οι προσφορές είναι χωρίς εγκατάσταση.

 

Ποιά από τις δύο μάρκες θα προτείνατε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάποια πράγματα πριν σου πω την άποψή μου.

Πρώτον.

Όταν λες TiNOX blue το λες γιατί είδες να είναι μπλέ ο συλλέκτης ή γιατί το έγραφε έτσι ακριβώς κάποιο προσπέκτους ;

Ρωτάω γιατί ξαφνικά γέμισε η αγορά με μπλε συλλέκτες ΑΛΛΑ προσοχή ότι είναι μπλε δεν είναι και ΤiNOX!!!! Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στις 2 εταιρείες που αναφέρεις αλλά όλο TiNOX blue διαβάζω ξαφνικά εδώ μέσα...και κάτι δε μου πάει καλά.

 

Δεύτερον.

Τι γραπτή εγγύηση σου δίνουν οι δυο αυτές μάρκες;

Αν διαβάσεις προηγούμενες σελίδες θα καταλάβεις γιατί ρωτάω.

 

Τρίτον.

ΑΝ είναι ΤiNOX BLUE , ΑΝ η τιμή περιλαμβάνει την τρίτη ενέργεια και ΑΝ η εγγύηση είναι πάνω από 6-7 χρόνια τότε ΗΛΙΟΑΚΜΗ.

 

Τέταρτον.

Όποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει ηλιακό κατυθείαν από εργοστάσιο ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ την προμήθεια του αντιπροσώπου τότε ας μου στείλει πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτήσω κάποια πράγματα πριν σου πω την άποψή μου.

Πρώτον.

Όταν λες TiNOX blue το λες γιατί είδες να είναι μπλέ ο συλλέκτης ή γιατί το έγραφε έτσι ακριβώς κάποιο προσπέκτους ;

Ρωτάω γιατί ξαφνικά γέμισε η αγορά με μπλε συλλέκτες ΑΛΛΑ προσοχή ότι είναι μπλε δεν είναι και ΤiNOX!!!! Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στις 2 εταιρείες που αναφέρεις αλλά όλο TiNOX blue διαβάζω ξαφνικά εδώ μέσα...και κάτι δε μου πάει καλά.

 

Δεύτερον.

Τι γραπτή εγγύηση σου δίνουν οι δυο αυτές μάρκες;

Αν διαβάσεις προηγούμενες σελίδες θα καταλάβεις γιατί ρωτάω.

 

Τρίτον.

ΑΝ είναι ΤiNOX BLUE , ΑΝ η τιμή περιλαμβάνει την τρίτη ενέργεια και ΑΝ η εγγύηση είναι πάνω από 6-7 χρόνια τότε ΗΛΙΟΑΚΜΗ.

 

Τέταρτον.

Όποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει ηλιακό κατυθείαν από εργοστάσιο ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ την προμήθεια του αντιπροσώπου τότε ας μου στείλει πμ.

 

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Σχετικά με τα ερωτήματα σου.

1. Το ΤiNOX BLUE που λεω είναι για να περιγράψω την περιγραφή που δίνουν και λένε "επιλεκτικός τιτανίου" με χρώμα μπλε.

2. Εγγύηση και οι δύο δίνουν 5 χρόνια απλά από την NOBEL μου είπαν ότι πρέπει υποχρεωτικά κάθε 2 χρόνια να κάνω την συντήρηση του.

3. Η τιμή περιλαμβάνει την τρίτη ενέργεια.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να με ευχαριστείς...γι αυτό είμαστε εδώ για να κουβεντιάζουμε.

Το 1) το περίμενα γι αυτό και ρώτησα. Απλά το επιλεκτικός τιτανίου ή το επιλεκτικός δεν είναι TiNOX blue. Eίναι σαν να λέμε κόκκινο FIAT και κόκκινο BMW.

Το 2) ήξερα ότι ισχύει για την ΗΛΙΟΑΚΜΗ [στα 4 χρόνια] όπως είχε αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες...ότι δλδ είναι υποχρεωτική η συντήρηση για να ισχύει η εγγύηση ακόμα και των 5 [ή 4] ετων. Και 5 και με συντήρηση υποχρεωτική; Δεν είναι λιγο βαρύ; Βασικό: Ρώτα πόσο παει η συντήρηση κάθε 2 χρόνια σε κάθε μια εταιρία!!!

