Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα εδώ και 1 + 1/2 μηνά έχω ένα ΗΛΙΟΦΑΝ Titanium Extra Plus 225lt. (βρίσκετε σε κεραμοσκεπή, 12 μέτρα χαλκός φ17

3 άτομα είμαστε )

έχω σπάνια έως καθόλου καυτό νερό. το νερό είναι ζεστό  περίπου

ήρθαν για έναν έλεγχο πρόσθεσαν λίγο ακόμα αντιπτιτικο

και μου είπαν οτι φταίει ο χαλκοσοληνας που δεν έχω την αίσθηση του καυτό νερού  και κάνω σπατάλη του νερού!!!!!!!!!!

τι φταίει??

 

τι να κάνω να τους ξαναφωναξω???

2 μέρες με ηλιοφάνεια χωρίς χρήση έχω για μια 1 ωρα καυτο νερο 90c

εννοείται ότι με τα δεδομένα που έχω υπογραμμίσει θα έπρεπε να είσαι υπερ-ευχαριστημένος.

ακόμα και το γεγονός ότι είναι σε κεραμοσκεπή (που ενδεχομένως να έχει μικρή κλίση) αυτό θα χειροτέρευε την απόδοση του χειμώνα αλλά για τώρα θα ήσουν...ουαου.

 

βέβαια, δεν μπορώ να καταλάβω και τι ακριβώς θες ή τι χρήση κάνεις

όταν λες "2 μέρες με ηλιοφάνεια χωρίς χρήση έχω για μια 1 ωρα καυτο νερο 90c" σημαίνει ότι έχεις για μια ώρα και μετά χάνει τη θερμοκρασία του (πολύ κακό αλλά μάλλον αδύνατο) ή ότι το αφήνεις να τρέχει μία ώρα και μετά δεν έχει (το οποίο είναι λογικό αφού έχεις εξαντλήσει τα 200+ λίτρα καυτού νερού που είχε αποθηκεύσει);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα εννοώ ότι όταν ξεκινάω να κάνω δουλειες πλύσιμο πιάτα , μπάνιο  μετά απλώς είναι χλιαρό

τονίζω με το ζόρι  κάνει το νερό καυτό απλώς το ζεσταίνει και μετά τις 18:00 το ζεστό νερό είναι χλιαρο

ενώ άμα ήταν καυτό  θα είχα ζεστό νερό  μετά τις 19:00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο τεχνικός λέει ότι φταίει  ο χαλκοσωληνας και έχει απώλειες από εκεί?

 

Αυτο που λεει ο τεχνικος δεν ισχύει .Λεει μα@#$%@#.

Επεξ/σία από kambog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σας άκουσα συνφορουμίτες!

Έβαλα ένα ηλιακό Cronius 160 λίτρα. η διαφορά στην τιμή ήταν μικρή και προτίμησα μεγαλύτερο από 120λ. 

Αν και από τεχνικά χαρακτηριστικά είμαι παντελώς άσχετος, πρέπει να πω ότι ήταν γρήγοροι στην απόκριση και ευγενικοί. 

Να υποθέσω ότι θα αρχίσω να βλέπω διαφορά στην τιμή στο ρεύμα?καθώς παρότι 2 άτομα ο ηλεκτρικός ήταν κάθε μέρα 2 ώρες περίπου ανοιχτός (HOWAT).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε προφανώς θα δεις μεγάλη διαφορά, τουλάχιστον το μισό χρόνο που έχει αρκετό ήλιο.

 

Για ποια περιοχή μιλάμε;

 

Φέτος το χειμώνα που δεν έκανε κρύο στην Αθήνα και ήμουν μόνος μου, και έσκαγε λίγο ο ήλιος, πολύ λίγες φορές άναψα θερμοσίφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σας άκουσα συνφορουμίτες!

Έβαλα ένα ηλιακό Cronius 160 λίτρα. η διαφορά στην τιμή ήταν μικρή και προτίμησα μεγαλύτερο από 120λ. 

Αν και από τεχνικά χαρακτηριστικά είμαι παντελώς άσχετος, πρέπει να πω ότι ήταν γρήγοροι στην απόκριση και ευγενικοί. 

Να υποθέσω ότι θα αρχίσω να βλέπω διαφορά στην τιμή στο ρεύμα?καθώς παρότι 2 άτομα ο ηλεκτρικός ήταν κάθε μέρα 2 ώρες περίπου ανοιχτός (HOWAT).

Καλοριζικος...!!!

Ποσο να καιει περιπου αν το αναψεις 10 λεπτα τον χειμωνα??(εχω ακουσει οτι αρκουν 10 λεπτα να ζεστανουν το νερο σε 160λ.).??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοριζικος...!!!

Ποσο να καιει περιπου αν το αναψεις 10 λεπτα τον χειμωνα??(εχω ακουσει οτι αρκουν 10 λεπτα να ζεστανουν το νερο σε 160λ.).??

