Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες. Τυχαία είδα την συζήτησή σας και είναι θέμα που με ενδιαφέρει. Είναι να βάλω ηλιακό. Μίλησα με έναν γνωστό μου, και μου συμβούλεψε την εταιρία Bartec. Επειδή είμαστε πλέον πενταμελής οικογένεια, μου πρότεινε να βάλω 200 λίτρα με επιλεκτικό καθρέπτη 4 τετραγωνικών μέτρων. Τι γνώμη έχετε για την συγκεκριμένη εταιρία και τι άλλο μπορείτε να μου προτείνετε; Επειδή είναι να το βάλω μέσω του προγράμματος Εξ'οικονομώ, δε θα ήθελα να ξεπερνάει την τιμή των 1100 ευρώ. Και κάτι ακόμα. Επειδή είμαι στον πρώτο όροφο στην τετραόροφη οικοδομή, πρέπει να μπει κυκλοφορητής για να μην πετάω το κρύο νερό, μέχρι να κατεβάσει μέσω σωληνόσεων ζεστό ο ηλιακός ή υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος; Καμιά πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, yanyul είπε

Καλησπέρα παίδες. Τυχαία είδα την συζήτησή σας και είναι θέμα που με ενδιαφέρει. Είναι να βάλω ηλιακό. Μίλησα με έναν γνωστό μου, και μου συμβούλεψε την εταιρία Bartec. Επειδή είμαστε πλέον πενταμελής οικογένεια, μου πρότεινε να βάλω 200 λίτρα με επιλεκτικό καθρέπτη 4 τετραγωνικών μέτρων. Τι γνώμη έχετε για την συγκεκριμένη εταιρία και τι άλλο μπορείτε να μου προτείνετε; Επειδή είναι να το βάλω μέσω του προγράμματος Εξ'οικονομώ, δε θα ήθελα να ξεπερνάει την τιμή των 1100 ευρώ. Και κάτι ακόμα. Επειδή είμαι στον πρώτο όροφο στην τετραόροφη οικοδομή, πρέπει να μπει κυκλοφορητής για να μην πετάω το κρύο νερό, μέχρι να κατεβάσει μέσω σωληνόσεων ζεστό ο ηλιακός ή υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος; Καμιά πρόταση;

https://www.esolarshop.net/hliakoi-thermosifwnes/hliakoi-thermosifwnes-glass/200l/hliakosglass200lt-premium-detail.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, yanyul είπε

Επειδή είμαι στον πρώτο όροφο στην τετραόροφη οικοδομή, πρέπει να μπει κυκλοφορητής για να μην πετάω το κρύο νερό, μέχρι να κατεβάσει μέσω σωληνόσεων ζεστό ο ηλιακός ή υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος; Καμιά πρόταση;

Δεν υπάρχει κάποιος πρακτικός αυτόματος τρόπος. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο από το να έχεις ένα κουβά να κρατάς το νερό για να το ρίχνεις μετά στη λεκάνη. 

Για τα άλλα, τη μάρκα δεν την ξέρω, ούτε πρόκειται να σου προτείνω συγκεκριμένο ηλιακό.
Οι μη επαγγελματίες εδώ πιθανότατα δεν έχουν την ανάλογη εμπειρία να το κάνουν και οι επαγγελματίες είναι πολύ πιθανό να μην έχουν την ανάλογη ανιδιοτέλεια. Άρα είναι απίθανο να πάρεις αντικειμενική πρόταση απευθείας. Αυτό το θρεντ όπως είναι μπορεί να σου δώσει τις γνώσεις να διαλέξεις μόνος σου τον καλύτερο για εσένα.

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, naive είπε

Δεν υπάρχει κάποιος πρακτικός αυτόματος τρόπος. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο από το να έχεις ένα κουβά να κρατάς το νερό για να το ρίχνεις μετά στη λεκάνη. 

Για τα άλλα, τη μάρκα δεν την ξέρω, ούτε πρόκειται να σου προτείνω συγκεκριμένο ηλιακό.
Οι μη επαγγελματίες εδώ πιθανότατα δεν έχουν την ανάλογη εμπειρία να το κάνουν και οι επαγγελματίες είναι πολύ πιθανό να μην έχουν την ανάλογη ανιδιοτέλεια. Άρα είναι απίθανο να πάρεις αντικειμενική πρόταση απευθείας. Αυτό το θρεντ όπως είναι μπορεί να σου δώσει τις γνώσεις να διαλέξεις μόνος σου τον καλύτερο για εσένα.

👍

Από τις πιο σωστές (κατά τη γνώμη μου πάντα) και ξεκάθαρες κουβέντες που ακούστηκαν στο παρόν νήμα. 