 

ότι άλλο θες ρώτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να με ευχαριστείς...γι αυτό είμαστε εδώ για να κουβεντιάζουμε.

Το 1) το περίμενα γι αυτό και ρώτησα. Απλά το επιλεκτικός τιτανίου ή το επιλεκτικός δεν είναι TiNOX blue. Eίναι σαν να λέμε κόκκινο FIAT και κόκκινο BMW.

Το 2) ήξερα ότι ισχύει για την ΗΛΙΟΑΚΜΗ [στα 4 χρόνια] όπως είχε αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες...ότι δλδ είναι υποχρεωτική η συντήρηση για να ισχύει η εγγύηση ακόμα και των 5 [ή 4] ετων. Και 5 και με συντήρηση υποχρεωτική; Δεν είναι λιγο βαρύ; Βασικό: Ρώτα πόσο παει η συντήρηση κάθε 2 χρόνια σε κάθε μια εταιρία!!!

 

ότι άλλο θες ρώτα!

 

Η ΗΛΙΟΑΚΜΗ όταν ρώτησα είπε οτι δεν είναι υποχρεωτικό το service σε αντίθεση με την NOBEL που είπε ότι για να ισχύσει η εγγύηση πρέπει κάθε δύο χρόνια να κάνεις το service με δικό τους συνεργείο (όχι οποιονδήποτε υδραυλικό) και κάνει γύρω στα 70.

 

Στο συλλέκτη η NOBEL λέει τα παρακάτω:

Υψίσυχνα συγκολημένος απορροφητής (Ultra Sonically Welded): από ενιαίο (Complete area absorber), διαμορφωμένο φύλλο χαλκού πάχους 0,2mm, με ειδική επίστρωση τιτανίου σε κενό αέρος, υψηλής απορροφητικότητας και χαμηλής εμπεμψιμότητας που καλύπτει ολόκληρη την επιφάνεια του παραθύρου καθώς και τους σωλήνες τροφοδοσίας και επιστροφής, αυξάνοντας την απορροφητική ικανότητα του συλλέκτη, στον υδροσκελετό. Απόσταση μεταξύ σωλήνων (tube pitch) = 93mm (SF-Cu, OF-Cu, E-Cu, R240 EN 1652) [οπτικά που τον είδα έχει μπλε χρώμα]

Επιφάνεια απορροφητή: 2*1,9m2, συντελεστής απορρόφησης: 95%+-2%, συντελεστής εκπομπής: 5%+-2%

[Εννιαίο φύλλο χαλκού]

ενώ η ΗΛΙΟΑΚΜΗ λέει τα παρακάτω:

κατασκευάζεται με χάλκινα κανάλια και χάλκινο επιλεκτικό απορροφητή τιτανίου [και πάλι οπτικά έχει μπλε χρώμα]

Συλλεκτική Επιφάνεια: 4,2m2, συντελεστής απορρόφησης: δεν αναφέρει, συντελεστής εκπομπής: δεν αναφέρει

[Χάλκινα πτερύγια 0,2χιλ]

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω είναι μπλε FIAT ή μπλε BMW?

Ποιον θεωρούμε καλύτερο (ως προς τον συλλέκτη αλλά και γενικά)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε100% ότι δεν ισχύει το ίδιο και με την ΗΛΙΟΑΚΜΗ γιατί κάτι τέτοιο έχει αναφερθεί από άλλους. Έχουμε και λέμε: ΝΟBEL 1100+210(3X70)=1310 EURO και μάλιστα χωρίς τοποθέτηση....αν τα έχεις τα δίνεις...εγώ θα διάλεγα κάτι με ξεκάθαρη εγγύηση!!!

Γιατί στην τελική να δώσεις 1310 ευρώ όταν με τέτοια εγγύηση [5ετή] μπορείς να γλιτώσεις περι τα 300 ευρώ αν πας σε άλλη μάρκα;

 

Οσο για τους συλλέκτες ...και οι δυο λένε ότι είναι απλά μπλέ! Δεν είναι κακό αυτό απλά δεν είναι ΤιΝΟΧ όπως έγραψες στην αρχή.

