Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ποια πόλη μενεις?

 

Για Αττική με ενδιαφέρει αλλά που κολλάει?

 

Επίσης εγώ είχα σήμερα πολύ ζεστό νερό με τον ηλιακό αλλά μόνο μέχρι το μεσημέρι. Το βράδυ άναψα για να κάνω μπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα ήθελα τη βοήθειά σας εχω αγοράσει τον παρακάτω ηλιακό maltezos http://www.skroutz.gr/s/7119810/Maltezos-GL-125-SAC-100x150.html εδω και 15 ημέρες και δεν είμαι καθολου ευχαριστημένος. Δεν έχει καυτό νερό ουτε μία ημέρα. Σήμερα που είχε ηλιοφάνεια πάλι είχε χλιαρό νερό και με ένα άτομο που έκανα μπάνιο πάγωσε. Από το πρωί μέχρι τις 14:00 δεν έχει καθόλου σκιά μετά τις 14 ξεκινάει αλλά μέχρι και τις 15 καλύπτεται το 50% της επιφάνειας. Για αρχή θα ήθελα να μου πείτε, οποίος έχει φυσικά χρόνο, εάν είχατε ζεστό νερό σήμερα για να συγκρινω θα μιλήσω με την εταιρεία από Τρίτη να δω τι φταίει.

 

Θέμα σωστής εξαέρωσης του κυκλώματος πρέπει να είναι.

Φώναξε πάλι τον υδραυλικό που σου το εγκατέστησε να το δει .

Σίγουρα δεν το καταναλώνει κάποιος στην διάρκεια της ημέρας  π.χ. νεροχύτης ;

Σίγουρα είναι τοποθετημένος με σωστή κλήση και προσανατολισμό ;

Δεν είναι τοποθετημένος σε καμία σκεπή με κεραμίδια και περίεργη κλήση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Αττική με ενδιαφέρει αλλά που κολλάει?

 

Επίσης εγώ είχα σήμερα πολύ ζεστό νερό με τον ηλιακό αλλά μόνο μέχρι το μεσημέρι. Το βράδυ άναψα για να κάνω μπάνιο.

Κολλαει το που μενεις για να παρεις κποιον ηλιακο που να παραγεται κοντα σε εσενα και να γλυτωσεις τα μεταφορικα.για να τον παρεις απευθειας απο το εργοστασιο που παραγεται και οχι απο μεσαζοντα.

Αλλα αποτι ειδα εχεις βαλει ηλιακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια θα μιλήσω αύριο με την εταιρεία  και εαν δεν βγαλω ακρη θα μιλήσω απ' ευθείας με τη Maltezos.

 

Σε ποια πόλη μενεις?

Μαλλον ο υδραυλικος δεν σου εκανε καλη δουλεια..για εμενα αρχικα βρες εναν εμπειρο μαστορα να ερθει να τον δει.

 

 

Εγώ έλειπα σήμερα σχεδόν όλη μέρα οικογενειακώς και γύρισα το βράδυ. Αυτή τη στιγμή (12 το βράδυ) το νερό βγαίνει στους 45βαθμούς, δηλαδή χλιαρό που φτάνει για ένα μπάνιο. Στις 6 που το είδες στο δικό σου θα ήταν αρκετά πιο ζεστό.

Αυτές τις μέρες πάντως και εγώ ανάβω συνέχεια ρεύμα. Είμαστε 4 βέβαια με μωρό που θέλει συνέχεια άλλαγμα.

 

Η ώρα που πέφτει η σκιά αυτή την εποχή δε νομίζω να κάνει σημαντική διαφορά.

Δεν ξέρω αν τον έχεις τοποθετήσει πρόσφατα, αυτό που θα μπορούσες να κοιτάξεις άμεσα είναι να είναι γεμάτο το κλειστό του κύκλωμα. Αν καλέσεις την εταιρεία, πες μας τι θα σου πουν, από περιέργεια.

 

το χειρότερο είναι ότι εγώ το δοκίμασα στις 14:30 και όχι στις 12 το βράδυ :(. Μόλις έχω νέα θα κάνω update

Θέμα σωστής εξαέρωσης του κυκλώματος πρέπει να είναι.

Φώναξε πάλι τον υδραυλικό που σου το εγκατέστησε να το δει .

Σίγουρα δεν το καταναλώνει κάποιος στην διάρκεια της ημέρας  π.χ. νεροχύτης ;

Σίγουρα είναι τοποθετημένος με σωστή κλήση και προσανατολισμό ;

Δεν είναι τοποθετημένος σε καμία σκεπή με κεραμίδια και περίεργη κλήση ; 

 

μακάρι γιατί έχω στεναχωρηθεί φοβάμαι ότι έχω κάνει λάθος στην επιλογή ηλιακού. Σίγουρα δεν το καταναλώνουμε κάπου αλλού. Τώρα για την κλίση και τον προσανατολισμό, από ότι βλέπω και στις άλλες ταράτσες κάπου έτσι είναι. Όχι δεν είναι σε σκεπή είναι σε ταράτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλαει το που μενεις για να παρεις κποιον ηλιακο που να παραγεται κοντα σε εσενα και να γλυτωσεις τα μεταφορικα.για να τον παρεις απευθειας απο το εργοστασιο που παραγεται και οχι απο μεσαζοντα.

