Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι και εγώ να βάλω έναν ηλιακό. Έναν υδραυλικό που ρώτησα μου πρότεινε έναν Bartec 160 lit στα 1300 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση.

Μου φάνηκαν αρκετά τα λεφτά και δεν του απάντησα ακόμα. Εσείς τι λέτε; και τα Bartec τι λένε, πρώτη φορά τα άκουσα!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

elenbal ευχομαι να πανε ολα κατ'ευχην και να ευχαριστηθεις αρκετο ζεστο νερο για πολλα χρονια.

οντως αναλυσαμε πολυ το θεμα της εγγυησης αλλα και αυτο πρεπει να το κανουμε γτ ειναι ενα σημαντικο κομματι. οπως και να'εχει και 25 χρονια να σου δωσει εσυ καθε 3 χρονακια καντου ενα καθαρισμα εσωτερικα, αλλαξε του το ανοδιο και την φλατζα. επειδη εχει και κρυο εκει στα βορεια μην ξεχνας το αντιψυκτικο υγρο καθε σεπτεμβρη-οκτωβρη.

 

οντως η elco εχει πολλα προβληματα και πολυ περισσοτερα στους θερμοσιφωνες και στα ηλεκτρομποιλερ.

απο το λιγο που ειδα στο σαιτ που προτιμα ο πατερας σου νομιζω πως ο ηλιακος αυτος ειναι της nobel, τουλαχιστον η σειρα απολλον ειναι δικη της.

για να θεωρησεις καποιον ηλιακο κορυφη πρεπει να εχεις δοκιμασει αρκετες μαρκες ηλιακων. για να το λεει ο ανθρωπος κατι θα ξερει.

Για τους technoenergy group θερμοσίφωνες μου χε πει ότι είναι φασόν μιας γνωστής εταιρίας. Νομίζω αυτής που λες είναι. Θα τον ρωτήσω από περιέργεια και θα σας πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι και εγώ να βάλω έναν ηλιακό. Έναν υδραυλικό που ρώτησα μου πρότεινε έναν Bartec 160 lit στα 1300 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση.

Μου φάνηκαν αρκετά τα λεφτά και δεν του απάντησα ακόμα. Εσείς τι λέτε; και τα Bartec τι λένε, πρώτη φορά τα άκουσα!!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Το καζάνι κατασκευάζεται στα Σκόπια από κάποιον Λεώφ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manfred συγνώμη για την αργοπορία μου...

Τα στοιχεία του ηλιακού θερμοσίφωνα που αγόρασα είναι τα εξής. 

Το πήρα από το site www.cronius.gr

είναι 160 λίτρα, με ένα συλλέκτη 2 τμ. επιλλεκτικό, το βαρέλι είναι Glass και μπορώ να σου πω πως όταν προσπάθησα να το σηκώσω ήταν ασήκωτο... πιστεύω αυτό είναι καλό.

Αναφορικά με την τιμή το πήρα με 532€, μου το έφεραν στο σπίτι και το ανέλαβε να το βάλει ένα φιλαράκι υδραυλικός. άρα τιμή υδραυλικού μαζί με τα υλικά πήγε στα 80€.

Το έχω κάποιες μέρες (να μου πεις είναι καλοκαίρι) αλλά ακόμα και τις 2 μέρες που έριξε καρέκλες δεν άναψα το ηλεκτρικό...

Επανάσταση για μένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα προτείνω ηλιακό fyrogenis 160lt glass διπλής ενεργείας με ηλεκτροστατικά βαμμένο αλουμίνιο,χαλκίνη επιλεκτική επιφάνεια τιτανίου με ειδική επίστρωση!!

για αποιαδήποτε απορία μην διστάσετε να ρωτήσετε,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω μια απορία, όχι με ηλιακό αλλά με την φίρμα Fyrogenis.

απ' όσο ξέρω η μεγάλη εταιρία Fyrogenis (η οποία και είχε αυτή την πολύ καλή φήμη) έχει κλείσει εδώ και 7-8 χρόνια

πχ:

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=43999&start=270

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=140034

και υπάρχουν αναφορές σε πολλά άλλα link που μπορούν να βρεθούν.

μετά είδα σε κάποιες εκθέσεις κατοικίας τη φίρμα/λογότυπο Fyrogenis με την υποσημείωση "by Thea" που για μένα σημαίνει μάλλον...μαμουνιά (ίσως και να κάνω λάθος).