Αν μου έβαζαν το πιστόλι στον κρόταφο να διαλέξω έναν από τους δυο θα διάλεγα ΗΛΙΟΑΚΜΗ αν έχει τίμια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι καλημέρα σας. Έκανα ενα μικρο ψαξιματακι πήρα κάποιες προσφορές. Μια εταιρεία Bauer Hellas τη ξέρετε; Μου πρόσφεραν στα 120 λίτρα τριπλής με τοποθέτηση μόνο 850 ευρώ. Βέβαια δεν μου δώσαν αλλα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια πρέπει να έχεις όλα τα στοιχεία πριν συζητήσεις σοβαρά μια προσφορά. Kαι μόνο που παραδέχεσαι ότι δε σου έδωσαν άλλα στοιχεία...

πχ το boiler από τι είναι;

εγγύηση; ξεκάθαρη ή με service τρυκ;

επιλεκτικό τι; μπλε , μαύρο ή tinox blue;

 

την εταιρία τη ξέρω...είναι αυτή με τα κόκκινα καπάκια,σωστά; δεν θα την προτιμούσα καθώς απ ότι ξέρω οι συλλέκτες είναι τύπου sandwitch και όχι χαλκού...που σημαίνει ότι σκουριάζουν καθότι σιδερένιοι. Έτσι ήταν μέχρι πρόσφατα...αν άλλαξαν πάω πασο.

Τώρα αν είναι τριπλής , με συλλέκτες χαλκού επιλεκτικούς [εστω] μπλε και περιλαμβάνεται ΦΠΑ,τοποθέτηση ηλιακού και σύνδεση τρίτης ενέργειας [εξαεριστικά κτλ] και έχει μια ΤΙΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ τοτε...μην το σκέφτεσαι καθόλου...αγόρασέ το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοιχεια:

Εξωτερικός μανδύας από ανοξείδωτο ατσάλι μόνωση πολυουρεθάνης πυκνότητας και θερμολέβητας κατασκευασμένος από ανοξείδωτο ατσάλι τύπου πάχους 2mm. Γαλβανισμένο χάλυβα πάχους 3mm. Με διπλή επίστρωση σμάλτου, ψημένου στους 850 οC.

συλεκτης

Πλαίσιο από προφίλ αλουμίνιου ειδικά διαμορφομένο τύπου As13, πάχους 1,2mm. Υαλοπίνακας πρισματικός άθραυστο πάχους 4mm

Απορροφητές εξολοκλήρου από χαλκό και Θερμική μόνωση από πεπιεσμένο υαλοβάμβακα παχος 4cm τοποθετημένo κατάλληλα στο πλαίσιο για ελαχιστοποίηση της θερμικής απόλιας του συλλέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε100% ότι δεν ισχύει το ίδιο και με την ΗΛΙΟΑΚΜΗ γιατί κάτι τέτοιο έχει αναφερθεί από άλλους. Έχουμε και λέμε: ΝΟBEL 1100+210(3X70)=1310 EURO και μάλιστα χωρίς τοποθέτηση....αν τα έχεις τα δίνεις...εγώ θα διάλεγα κάτι με ξεκάθαρη εγγύηση!!!

Γιατί στην τελική να δώσεις 1310 ευρώ όταν με τέτοια εγγύηση [5ετή] μπορείς να γλιτώσεις περι τα 300 ευρώ αν πας σε άλλη μάρκα;

 

Οσο για τους συλλέκτες ...και οι δυο λένε ότι είναι απλά μπλέ! Δεν είναι κακό αυτό απλά δεν είναι ΤιΝΟΧ όπως έγραψες στην αρχή.

Αν μου έβαζαν το πιστόλι στον κρόταφο να διαλέξω έναν από τους δυο θα διάλεγα ΗΛΙΟΑΚΜΗ αν έχει τίμια εγγύηση.

 

Ποιες μάρκες θα αντιπροτείναμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...