Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vasilk είπε

Δεν είναι εξωπραγματικό ένα παλιός ηλιακός 160λτ να θέλει 1 ή και 1,5 ώρα να ζεστάνει με ρεύμα.

Κακή, φθαρμένη μόνωση στο δοχείο. Κακή, φθαρμένη μόνωση στους σωλήνες. Πολύ συχνό φαινόμενο με αποτέλεσμα μεγάλες απώλειες. Βάλε τώρα και ότι επί 4 μέρες (Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή) δεν υπήρχε καθόλου ήλιος άρα το νερό ξεκίνησε από θερμοκρασία περιβάλλοντος 15-18 βαθμούς. Λογικό είναι να θέλει πολύ ώρα.

 Επίσης υπάρχει και ένα άλλο ενδεχόμενο. Πιθανολογούμε ότι έχει αντίσταση 4Kw αλλά στην αγορά κυκλοφορούν και μικρότερες αντιστάσεις των 3Kw ή ακόμα και τον 2.5Kw. Μπορεί ο τελευταίος που άλλαξε την αντίσταση να έβαλε καμιά τέτοια μικρότερη οπότε να θέλει ακόμα περισσότερο χρόνο.

Παλιός δεν είναι, το σπίτι δεν έχει κλείσει ακόμα 10ετία 

Η μόνωση στους σωλήνες είναι ΟΚ, στο δοχείο δε μπόρεσα να δω τι παίζει 

Την αντίσταση παρόλο που την έπιασα στα χέρια μου, να σου πω την αλήθεια δε μπόρεσα να καταλάβω τι μέγεθος είναι γιατί δεν έγραφε πουθενά τίποτα (ή τέλος πάντων είχε σβηστεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Παλιός δεν είναι, το σπίτι δεν έχει κλείσει ακόμα 10ετία 

Η μόνωση στους σωλήνες είναι ΟΚ, στο δοχείο δε μπόρεσα να δω τι παίζει 

Την αντίσταση παρόλο που την έπιασα στα χέρια μου, να σου πω την αλήθεια δε μπόρεσα να καταλάβω τι μέγεθος είναι γιατί δεν έγραφε πουθενά τίποτα (ή τέλος πάντων είχε σβηστεί)

Γιατί δεν φωνάζεις έναν ηλεκτρολόγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας δειξω την εξυπναδα μου, επειδη δεν ειχα κατι προχειρο που να αποκοπτει απο τον ηλιο 100% για να βαλω στον μισο ηλιακο εκανα το εξης. Καλυψα ολα τα πανελ με ενα προχειρο σεντονι (το χρησιμοποιω για βαψιματα και δευτερυουσες δουλειες) το στερεωσα με απλους ιμαντες.
Τελειο δεν το λες, καθως το σεντονι ειναι πολυ λεπτο και καποιες φορες οταν ειχε πολυ αερα ξεφευγε απο τους ιμαντες.
Διαφορα παντως ειδα, εξακολουθουσα να εχω πολυ ζεστο νερο για μπανιο αλλα οχι τοσο καυτο.
Σημερα το αφαιρεσα, του χρονου λογικα θα κανω κατι καλυτερο απο αυτο.

42990434_271705123452829_3712590956390776832_n.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2018 στις 4:27 ΜΜ, vasilk είπε

Δεν είναι εξωπραγματικό ένα παλιός ηλιακός 160λτ να θέλει 1 ή και 1,5 ώρα να ζεστάνει με ρεύμα.

Κακή, φθαρμένη μόνωση στο δοχείο. Κακή, φθαρμένη μόνωση στους σωλήνες. Μεγάλη διαδρομή σωλήνων. Πολύ συχνό φαινόμενο με αποτέλεσμα μεγάλες απώλειες. Βάλε τώρα και ότι επί 4 μέρες (Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή) δεν υπήρχε καθόλου ήλιος άρα το νερό ξεκίνησε από θερμοκρασία περιβάλλοντος 15-18 βαθμούς. Λογικό είναι να θέλει πολύ ώρα.

