Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, gdriver είπε

όχι φίλε μου. απλώς ο ηλιακός δε ζέσταινε για περίπου 1 με δύο μήνες. για να βρω ζεστό νερό , έπρεπε να βάλω το κ΄ρυο του δικτύου, ελέω του ιουλίου ήταν μια χρά ζεστό το νερό. από τον ηλιακό είχε μικρότερη θερμοκρασία. Τηλεφώνησα πάλι στη sonne, ήρθαν μετά από μόλις μία ημέρα, αφότου τους ενημέρωσα, και μου είπε πως έχει ελαττωματική βάνα από την οποία έχασε το ψυκτικό υγρό. Δεν την είδα τη βάνα αλλά και πάλι δε με έννοιαζε γιατί ήταν η τελευταία σταγόνα. Επειδή τον ηλιακό τον έχω αλλάξει ήδη 3 φορές , τον έδωσα πίσω, τον ξήλωσαν την παρασκευή που μας πέρασε και πήρα τα λεφτά μου πίσω. 

αμα σου είχε στεγνώσει ο συλλέκτης και τον χτυπούσε ο ήλιος το καλοκαίρι, έκανες πολύ καλά που τον έδωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sakis.kom είπε

Οπότε τι "παίζει", γιατί αναφορές δεν ξέρω αν έχουμε για αυτούς από μέλη.

Όταν τους ρώτησα πως έχουν χαμηλές γενικά τιμές, μου είπαν πως δεν έχουν δίκτυο λιανικής (κάπως έτσι) οπότε μειώνεται το κόστος τους.

Αν μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος που ξέρει παραπάνω πράγματα για τους ESOLAR ή κάποιος που έχει τέτοιον στην κατοχή του.

Ο 200 λίτρα, 2 πάνελ, 4 τμ σύνολο, κοστίζει 650 ευρώ "στην πόρτα μου". Δωρεάν μεταφορά για Αθήνα.

Με το χαμηλό κόστος συντήρησης που έχει, κάνουμε συντήρηση ανά 2 χρόνια, δεν αξίζει σαν ηλιακός?

Έχω τον 200άρη glass με τους συλλέκτες full plate navi (2επί1,6) από αρχές Μαίου....εννοείτε πως δεν έχω ανάψει αντίσταση εως τώρα.Τα πράγματα για την εγγύση είναι όπως τα είπαν,25ετής δηλαδή και είναι από τον ίδιο τον κατασκευαστή(Δήμας),εκτός από του μπόιλερ που είναι 10 χρόνια (γραπτώς με email και ταχυδρομικώς )!!Όσο και να ειρωνεύονται ..κάποιοι(δεν ξέρω το λόγο) για τα μπόιλερ τους,στον προτείνω ανεπιφύλακτα!!!Εδώ εικόνες από την τοποθέτηση:https://www.esolarshop.net/news/egkatastaseis/item/106-egkatastash-hliakou-premium-agioi-anargyroi-9-5-2018.html

Επιπλέον,γιατί λείπει από τις φωτό,έχει μπεί και δοχείο διαστολής 2 λίτρων.....

 

Επεξ/σία από Devotee
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ. Μόλις πριν λίγο σε διάβαζα στα παρακάτω... Και τους ESOLAR τους κοιτάω και του Βιολάρη.

Δεν έχω κόλλημα με τις μάρκες. Όσες έχω αναφέρει, τις κοιτάω. Επίσης η μεγάλη εγγύηση με τα χαμηλά έξοδα συντήρησης παίζει ρόλο.

Η δωρεάν μεταφορά φυσικά είναι plus για εμένα.

.

Επίσης μια βοήθεια για του Βιολάρη, παιδιά. Υπάρχουν τα SOL-Violaris και τα SOL-Violaris EnergyPro.

Ποια σειρά είναι η "φθηνή" και ποια η καλύτερη?

 

Επεξ/σία από sakis.kom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε όποιον θές αρκεί να τηρείς αυτά που έγραψα-διάβασες από πάνω!!Η βασική διαφορά κατ'εμέ ,είναι ο συλλέκτης της esolar...αυτός του Δήμα που λέω,από τους καλύτερους(ίσως ο καλύτερος) της αγοράς!!Επίσης,κάτι που δεν ανέφερα,οτι τα υλικά της εγκατάστασης είναι από το "πάνω ράφι"...πολύ βασικό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakis.kom είπε

Επίσης μια βοήθεια για του Βιολάρη, παιδιά. Υπάρχουν τα SOL-Violaris και τα SOL-Violaris EnergyPro.

Ποια σειρά είναι η "φθηνή" και ποια η καλύτερη?

Η διαφορά στις σειρές SOL-Violaris και τα SOL-Violaris EnergyPro είναι μόνο στο εξωτερικό περίβλημα του μπόιλερ. Τα SOL-Violaris έχουν inox περίβλημα (για αυτό και είναι 70€-80€ ακριβότερα) ενώ τα SOL-Violaris EnergyPro έχουν αλουμινένιο περίβλημα. Άρα η διαφορά είναι μόνο αισθητική. Αυτά με inox περίβλημα (λογικά) θα μένουν γυαλιστερά για περισσότερα χρόνια πάνω στη ταράτσα. Στα ενδότερα, που έχουν και σημασία, είναι ακριβώς τα ίδια.

