Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου τοποθετησαν τον ηλίακο της πυραμις που λετε στην καλαμαρια πριν απο 4 μερες. ημουνα πολυ διστακτικος στην αρχη επειδη ητανε απο σερρες και προσφορα αλλα ο πωλητης ητανε πολυ ευγενικος και καταρτισμενος και με επεισε ειδικα με την 10 ετη γραπτη εγγυηση του εργοστασιου (οντως ισχυει) που ειναι μια ειδικη συμφωνια για επεκταση της εγγυησης για τους πελατες της εταιριας οπως μου ειπανε. το συνεργειο ητανε πολυ οργανωμενο και με ενημερωσαν οτι ο ηλιακος  ενδεχομενος θα δουλεψει κατα 60% την πρωτη μερα και θα παρω πληρη αποδοση την επομενη οταν και εφοσον θα εχει <<ξερασει>> τυχον φυσαλιδες απο το γεμισμα και κανει σωστα κυκλωμα θα δουλεψει 100%. αν και δεν καταλαβα τι ενοουσαν οντος ετσι εγινε εχω καυτο νερο ολη μερα. πολυ καλη τιμη και ευκολια πανω απ ολα θα σας ενημερωσω πως θα αποδοσει το χειμωνα. δειτε και μια αλλη προσφορα που με ενημερωσαν οτι εχουν

http://www.georgiadismpanio.gr/index.php/prosforesanakainisi/73-prosforampaniou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ..ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ.ΕΚΑΝΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΟΛΩΝ ΣΑΣ.ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΗΛΙΑΚΟΥ ΛΟΙΠΟΝ. .....ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ , ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΕΤΑΙΡΙΕΣ.CALPAK160LT KAI ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 160LT.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ....WILCO?ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τοποθετησαν τον ηλίακο της πυραμις που λετε στην καλαμαρια πριν απο 4 μερες. ημουνα πολυ διστακτικος στην αρχη επειδη ητανε απο σερρες και προσφορα αλλα ο πωλητης ητανε πολυ ευγενικος και καταρτισμενος και με επεισε ειδικα με την 10 ετη γραπτη εγγυηση του εργοστασιου (οντως ισχυει) που ειναι μια ειδικη συμφωνια για επεκταση της εγγυησης για τους πελατες της εταιριας οπως μου ειπανε. το συνεργειο ητανε πολυ οργανωμενο και με ενημερωσαν οτι ο ηλιακος  ενδεχομενος θα δουλεψει κατα 60% την πρωτη μερα και θα παρω πληρη αποδοση την επομενη οταν και εφοσον θα εχει <<ξερασει>> τυχον φυσαλιδες απο το γεμισμα και κανει σωστα κυκλωμα θα δουλεψει 100%. αν και δεν καταλαβα τι ενοουσαν οντος ετσι εγινε εχω καυτο νερο ολη μερα. πολυ καλη τιμη και ευκολια πανω απ ολα θα σας ενημερωσω πως θα αποδοσει το χειμωνα. δειτε και μια αλλη προσφορα που με ενημερωσαν οτι εχουν

http://www.georgiadismpanio.gr/index.php/prosforesanakainisi/73-prosforampaniou

Εμενα που το πηραν απο την ηλεκτρονικη δεν εχει 10 χρονια εγγυηση(5) αλλα θα μιλησουμε τον χειμωνα γιατι τωρα το οτιδηποτε δινει αφθονο ζεστο νερο ...μακαρι ναναι καλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......................10 ετη γραπτη εγγυηση του εργοστασιου (οντως ισχυει) που ειναι μια ειδικη συμφωνια για επεκταση της εγγυησης για τους πελατες της εταιριας οπως μου ειπανε...........................

εγώ πάλι (πείτε με επιφυλακτκό, πείτε με κακόπιστο) δεν τα καταλαβαίνω αυτά. όχι μόνο στους ηλιακούς αλλά γενικά αφού το ίδιο γίνεται και σε άλλα προϊόντα.

τι θα πει "ειδικη συμφωνια για επεκταση της εγγυησης"; το μηχανάκι που μου πουλάς ή κρατάει Χ χρόνια (και υπάρχει η ανάλογη εγγύηση) ή όχι. δηλαδή αν μπορείς να δώσεις 10ετή εγγύηση (με ειδική συμφωνία :P ) γιατί στους υπόλοιπους πελάτες σου δίνεις λιγότερη; το ίδιο μηχάνημα δεν είναι; ή μήπως σε χαλάει να έχεις παραπάνω ευχαριστημένους πελάτες (άρα και διαφημιστές σου);

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ................

η calpac τα τελευταία χρόνια έχει δυσαρεστήσει αρκετό κόσμο.