Αλλα αποτι ειδα εχεις βαλει ηλιακο.

Εχω αλλα δεν ψαχνω για το σπιτι μου. Αν εχεις κατι να προτεινεις αναμενω. Ακομα στον nobel ειμαι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Θα ήθελα τη βοήθειά σας εχω αγοράσει τον παρακάτω ηλιακό maltezos http://www.skroutz.gr/s/7119810/Maltezos-GL-125-SAC-100x150.html εδω και 15 ημέρες και δεν είμαι καθολου ευχαριστημένος. Δεν έχει καυτό νερό ουτε μία ημέρα. Σήμερα που είχε ηλιοφάνεια πάλι είχε χλιαρό νερό και με ένα άτομο που έκανα μπάνιο πάγωσε. Από το πρωί μέχρι τις 14:00 δεν έχει καθόλου σκιά μετά τις 14 ξεκινάει αλλά μέχρι και τις 15 καλύπτεται το 50% της επιφάνειας. Για αρχή θα ήθελα να μου πείτε, οποίος έχει φυσικά χρόνο, εάν είχατε ζεστό νερό σήμερα για να συγκρινω θα μιλήσω με την εταιρεία από Τρίτη να δω τι φταίει.

 

Ίσως δεν είναι αυτό που θέλεις να ακούσεις αλλά ηλιακός 125 λίτρων είναι κάκιστη επιλογή (ασχέτως εταιρίας), ακόμα και για δύο άτομα (για παραπάνω από δύο ή απόσταση πάνω 1-2 ορόφους δεν το συζητώ καν).

Αν ένας άνθρωπος κάνει ένα μπάνιο και τραβήξει 30-40 λίτρα, δηλαδή σχεδόν το 1/3 της χωρητικότητας (άρα μπουν άλλα τόσα λίτρα από το πολύ κρύο νερό της βρύσης) είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι το υπόλοιπο νερό θα πάει πολύ εύκολα από το καυτό ή ζεστό στο χλιαρό ή και κρύο και ο 2ος του σπιτιού αν υπάρχει θα μείνει "στα κρύα του λουτρού".

Σχετικά με την κλίση που ειπώθηκε, αφού έχεις ταράτσα πάνω, νομίζω ότι δεν είναι εύκολο κάποιος να το βάλει με λάθος κλίση.

Λάθος προσανατολισμός παίζει αλλά αν δεις ότι είναι όπως περίπου και τα άλλα στην περιοχή σου, λογικά είναι εντάξει.

Το καλό σενάριο θα είναι το θέμα της εξαέρωσης που αναφέρθηκε ή της μη πλήρους συμπλήρωσης με υγρά.

Πάντως επαναλαμβάνω ότι 120άρης ηλιακός για να καλύψει (να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς άναμα αντίστασης) χειμώνα οτιδήποτε πέραν μοναχικού ατόμου, είναι δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δυστυχώς δεν χωρούσε μεγαλύτερος το ταρατσακι είναι πολύ μικρό και υπάρχει ήδη ηλιακός. Είμαι στον τελευταίο όροφο οπότε δεν έχω μεγάλες απώλειες. Το έχω σκεφτεί μήπως ήθελε μεγαλύτερο πάντως εδώ το βασικο πρόβλημα γαι αρχή είναι ότι δεν έχει κατάφερει να ζεστάνει το νερό ακόμα χωρίς να έχουμε κάνει κατανάλωση. Εαν λυθε, ελπίζω, μετά θα έχω να λύσω το θεμα με το πόσο γρήγορα παγώνει στο δεύτερο άτομο.

 

Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δυστυχώς δεν χωρούσε μεγαλύτερος το ταρατσακι είναι πολύ μικρό και υπάρχει ήδη ηλιακός. Είμαι στον τελευταίο όροφο οπότε δεν έχω μεγάλες απώλειες. Το έχω σκεφτεί μήπως ήθελε μεγαλύτερο πάντως εδώ το βασικο πρόβλημα γαι αρχή είναι ότι δεν έχει κατάφερει να ζεστάνει το νερό ακόμα χωρίς να έχουμε κάνει κατανάλωση. Εαν λυθε, ελπίζω, μετά θα έχω να λύσω το θεμα με το πόσο γρήγορα παγώνει στο δεύτερο άτομο.

