Προς το περιεχόμενο

Πόσων χρονών gamer είστε;


dre@mc@tcher

Πόσων χρονών gamer είστε;  

710 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Πόσων χρονών gamer είστε;

    • 5-10
      189
    • 10-15
      296
    • 15-20
      536
    • 20-25
      634
    • 25-30
      495
    • 30-35
      327
    • 35-40
      140
    • 40-45
      56
    • 45-infinity
      34


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα καλά, αλλα την ανάγκη να αποδείξει κάποιος ότι είναι gamer δεν καταλαβαίνω. Από ποτε είναι "cool" στο Ελλαδιστάν να είσαι gamer?! The whole thread makes no sense :D

Ναι η αλήθεια είναι ότι τουλάχιστον εδώ (δεν εχω ζήσει σε άλλες χώρες να εχω άποψη) το να παίζεις παιχνίδια ακόμα πολλοί το βλέπουν με περιφρόνηση ακόμα και σχετικά νέοι άνθρωποι ειδικά όσο ανεβαίνει η ηλικία σου

(καλά ακόμα παιχνίδια παίζεις ολόκληρος μαντραχαλος; )

 

Όμως ο καθένας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί σιγά μη δώσει αναφορά στον άλλο και σιγά μη περιμένει την έγκριση του.

 

Για μενα οποιος παίζει ο,τι και να παίζει είναι gamer, το πρόβλημα μου δεν είναι με τους ανθρώπους το πρόβλημα μου είναι με κάποιες μόδες του gaming που οδηγούν τις εταιρίες στο να κάνουν κάποια πράγματα για το εύκολο κέρδος

 

Αν ο άλλος για παράδειγμα απολαμβάνει candy crash ή temple run δεν έχω θέμα μαζι του καλά κανεί και ας έχουμε άλλα ενδιαφέροντα. Οταν όμως βλέπω τη nintendo με αφορμή αυτό να πηγαίνει για εύκολο χρήμα κάτι πεθαίνει μέσα μου

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 855
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Gamer είναι αυτός που θεωρεί τον εαυτό του Gamer.

 

Μπορεί να παίζει κάποιος 1 φορά τον μήνα και να πιστεύει οτι είναι Gamer... 

 

...και μπορεί κάποιος άλλος να παίζει κάθε μέρα (π.χ να βαριέται την δουλειά, και να παίζει πασιέντζες να περάσει η ώρα) αλλα να μην θεωρεί τον εαυτό του Gamer.

Ενω κάποιος άλλος να παίζει και αυτός πασιέντζες αλλα να θεωρεί οτι είναι Gamer.

 

Εξαρτάται το πως βλέπει τον εαυτό του ο καθένας...όχι το τι νομίζουν οι άλλοι γι'αυτον.

 

--its all in the mind---  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι στο ίδιο τσουβάλι αυτός που έχει ένα android των 50euro και "παίζει" ένα τσάμπα πρόγραμμα στην τουαλέτα του με αυτόν που έχει τούμπανο pc, τρελό gear και επενδύει σε ΑΑΑ τίτλους;

Συγγνώμη αλλά εγώ δεν το δέχομαι, βέβαια ο καθένας έχει το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού, ποιος είμαι εγώ για να πω ότι ο γάιδαρος δεν πετάει;

Δλδ τι δεν μπορείς να δεχτείς, ότι επειδή κάποιος δεν μπορεί να σκάσει μια περιουσία και το πορτοφόλι του φτάνει μέχρι τα 50e αλλά γουστάρει να παίζει δεν είναι gamer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ τι δεν μπορείς να δεχτείς, ότι επειδή κάποιος δεν μπορεί να σκάσει μια περιουσία και το πορτοφόλι του φτάνει μέχρι τα 50e αλλά γουστάρει να παίζει δεν είναι gamer?

