Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα. Θα ήθελα  να ρωτήσω τα + και τα - μεταξύ ανοξείδωτου θερμοσίφωνα και Glass. Εσεις τι θα προτιμούσατε και γιατι? Συνοπολογίζω ποιότητα και τιμή. Γιατι έχω ακούσει οτι οι ανοξείδωτοι έχουν θέμα με τις συγκολλήσεις. Και τα τους Glass έχω ακούσει οτι η διαφορά θερμοκρασίας στο κρύο νερό που εισέρχεται με το ήδη ζεστο που είναι μέσα δημιουργεί σιγα σιγα ρωγμές στο δοχείο εσωτερικά στην επίστροση και στο τέλος τρυπαει.

Εκτός απο Μαλτέζο ποια άλλη μάρκα ισάξια αλλα φθηνότερη θα προτεινατε? Ευχαριστω.

 

υ.γ πηρα τιμες για Μαλτέζο Glass sunpower 200lt καπου 1050Ε και για ανοξείδωτο 200lt στα 1550Ε περίπου, μόνο θερμοσίφωνο χωρις εγκατάσταση και εχτρα υλικα. πως σας φαινεται η τιμη? Απλα για ανοξείδωτο ειναι πολλα τα χρηματα, δεν εχω τόσα. Για αυτο σκέφτομαι η τον Glass ή καποια άλλη μάρκα πιο οικονομικη.

 

για nobel ποια η γνωμη σας?

 

Η διαφορά μεταξύ ανοξείδωτου και glass είναι ότι ο πρώτος είναι από καλύτερο υλικό και για αυτό περιμένεις να έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής. Με βάση τις τιμές που γράφεις όμως, δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις 50% παραπάνω για τον ανοξείδωτο του Μαλτέζου γιατί μπορεί να μη σου κρατήσει και 50% παραπάνω χρόνια.

Είναι όμως αλήθεια και ότι ανοξείδωτος με ανοξείδωτο έχει διαφορά, οπότε αν βρεις και ανοξείδωτο με 1200€, πιθανώς να μην είναι σαν του Μαλτέζου. 

Μεταξύ πάντως των δύο επιλογών που αναφέρεις, εγώ θα προτιμούσα  το glass χωρίς τύψεις.

 

Για αυτά που λες σχετικά με τα προβλήματα:

Οι ανοξείδωτοι έχουν θέμα με τις συγκολλήσεις, γιατί αυτές είναι τα αδύναμα σημεία της κάθε μεταλλικής κατασκευής. Συνήθως στις συγκολλήσεις αστοχούν. Για αυτό είναι σημαντικό ο κατασκευαστής να έχει την τεχνογνωσία και τον εξοπλισμό να τις κάνει όσο το δυνατόν τελειότερες.

 

Για αυτό που λες με τη διαφορά θερμοκρασίας του νερού: Οι απότομες μεταβολές της θερμοκρασίας θα μπορούσαν να κάνουν γρήγορη ζημιά στην επισμάλτωση, όμως ο τρόπος που λες με την είσοδο του κρύου νερού δεν αποτελεί αξιόλογο πρόβλημα, γιατί γίνεται ομαλά η μεταβολή. Η είσοδος του κρύου νερού δε χτυπάει πάνω στα τοιχώματα του δοχείου, αλλά το κρύο ανακατεύεται με το ζεστό κάπου χαμηλά στη μέση του δοχείου (άντε να αφήσω ένα ερωτηματικό για το σημείο επαφής της σωλήνας εισόδου με το βαρέλι, αλλά και πάλι η διαφορά δεν είναι μεγάλη ώστε να πούμε ότι δημιουργείται θερμικό σοκ).  Φυσικά, η οποιαδήποτε εναλλαγή θερμοκρασίας δημιουργεί θερμική κόπωση, που ευνοεί τη ρωγμάτωση, για αυτό καμία κατασκευή δε ζει για πάντα. Όμως το κύριο πρόβλημα αστοχίας των δοχείων δεν είναι η θερμική κόπωση, αλλά η (ηλεκτρολυτική) διάβρωση. Αν φροντίσεις όσο μπορείς για αυτό, αλλάζοντας τα ανόδιο τακτικά, μαζί με την αντιπαγωτική φροντίδα, θα εξασφαλίσεις μια πολύ ικανοποιητική διάρκεια ζωής στην ηλιακό σου.