Επίσης υπάρχει και ένα άλλο ενδεχόμενο. Πιθανολογούμε ότι έχει αντίσταση 4Kw αλλά στην αγορά κυκλοφορούν και μικρότερες αντιστάσεις των 3Kw ή ακόμα και τον 2.5Kw. Μπορεί ο τελευταίος που άλλαξε την αντίσταση να έβαλε καμιά τέτοια μικρότερη οπότε να θέλει ακόμα περισσότερο χρόνο.

εμας160αρης (20 ετιας βέβαια) το χειμωνα θελει ακριβως 2 ωρες  στο ρευμα για να κανουν 2 ατομα μπανιο. Αν δεν μπουμε κατευθειαν σε 15 λεπτα αρχισει και παγωνει και φτου και απ την αρχη.

ΜΑρκα αγνωστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, louben είπε

εμας160αρης (20 ετιας βέβαια) το χειμωνα θελει ακριβως 2 ωρες  στο ρευμα για να κανουν 2 ατομα μπανιο. Αν δεν μπουμε κατευθειαν σε 15 λεπτα αρχισει και παγωνει και φτου και απ την αρχη.

ΜΑρκα αγνωστη.

Αυτο που περιγραφεις ειναι μεγαλη σπαταλη ρευματος, δεν καθομαι να υπολογισω αλλα με τοποθετηση ενος μικρου θερμοσυφωνα η ταχυθερμοσυφωνα θα κανεις πολυ γρηγορα αποσβεση (αναλογα το ποσο συχνα κανετε μπανιο). Και θα κανεις μπανιο πιο γρηγορα χωρις να περιμενεις και οικονομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, louben είπε

εμας160αρης (20 ετιας βέβαια) το χειμωνα θελει ακριβως 2 ωρες  στο ρευμα για να κανουν 2 ατομα μπανιο. Αν δεν μπουμε κατευθειαν σε 15 λεπτα αρχισει και παγωνει και φτου και απ την αρχη.

ΜΑρκα αγνωστη.

Αν δεν μένεις κάπου βόρεια με πολικό ψύχος έξω,οι 2 ώρες είναι μεγάλη υπερβολή (και κατανάλωση ρεύματος) 

 

Συνήθως χειμώνα από 35 έως 50 λεπτά κάνει. (Αθήνα μιλάω που έχω βάλει ηλιακούς) βέβαια αν θέλεις να μπεις στο μπάνιο να κάνεις την Κλεοπάτρα (όχι εσύ 😁) τότε το αφήνεις παραπάνω.

 

Είπαμε όμως,αν είσαι βόρεια Ελλάδα με -10 πχ έξω ίσως να κάνει και παραπάνω.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Αν δεν μένεις κάπου βόρεια με πολικό ψύχος έξω,οι 2 ώρες είναι μεγάλη υπερβολή (και κατανάλωση ρεύματος) 

Συνήθως χειμώνα από 35 έως 50 λεπτά κάνει. (Αθήνα μιλάω που έχω βάλει ηλιακούς) βέβαια αν θέλεις να μπεις στο μπάνιο να κάνεις την Κλεοπάτρα (όχι εσύ 😁) τότε το αφήνεις παραπάνω.

Είπαμε όμως,αν είσαι βόρεια Ελλάδα με -10 πχ έξω ίσως να κάνει και παραπάνω.

Αυτο ειναι το θεμα. Ειμαστε Χανια. Οσο εχει ηλιο (κανενα 6μηνο) ειναι οκ, αλλιως οσα ειπα.

Ενδεικτικα σημερα 4/10 με μερικη ηλιοφανεια το αναψαμε πανω απο μιση ωρα.

Αρκει να πω οτι Κανοντας μπανιο δευτερος με πιανει οριακα.

Υποψιαζομαι οτι δεν μπορω να κανω κατι να βελτιωσω την κατασταση περα απο αλλαγη ( η οποια προς το παρον -δεν παιζει λογω κοστους).

Μου λενε αλλοι με πιο καινουργιους ηλιακους οτι χειμωνα ζεσταινουν νερο και το εχουν και την αλλη μερα και μου φαινεται απιστευτο!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, louben είπε

Αυτο ειναι το θεμα. Ειμαστε Χανια. Οσο εχει ηλιο (κανενα 6μηνο) ειναι οκ, αλλιως οσα ειπα.

Ενδεικτικα σημερα 4/10 με μερικη ηλιοφανεια το αναψαμε πανω απο μιση ωρα.