όσοι έχουν να πουν καλό λόγο γι' αυτή (μαζί κι εγώ αφού είχαμε στο πατρικό μου) είναι παλιοί πελάτες από τότε που ήταν calpacBP. μετά το "διαζύγιο" χάλασε και η..."ψυχολογία" της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την ενδεχόμενη διάρκεια ζωής του εκάστοτε προϊόντος.

 

Πιο πιθανό μου φαίνεται να ισχύει ότι η υποστήριξη έχει ένα κόστος, και αν θες περισσότερη υποστήριξη, το κόστος ανεβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ειδικά στους ηλιακούς η εγγύηση δεν είναι υποστήριξη. δηλαδή δεν θα έρθουν να σου κάνουν κάτι στα καλά καθούμενα (τα προτεινόμενα service τα πληρώνουμε κανονικά).

απλά σε περίπτωση βλάβης ή αστοχίας υλικού αναλαμβάνουν την ευθύνη της αποκατάστασης, αλλά σε χρεώνουν μεταφορικά κλπ (αυτό βέβαια είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα).

συνεπώς γιατί "ζορίζονται" να δώσουν σε όλους την μεγάλη εγγύηση αφού δεν τους στοιχίζει κάτι (εφόσον βέβαια το μηχάνημα αντέχει);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους. σχετικα με την εγγυηση απο το καταστημα γεωργιαδης που λετε εγω εχω ενα χαρτι το οποιο ειναι ενυπογραφο απο την πυραμις που λεει 10 χρονια εγγυηση και φυσικα ειναι στη διαθεση του καθενος. τωρα γιατι δινουν στην συγκεκριμενη εταιρια απο τις σερρες το συγγεκριμενο χρονικο διαστημα και αλλου λιγοτερο δεν το γνωριζω ισως η εταιρια πληρωνει κατι παραπανω για να παρει μεγαλυτερη εγγυηση ισως η πυραμις το προτηνει οπως γινετε και με τα αυτοκινητα που σου λενε θελεις επεκταση εγγυησης + τοσο για να σου επεκτεινω το ενδεχομενο αστοχιας υλικου και απλα τα αλλα μαγαζια το αρνουνται και το αποκρυπτουν γιατι δεν θελουν να αναλαβουν το κοστος. το σημαντικο για μενα ειναι οτι με 670 ευρω (650 + 20 υλικα τοποθετησης) εχω ενα ηλιακο τοποθετημενο  160 λιτρα επιλεκτικο απο τα καλα της αγορας με μεγαλη εγγυηση γιατι μπορει να παρεις το καλυτερο υλικο και να σου βγαλει αστοχια μολις ληξει η εγγυηση που μου εχει συμβει με τηλεοραση και αφου συγκρινοντας τις προδιαγραφες του δεν ειδα διαφορα ιδιαιτερη απο αλλα ακριβοτερα μοντελα. (ενωειτε πως ηθελα μαλτεζο που ολοι λενε οτι ειναι απο τα καλυτερα) αλλα εφοσον  δεν ηθελα να ξεπερασω τα 750 ευρω σε κοστος με την τοποθετηση νιωθω οτι εκανα μια αριστη αγορα και πανω απ ολα δεν ταλαιπωρηθηκα να βρω συνεργειο μια και εχω ασχημη εμπειρια απο υδραυλικους ηθελα να εχει την ευθυνη της τοποθετησης η εταιρια για μην παει κατι στραβα και ο υδραυλικος λεει οτι φταιει ο ηλιακος και η εταιρια λαθος τοποθετηση εξαιτιας του υδραυλικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εγώ πάλι (πείτε με επιφυλακτκό, πείτε με κακόπιστο) δεν τα καταλαβαίνω αυτά. όχι μόνο στους ηλιακούς αλλά γενικά αφού το ίδιο γίνεται και σε άλλα προϊόντα.

τι θα πει "ειδικη συμφωνια για επεκταση της εγγυησης"; το μηχανάκι που μου πουλάς ή κρατάει Χ χρόνια (και υπάρχει η ανάλογη εγγύηση) ή όχι. δηλαδή αν μπορείς να δώσεις 10ετή εγγύηση (με ειδική συμφωνία :P ) γιατί στους υπόλοιπους πελάτες σου δίνεις λιγότερη; το ίδιο μηχάνημα δεν είναι; ή μήπως σε χαλάει να έχεις παραπάνω ευχαριστημένους πελάτες (άρα και διαφημιστές σου);

 

η calpac τα τελευταία χρόνια έχει δυσαρεστήσει αρκετό κόσμο.

όσοι έχουν να πουν καλό λόγο γι' αυτή (μαζί κι εγώ αφού είχαμε στο πατρικό μου) είναι παλιοί πελάτες από τότε που ήταν calpacBP. μετά το "διαζύγιο" χάλασε και η..."ψυχολογία" της

ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΚΛΕΙΝΩ ΠΡΟΣ ΗΛΙΟΑΚΜΗ?Η ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ ΕΙΝΑΙ 805Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα ήθελα να πάρω την ευθύνη να σου προτείνω τι να πάρεις.