 

Για μάρκες προτιμώ να μην πω, γιατί θα ήταν άδικο μιας και δεν έχω εμπειρία πέραν από 2-3 που έχουν περάσει από τα χέρια μου και της οικογένειάς μου και για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση.

 

υγ.: Να έχει υπόψη σου ότι και η τοποθέτηση μπορεί να αποτελέσει ένα σημαντικό έξοδο, αν χρειαστείς πολλά μέτρα σωλήνα.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα και ευχαριστω. θα ήθελα επίσης να ρωτήσω το εξης: στο πατάρι έχω και ηλεκτρομποιλερ της elco 80λιτρα. Στο μπάνιο υπάρχουν 2 βάνες για να επιλέγεις ηλιακό ή ηλεκτρομποιλερ. Θα ηταν καλυτερα να συνδεσω με ρευμα το ηλεκτρομποιλερ ή τον ηλιακο? Ειμαι Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μια βιαστική ματιά στο διαφημιστκό (δεν υπάρχει λόγος να το "περάσω" αναλυτικά και να ξαναλέω πράγματα που έχουν ξαναειπωθεί) έχω να επισημάνω ότι:

"• Ειδικό άθραυστο κρύσταλλο (TEMPERED LOW-IRON SECURIT)"

ψέματα στην ελληνική περιγραφή. η αγγλική είναι που λέει αυτό που πραγματικά είναι. δεν ξέρουν αγγλικά ή ;;;

 

"• α) Συλλεκτική επιφάνεια από επιλεκτικό χαλκό. Επικαλυμμένος χαλκός με τιτάνιο (TINOX), κολλημένο στους σωλήνες χαλκού με τεχνολογία LASER , για τους ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΥΣ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ."

ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά απ' όσο ξέρω ο η χάλκινη συλλεκτική επιφάνεια κολλιέται πάνω στον χάλκινο σωλήνα με υπέρηχους. εδώ ή ανακάλυψαν κάτι νέο ή το "laser" είναι πιο μουράτο σε ένα διαφημιστικό από τον υπέρηχο

 

"Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα του οριζοντιου μπόιλερ;

Το μπόιλερ όταν είναι σε οριζοντια θέση αποκλείει την ανάμιξη σε μεγάλο βαθμό του ζεστού νερού με το κρύο. Δηλαδή, όταν καταναλώνουμε ζεστό νερό, τη θέση του την καταλαμβάνει το κρύο που εισέρχεται. Άρα υπάρχει μια νοητή ευθεία πρόσκρουσης ζεστού - κρύου. Το εμβαδόν αυτής της επιφάνειας (επιφάνει απώλειας) είναι πολύ μικρότερο από ότι σε καθετο τοποθετημένο μπόιλερ. Αυτό σημαίνει ότι η πτώση της θερμακρασίας του ζεστού νερού που περίσσεψε στο οριζοντιο μπόιλερ είναι πολύ μικρή και μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε την επόμενη μέρα."

 

σε ποιον ακριβώς πλανήτη συμβαίνει αυτό;;; παρά το γεγονός της σχεδόν εξάλειψης των κάθετων μπόϊλερ, το ένα καλό που σίγουρα έχουν είναι ακριβώς αυτό. δηλαδή το μικρό εμβαδό της επιφάνειας απώλειας.

θα πρέπει να ξαναμάθουμε και γεωμετρία δηλαδή;

 

 

 

 

"• Συλλέκτης με φύλλο χαλκού CU και αλουμινίου AL, και σωληνώσεις χαλκού συγκολλημένες με σύστημα ULTRASONIC."