σε καμιά περίπτωση δεν αρκούν. τουλάχιστον όχι αν το νερό είναι τελείως κρύο.

αν έχεις ήδη χλιαρό και θέλει μια μικρή βοήθεια τότε οκ.

διαφορετικά με 160 λίτρα κρύο νερό και αντίσταση 3,5 ή 4kW να υπολογίζεις 40+ λεπτά.

μην ακούς τι μπορεί να λένε ο πωλητές. τα νούμερα δεν "βγαίνουν".

σκέψου ότι 10-15 λεπτά θέλει τουλάχιστον ένας απλός 80άρης ηλεκτρικός. και βρίσκεται και μέσα στο πατάρι και δεν τον "τρώει" το ξεροβόρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καμιά περίπτωση δεν αρκούν. τουλάχιστον όχι αν το νερό είναι τελείως κρύο.

αν έχεις ήδη χλιαρό και θέλει μια μικρή βοήθεια τότε οκ.

διαφορετικά με 160 λίτρα κρύο νερό και αντίσταση 3,5 ή 4kW να υπολογίζεις 40+ λεπτά.

μην ακούς τι μπορεί να λένε ο πωλητές. τα νούμερα δεν "βγαίνουν".

σκέψου ότι 10-15 λεπτά θέλει τουλάχιστον ένας απλός 80άρης ηλεκτρικός. και βρίσκεται και μέσα στο πατάρι και δεν τον "τρώει" το ξεροβόρι

Δηλαδη θα παρακαλαμε να μην κανει κρυο...παντως ενας φιλος μου που εχει ηλιακο μου λει οτι κανενα δεκαλεπτο το ανοιγε με το κρυο βεβαια ειναι καλος ηλιακος τωρα ο δικος μου θα δω τον χειμωνα αν αξιζει γιατι με την ζεστη ολοι καλα δουλευουν.

(εμενα με δυσκολεψε και η ιδιοκτητρια του τελευταιου ρετιρε που η ταρατσα ειναι η σκεπη της και επειδη ειναι παλια η πολυκατοικια δεν αφηνε κανεναν να βαλει ηλιακο...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσεξε, εγώ μιλάω μεν για χειμώνα αλλά για μέρα ΧΩΡΙΣ ηλιοφάνεια που τον χρησιμοποιείς αποκλειστικά σαν ηλεκτρικό.

τότε θα χρεαστεί να τον ανάψεις αρκετά όπως είπα, ασχετα αν έχεις "καλό" ή "κακό" ηλιακό.

αν τώρα είχε κάποια ηλιοφάνεια, μπορεί και τα δέκα λεπτά που λέει ο φίλος σου να είναι οκ.

γιατί σε περίπτωση συννεφιάς αποκλείεται να κάνει κάτι με το δεκάλεπτο. εκτός πια αν του έχουν βάλει κάποια τεράστια αντίσταση (8-10kW) όπου τότε μπορεί μεν να το ανάβει για 10λεπτο αλλά καταναλώνει όσο ο δκός σου αν τον ανάψεις για μισή ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σας άκουσα συνφορουμίτες!

Έβαλα ένα ηλιακό Cronius 160 λίτρα. η διαφορά στην τιμή ήταν μικρή και προτίμησα μεγαλύτερο από 120λ. 

Αν και από τεχνικά χαρακτηριστικά είμαι παντελώς άσχετος, πρέπει να πω ότι ήταν γρήγοροι στην απόκριση και ευγενικοί. 

Να υποθέσω ότι θα αρχίσω να βλέπω διαφορά στην τιμή στο ρεύμα?καθώς παρότι 2 άτομα ο ηλεκτρικός ήταν κάθε μέρα 2 ώρες περίπου ανοιχτός (HOWAT).

 

Καλορίζικος. Δώσε περισσότερα στοιχεία. (Τιμές, εγκατασταση κα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη θα παρακαλαμε να μην κανει κρυο...παντως ενας φιλος μου που εχει ηλιακο μου λει οτι κανενα δεκαλεπτο το ανοιγε με το κρυο βεβαια ειναι καλος ηλιακος τωρα ο δικος μου θα δω τον χειμωνα αν αξιζει γιατι με την ζεστη ολοι καλα δουλευουν.

(εμενα με δυσκολεψε και η ιδιοκτητρια του τελευταιου ρετιρε που η ταρατσα ειναι η σκεπη της και επειδη ειναι παλια η πολυκατοικια δεν αφηνε κανεναν να βαλει ηλιακο...).

Το άνοιγε για ένα δεκάλεπτο και είχε νερό για ένα μπανακι στα γρήγορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ρόλο και πώς εννοούμε το «στα γρήγορα», και φυσικά με πόσο ζεστό νερό έκανε, αλλά και με πόση ποσότητα.

 

Κάποιοι θέλουν σχεδόν τέρμα πίεση, έστω και για 3 λεπτά, και κάποιοι άλλοι σχεδόν καυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...