Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Όχι απαραίτητα. Αν πχ το τελικό διάλυμα, με όποιο τρόπο και αν αναμίχθηκε, καταλήξει να έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση γλυκόλης (αιθυλενο- ή προπυλενο-) τότε το διάλυμα γίνεται πιο "βαρύ" με αποτέλεσμα μικρότερη κινητικότητα σε ένα κύκλωμα μη βεβιασμένης κυκλοφορίας και άρα μικρότερη απόδοση. Ειδικά μέρες μη καλοκαρινές.

Όταν λέμε "μεγαλύτερη συγκέντρωση γλυκόλης", υποθέτω εννοούμε μεγαλύτερη από την ιδανική/προτεινόμενη. Οπότε, το ερώτημα είναι, ποιά συγκέντρωση θεωρείται ιδανική;

Νομίζω, παλαιότερα είχε αναφερθεί ως ιδανική συγκέντρωση γύρω στο 20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, kajagoogoo είπε

Όταν λέμε "μεγαλύτερη συγκέντρωση γλυκόλης", υποθέτω εννοούμε μεγαλύτερη από την ιδανική/προτεινόμενη. Οπότε, το ερώτημα είναι, ποιά συγκέντρωση θεωρείται ιδανική;

Νομίζω, παλαιότερα είχε αναφερθεί ως ιδανική συγκέντρωση γύρω στο 20%.

Νομίζω ότι δεν υπάρχει απόλυτα ιδανική. Ίσως προτεινόμενη από τις εταιρίες αλλά όχι ιδανική, no matter what.

Αυτό γιατί η γλυκόλη εξυπηρετεί δύο διεργασίες. Αφενός τη μεταφορά ενέργειας από το συλλέκτη στο νερό χρήσης και αφετέρου την αντιπαγωτική προστασία του συστήματος. Συνεπώς ακόμα και αν η πρώτη συγκέντρωση (αυτή για τη μέγιστη απόδοση) είναι μία πολύ συγκεκριμένη (δεν το γνωρίζω) για όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης (ή τουλάχιστον της Ελλάδος) είναι κάτι παραπάνω από σίγουρα ότι υπάρχει διαφορά στο δεύτερο κομμάτι. Στην λειτουργία της δηλαδή σαν αντιψυκτικό όπου είναι διαφορετικά τα δεδομένα για τη Κρήτη και άλλα για τη Φλώρινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haris_216 είπε

Νομίζω ότι δεν υπάρχει απόλυτα ιδανική. Ίσως προτεινόμενη από τις εταιρίες αλλά όχι ιδανική, no matter what.

Αυτό γιατί η γλυκόλη εξυπηρετεί δύο διεργασίες. Αφενός τη μεταφορά ενέργειας από το συλλέκτη στο νερό χρήσης και αφετέρου την αντιπαγωτική προστασία του συστήματος. Συνεπώς ακόμα και αν η πρώτη συγκέντρωση (αυτή για τη μέγιστη απόδοση) είναι μία πολύ συγκεκριμένη (δεν το γνωρίζω) για όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης (ή τουλάχιστον της Ελλάδος) είναι κάτι παραπάνω από σίγουρα ότι υπάρχει διαφορά στο δεύτερο κομμάτι. Στην λειτουργία της δηλαδή σαν αντιψυκτικό όπου είναι διαφορετικά τα δεδομένα για τη Κρήτη και άλλα για τη Φλώρινα.

Ναι, συμφωνώ ότι απόλυτα ιδανική δεν μπορεί να υπάρχει.

Απ'ό,τι θυμάμαι από παλαιότερες αναρτήσεις, για τη μεταφορά της ενέργειας το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει μόνο νερό, καθότι όσο μεγαλώνει η συγκέντρωση του αντιψυκτικού, πέφτει η απόδοση του συστήματος. Αλλά επειδή υπάρχει και η δεύτερη διεργασία (και νομίζω και μία τρίτη, καθώς το αντιψυκτικό αυξάνει το σημείο βρασμού του νερού), είναι απαραίτητη η χρήση αντιψυκτικού. Το θέμα είναι ποιά η "ιδανική" ισορροπία, μιλώντας πχ για Αττική.