Όσο για τους συλλέκτες που έχει αναφέρει και άλλη φορά ο φίλος @Devotee.

Ο Βιολάρης πουλάει με τους συλλέκτες Energy+ (από τον Δήμα, πολύ καλοί) που είναι λίγο πιο οικονομικοί από τους Navi+ (επίσης του Δήμα που είναι ακόμα καλύτεροι). Τους Navi+ που αναφέρει ο @Devotee to Esolar δεν τους βάζει στην "φθηνή" σειρά του που τιμολογιακά είναι ανάλογη της SOL-Violaris EnergyPro. Τους βάζει στην σειρά Premium που είναι αρκετά ακριβότερη σειρά. Άρα να συγκρίνουμε προϊόντα με παρόμοια τιμή. Επειδή το είχα ρωτήσει, και στον Βιολάρη μου έδωσαν την επιλογή να πάρω με τον Navi+ συλλέκτη επί παραγγελία. Το επιπλέον κόστος αν ήθελα να αντικαταστήσω τους Energy+ με τους Navi+ ήταν 50€ ανά συλλέκτη.

Άρα στις κανονικές σειρές τους οι δύο εταιρίες έχουν σχεδόν ίδια τιμή οπότε επιλέγεις με κριτήρια πέρα του οικονομικού. Αν θέλεις Premium σειρά με τον Navi+ συλλέκτη τότε από τι θυμάμαι με συνέφερε οικονομικά να παραγγείλω από τον Βιολάρη με αντικατάσταση συλλέκτη γιατί έβγαινε κάπου 100€-130€ φθηνότερα (και τα δύο με inox περίβλημα) ή ακόμα και 200€ φθηνότερα αν πήγαινα σε μπόιλερ με περίβλημα αλουμινίου.

Υ.Γ. Για την ιστορία, δεν διάλεξα κανένα από τα δύο και τελικά πήρα Nobel Classic από τοπικό μαγαζί (ο συλλέκτης Apollon είναι παρόμοιο με το Navi+) στην ίδια τιμή με τον Premium του Esolar.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ vasilik για την ανάλυση.

Από αυτά που παρατηρώ, βλέπω θετικά τα μπόιλερ που εξωτερικά είναι inox και όχι αλουμινίου, ή χρώματος γκρι που είναι τα πιο οικονομικά ESOLAR.

Τα inox ESOLAR είναι +40 ευρώ, από τα γκρι (Αντισκωριακός χάλυβας RAL 9006).

Σε βιντεάκια συντήρησης παρατηρώ τα SKYLAND πως ξύνεται η βαφή τους, οπότε ίσως να γίνεται το ίδιο και με τα γκρι ESOLAR.

Συλλέκτη δεν ζητάω τον τέλειο, προτιμώ τις standard εκδόσεις.

.

Με βλέπω να κλίνω προς αυτόν, λόγω τιμής. Με εξωτερικό inox στο μπόιλερ, 200 λίτρα, πάνελ 2x 2τμ. 690 ευρώ.

Πάλι λόγω τιμής, πιθανόν δεν θα πάω σε NOBEL CLASSIC.

https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakosglass200ltin-detail.html

diplos_in_ar.jpg

Επεξ/σία από sakis.kom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, sakis.kom είπε

Από αυτά που παρατηρώ, βλέπω θετικά τα μπόιλερ που εξωτερικά είναι inox και όχι αλουμινίου, ή χρώματος γκρι που είναι τα πιο οικονομικά ESOLAR.

Το inox (αν είναι όντως inox γιατί κυκλοφορούν και "μαϊμούδες") είναι το καλύτερο και το ακριβότερο. Το αλουμίνιο έχει και αυτό μεγάλες αντοχές στις καιρικές συνθήκες και με ειδική επεξεργασία αντέχει ακόμα και δίπλα στην θάλασσα. Με τα χρόνια χάνει την γυαλιάδα αλλά δεν θα έχεις θέματα. Η διαφορά σε αυτά τα δύο είναι μόνο αισθητική. Η βαμμένη λαμαρίνα από την άλλη με τα χρόνια ξεφλουδίζει, σκουριάζει, τρυπάει και το νερό καταστρέφει την μόνωση. Φθηνή λύση αλλά όχι για ηλιακό. Άρα αν πας σε Esolar οπωσδήποτε inox από εμένα.

Από περιέργεια, ρωτά τους ποιο συλλέκτη βάζουν στην φθηνή σειρά τους και από που τον παίρνουν (από Δήμα ή από αλλού).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει και η σειρα aelios (συλλεκτες ειτε απο χαλκο ειτε αποαλουμινιο) που ειναι φθηνοτερη απο την CLASSIC και η διαφορα στην αποδοση ειναι μικρη (αν και η CLASSIC δεν εχει πιστοποιηση ως συνολο).