Αρκει να πω οτι Κανοντας μπανιο δευτερος με πιανει οριακα.

Υποψιαζομαι οτι δεν μπορω να κανω κατι να βελτιωσω την κατασταση περα απο αλλαγη ( η οποια προς το παρον -δεν παιζει λογω κοστους).

Μου λενε αλλοι με πιο καινουργιους ηλιακους οτι χειμωνα ζεσταινουν νερο και το εχουν και την αλλη μερα και μου φαινεται απιστευτο!!!!!!

Τσεκαρε τον θερμοστάτη σου 

Στους πόσους βαθμούς τον έχεις;

 

Μήπως τον ανεβάσεις λίγο.

 

Αν είναι πολύ παλιός καλύτερα ν πάρεις έναν καινούργιο με επιλεκτικό συλλέκτη κτλπ κτλπ

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Τσεκαρε τον θερμοστάτη σου 

Στους πόσους βαθμούς τον έχεις;

Μήπως τον ανεβάσεις λίγο.

Αν είναι πολύ παλιός καλύτερα ν πάρεις έναν καινούργιο με επιλεκτικό συλλέκτη κτλπ κτλπ

Αν ανεβασω το θερμοστατη  τι διαφορα θα δω σε σχεση με τη διατηρηση της θερμοκρασιας στο Μποιλερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι αντιψυκτικό υγρό να βάλω στον ηλιακό μου και από πού ίσως θα μπορούσα να το προμηθευτώ. Μένω στην Αθήνα και έχω τον ηλιακό μου γύρω στα 18 χρόνια αλλά του έχω κάνει service μόνο μία φορά. Τώρα αρχίζει και δεν μου ζεσταίνει αρκετά το νερό την εποχή αυτή που η θερμοκρασία έχει πέσει λίγο. Θα ήταν εύκολο να το προσθέσω εγώ το αντιψυκτικό υγρό ή θα πρέπει να φωνάξω κάποιον ειδικό? Καθώς τα οικονομικά μου είναι χάλια, προσπαθώ να αποφύγω το τελευταίο σενάριο. 

Επίσης, έχω διαβάσει ότι θα πρέπει να γίνεται και αλλαγή ανοδίου ανά κάποια χρόνια. Τι ακριβώς ισχύει στην περίπτωση αυτή και πώς θα μπορούσα να το αλλάξω από μόνος μου? 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις πολύτιμες για εμένα απαντήσεις σας προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρεις τη ΜΗ ΤΟΞΙΚΗ προπυλενογλυκόλη, θα σου πουν διαφοροι ειδικοι οτι εμεις στα ιντερνετ δεν ξερουμε και αυτοι ξερουν καλυτερα, ναι ειναι σπανιο να τρυπησει εσωτερικα και να πιεις το αντιπαγωγικο αλλα συμβαινει.

Κανονικα θελει αλλαγη ολο το κλειστο κυκλωμα σου. Καπου χαμηλα στα πανελ εχει κατι σαν βρυσακι, η σαν ταπα την ανοιγεις να τρεξει το νερο, ανοιγεις επανω στο καζανι την βιδα που εχει και την ασφαλεια, θα βγει μαυριλα. Μην τρομαξεις, ετσι πρεπει να ειναι. Μετα ριχνεις νερο απο πανω να βγει κατω, θα βγαλει λιγη μαυριλα ακομη. Κλεινεις το κατω καλα και με ενα χωνι βαζεις την αναλογια που λεει το μπουκαλι με απλο νερακι βρυσης μεχρι να γεμισει.  Την μια την ταπωνεις με την βιδα που ειχε και την αλλη αγοραζεις απο καταστημα με υδραυλικα μια νεα ασφαλεια (δουλευει αλλα θελει αλλαγη καθε λιγα χρονια). Παρακατω ενα μπουκαλι απο το αντιπαγωγικο, μην κολας στην μαρκα, αυτο βρηκα στο Leroy Merlin, νομιζω 3,5 ευρω το λιτρο, ενα λιτρο εγω θα εβαζα για αθηνα.