τώρα σε σχετικό ψαξιματάκι στο ιντερνετ βρήκα άλλο Fyrogenis (ίδιο λογότυπο) που όμως στις σχετικές πληροφορίες αναφορικά με την εταιρία αναφέρει γενικότητες του στυλ "στεγάζεται σε 180τμ στην τάδε διεύθυνση" χωρίς να αναφέρεται στο παρελθόν και την ιστορική και εντυπωσιακή πορεία της αρχικής εταιρίας. αυτό για μένα είναι μάλλον περιέργο αφού αν είναι η ίδια εταιρία (ή μετεξέλιξή της) σίγουρα δεν θα άφηνε απ' έξω τα πολύ καλά της "διαπιστευτήρια".

φοβάμαι μήπως είναι τόσο "φυρογένης" όσο είμαι εγώ "warmesol", "maltezos" ή "calpak"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα nobel 160L glass με 3 τ.μ επιλλεκτικους APOLLON(ενσωματομενο κασωμα, σημαινει οτι δεν θα μπει ποτε υγρασια στους συλλεκτες)!!!

 

ΑΓΟΡΑ 720Ε

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ 60Ε!

ΜΕΤΡΟ ΣΩΛΗΝΑΣ 3Ε!

ΜΕΤΡΟ ΚΑΛΩΔΙΟ 3Ε!

 

Εντυπωσεις: Φεβρουαριο μηνα με εξωτερικη θερμοκρασια 8 βαθμους και ηλιοφανεια. Στο μποιλερ ειχα φαει εσκεμμενα ολο το ζεστο νερο απο την προηγουμενη μερα και εβγαζε αρκετα κρυο.. Μεχρι τις 12 το μεσημερι ο ηλιακος αποδοσε 55 βαθμους!!! και καναμε 3 ατομα ντους ο ενας μετα των αλλων με αποσταση σωληνα 17 μετρα εκ των οποιων τα 10 μετρα χαλκινη και να εισερχεται στο μποιλερ παγωμενο νερο!!!

Γενικα τον χειμωνα ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ-ΜΑΡΤΙΟ κανουν 2 ατομα ντουζ ανετα αμα καταδιαστηματα δεν ανοιγεις το ζεστο για χερια-προσωπο και τους υπολοιπους μηνες εχεις αφθονο ζεστο νερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα προτείνω ηλιακό fyrogenis 160lt glass διπλής ενεργείας με ηλεκτροστατικά βαμμένο αλουμίνιο,χαλκίνη επιλεκτική επιφάνεια τιτανίου με ειδική επίστρωση!!

για αποιαδήποτε απορία μην διστάσετε να ρωτήσετε,

Καλωρίζηκος ο Θερμικ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετώ τη παρέα. Θέλω να βάλω ηλιακό και μου προτειναν τεχνολογίας σωλήνες κενού της new house solar. Γνωρίζει κανείς την τεχνολογία αυτή καθώς και την εταιρεία?

 

χαιρετώ τη παρέα. Θέλω να βάλω ηλιακό και μου προτειναν τεχνολογίας σωλήνες κενού της new house solar. Γνωρίζει κανείς την τεχνολογία αυτή καθώς και την εταιρεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω μια απορία, όχι με ηλιακό αλλά με την φίρμα Fyrogenis.

απ' όσο ξέρω η μεγάλη εταιρία Fyrogenis (η οποία και είχε αυτή την πολύ καλή φήμη) έχει κλείσει εδώ και 7-8 χρόνια

πχ:

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=13&t=43999&start=270

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=140034

και υπάρχουν αναφορές σε πολλά άλλα link που μπορούν να βρεθούν.

μετά είδα σε κάποιες εκθέσεις κατοικίας τη φίρμα/λογότυπο Fyrogenis με την υποσημείωση "by Thea" που για μένα σημαίνει μάλλον...μαμουνιά (ίσως και να κάνω λάθος).

τώρα σε σχετικό ψαξιματάκι στο ιντερνετ βρήκα άλλο Fyrogenis (ίδιο λογότυπο) που όμως στις σχετικές πληροφορίες αναφορικά με την εταιρία αναφέρει γενικότητες του στυλ "στεγάζεται σε 180τμ στην τάδε διεύθυνση" χωρίς να αναφέρεται στο παρελθόν και την ιστορική και εντυπωσιακή πορεία της αρχικής εταιρίας. αυτό για μένα είναι μάλλον περιέργο αφού αν είναι η ίδια εταιρία (ή μετεξέλιξή της) σίγουρα δεν θα άφηνε απ' έξω τα πολύ καλά της "διαπιστευτήρια".