Ξαναδιάβασε τι είπα, η απάντηση στο ερώτημα σου είναι μέσα στο quote.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε δεν υπάρχει ορος αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι θα βαφτίσουμε τους πάντες gamers, άμα είναι έτσι και η θεία μου που παίζει μια φάρμα μέσω browser/fb είναι gamer....φυσικά και όχι. Anyways, πόσοι από εσάς λέτε στα γκομενάκια ότι παίζεται games όταν ρωτάνε hobbies?! :D Εγώ παλιότερα καθόλου ήταν λες και έλεγα κάνω ταρίχευση μικρών ζωων :D Τώρα κάπως πιο cool tbh.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gamer είναι αυτός που απλά λαμβάνει "σοβαρά" την ασχολία/χόμπι του. Αυτή είναι η μοναδική (αλλά χαοτικά τεράστια) διαφορά μεταξύ του gamer και του consumer. Οποιοσδήποτε μπορεί να παίξει ένα παιχνίδι, ο gamer όμως το βιώνει σε άλλο βαθμό. Οτι και να παίξει, με ότι και να ασχοληθεί θα θεωρεί πάντα ότι ο χρόνος που ξοδεύει για να παίξει τα Χ παιχνίδια δεν είναι ποτέ χαμένος και δεν αισθάνεται ότι το κάνει απλά για να σκοτώσει χρόνο. Είναι καθαρή ψυχαγωγία + διασκέδαση γι αυτόν και δεν μπορεί να ασχοληθεί σοβαρά αν οι συνθήκες δεν του το επιτρέπουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ τι δεν μπορείς να δεχτείς, ότι επειδή κάποιος δεν μπορεί να σκάσει μια περιουσία και το πορτοφόλι του φτάνει μέχρι τα 50e αλλά γουστάρει να παίζει δεν είναι gamer?

Αυτος που μπορει να διαθεσει μεχρι 50ευρω το πορτοφολι του για gaming μαλλον εχει αλλες σημαντικοτερες προτεραιοτητες και ανησυχιες στην ζωη του,και αρα το ''γουσταρει να παιζει'' δεν ισχυει που γραφεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα gamer είναι αυτός που παρακολουθεί την gaming Αγορά και ταυτόχρονα αναμένει τίτλους gaming για να παίξει.Γενικά όμως η κάθε αποψη που υπώθηκε πιο πάνω θεωρείται σωστή , διότι ο όρος gamer είναι ένας αφηριμένος όρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος που μπορει να διαθεσει μεχρι 50ευρω το πορτοφολι του για gaming μαλλον εχει αλλες σημαντικοτερες προτεραιοτητες και ανησυχιες στην ζωη του,και αρα το ''γουσταρει να παιζει'' δεν ισχυει που γραφεις.

Δλδ εγώ που έχω 2 παιδιά και ένα κάρο έξοδα (σημαντικοτερες προτεραιότητες όπως λες) και γουστάρω να παίζω όπως μπορώ δεν είμαι gamer? Όταν έκανα τα παιδιά από τα έξοδα ούτε PC είχα ούτε κονσόλα και την έβγαζα με το tablet. Gamer ήμουν και τότε, τεσπα όπως είπαν και άλλοι ότι νιώθεις είσαι, εγώ και τάβλι να παίζω gamer νιώθω ο καθένας όπως το βλέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gamer ειναι οποιος παιζει παιχνιδια ,ακομα και απλα.Αλλα κανονικα ενας gamer ειναι αυτος που οτι και να του δωσεις [λολ ποδοσφαιρακια ,fps ,3 person ktl] να μπορει να προσαρμοστει.Δηλαδη αν παιζεις μονο ενα παιχνιδι και μετα παιξεις κατι και δεν μπορεις ουτε να κουνησεις τον χαρακτηρα εε δεν εισαι...Να το εχεις λιγο δηλαδη

 Την αδερφη μου που παιξει φλιπερακια ξερω εγω δεν την λες gamer ,γιατι αν την βαλω να παιξει κανονικο παιχνιδι στο pc η πλαυ δεν θα ξερει να πατησει δευτερο κουμπι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι στο ίδιο τσουβάλι αυτός που έχει ένα android των 50euro και "παίζει" ένα τσάμπα πρόγραμμα στην τουαλέτα του με αυτόν που έχει τούμπανο pc, τρελό gear και επενδύει σε ΑΑΑ τίτλους;

Συγγνώμη αλλά εγώ δεν το δέχομαι, βέβαια ο καθένας έχει το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού, ποιος είμαι εγώ για να πω ότι ο γάιδαρος δεν πετάει; 

Απορία κάποιος με τούμπανο pc ο οποίος παίζει φβ games και έχει επενδύσει σε αυτά αρκετά χρήματα (freemium) είναι ποίο gamer από κάποιον που παίζει στο κινητό με emulator games από παλιές κονσόλες η από κάποιον ο οποίος έχει ενα pc τον 400 ευρω και παίζει κατά βάση indies ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι στο ίδιο τσουβάλι αυτός που έχει ένα android των 50euro και "παίζει" ένα τσάμπα πρόγραμμα στην τουαλέτα του

Ποσο πιο ξεκαθαρος δηλαδη πρεπει να ειναι καποιος ρε γαμωτο ?