εδώ βλέπουμε το ανάποδο. η κόλληση και του χαλκού αλλά και του αλουμινίου γίνονται στους χαλκοσωλήνες με ultrasonic (υπέρηχους) που πάλι δεν είναι εφικτό και για τα δύο αυτά υλικά. για την χάλινη επιφάνεια, οκ.

αααχ μαράζι το 'χω ένα διαφημιστικό να είναι απλά ειλικρινές και τεχνικά σωστό.

και φαντάζομαι ότι αφού εγώ που δεν είμαι τεχνικός αλλά ένας κατσαβιδάκιας που ψάχνει στον ιντερνετ και βρίσκω τεχνικές ανακολουθίες (ωραία λέξη για να μην πω κάτι πιο "χοντρό"), ένας πιο σχετικός ή τεχνικά καταρτησμένος από μένα θα έριχνε μεγάλο γέλιο (ή μπινελίκια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αααχ μαράζι το 'χω ένα διαφημιστικό να είναι απλά ειλικρινές και τεχνικά σωστό.

και φαντάζομαι ότι αφού εγώ που δεν είμαι τεχνικός αλλά ένας κατσαβιδάκιας που ψάχνει στον ιντερνετ και βρίσκω τεχνικές ανακολουθίες (ωραία λέξη για να μην πω κάτι πιο "χοντρό"), ένας πιο σχετικός ή τεχνικά καταρτησμένος από μένα θα έριχνε μεγάλο γέλιο (ή μπινελίκια)

χα χα, και πού να πας και σε καμιά έκθεση, να ακούς τα παπατζιλίκια live. Στην αρχή εκνευριζόμουν επειδή έβλεπα να κοροϊδεύουν τον κόσμο, και αισθανόμουν ότι υποτιμούν τη νοημοσύνη μου. Μετά όμως διαπίστωσα ότι οι πιο πολλοί είναι όντως άσχετοι, και άρχισα να το διασκεδάζω.

Συνήθως γράφουν τα φυλλάδια και μιλάνε οι πωλητές, που δεν έχουν σχέση με τους τεχνικούς, αλλά τους ενδιαφέρει μ΄νο να πουλήσουν για να πάρουν τα ποσοστά τους. Είναι και η φιλοσοφία της αρπαχτής που έχουμε γενικώς σα χώρα,οπότε καταλαβαίνεις.

 

καλησπέρα και ευχαριστω. θα ήθελα επίσης να ρωτήσω το εξης: στο πατάρι έχω και ηλεκτρομποιλερ της elco 80λιτρα. Στο μπάνιο υπάρχουν 2 βάνες για να επιλέγεις ηλιακό ή ηλεκτρομποιλερ. Θα ηταν καλυτερα να συνδεσω με ρευμα το ηλεκτρομποιλερ ή τον ηλιακο? Ειμαι Θεσσαλονίκη.

Δύσκολη ερώτηση. 

Γιατί από τη μία θα έχεις λιγότερο νερό να ζεστάνεις και άρα θα καταναλώνεις λιγότερο ρεύμα, και από την άλλη θα έχεις περισσότερο νερό μεν, αλλά το νερό μπορεί να είναι ήδη χλιαρό από το λίγο ήλιο οπότε, πάλι θα ξοδεύεις λιγότερο ρεύμα μέχρι να το ζεστάνεις.

Θα σου πρότεινα, αν τα 80λίτρα καλύπτουν πλήρως τις ανάγκες σου (δηλαδή αν ανάβεις μόνο μία φορά τη μέρα το μπόιλερ τώρα), να αφήσεις τη σύνδεση σε αυτό. Αν και στην πορεία, φοβάμαι ότι  όταν συνηθίσεις την ευκολία του ηλιακού, θα αρχίσεις να καταναλώνεις περισσότερο ζεστό νερό και δε θα σου φτάνουν τα 80λίτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, είμαι άσχετος εντελώς,ο θερμοσίφωνας μας άφησέ χρόνους.   Κάποια πρόταση για οικονομικό θερμοσίφωνα για τρία άτομα, τριπλής ενεργείας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

"• Συλλέκτης με φύλλο χαλκού CU και αλουμινίου AL, και σωληνώσεις χαλκού συγκολλημένες με σύστημα ULTRASONIC."