φοβάμαι μήπως είναι τόσο "φυρογένης" όσο είμαι εγώ "warmesol", "maltezos" ή "calpak"

 

Καλησπέρα σας και πάλι , οι εκθέσεις έχουν γίνει όντως με το λογότυπο fyrogenis by thia γτ θέλαμε να διαφημίσουμε το brand name thia σε όσους ήδη κατείχαν thia θερμοσίφωνες για να ξέρουν που να απευθυνθούν . Τώρα η φυρογένης πτώχευσε σαν εταιρία και το brand name πέρασε σε άλλον ιδιοκτήτη. (το brand name πέρασε σε άλλον ιδιοκτήτη αποκλειστικά το ΊΔΙΟ δλδ φυρογενης σκέτο και πάλι).Η εταιρία λοιπόν είναι φυρογενής και πάλι το μόνο που δεν μπορούσαμε να καλύψουμε ήταν οι εγγυήσεις που είχε δώσει η εταιρία σε πελάτες που είχαν βάλει ηλιακούς πριν πτωχεύσει).Ποια ήταν ακριβώς τα διαπιστευτήρια που εννοείται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και πάλι , οι εκθέσεις έχουν γίνει όντως με το λογότυπο fyrogenis by thia γτ θέλαμε να διαφημίσουμε το brand name thia σε όσους ήδη κατείχαν thia θερμοσίφωνες για να ξέρουν που να απευθυνθούν . Τώρα η φυρογένης πτώχευσε σαν εταιρία και το brand name πέρασε σε άλλον ιδιοκτήτη. (το brand name πέρασε σε άλλον ιδιοκτήτη αποκλειστικά το ΊΔΙΟ δλδ φυρογενης σκέτο και πάλι).Η εταιρία λοιπόν είναι φυρογενής και πάλι το μόνο που δεν μπορούσαμε να καλύψουμε ήταν οι εγγυήσεις που είχε δώσει η εταιρία σε πελάτες που είχαν βάλει ηλιακούς πριν πτωχεύσει).Ποια ήταν ακριβώς τα διαπιστευτήρια που εννοείται? 

για να ξέρουν που να απευθυνθούν:  χωρίς καμιά κακή διάθεση πρέπει να πω ότι αυτή η "εξήγηση" μου ακούγεται αρκετά παιδική. μια σοβαρή εταιρία σίγουρα έχει αρχείο με το πελατολόγιό της και αν θέλει να ενημερώσει τους ήδη κατόχους το κάνει με ένα απλό τηλέφωνο ή μια επιστολή. άσε που με την επαφή αυτή μπορείς σαν εταιρία να υπενθυμίσεις την παρουσία σου στον πελάτη και να του προμοτάρεις ένα πχ service όπως κάνουν τόσες και τόσες εταιρίες σε διάφορους χώρους (αυτοκίνητα, κλπ)

 

και το brand name πέρασε σε άλλον ιδιοκτήτη = Η εταιρία λοιπόν είναι φυρογενής:  το ότι ένα όνομα περνάει σε άλλο ιδιοκτήτη σημαίνει απλά και μόνο μια συναλλαγή. οικονομική (πώληση) ή άλλη (παραχώρηση). αλλά ακόμα και η όποια συναλλαγή δεν σημαίνει ότι η νέα εταιρία είναι και σαν την παλιά. για να γίνει αυτό πρέπει εκτός από το όνομα να πάρει και την τεχνογνωσία αλλά και να δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου. ίσως στο μέλλον να αποδειχτείτε ακόμα και καλύτεροι από τον "κανονικό" Φυρογένη. προς το παρόν όμως θα κρατήσω τις επιφυλάξεις μου.

γιατί αν όντως θέλατε να είσαστε συνεχιστές της Φυρογένης (και όχι απλά να επωφεληθείτε από την φήμη της) γιατί τότε το μόνο που δεν μπορούσαμε να καλύψουμε ήταν οι εγγυήσεις που είχε δώσει η εταιρία σε πελάτες που είχαν βάλει ηλιακούς πριν πτωχεύσει;;; αφού πιστεύετε στην εταιρία και επιδιώξατε να πάρετε το brand name (και άρα να ωφεληθείτε από τους ευχαριστημένους πελάτες οι οποίοι και είναι οι ακούσιοι διαφημιστές) γιατί δεν θελήσατε (το "δεν μπορέσαμε" το ακούω βερεσέ) να καλύψετε και κάποιους άτυχους που μπορεί να χρειαζονταν την εγγύηση;