έτσι κι αλλιώς δεν είμαι ούτε υδραυλικός ούτε εγκαταστάτης.

απλά επισημαίνω κάποια πράγματα από αυτά τα λίγα που ξέρω ή αυτά που μου κάνουν εντύπωση όταν ψάχνομαι με τα κατσαβίδια μου και με το ιντερνετ.

απλά να ξέρεις ότι χρειάζεσαι ένα καλό ηλιακό (καλός = μεγάλη διάρκεια ζωής + μεγάλη απόδοση χειμώνα καλοκαίρι) ακόμα και αν αυτός σου στοιχίσει λίγο παραπάνω (ξέρεις τι λένε οι παλιότεροι για το "φθηνό κρέας"). και σίγουρα μια χωρητικότητα που θα υπερκαλύπτει τις ανάγκες σου

βλέπω σε αυτό το θέμα πολύ κόσμο να ψάχνεται έχοντας σαν μοναδικό κριτήριο αυτής της έρευνας αγοράς την τιμή.

ναι, είναι και αυτή μια παράμετρος σημαντική (ειδικά αυτή την περίοδο) αλλά όχι η μόνη.

εντάξει, πήρε κάποιος έναν ηλιακό φθηνότερο κατά 50, 100, 200 ευρώ. οκ

τι γίνεται όμως αν αυτός κρατήσει τα μισά χρόνια από άλλο που στοίχιζε 100 ευρώ παραπάνω;

τι γίνεται αν αυτός αποδίδει λιγότερο με αποτέλεσμα να ανάβουμε την αντίσταση 50 φορές παραπάνω το χρόνο;

μήπως η αίσθηση ότι κερδίσαμε κάτι είναι virtual;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Χρειάζομαι άμεσα ηλιακό και έχω ψιλοκαταλήξει ανάμεσα σε Μαλτέζο και Ηλιοακμή στα 160L.

 

Έχει όμως η Ηλιοακμή προσφορά στα compact μοντέλα της. Έχει κάποιος εμπειρία στους compact? Πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα κτλπ?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κοιτάξεις λίγο την ανάπτυξη αυτού του θέματος θα βρεις στοιχεία και σχόλια για τους compact.

γενικά οι γνώμες διίστανται και υπάρχουν fan του αντικειμένου αλλά και πολέμιοι (οι δεύτεροι νομίζω υπερτερούν των πρώτων αν και αυτό από μόνο του δεν είναι κακό).

προσωπικά είμαι αντίθετος αλλά, για να μην γεμίζουμε σελίδες στο θέμα με επαναλήψεις, κάνε τον κόπο να ψάξεις πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοδοχείο:

1. Εξωτερικό περίβλημα θερμοδοχείου από ανοξοίδωτο αντιμαγνητικό χάλυβα (Α151 304)
2. Θερμοδοχείο χαλύβδινο με επικάλυχη τιτανιούχου σμάλτου.
3. Εναλλάκτης μεταφοράς ηλιακής θερμικής ενέργειας ηλιακών συλλεκτών σε θερμοδοχείο.
4. Μόνωση από πρεσαριστή οικολογική πολυορεθάνη χωρίς CFC των 40gr/m3
5. Ηλεκτρική αντίσταση 4Kw
6. Είσοδος κρύων νερών δικτύου.
7. Έξοδος θερμών νερών χρήσης.
8. και 9. Πλήρωση υγρών ηλιακού συστήματος.
10. Έξοδος ψυχρών υγρών κλειστού κυκλώματος από θερμοδοχείο προς ηλιακούς συλλέκτες.
11. Είσοδος θερμών υγρών από ηλακούς συλλέκτες προς θερμοδοχείο.

 

Στοιχεία Συλλέκτη:

1. Εξωτερικό πλαίσιο ανοξειδωμένου αλουμινίου ηλεκτροστατικής βαφής.
2. Μόνωση πετροβάμβακα d=30mm
3. Υδροσκελετός εξ ολοκλήρου χάλκινος (διάμετρος Φ10mm τοποθετημένα ανά 96mm)
4. Συλλεκτική επιφάνεια (απορροφητής) εξ ολοκλήρου χάλκινος (επιλλεκτικός ή porcelanato)
5. Κρύσταλλο ασφαλείας μικρής περιεκτικότητας σε οξείδια σιδήρου-μόλυβδου, μέγιστης διαπερατότητας.
6. Οπίσθια πλευρά ηλιακού συλλέκτη (χαλυβδοέλασμα πάχους 0,5mm επιψευδαργυρωμένο, προς αποφυγή αξειδώσεων).
7. Κολέκτορες χάλκινοι διαμέτρου Φ22.