εδώ βλέπουμε το ανάποδο. η κόλληση και του χαλκού αλλά και του αλουμινίου γίνονται στους χαλκοσωλήνες με ultrasonic (υπέρηχους) που πάλι δεν είναι εφικτό και για τα δύο αυτά υλικά. για την χάλινη επιφάνεια, οκ.

αααχ μαράζι το 'χω ένα διαφημιστικό να είναι απλά ειλικρινές και τεχνικά σωστό.

και φαντάζομαι ότι αφού εγώ που δεν είμαι τεχνικός αλλά ένας κατσαβιδάκιας που ψάχνει στον ιντερνετ και βρίσκω τεχνικές ανακολουθίες (ωραία λέξη για να μην πω κάτι πιο "χοντρό"), ένας πιο σχετικός ή τεχνικά καταρτησμένος από μένα θα έριχνε μεγάλο γέλιο (ή μπινελίκια)

Αφορά μόνο τις σωληνώσεις χαλκού . σευχαριστώ  Haris

 

Διορθώθηκε

 

Συλλέκτης με φύλλο χαλκού CU και αλουμινίου AL . Σωληνώσεις χαλκού συγκολλημένες με σύστημα ULTRASONIC.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αφορά μόνο τις σωληνώσεις χαλκού . σευχαριστώ  Haris

 

 

να ΄σαι καλά.

και πρέπει να πω ότι μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι μπαίνει κάποιος στη διαδικασία να διορθώσει κάτι που μπορεί, εκ παραδρομής, να δίνει λανθασμένη πληροφορία.

μπράβο

 

(με τη προηγούμενη διατύπωση δινόταν η εντύπωση-τουλάχιστον σε μένα-ότι η συλλεκτική επιφάνει ήταν κολλημένη με τους υπέρηχους πάνω στις σωληνώσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα ποια η διαφορα καθετου και οριζοντιου συλλεκτη?Οσο μεγαλυτερος συλλεκτης τοσο καλυτερα αλλα για ενα μποιλερ 160λιτρων ποιο μεγεθος θεωρειται ικανοποιητικο να ζεστανει καλα το νερο?2τμ 2,4τμ 3τμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όσο μεγαλύτερη είναι η επιφάνεια του συλλέκτη τόσο καλλίτερα είναι στους κλασικούς ηλιακούς και τιτανίου.

τώρα αν είναι οι σύγχρονοι με σωλήνες κενού σου αρκούν οι 15-16 σωλήνες.

Πολύ καλές τιμές θα βρεις ΕΔΩ σε επώνυμους και μη ηλιακούς

Επεξ/σία από kambog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαφορα καθετου και οριζοντιου συλλεκτη ? Μου εκαναν αρκετα καλη προσφορα για αυτον που ειχα ξαναγραψει

http://www.adtherm.gr/adgreen-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B1/

Αξίζει?

Επισης ξεχωριζεται καποιον καλο στους παρακατω?Βεβαια ειναι ολοι οικονομικοι μιας και τα πραγματα ειναι ζορικα και εχουν και αρκετες δοσεις.