Πάντως, κοιτάζωντας τα specs ενός συγκεκριμένου αντιψυκτικού, βλέπω ότι με 50% συγκέντρωση υπάρχει προστασία μέχρι και -32 Κελσίου αλλά με 35% συγκέντρωση η προστασία περιορίζεται στους -13. Δηλαδή, μικρή διαφορά στη συγκέντρωση, μεγάλη διαφορά στην προστασία. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι οι εταιρείες προτείνουν 1 λίτρο αντιψυκτικού για τα 12-15 λίτρα του κλειστού κυκλώματος, που σημαίνει συγκέντρωση γύρω στο 7%. Με βάση τα προηγούμενα δεδομένα, δεν μπορώ να φανταστώ τί αντιπαγωτική προστασία μπορεί να προσφέρει μια τόσο χαμηλή συγκέντρωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Όχι απαραίτητα. Αν πχ το τελικό διάλυμα, με όποιο τρόπο και αν αναμίχθηκε, καταλήξει να έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση γλυκόλης (αιθυλενο- ή προπυλενο-) τότε το διάλυμα γίνεται πιο "βαρύ" με αποτέλεσμα μικρότερη κινητικότητα σε ένα κύκλωμα μη βεβιασμένης κυκλοφορίας και άρα μικρότερη απόδοση. Ειδικά μέρες μη καλοκαρινές.

Σίγουρα δεν είναι το πιο συνηθισμένο σενάριο αφού προϋποθέτει περισσότερο υγρό (και άρα κόστος) και λιγότερο νερό αλλά πάντα είναι μία πιθανότητα.

Εχω ενα ηλιακό 250 λίτρων με 3 απλούς καθρέπτες 20ετίας... δεν του ειχα κάνει καμία συντήρηση απλώς κάθε 1-2- χρόνια του συμπλήρωνα υγρό... Πρίν 3 - 3,5 χρόνια περίπου  χρειάστηκε να αλλάξω αντίσταση και του αλλαξα και τα υγρα του κυκλωματος αφου προηγουμένως  γεμισα και αδειασα το κυκλωμα 2-3 φορές  για να καθαρίσει... μετα συμπληρωσα λίγο νερό μετα το πράσινο υγρο και συμπλήρωσα με νερό. Δεν μπορω να σας περιγράψω τι θερμοκρασίες, επιανε και συνεχίζει να πιάνει... ειδικα απο τωρα  (Μάρτιο - Νοέμβριο)) που εχουμε πολυ ηλιοφάνεια.... αλλα  ακόμα και τον Χειμώνα οταν εχουμε  ημέρες με ηλιο ειμαι πολύ ευχαριστημένος γιατι ειναι μεγάλο το μποιλερ και κρατάει το νερό ζεστό,  ζητημα ειναι σε  3 -4 μηνες  τον Χειμώνα να λειτουργησα την αντίσταση 4-5 φορές... Ηταν καλή επένδυση δυστυχώς η βιοτεχνία νομίζω οτι εκλεισε: http://www.vimatisko.gr/?page=news&records=details&_p.id=12449

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kajagoogoo είπε

Ναι, συμφωνώ ότι απόλυτα ιδανική δεν μπορεί να υπάρχει.

Απ'ό,τι θυμάμαι από παλαιότερες αναρτήσεις, για τη μεταφορά της ενέργειας το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει μόνο νερό, καθότι όσο μεγαλώνει η συγκέντρωση του αντιψυκτικού, πέφτει η απόδοση του συστήματος. Αλλά επειδή υπάρχει και η δεύτερη διεργασία (και νομίζω και μία τρίτη, καθώς το αντιψυκτικό αυξάνει το σημείο βρασμού του νερού), είναι απαραίτητη η χρήση αντιψυκτικού. Το θέμα είναι ποιά η "ιδανική" ισορροπία, μιλώντας πχ για Αττική.