18 χρονια δεν θα βρεις ανωδιο μεσα, την βεργα μονο.


ygra_3-600x600.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, KarlBenz_Mer είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι αντιψυκτικό υγρό να βάλω στον ηλιακό μου και από πού ίσως θα μπορούσα να το προμηθευτώ. Μένω στην Αθήνα και έχω τον ηλιακό μου γύρω στα 18 χρόνια αλλά του έχω κάνει service μόνο μία φορά. Τώρα αρχίζει και δεν μου ζεσταίνει αρκετά το νερό την εποχή αυτή που η θερμοκρασία έχει πέσει λίγο. Θα ήταν εύκολο να το προσθέσω εγώ το αντιψυκτικό υγρό ή θα πρέπει να φωνάξω κάποιον ειδικό? Καθώς τα οικονομικά μου είναι χάλια, προσπαθώ να αποφύγω το τελευταίο σενάριο. 

Επίσης, έχω διαβάσει ότι θα πρέπει να γίνεται και αλλαγή ανοδίου ανά κάποια χρόνια. Τι ακριβώς ισχύει στην περίπτωση αυτή και πώς θα μπορούσα να το αλλάξω από μόνος μου? 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις πολύτιμες για εμένα απαντήσεις σας προκαταβολικά.

τραβα στο leroy και παρε αντιψυκτικο για ηλιακους 3ευρω το λιτρο!

ξεβιδωσε απο πανω την ταπα βαλε 1 λιτρο αντιψυκτικο και το υπολοιπο μεχρι να γεμισει απιονισμενο νερο

Βαλε και τεφλον στο σπειρωμα οταν θα το βιδωσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, louben είπε

Αν ανεβασω το θερμοστατη  τι διαφορα θα δω σε σχεση με τη διατηρηση της θερμοκρασιας στο Μποιλερ;

Κοίτα η διατήρηση θερμοκρασίας εντός του boiler έχει να κάνει με την μόνωση του και τους εξωτερικους παράγοντες.

Οπότε αν έχει μάπα μόνωση το καζάνι θα χάνει την ζέστη του το νερό πιο γρήγορα (εφόσον έχει  κρύο ενώ μιλάμε) 

 

Αν ανεβάσεις την θερμοκρασία και πιάνει πιο ψηλά απλα θα έχει περισσοτερη ζέστη το νερό,οπότε θα αντέχει λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/10/2018 στις 12:55 ΜΜ, AristidisZ είπε

45 λεπτά με 17-18 βαθμούς έξω ; 

Στο παλιό σπίτι πάνω από μισάωρο δεν τον άναβα (ήταν 120άρης βέβαια)

Αλλά και στο πατρικό με 160άρι καζάνι πάλι τέτοιοι χρόνοι δεν παίζανε με τίποτα... 

δεν ειναι καθολου δυσκολο να υπολογισεις ποση ενεργεια χρειαζεσαι για να ζεστανεις νερο

(160λτ*4*ΔΘ)/3412

αρα αν πουμε οτι το νερο στο καζανι εχει θερμοκρασια 20 βαθμους και θελεις να το πας 50 (δθ 30) = (160*4*30)/3412 =5,63kw

αρα αν εχεις αντισταση 4kw θελεις περιπου 1 ωρα και 10 λεπτα, αν εχεις μικροτερη θελεις περισσοτερη ωρα. Πχ με 3kw αντισταση θελεις κοντα 2 ωρες. Βεβαια η καταναλωση ενεργειας δεν αλλαζει, ειτε 1kw αντισταση εχεις ειτε 10 για να φτασουν αυτα τα 160 λιτρα απο τους 20 στους 50 βαθμους θα καταναλωσεις τα ιδια 5,63kw, αυτο που αλλαζει ειναι η ταχυτητα.

Η διαφορα ειναι στην κατασκευη του καζανιου και κατα ποσο κανει διαστρωματωση. Πχ στη μιση ωρα δε θα εχεις 160λτ νερο 50 βαθμων, θα εχεις 40λτ (τυχαιο νουμερο) αλλα αν γινεται καλη διαστρωματωση αυτα τα 40 θα πανε πανω πανω στο καζανι και θα τραβηξεις αυτα πρωτα οταν κανεις μπαινιο, αρα θα εχεις την αισθηση οτι 'ζεστανε' πιο γρηγορα. 

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...