http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Se-12-atokes-doseis-iliakos-President-160-litra-diplis-energeias-me-glass-boiler-kai-1-epilektiko-syllekti-Titaniou-2-6-m.716978.html

http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Se-12-atokes-doseis-iliakos-Energy-solar-160-litra-glass-diplis-energeias-me-1-epilektiko-syllekti-titaniou-2-60-m.670030.html

http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Se-12-atokes-doseis-thermic-160-2-5-glass-iliakos-160-litra-diplis-energeias-me-epilektiko-syllekti-2-5m.784698.html

http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Se-25-atokes-doseis-fiorentino-160-3-iliakos-160-litra-diplis-energeias-me-epilektikoys-syllektes-2x1-5m-3-0m.788347.html

http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Se-25-atokes-doseis-Selvec-ebp-160-2-4-160-litra-glass-diplis-energeias-me-katheto-epilektiko-syllekti-titaniou-2-4-m.771841.html

http://fiorentinos.skroutzstore.gr/p.Se-25-atokes-doseis-braunik-ebp-160-2-4-160-litra-glass-diplis-energeias-me-katheto-epilektiko-syllekti-titaniou-2-4-m.773273.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση:boiler λεβητοστασίου elco 200 lt, επιλεκτικοι συλλέκτες elco 2 x 2.4 m, pump και τέλος ελεγκτής solar energy ii της pedrollo. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορώ να το προστατεύσω και να διασφαλίσω τη λειτουργία του σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, γιατί βλέπω ότι ανεβάζει εύκολα θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση:boiler λεβητοστασίου elco 200 lt, επιλεκτικοι συλλέκτες elco 2 x 2.4 m, pump και τέλος ελεγκτής solar energy ii της pedrollo. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορώ να το προστατεύσω και να διασφαλίσω τη λειτουργία του σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, γιατί βλέπω ότι ανεβάζει εύκολα θερμοκρασίες.

  

Φίλε μου το πρόβλημα με  το ρεύμα μπορεί να παρουσιαστή ανά πάσα στιγμή.

Αν τοποθετήθηκε το σωστό δοχείο διαστολής και ο εξαερισμός στους συλλέκτες δεν είναι ελεύθερος, και εφόσον έχεις τον σωστό διαφορικό θερμοστάτη που μόλις έρθει το ρεύμα να κάνη την δουλειά του για την υπερθέρμανση και το χειμώνα για την παγωνιά

Και εφόσον μπήκαν τα σωστά ασφαλιστικά στο μπόιλερ.

Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Ελπίζω αυτός που έκανε την τοποθέτηση να έκανε σιφόνια στα ζεστά για να μην έχεις απώλειες το βράδυ.

Και ελπίζω να μην πήρες μπόιλερ tank in tank

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και ευχαριστω. θα ήθελα επίσης να ρωτήσω το εξης: στο πατάρι έχω και ηλεκτρομποιλερ της elco 80λιτρα. Στο μπάνιο υπάρχουν 2 βάνες για να επιλέγεις ηλιακό ή ηλεκτρομποιλερ. Θα ηταν καλυτερα να συνδεσω με ρευμα το ηλεκτρομποιλερ ή τον ηλιακο? Ειμαι Θεσσαλονίκη.

 

προσωπικά, λόγω και θεσσαλονίκης (που συνεπάγεται κρυο, βαρδάρη και δε συμμαζεύεται) θα συνέδεα το εσωτερικο θερμοσίφωνο με το ρεύμα καθώς το εξωτερικό θα έχει απερίγραπτες απώλειες...

 

αν εχεις τη δυνατότητα σύνδεσε και το εξωτερικό σαν εφεδρικό σε περίπτωση που χρειαστείς πολύ νερό ή αν εχει ζεστάνει λιγο με τον ηλιο να αναψεις και να το φτασεις σε ικανοποιητικη θερμοκρασία (για το χειμωνα μιλάμε πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μια βιαστική ματιά στο διαφημιστκό (δεν υπάρχει λόγος να το "περάσω" αναλυτικά και να ξαναλέω πράγματα που έχουν ξαναειπωθεί) έχω να επισημάνω ότι:

"• Ειδικό άθραυστο κρύσταλλο (TEMPERED LOW-IRON SECURIT)"

ψέματα στην ελληνική περιγραφή. η αγγλική είναι που λέει αυτό που πραγματικά είναι. δεν ξέρουν αγγλικά ή ;;;

 

"• α) Συλλεκτική επιφάνεια από επιλεκτικό χαλκό. Επικαλυμμένος χαλκός με τιτάνιο (TINOX), κολλημένο στους σωλήνες χαλκού με τεχνολογία LASER , για τους ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΥΣ ΣΥΛΛΕΚΤΕΣ."

ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά απ' όσο ξέρω ο η χάλκινη συλλεκτική επιφάνεια κολλιέται πάνω στον χάλκινο σωλήνα με υπέρηχους. εδώ ή ανακάλυψαν κάτι νέο ή το "laser" είναι πιο μουράτο σε ένα διαφημιστικό από τον υπέρηχο

 

"Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα του οριζοντιου μπόιλερ;

Το μπόιλερ όταν είναι σε οριζοντια θέση αποκλείει την ανάμιξη σε μεγάλο βαθμό του ζεστού νερού με το κρύο. Δηλαδή, όταν καταναλώνουμε ζεστό νερό, τη θέση του την καταλαμβάνει το κρύο που εισέρχεται. Άρα υπάρχει μια νοητή ευθεία πρόσκρουσης ζεστού - κρύου. Το εμβαδόν αυτής της επιφάνειας (επιφάνει απώλειας) είναι πολύ μικρότερο από ότι σε καθετο τοποθετημένο μπόιλερ. Αυτό σημαίνει ότι η πτώση της θερμακρασίας του ζεστού νερού που περίσσεψε στο οριζοντιο μπόιλερ είναι πολύ μικρή και μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε την επόμενη μέρα."

 

σε ποιον ακριβώς πλανήτη συμβαίνει αυτό;;; παρά το γεγονός της σχεδόν εξάλειψης των κάθετων μπόϊλερ, το ένα καλό που σίγουρα έχουν είναι ακριβώς αυτό. δηλαδή το μικρό εμβαδό της επιφάνειας απώλειας.

θα πρέπει να ξαναμάθουμε και γεωμετρία δηλαδή;

 

 

 

 

"• Συλλέκτης με φύλλο χαλκού CU και αλουμινίου AL, και σωληνώσεις χαλκού συγκολλημένες με σύστημα ULTRASONIC."

εδώ βλέπουμε το ανάποδο. η κόλληση και του χαλκού αλλά και του αλουμινίου γίνονται στους χαλκοσωλήνες με ultrasonic (υπέρηχους) που πάλι δεν είναι εφικτό και για τα δύο αυτά υλικά. για την χάλινη επιφάνεια, οκ.

αααχ μαράζι το 'χω ένα διαφημιστικό να είναι απλά ειλικρινές και τεχνικά σωστό.

και φαντάζομαι ότι αφού εγώ που δεν είμαι τεχνικός αλλά ένας κατσαβιδάκιας που ψάχνει στον ιντερνετ και βρίσκω τεχνικές ανακολουθίες (ωραία λέξη για να μην πω κάτι πιο "χοντρό"), ένας πιο σχετικός ή τεχνικά καταρτησμένος από μένα θα έριχνε μεγάλο γέλιο (ή μπινελίκια)

 

  

θα μου επιτρέψετε να πούμε και εδώ μερικά πράματα με το όνομα τους.  

Όσον αφορά το τζάμι (άθραυστο).όταν το τζάμι στην γωνία έχει μια μικρή άσπρη σφραγίδα τότε είναι ψημένο και αν σπάσει γίνετε πολύ ψιλά κομμάτια (ρυζάκι)

Και αυτό όση έχουν πιστοποιήσεις πιστεύω ότι το βάζουν διότι ο φορέας λέει αν σπάσει το τζάμι να μην γίνει φέτες το πάρει ο αέρας και σφάξει κόσμο.