Πάντως, κοιτάζωντας τα specs ενός συγκεκριμένου αντιψυκτικού, βλέπω ότι με 50% συγκέντρωση υπάρχει προστασία μέχρι και -32 Κελσίου αλλά με 35% συγκέντρωση η προστασία περιορίζεται στους -13. Δηλαδή, μικρή διαφορά στη συγκέντρωση, μεγάλη διαφορά στην προστασία. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι οι εταιρείες προτείνουν 1 λίτρο αντιψυκτικού για τα 12-15 λίτρα του κλειστού κυκλώματος, που σημαίνει συγκέντρωση γύρω στο 7%. Με βάση τα προηγούμενα δεδομένα, δεν μπορώ να φανταστώ τί αντιπαγωτική προστασία μπορεί να προσφέρει μια τόσο χαμηλή συγκέντρωση.

2 λιτρα ειναι το σωστο ανακατεμενα σε εναν κουβα της σφουγγαριστρας γεμιζει μπαμ ο καθρεφτης, μετρημενο υπολογισμενο 9 στις 10 φορες με μονο καθρεφτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Σε αυτο θα εχεις θεμα στην αρχη.. Μετα μολις καψει ειναι οκ!

Το προβλημα ειναι στην αναλογια.. Μην ριξει περισσοτερο με συνεπεια να μειωθει η ροη(αποδοση)

Εχω ενα ηλιακό 250 λίτρων με 3 απλούς καθρέπτες 20ετίας... δεν του ειχα κάνει καμία συντήρηση απλώς κάθε 1-2- χρόνια του συμπλήρωνα υγρό... Πρίν 3 - 3,5 χρόνια περίπου  χρειάστηκε να αλλάξω αντίσταση και του αλλαξα και τα υγρα του κυκλωματος αφου προηγουμένως  γεμισα και αδειασα το κυκλωμα 2-3 φορές  για να καθαρίσει... μετα συμπληρωσα λίγο νερό μετα το πράσινο υγρο και συμπλήρωσα με νερό. Δεν μπορω να σας περιγράψω τι θερμοκρασίες, επιανε και συνεχίζει να πιάνει... ειδικα απο τωρα  (Μάρτιο - Νοέμβριο)) που εχουμε πολυ ηλιοφάνεια.... αλλα  ακόμα και τον Χειμώνα οταν εχουμε  ημέρες με ηλιο ειμαι πολύ ευχαριστημένος γιατι ειναι μεγάλο το μποιλερ και κρατάει το νερό ζεστό,  ζητημα ειναι σε  3 -4 μηνες  τον Χειμώνα να λειτουργησα την αντίσταση 4-5 φορές... Ηταν καλή επένδυση δυστυχώς η βιοτεχνία νομίζω οτι εκλεισε: http://www.vimatisko.gr/?page=news&records=details&_p.id=12449

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, predator77 είπε

2 λιτρα ειναι το σωστο ανακατεμενα σε εναν κουβα της σφουγγαριστρας γεμιζει μπαμ ο καθρεφτης, μετρημενο υπολογισμενο 9 στις 10 φορες με μονο καθρεφτη

Με τα δεδομένα που έχω, κι εγώ αυτή την ποσότητα είχα κατά νου. Δεν θα διακινδύνευα και τρίτο λίτρο αλλά δε νομίζω να το άφηνα και με ένα λίτρο μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω φετος μετα απο 2 χρονια λειτουργιας κ συμπληρωμα ουτε ενος λιτρου νερου συνηθως τελος καλοκαιριου,θα αλλαξω υγρα ετσι να δω σε τι κατασταση θα βγουν κ θα λυσω κ την αντισταση να δω τι αλατα εχει πιασει η αντισταση κ το καζανι μεσα κ φυσικα να δω το ανοδιο σε τι κατασταση ειναι.κ φυσικα να φτιαξω κ τις μονωσεις οπου χρειαζονται.