 

Μου συγκρινεις τον εαυτο σου που εχεις το pc της υπογραφης και παιζεις οπως λες και εσυ Witcher με τον παραπανω χρηστη που αναφερει ο συμφορουμιτης comfuzio που του απαντησες?

Δλδ εγώ που έχω 2 παιδιά και ένα κάρο έξοδα (σημαντικοτερες προτεραιότητες όπως λες) και γουστάρω να παίζω όπως μπορώ δεν είμαι gamer? Όταν έκανα τα παιδιά από τα έξοδα ούτε PC είχα ούτε κονσόλα και την έβγαζα με το tablet. 

Gamer είναι αυτός που απλά λαμβάνει "σοβαρά" την ασχολία/χόμπι του. Αυτή είναι η μοναδική (αλλά χαοτικά τεράστια) διαφορά μεταξύ του gamer και του consumer. Οποιοσδήποτε μπορεί να παίξει ένα παιχνίδι, ο gamer όμως το βιώνει σε άλλο βαθμό. Οτι και να παίξει, με ότι και να ασχοληθεί θα θεωρεί πάντα ότι ο χρόνος που ξοδεύει για να παίξει τα Χ παιχνίδια δεν είναι ποτέ χαμένος και δεν αισθάνεται ότι το κάνει απλά για να σκοτώσει χρόνο. Είναι καθαρή ψυχαγωγία + διασκέδαση γι αυτόν και δεν μπορεί να ασχοληθεί σοβαρά αν οι συνθήκες δεν του το επιτρέπουν. 

Ο συμφορουμιτης ειναι ξεκαθαρος νομιζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο πιο ξεκαθαρος δηλαδη πρεπει να ειναι καποιος ρε γαμωτο ?

 

Μου συγκρινεις τον εαυτο σου που εχεις το pc της υπογραφης και παιζεις οπως λες και εσυ Witcher με τον παραπανω χρηστη που αναφερει ο συμφορουμιτης comfuzio που του απαντησες?

 

 

Ο συμφορουμιτης ειναι ξεκαθαρος νομιζω.

Το σχόλιο μου για όταν δεν είχα PC που το έκανες και quote το διάβασες?

Ο συμφορουμιτης είναι ξεκάθαρος σε εσένα, αν ήταν όλα ξεκάθαρα για όλους δεν θα κάναμε συζήτηση εδώ μέσα απλά like, dislike σε ένα ποστ.

Εγώ σχολιασα ότι και κάποιος με κινητό των 50ε για εμένα θα μπορούσε να είναι gamer, αν διαφωνείτε δεν με ενοχλεί αλλά πρέπει να αλλάξω εγώ γνώμη?

 

Και για τον χαβαλέ όχι πως είναι πάντα αξιοπιστη πηγή, αλλά κάντε edit να το φέρετε στα δικά σας πιστεύω

 

Wikipedia

A gamer is someone who plays interactive games, usually video games, although games can also come in other forms, such as tabletop or physical games (in some countries, such as the United Kingdom, the term "gaming" can also refer to legalized gambling, which can take both traditional—i.e. tabletop—and digital forms—akin to video games).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα με ορους άμα το πας δεν υπάρχει καν μονολεκτική μετάφραση του "gamer", αν είναι έτσι ok και φλογερα να παίζεις παίχτης είσαι :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα με ορους άμα το πας δεν υπάρχει καν μονολεκτική μετάφραση του "gamer", αν είναι έτσι ok και φλογερα να παίζεις παίχτης είσαι :D

Λέει video game :D , νομίζω υπάρχει app που φυσάς στο κινητό και παίζει φλογέρα, οπότε εκεί θα πιάνεσαι για gamer όντως :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...