  

ΠΩΣ ΦΑΙΝΟΝΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΑΡΑΚΤΗΡΗΣΤΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η pyramis δεν κατσκευαζει ηλιακα απλα τα συναρμολογει και βαζει την φιρμα της. καλυτερα να μεινει στους νεροχυτες, το εχω ξαναπει.

οσο αφορα την εγγυση η σμαλταρια δινει (5) χρονια σε ολους τους κατασκευαστες οποτε (5) χρονια δινουν και αυτοι. οσοι λενε 10 η 15 η εφ'ορου ζωης κατι κρυβεται απο πισω. καποιοι λενε 10 γιατι φτανει πιο ωραιο στο αυτι, το κανουν ομως για να πουλησουν. αν τρυπησει στην 7ετια πχ το πιο πιθανον ειναι να σου πουν δεν εκανες το αναλογο σερβις αρα δεν ισχυει η εγγυηση. το μονο που μπορω να σου κανω (για να δειχτει και η εταιρια) ειναι να παρεις αλλο σε πολυ χαμηλη τιμη.



Καλησπέρα σε όλους,

 

Χρειάζομαι άμεσα ηλιακό και έχω ψιλοκαταλήξει ανάμεσα σε Μαλτέζο και Ηλιοακμή στα 160L.

 

Έχει όμως η Ηλιοακμή προσφορά στα compact μοντέλα της. Έχει κάποιος εμπειρία στους compact? Πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα κτλπ?

 

Ευχαριστώ

θα σου προτεινα να αποφυγεις το compact

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ενδιαφερομαι να αγορασω ηλιακο και τυχαια επεσα επανω στο  φορουμ το οποιο το παρακολουθω τις τελευταιες μερες βλεπω μια αρνητικοτητα σε οτιδηποτε καλο και οικονομικο υπαρχει και αναφερομαι στον ηλιακο της pyramis. το μονο αρνητικο που εχει η προσφορα με την τοποθετηση ειναι οτι η εταιρια απο τις σερρες δεν κανει δοσεις και ειναι το μονο πραγμα που με εχει εμποδισει απο να τον αγορασω μιας και δεν εχω μαζεψει το απαιτουμενο ποσο. ειμαι απο θεσσαλονικη και ηδη 2 φιλοι μου εχουν αγορασει ηλιακο πυραμις απο τις σερρες ο ενας τον σεπτεμβριο και ο αλλος πριν απο ενα μηνα και ειναι πολυ ευχαριστημενοι. μαλιστα ο ενας μου ειπε οτι το χειμωνα οταν εχει ηλιο κανανε κανονικα μπανιο με τον ηλιακο. απο την αλλη λετε οτι η πυραμις δεν παραγει αλλα συναρμολογει. ο ηλιακος εχει πιστοποιηση ce το ξερω γιατι ο ενας φιλος το πηρε με το εξοικονομω κατοικων και αυτοκολητο οτι ειναι ελληνικο προιον. απο τη στιγμη που μου παραθετει ολες τις προδιαγραφες του προιοντος μια πολυ δυνατη εταιρια με εξαγωγικη δραστηριοτητα τον παραγει η συναρμολογει (οπως λετε) πρεπει δλδ να εμπιστευτω μια μικρη βιοτεχνια ηλιακων στην ελλαδα η εναν ηλιακο εισαγωγης???? οσον αφορα αυτο με την εγγυηση που λετε με θορυβησε και επικοινωνησα με την εταιρια που θα μου περασει το ηλιακο  και μου ειπαν οτι η εγγυηση ισχυει χωρις να υπαρχει δεσμευση για service και μαλιστα στο χαρτι που δινουν δεν λενε τιποτα για υποχρεωτικο service παρα μονο αν και εφοσον χρειαστει οπως αν μαζεψει αλατα το αναλαμβανουν. θα παρακαλεσω επειδη παντα μ αρεσει να μαθαινω να διαβασετε τα χαρακτηριστικα της πυραμις και να μου προτεινετε εναν ηλιακο που να ειναι καλυτερος εξηγωντας μου με νουμερα και τιμες για να μην κανω λαθος χωρις να με παιζει ρολο το που παραγετε αλλα μονο η ποιοτητα του με βαση τεχνικα χαρακτηριστικα ευχαριστω εκ τον προτερων  http://www.georgiadismpanio.gr/index.php/product/mpanio/iliakoi/item/810-%CE%B8%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%83%CE%B5%CF%81%CF%81%CE%B5%CF%83-%CE%B4%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1%CF%82-pyramis-160-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-650%E2%82%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CF%80%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%B1-%CE%AE-590%E2%82%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CF%80%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-10-%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%8D%CE%B7%CF%83%CE%B7-210m2-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...