Το ψημένο λιπών τζάμι έχει μεγάλες αντοχές, ρίχνοντας κάτω τον συλλέκτη χοροπηδάνε δυο άτομα δεν σπάει.

Το Low-Iron είναι χαμηλής περιεκτικότητας σε σίδηρο, ναι υπάρχει αλλά κανένας δεν το βάζει, όλοι τώρα παίρνουν από Κίνα και είναι συγκεκριμένη η ποιότητα.

 Πάμε τώρα για την συλλεκτική επιφάνεια, αν είναι από χαλκό, από αλουμίνιο, Tinox, κλπ. και με τη κολλιέται.

Ultrasonic, ultraschall, ηψισηχνο, υπέρηχο μηχάνημα όπως σας βολεύει πέστε το.

Το είχανε αρκετοί κατασκευαστές και (κολλάγανε) την ταινία χαλκού πάνω στην σωλήνα του χαλκού, το κολλάγανε σε εισαγωγικά διότι δεν γινότανε κόλληση, παρά μόνο σύμπλεξει τον μορίων του υλικού.

Το μηχάνημα αυτό δεν υπήρχε στην ελεύθερη αγορά, το κατασκεύαζε στην Ευρώπη μόνο η STAPLA κοντά στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης, κατόπιν παραγγελίας.

το μηχάνημα αυτό μπορούσε να (κολλήσει) και φίλο αλουμινίου με  σωλήνα χαλκού αν γινόταν η κατασκευή του γι¨αυτό. Αρκετά μεγάλη δαπάνη για τα τότε δεδομένα 18.000.000 Δρχ.

Ταινία χαλκού άβαφη έβγαζε και βγάζει αν το ζητήσεις η Βιοχάλκο, επιλεκτική ταινία χαλκού έβγαζε στην Γερμανία η Tinox και μια ακόμα εταιρεία την όπια δεν θυμάμαι.

Προσπάθησε και η Βιοχάλκο την δεκαετία του 90 να βγάλει επιλεκτική χάλκινη επιφάνια κάνοντας μια μονάδα στο Άστρος Κυνουρίας, αλά δεν τα κατάφερε και η επένδυση πήγε χαμένη.

Με τα χρόνια όμως ο χαλκός πήγε στα ύψη και έτσι όλοι στραφήκανε στο αλουμίνιο εγκαταλείψανε και το Ultrasonic διότι ήταν και αντιπαραγωγικό.

Εδώ και πολλά χρόνια άρχισε και η Alanod να παράγει επιλεκτική επιφάνια, και ο χημικώς της είναι ο Πιέρος Έλληνας, η παραγωγή της επιλεκτικής επιφάνειας είναι σε φίλο αλουμινίου και ταινία αλουμινίου 0,4 και 0,5 mm.

Όλοι η (κατασκευαστές) αυτό το υλικό χρησιμοποιούν.

Τώρα το Laser.Το μηχάνημα αυτό είναι εξειδικευμένο και το έχουν στην Ελλάδα 4 μονάδες που δουλεύουν φασών συλλέκτες, και είναι πάρα πολλή (κατασκευαστές) που τους παίρνουν έτυμους για τοποθέτηση.

Είναι όμως και αρκετοί ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ που κρατήσανε η επιστρέψανε στον παλιό και δοκιμασμένο παραδοσιακό τρόπο κατασκευής στο Ω.

Πάμε τώρα και για τα μπόιλερ.

Οριζόντιο  η κάθετο στην είσοδο του νερού πάντα υπάρχει ένα καπελάκι (σπαστίρας),Αυτό δεν επιτρέπει στο κρύο νερό να χτυπήσει τα στρώματα του ζεστού κατά την είσοδο του παρά μόνον το κρατάει στο χαμηλότερο επίπεδο. τώρα όσον αφορά την διατήρηση του ζεστού παίζουν πολλή παράγοντες, άλλωστε το νερό είναι ένα στοιχείο το οποίο προσπαθεί να εξισώσει της θερμοκρασίες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...