Επεξ/σία από predator77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mastorp είπε

Εχω ενα ηλιακό 250 λίτρων με 3 απλούς καθρέπτες 20ετίας... δεν του ειχα κάνει καμία συντήρηση απλώς κάθε 1-2- χρόνια του συμπλήρωνα υγρό... Πρίν 3 - 3,5 χρόνια περίπου  χρειάστηκε να αλλάξω αντίσταση και του αλλαξα και τα υγρα του κυκλωματος αφου προηγουμένως  γεμισα και αδειασα το κυκλωμα 2-3 φορές  για να καθαρίσει... μετα συμπληρωσα λίγο νερό μετα το πράσινο υγρο και συμπλήρωσα με νερό. Δεν μπορω να σας περιγράψω τι θερμοκρασίες, επιανε και συνεχίζει να πιάνει... ειδικα απο τωρα  (Μάρτιο - Νοέμβριο)) που εχουμε πολυ ηλιοφάνεια.... αλλα  ακόμα και τον Χειμώνα οταν εχουμε  ημέρες με ηλιο ειμαι πολύ ευχαριστημένος γιατι ειναι μεγάλο το μποιλερ και κρατάει το νερό ζεστό,  ζητημα ειναι σε  3 -4 μηνες  τον Χειμώνα να λειτουργησα την αντίσταση 4-5 φορές... Ηταν καλή επένδυση δυστυχώς η βιοτεχνία νομίζω οτι εκλεισε: http://www.vimatisko.gr/?page=news&records=details&_p.id=12449

Ο Μαχαίρας έπαιρνε από την Bauer, δεν έκανε κατασκευή, μόνο ένα μέρος, όπως μέχρι τελευταία και η Υδροσαν, Φώτης Πρόδρομος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kajagoogoo είπε

Ναι, συμφωνώ ότι απόλυτα ιδανική δεν μπορεί να υπάρχει.

Απ'ό,τι θυμάμαι από παλαιότερες αναρτήσεις, για τη μεταφορά της ενέργειας το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει μόνο νερό, καθότι όσο μεγαλώνει η συγκέντρωση του αντιψυκτικού, πέφτει η απόδοση του συστήματος. Αλλά επειδή υπάρχει και η δεύτερη διεργασία (και νομίζω και μία τρίτη, καθώς το αντιψυκτικό αυξάνει το σημείο βρασμού του νερού), είναι απαραίτητη η χρήση αντιψυκτικού. Το θέμα είναι ποιά η "ιδανική" ισορροπία, μιλώντας πχ για Αττική.

Πάντως, κοιτάζωντας τα specs ενός συγκεκριμένου αντιψυκτικού, βλέπω ότι με 50% συγκέντρωση υπάρχει προστασία μέχρι και -32 Κελσίου αλλά με 35% συγκέντρωση η προστασία περιορίζεται στους -13. Δηλαδή, μικρή διαφορά στη συγκέντρωση, μεγάλη διαφορά στην προστασία. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι οι εταιρείες προτείνουν 1 λίτρο αντιψυκτικού για τα 12-15 λίτρα του κλειστού κυκλώματος, που σημαίνει συγκέντρωση γύρω στο 7%. Με βάση τα προηγούμενα δεδομένα, δεν μπορώ να φανταστώ τί αντιπαγωτική προστασία μπορεί να προσφέρει μια τόσο χαμηλή συγκέντρωση.

Πέρα από το θέμα της αντιψυκτικής προστασίας, μια ελάχιστη περιεκτικότητα 20-25% (οπότε ας πούμε μια αρχική πλήρωση 30%) θα βοηθήσει να μην ιζηματοποιείται το μίγμα και να έχει πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής. Περισσότερα στο συνημμένο.
(edit δεν ξέρω γιατί αλλάζει η κατάληξη στο αρχείο  με το ανέβασμα, ένα pdf είναι, ανοίξτε το με το adobe reader)

Dispelling the Myths of HeatTransfer Fluids.pdf

Επεξ/σία από naive
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, naive είπε

Πέρα από το θέμα της αντιψυκτικής προστασίας, μια ελάχιστη περιεκτικότητα 20-25% (οπότε ας πούμε μια αρχική πλήρωση 30%) θα βοηθήσει να μην ιζηματοποιείται το μίγμα και να έχει πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής. Περισσότερα στο συνημμένο.

Dispelling the Myths of HeatTransfer Fluids.pdf 735 kB · 3 downloads

Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες στο συνημμένο. Ευχαριστώ για την ανάρτησή του!