 

Ευχαριστώ πολυ

 

σημερα αγορασα και θερμομετρο 30 βαθμους ειχα στις 19:00 χωρις να εχω κανει καταναλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα αγορασα και θερμομετρο 30 βαθμους ειχα στις 19:00 χωρις να εχω κανει καταναλωση

Δεν είναι φυσιολογικό, σήμερα είχε πολύ ήλιο (για Αθήνα μιλάμε), έπρεπε να έχει καυτό νερό.

Όταν στέλνεις ρεύμα, καίει μετά το νερό; Χρησιμοποιείς και ηλεκτρικό θερμοσίφωνα μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι φυσιολογικό, σήμερα είχε πολύ ήλιο (για Αθήνα μιλάμε), έπρεπε να έχει καυτό νερό.

Όταν στέλνεις ρεύμα, καίει μετά το νερό; Χρησιμοποιείς και ηλεκτρικό θερμοσίφωνα μήπως;

ναι με ρεύμα το νερό είναι καυτό. όχι δεν χρησιμοποιώ ηλεκτρικό θερμοσίφωνα

 

Όντως, αν είσαι Αθήνα και ισχύουν αυτά που γράφεις, κάτι δεν πάει καλά.

ναι είμαι Νέο Ηράκλειο και ισχύουν αυτά που γράφω, δεν έχω λόγο να ψάχνω λύση στο πρόβλημα και να λέω ψέματα. Δεν έχω απάντηση από την εταιρεία που έκανε την εγκατάσταση μπορεί λόγω εορτών. Θα περιμένω λίγες ημέρες και θα μιλήσω απ' ευθείας με το Maltezo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μου κάνει εντυπωση. Στο σπίτι που θα μετακομίσω παρατήρησα πως ειχε νερο απο ηλιακό ζεστό μεχρι το βράδυ.Εχει φθαρεί η μονωση των σωλήνων επειδή δεν ηταν UV rated για 6-8 μετρα αλλα σκεφτομαι να περάσω μια μόνωση καλού κακού. Στο σπίτι μου αλλά και σε άλλα που έχω δει πολλοί λίγοι έχουν ζεστό νερο το δεκέμβρη απο ηλιακό. Στο πατρικό μου οι τεχνικοί απλά πέρναν 50 και δε μπαίναν καν στο κόπο να αλλάξουν ανόδιο (τριπλής) απλά συμπληρώναν υγρό καθε χρόνο για να βγαλει 3-4 μήνες και με οτι περισευε πλέναν το πανελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με ρεύμα το νερό είναι καυτό. όχι δεν χρησιμοποιώ ηλεκτρικό θερμοσίφωνα

 

Ρώτησα για την περίπτωση που είχε γίνει κάποια λάθος υδραυλική σύνδεση με ηλεκτρικό.

Άρα επικεντρώνουμε στο κλειστό κύκλωμα του ηλιακού. Το κακό είναι ότι αυτή την εποχή λόγω καιρού δεν μπορείς να τους δείξεις καθαρά το πρόβλημα.

Αυτά που μου πάνε στο μυαλό είναι ελλιπής πλήρωση- απαέρωση, βουλωμένος σωλήνας στο συλλέκτη ή έβαλαν πρώτα το αντιψυκτικό χωρίς αραίωση.

Αν δεν είναι ο σωλήνας, τα άλλα διορθώνονται εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα για την περίπτωση που είχε γίνει κάποια λάθος υδραυλική σύνδεση με ηλεκτρικό.

Άρα επικεντρώνουμε στο κλειστό κύκλωμα του ηλιακού. Το κακό είναι ότι αυτή την εποχή λόγω καιρού δεν μπορείς να τους δείξεις καθαρά το πρόβλημα.

Αυτά που μου πάνε στο μυαλό είναι ελλιπής πλήρωση- απαέρωση, βουλωμένος σωλήνας στο συλλέκτη ή έβαλαν πρώτα το αντιψυκτικό χωρίς αραίωση.

Αν δεν είναι ο σωλήνας, τα άλλα διορθώνονται εύκολα.

Ποιον σωλήνα εννοείς; Λογικά είναι στην εγγύηση, σωστά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον σωλήνα εννοείς; Λογικά είναι στην εγγύηση, σωστά;

Η εντύπωσή μου είναι ότι πρόκειται για κακή κυκλοφορία του υγρού στο εσωτερικό κύκλωμα, που οφείλεται συνήθως σε έναν από τους λόγους που έγραψα.

Αν ένας από τους σωλήνες του συλλέκτη περιορίζει τη ροή, μπορεί να οφείλεται σε ένα κατασκευαστικό λάθος ή ένα ξένο σώμα που εγκλωβίστηκε μέσα. Σε αυτή την περίπτωση είναι δυσλειτουργία του συλλέκτη, που θα πρέπει να καλύπτεται από την εγγύηση. 

Ωστόσο, ας μην μπαίνουμε σε περιπτωσιολογία, ας έρθουν να το κοιτάξουν. Έτσι και αλλιώς τις επόμενες μέρες δε θα μπορείς να ελέγξεις αν λειτουργεί λόγω καιρού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...