για να πιάσουμε και ένα θέμα των ημερών, αν αύριο πάω και πάρω νόμιμα το λογότυπο του "Κατσέλη" ο οποίος είναι σε πτώχευση και μετά αρχίζω να ψήνω και να πουλάω ψωμί και κουλουράκια στον φούρνο του σπιτιού μου, αυτόματα αυτό με κάνει Κατσέλη;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να ξέρουν που να απευθυνθούν:  χωρίς καμιά κακή διάθεση πρέπει να πω ότι αυτή η "εξήγηση" μου ακούγεται αρκετά παιδική. μια σοβαρή εταιρία σίγουρα έχει αρχείο με το πελατολόγιό της και αν θέλει να ενημερώσει τους ήδη κατόχους το κάνει με ένα απλό τηλέφωνο ή μια επιστολή. άσε που με την επαφή αυτή μπορείς σαν εταιρία να υπενθυμίσεις την παρουσία σου στον πελάτη και να του προμοτάρεις ένα πχ service όπως κάνουν τόσες και τόσες εταιρίες σε διάφορους χώρους (αυτοκίνητα, κλπ)

 

και το brand name πέρασε σε άλλον ιδιοκτήτη = Η εταιρία λοιπόν είναι φυρογενής:  το ότι ένα όνομα περνάει σε άλλο ιδιοκτήτη σημαίνει απλά και μόνο μια συναλλαγή. οικονομική (πώληση) ή άλλη (παραχώρηση). αλλά ακόμα και η όποια συναλλαγή δεν σημαίνει ότι η νέα εταιρία είναι και σαν την παλιά. για να γίνει αυτό πρέπει εκτός από το όνομα να πάρει και την τεχνογνωσία αλλά και να δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου. ίσως στο μέλλον να αποδειχτείτε ακόμα και καλύτεροι από τον "κανονικό" Φυρογένη. προς το παρόν όμως θα κρατήσω τις επιφυλάξεις μου.

γιατί αν όντως θέλατε να είσαστε συνεχιστές της Φυρογένης (και όχι απλά να επωφεληθείτε από την φήμη της) γιατί τότε το μόνο που δεν μπορούσαμε να καλύψουμε ήταν οι εγγυήσεις που είχε δώσει η εταιρία σε πελάτες που είχαν βάλει ηλιακούς πριν πτωχεύσει;;; αφού πιστεύετε στην εταιρία και επιδιώξατε να πάρετε το brand name (και άρα να ωφεληθείτε από τους ευχαριστημένους πελάτες οι οποίοι και είναι οι ακούσιοι διαφημιστές) γιατί δεν θελήσατε (το "δεν μπορέσαμε" το ακούω βερεσέ) να καλύψετε και κάποιους άτυχους που μπορεί να χρειαζονταν την εγγύηση;

για να πιάσουμε και ένα θέμα των ημερών, αν αύριο πάω και πάρω νόμιμα το λογότυπο του "Κατσέλη" ο οποίος είναι σε πτώχευση και μετά αρχίζω να ψήνω και να πουλάω ψωμί και κουλουράκια στον φούρνο του σπιτιού μου, αυτόματα αυτό με κάνει Κατσέλη;

 

Τα επιχειρήματα σας προσπαθώντας να δημιουργήσετε εντύπωση είναι εντελώς άστοχα.Καταρχάς δεν μπορείτε να πάρετε το σήμα Κατσέλη όποτε κλείνει εδώ το ερώτημά σας. Έχετε κάθε δικαίωμα να κρατάτε τις επιφυλάξεις σας και δεν μπορεί να σας το στερήσει κανείς.Για τις εγγυήσεις η πρώην εταιρία fyrogenis αν θέλετε να ενημερωθείτε έδινε 50 - 40 χρόνια εγγύηση άρα αυτομάτως λειτουργούσε λάθος.Δεν υπάρχει ηλιακός στην αγορά με τέτοια εγγύηση(καζάνια με τέτοια εγγύηση δεν υπαρχουν)  ήταν ένας από τους λάθος χειρισμούς που η πρώην εταιρία έκανε γι αυτό και έκλεισε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιμετωπιζω προβλημα με τον  Ast  θα σας ενημερωσω προς το παρων εχουμε θεματακι συνενοησης αλλα θα το παραβλεψω αν εχουμε αισιο τελος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...