Και ο λόγος για τον οποίο κι εγώ ποτέ δεν πρότεινα κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ή εταιρία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yanyul είπε

Καλησπέρα παίδες. Τυχαία είδα την συζήτησή σας και είναι θέμα που με ενδιαφέρει. Είναι να βάλω ηλιακό. Μίλησα με έναν γνωστό μου, και μου συμβούλεψε την εταιρία Bartec. Επειδή είμαστε πλέον πενταμελής οικογένεια, μου πρότεινε να βάλω 200 λίτρα με επιλεκτικό καθρέπτη 4 τετραγωνικών μέτρων. Τι γνώμη έχετε για την συγκεκριμένη εταιρία και τι άλλο μπορείτε να μου προτείνετε; Επειδή είναι να το βάλω μέσω του προγράμματος Εξ'οικονομώ, δε θα ήθελα να ξεπερνάει την τιμή των 1100 ευρώ. Και κάτι ακόμα. Επειδή είμαι στον πρώτο όροφο στην τετραόροφη οικοδομή, πρέπει να μπει κυκλοφορητής για να μην πετάω το κρύο νερό, μέχρι να κατεβάσει μέσω σωληνόσεων ζεστό ο ηλιακός ή υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος; Καμιά πρόταση;

Δε νομιζω το χειμωνα να μεινετε ικανοποιημενοι... Προτεινω σε 250 και περισσοτερα απο 4τμ.

Πρεπει να βρεις και μαγαζια που να συνεργαζονται με το εξοικονομω(ελαχιστα) Ολοι δεχονται με τον ορο να πληρωσεις ολο τον ηλιακο εσυ! και μετα οταν μπουν τα χρηματα στον λογαριασμο τους να στα επιστρεψουν!

Τιμιοι για τα λεφτα τους ειναι και αυτοι εδω https://www.abenergy.gr/hliakoi-thermosifones-sol-violaris-solar/hliakoi-thermosifones-sol-violaris-energypro-glass?page=1

7 ώρες πριν, haris_216 είπε

Όχι απαραίτητα. Αν πχ το τελικό διάλυμα, με όποιο τρόπο και αν αναμίχθηκε, καταλήξει να έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση γλυκόλης (αιθυλενο- ή προπυλενο-) τότε το διάλυμα γίνεται πιο "βαρύ" με αποτέλεσμα μικρότερη κινητικότητα σε ένα κύκλωμα μη βεβιασμένης κυκλοφορίας και άρα μικρότερη απόδοση. Ειδικά μέρες μη καλοκαρινές.

Σίγουρα δεν είναι το πιο συνηθισμένο σενάριο αφού προϋποθέτει περισσότερο υγρό (και άρα κόστος) και λιγότερο νερό αλλά πάντα είναι μία πιθανότητα.

Ειδες οτι στο τελος το γραφεις και εσυ..

Και πολυ καλη αναμιξη να μην γινει αν η αναλογια ειναι σωστη με τις θερμοκρασιες στρωνει.. Αντιθετα αν μπει περισσοτερο αντιψυκτικο οσο και σωστη αναμιξη να γινει το αποτελεσμα θα ειναι αρνητικο!

Στον δικο μου επειδη ηταν ανοιξη εβαζε νερο και παραλληλα εριχνε το αντιψυκτικο.. Το σωστο ειναι σε μπιτόνι και χτυπημα..

Αλλος λαθος τροπος ειναι εκει που βαζει νερο το σταματαει ριχνει μια ποσοτητα αντιψ. και μετα συνεχιζει παλι με νερο και παει λεγοντας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, naive είπε

Πέρα από το θέμα της αντιψυκτικής προστασίας, μια ελάχιστη περιεκτικότητα 20-25% (οπότε ας πούμε μια αρχική πλήρωση 30%) θα βοηθήσει να μην ιζηματοποιείται το μίγμα και να έχει πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής. Περισσότερα στο συνημμένο.
(edit δεν ξέρω γιατί αλλάζει η κατάληξη στο αρχείο  με το ανέβασμα, ένα pdf είναι, ανοίξτε το με το adobe reader)

Dispelling the Myths of HeatTransfer Fluids.pdf 735 kB · 16 downloads

Καλό, βλέπω που λέει μέσα και για τους αναστολείς διάβρωσης και θυμάμαι το αντιψυκτικό που είχα ζητήσει (ως προπυλενογλυκόλη βέβαια) από κατάστημα υδραυλικών και δεν είχε καμία ετικέτα, θέλω να πιστεύω ότι είχε τα δέοντα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mastorp είπε

Kαλησπέρα, αυτόν τον ηλιακό για 4 στουντιο (8 ατομα) πως το βλέπεις? https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-300lt-4-0-glass-inox-sol-violaris-diplhs-energeias/

?????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, shack είπε

το αντιψυκτικό που είχα ζητήσει (ως προπυλενογλυκόλη βέβαια) από κατάστημα υδραυλικών και δεν είχε καμία ετικέτα, θέλω να πιστεύω ότι είχε τα δέοντα μέσα.