Κριμα ομως που υπαρχουν στις τιμες που λετε καλυτεροι ηλιακοι. Η χαραλαμπιδου εχει 200/4 με 600€. την καταταξη ως προς την αποδοση την εχω ηδη αναφερει.

 

Στις 20/9/2018 στις 9:30 ΜΜ, vasilk είπε

............Δεν πήγες σε Nobel γιατί σου "την έσπασε" που μετέφερε τα εργοστάσια στην Βουλγαρία (κάπως "πατριοτικοί" λόγοι) ή επειδή πιστεύεις πως μεταφέροντας την παραγωγή στην Βουλγαρία θα έχει και επιπτώσεις στην ποιότητα των προϊόντων;

Προφανως το πρωτο. 

Να υπενθυμισω σε αυτους που αναφεραν ανοδια οτι οι ηλιακοι εχουν ανοδια στο δοχειο τους.

 

4 ώρες πριν, Devotee είπε

.....,είναι ο συλλέκτης της esolar...αυτός του Δήμα που λέω,από τους καλύτερους(ίσως ο καλύτερος) της αγοράς!!Επίσης,κάτι που δεν ανέφερα,οτι τα υλικά της εγκατάστασης είναι από το "πάνω ράφι"...πολύ βασικό!!

αυτο καλυτερα να το πεις οταν δεις τους πραγματικα καλυτερους, τοσο σε αποδοση οσο και σε υλικα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Η βαμμένη λαμαρίνα από την άλλη με τα χρόνια ξεφλουδίζει, σκουριάζει. Φθηνή λύση αλλά όχι για ηλιακό. Άρα αν πας σε Esolar οπωσδήποτε inox από εμένα."

Αυτά διαπίστωσα, οπότε επιλέγω το inox ή τύπου inox, όπως και να λέγεται αυτό.

.

"Από περιέργεια, ρωτά τους ποιο συλλέκτη βάζουν στην φθηνή σειρά τους και από που τον παίρνουν (από Δήμα ή από αλλού)."

Ναι, δεν με καίει, αλλά θέλω να το μάθω και εγώ.

Στις εγκαταστάσεις τους βλέπω πως σε κάποιους συλλέκτες, στις γωνίες, φαίνονται κάποια πλαστικά(?).

Σε άλλους συλλέκτες αυτά δεν τα έχουν. Στην Premium τα έχουν παντού στην πάνω πλευρά, γύρω-γύρω.

 

hliakos-1602.jpg

hliakos-1601.jpg

premium3.jpg

Επεξ/σία από sakis.kom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η χαραλαμπιδου εχει 200/4 με 600€. την καταταξη ως προς την αποδοση την εχω ηδη αναφερει."

Μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς? Δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα... πράγμα πολύ δύσκολο... οπότε "δεν σε πιάνω".:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά πάλι δεν κατάλαβα. Εννοείς πως υπάρχει καλός ηλιακός 200 λίτρα, 4τμ. με 600 ευρώ. Σωστά?

Αν ναι, ποια είναι η χαραλαμπίδου? Δεν είμαι επαγγελματίας οπότε αν δεν μου πεις μάρκα, δεν σε πιάνω.

Εκτός και έχω καταλάβεις κάτι τελείως λάθος........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ενηλικες + 2 παιδια παω σε 160 lt ή 200 lt ;

Ειμαι  Αναμεσα  σε 

http://abaxtherm.gr/index.php?route=product/product&path=133_134&product_id=107&sort=p.price&order=ASC

Και 

https://www.varelas-shop.gr/glass-/7198-enersan-glass-eco-200lt-2-100x150m-.html

  Αξιζει τα 130 € παραπανω ο nobel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakis.kom είπε

Συγνώμη αλλά πάλι δεν κατάλαβα. Εννοείς πως υπάρχει καλός ηλιακός 200 λίτρα, 4τμ. με 600 ευρώ. Σωστά?

Αν ναι, ποια είναι η χαραλαμπίδου? Δεν είμαι επαγγελματίας οπότε αν δεν μου πεις μάρκα, δεν σε πιάνω.

Εκτός και έχω καταλάβεις κάτι τελείως λάθος........

- ναι

- κατασκευαστης

 

27 λεπτά πριν, vikman είπε

........  Αξιζει τα 130 € παραπανω ο nobel?

παρε τον enersan ειναι ελληνικος. Αλλα σε αυτα τα λεφτα υπαρχουν και καλυτεροι (τουλαχιστον με τη βουλα....)

Ο ΔΗΜΑΣ ειναι απο τις μεγαλυτερες (ελληνικες) εταιρειες κατασκευης ηλιακων (τουλαχιστον σε συλλεκτες). ΚΑποιοι απο τους ηλιακους που αναφερθηκαν ουσιαστικα χρησιμοποιουν δικους του συλλεκτες.  Οι NAVI βλεπω ειναι κορυφαιοι σε αποδοση. Για να μην αδικησω λοιπον διευκρινηζω οτι ασχοληθηκα μονο με συστηματα (ως συνολο) και οχι μεμονωμενα (συλλεκτες, δοχεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...