Χρειάζεται να το ξανακοιτάξω αλλά, μετά από μια πολύ γρήγορη ματιά, το συμπέρασμα είναι αυτό που γράφεις (20-25%), άρα 3 λίτρα για τα 12-15 λίτρα του κλειστού κυκλώματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, D.PAT είπε

Ο Μαχαίρας έπαιρνε από την Bauer, δεν έκανε κατασκευή, μόνο ένα μέρος, όπως μέχρι τελευταία και η Υδροσαν, Φώτης Πρόδρομος

Kαλησπέρα, αυτόν τον ηλιακό για 4 στουντιο (8 ατομα) πως το βλέπεις? https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-300lt-4-0-glass-inox-sol-violaris-diplhs-energeias/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάνω που πάει να κατασταλάξει το θέμα της αραίωσης να προβληματίσω πάλι :)

Λοιπόν σε αρκετά από τα υγρά που πωλούνται (σε αυτά τουλάχιστον που αναφέρουν το τι έχουν μέσα, καθώς κάποια μπορεί να μην γράφουν και τίποτα) η γλυκόλη είναι ήδη αραιωμένη κατά ένα Χ ποσοστό με νερό. Άρα δεν αρκεί, για να επιτευχθεί το 20-30% που αναφέρθηκε, να πούμε πχ "βάζουμε 1 μέρος γλυκόλη και 4 μέρη νερό και άρα έχουμε 20%" καθώς με το νερό που ήδη υπάρχει στο "1 μέρος γλυκόλη" η τελική συγκέντρωση θα είναι σημαντικά χαμηλότερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, haris_216 είπε

σε αρκετά από τα υγρά που πωλούνται (σε αυτά τουλάχιστον που αναφέρουν το τι έχουν μέσα, καθώς κάποια μπορεί να μην γράφουν και τίποτα) η γλυκόλη είναι ήδη αραιωμένη κατά ένα Χ ποσοστό με νερό.

Ισχύει. Πρέπει να διαβάζουμε τις ετικέτες.

Εγώ, πάλι, σκεφτόμουν κάτι άλλο: Οι μετρήσεις της ονομαστικής απόδοσης ενός ηλιακού γίνονται με σκέτο νερό στο κλειστό κύκλωμα; Αν ναι, σημαίνει ότι για κάθε λίτρο αντιψυκτικού που προστίθεται, η πραγματική απόδοση πέφτει ακόμα περισσότερο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε γράφει η συσκευασία την ακριβή αναλογία (που όντως δεν τη γράφει συνήθως), υπολογίζουμε βάσει του πίνακα αραίωσης που έχει. Αν λέει ότι αναραίωτο κάνει για -48 βαθμούς, τότε είναι 60% περιεκτικότητα σε προπυλαινογλυκόλη, αν λέει για -35βαθμούς είναι περίπου 50%, για -15 περίπου 35%.
Οπότε υπολογίζουμε αντίστοιχα στο κύκλωμα. Στο δικό μου που είναι 11 λίτρων έχω ρίξει 5 λίτρα αρχικά των -48.
Σημειωτέον μην πάει κανείς και αγοράσει 100% καθαρή φαρμακευτική προπυλενογλυκόλη  γιατί χωρίς τα αντιδριαβρωτικά των έτοιμων προϊόντων θα τρυπήσει το κύκλωμα.

18 λεπτά πριν, kajagoogoo είπε

Εγώ, πάλι, σκεφτόμουν κάτι άλλο: Οι μετρήσεις της ονομαστικής απόδοσης ενός ηλιακού γίνονται με σκέτο νερό στο κλειστό κύκλωμα; Αν ναι, σημαίνει ότι για κάθε λίτρο αντιψυκτικού που προστίθεται, η πραγματική απόδοση πέφτει ακόμα περισσότερο.

Βαριέμαι να το τσεκάρω τώρα, αλλά νομίζω ότι ότι στα φύλλα των μετρήσεων γράφει ότι γίνονται με κάποιο συγκεκριμένο διάλυμα προπυλενογλυκόλης.
Λογικά αυτοί που έχουν βγάλει το πρότυπο θα το έχουν προβλέψει. Η προσθήκη του αντιψυκτικού είναι αναγκαίο κακό πάντως, δε μπορείς να αφήσεις σκέτο νερό.
Ούτε να το κάνεις και τίγκα στην προπυλενογλυκόλη βέβαια, γιατί θα πέσει η απόδοση.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...