Θυμάσαι, μήπως, τί χρώμα ήταν το υγρό και σε τί συσκευασία ήταν μέσα; πχ, διάφανη ή αδιάφανη, μπουκάλι σαν του εμφιαλωμένου νερού ή άλλο πλαστικό δοχείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Ποια είναι η καλύτερη σύνδεση μποιλερ με τους συλλέκτες ,ο χαλκοσωλήνας ,ο ανοξείδωτος ή το τουμπόραμα ;

Για τον ιδιοκτήτη αυτό που έχει τη μεγαλύτερη διάμετρο και τις πιο κάθετες γωνίες (για να κυκλοφορήσει καλύτερα το μείγμα και να έχει καλύτερη απόδοση ο ηλιακός).

Για τον επαγγελματία αυτό που είναι πιο φθηνό και μπαίνει πιο εύκολα (για να έχει λιγότερα έξοδα και να τελειώσει γρηγορότερα τη δουλειά).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, vasilk είπε

Για τον ιδιοκτήτη αυτό που έχει τη μεγαλύτερη διάμετρο και τις πιο κάθετες γωνίες (για να κυκλοφορήσει καλύτερα το μείγμα και να έχει καλύτερη απόδοση ο ηλιακός).

Για τον επαγγελματία αυτό που είναι πιο φθηνό και μπαίνει πιο εύκολα (για να έχει λιγότερα έξοδα και να τελειώσει γρηγορότερα τη δουλειά).

Δεν βάζουν όλοι σωλήνες Φ22;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Ποια είναι η καλύτερη σύνδεση μποιλερ με τους συλλέκτες ,ο χαλκοσωλήνας ,ο ανοξείδωτος ή το τουμπόραμα ;

Για μένα το καλύτερο ( όχι το γρηγορότερο) είναι το πολυαιθυλένιο, γιατί στα τόσα χρόνια πού το δουλεύουμε έχει αποδείξει την αξία του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kajagoogoo είπε

Θυμάσαι, μήπως, τί χρώμα ήταν το υγρό και σε τί συσκευασία ήταν μέσα; πχ, διάφανη ή αδιάφανη, μπουκάλι σαν του εμφιαλωμένου νερού ή άλλο πλαστικό δοχείο;

Το υγρό είναι τελείως διαφανές (νομίζω έχω ακόμα) και σε διάφανο πλαστικό μπουκάλι, όχι τελείως διάφανο όπως του νερού λίγο άσπρο, με κόκκινο καπάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, yanyul είπε

Καλησπέρα παίδες. Τυχαία είδα την συζήτησή σας και είναι θέμα που με ενδιαφέρει. Είναι να βάλω ηλιακό. Μίλησα με έναν γνωστό μου, και μου συμβούλεψε την εταιρία Bartec. Επειδή είμαστε πλέον πενταμελής οικογένεια, μου πρότεινε να βάλω 200 λίτρα με επιλεκτικό καθρέπτη 4 τετραγωνικών μέτρων. Τι γνώμη έχετε για την συγκεκριμένη εταιρία και τι άλλο μπορείτε να μου προτείνετε; Επειδή είναι να το βάλω μέσω του προγράμματος Εξ'οικονομώ, δε θα ήθελα να ξεπερνάει την τιμή των 1100 ευρώ. Και κάτι ακόμα. Επειδή είμαι στον πρώτο όροφο στην τετραόροφη οικοδομή, πρέπει να μπει κυκλοφορητής για να μην πετάω το κρύο νερό, μέχρι να κατεβάσει μέσω σωληνόσεων ζεστό ο ηλιακός ή υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος; Καμιά πρόταση;

Όπως το είπες, μόνο με κυκλοφορητή μπορεί να σου κατεβαίνει το ζεστό νερό χωρίς να έχεις σπατάλη νερού. Βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι θέλεις 3 σωλήνες πάνω στην ταράτσα, και καλό θα ήταν εάν το αποφασίσεις , το ηλιακό πού θα πάρεις να δέχεται και ανακυκλοφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, shack είπε

Το υγρό είναι τελείως διαφανές (νομίζω έχω ακόμα) και σε διάφανο πλαστικό μπουκάλι, όχι τελείως διάφανο όπως του νερού λίγο άσπρο, με κόκκινο καπάκι.

Εμενα μου εβαλαν τετοιο. Διαφανες και αν βαλεις μεσα δαχτυλο και το τραβηξεις ειναι σαν λαδι,εχει δηλαδη ρευστοτητα..!

αντιψυκτικο-υγρο-nobel-2401000225_263.jpg

Επεξ/σία από gia_nnis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...