Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου είχανε στείλει πριν κανα τετράμηνο μέλι από Κρήτη και το είχα πετάξει σε ένα ράφι. Τώρα που άρχισαν τα κρύα το έχω τιμήσει δεόντως αλλά μου φαίνεται ότι έχει αρχίσει να ζαχαριάζει.

 

Αν κάθομαι να το ανακατεύω με τις ώρες στρώνει η κατάσταση αλλά δεν μπορώ να κάθομαι να ανακατεύω το βάζο κάθε μέρα. Υπάρχει κάποιος λόγος που το κάνει και αν ναι μπορεί να αποφευχθεί?

 

Κλασσικά οι γιαγιάδες κάτι είχαν πει, αλλά ποιος θυμάται..

 

πολύ λογικό να ζαχαρώνει το meli στο κρύο, αν δεν ζαχαρώνει σημαίνει ότι κάτι του έχουν βάλει για να αποτρέψουν το ζαχάρωμα. πρέπει να το ζεστάνεις για αρκετή ώρα ώστε να διαλυθεί όλη η ζάχαρη μέσα στο υγρό, το πρόβλημα είναι ότι τρώγοντας το τραβάγατε το υγρό και αφήνατε την στερεη ζάχαρη στον πάτο και μπορεί να μην γίνει πάλι σαν καινούργιο.

 

μια μεγάλη κατσαρόλα με νερό σε χαμηλή φωτιά μην σπάσει το γυαλί από την μεγάλη θερμοκρασία αν ακουμπάει κάτω, εναλλακτικά το καλοριφέρ.

 

υγ αν ξαναπαγώσει θα ζαχαρώσει και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Μου είχανε στείλει πριν κανα τετράμηνο μέλι από Κρήτη και το είχα πετάξει σε ένα ράφι. Τώρα που άρχισαν τα κρύα το έχω τιμήσει δεόντως αλλά μου φαίνεται ότι έχει αρχίσει να ζαχαριάζει.

 

Αν κάθομαι να το ανακατεύω με τις ώρες στρώνει η κατάσταση αλλά δεν μπορώ να κάθομαι να ανακατεύω το βάζο κάθε μέρα. Υπάρχει κάποιος λόγος που το κάνει και αν ναι μπορεί να αποφευχθεί?

 

Κλασσικά οι γιαγιάδες κάτι είχαν πει, αλλά ποιος θυμάται..

 

Αν δεν ζαχάρωνε θα ήταν τίγκα στη γλυκόζη! Οπότε μάλλον σου έδωσαν καλό μέλι! Κάνε αυτό με το ζεστό νερό που θα βάζεις μέσα το βάζο αλλά μην το παρακάνεις με τη θερμοκρασία γιατί αν το "ψήσεις" θα χάσει όλα τα καλά συστατικά του! Επίσης ποτέ στα μικροκύματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτιδηποτε αλλο εκτος απο ελαιολαδο και βουτυρο για θα σκουρινει και στις δυο περιπτωσεις.

 

έχεις κάποιο θέμα με το ελαιόλαδο??? όλο το κατηγορείς μωρέ..... το ίδιο και το βιτάμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις κάποιο θέμα με το ελαιόλαδο??? όλο το κατηγορείς μωρέ..... το ίδιο και το βιτάμ

 

με το ελαιολαδο δεν εχω κανενα προβλημα, τωρα μολις ετρωγα κιολας. απλα δεν ειναι πανακεια να το βαζουμε παντου. προφανως αμα ακουγα να λεει καποιος οτι θα βαλει στην σαλατα σπορελαιο θα τον κυνηγαγα ασχημα. απλα το ελαιολαδο σκουρενει τα τηγανιτα οχι οτι δεν θα τρωγεται το σνιτσελ σε ελαιολαδο. με το βιταμ παλι ναι εχω θεμα, ειναι μια τεχνητη μαλακια χωρις γευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quiche με μανιταρια

 

p1030495.jpg

p1030497gp.jpg

p1030499v.jpg

p1030500d.jpg

 

Υλικα

500γρ φρεσκα μανιταρια παρισιου (τα μανιταρια που βρισκουμε παντου δλδ)

1 ζυμη για ταρτα περιπου 250-300γρ (ετοιμη η την φτιαχνεται μονοι σας) εννοείται οχι γλυκια.

1,5 μεγαλο ασπρο κρεμμυδι

100γρ κρεμα γαλακτος 35% λιπαρα

4 αυγα

αποξηραμενο chives

αλατι, ασπρο πιπερι

ελαιολαδο

προαιρετικά τυρι εμενταλ 100γρ περιπου

 

εργαλεία

ταψακι για ταρτα 24εκ (αν ειναι απο σιλικονη ακομα καλυτερα)

σχαρα φουρνου

ζυγαρια (για την κρεμα)

ενα μεγαλο τηγανι

μια ξυλινη κουταλα

συρμα κουζινας

ενα μεγαλο μπολ

ενα βαθυ πιατο

ενα ρηχο πιατο 25-26εκ

χαρτι κουζινας

 

εκτελεση

 

-κοβουμε σε πολυ λεπτες φετες το κρεμμυδι και τα μανιταρια.

-βαζουμε λιγο λαδι στο τηγανι και σε χαμηλη φωτια τσγαριζουμε τα κρεμμυδια ανακατευοντας με την ξυλινη κουταλα, μεχρι να βγαλουν ολο τους το νερο και μεινει το 1/4 του αρχικου τους ογκου. ειναι παρα πολυ σημαντικο να φυγει ολο το νερο.

-τα βγαζουμε και τα στραγιζουμε σε χαρτι κουζινας να φυγουν τα πολλα λαδια, μεσα στο βαθυ πιατο.

-βαζουμε μια ποσοτητα απο τα μανιταρια στο τηγανι (προσθετουμε λιγο λαδι αν δεν εχει μεινει καθολου). πρεπει να βγαλουν κι αυτα το νερο τους. δεν ριχνουμε και τα 500γρ στο τηγανι ολα μαζι. πρεπει να εχουν ελευθερο χωρο μεσα στο τηγανι, γι'αυτο επαναλμβανουμε την διαδικασια 2-3 φορες ωστε να τσιγαριστει ολη η ποσοτητα.

-στο μεταξυ στρωνουμε την ζυμη για ταρτα στο ταψακι για ταρτα. απλωνουμε τα κρεμμυδια μολις εχουν κρυωσει λιγο (2-3 λεπτα).

-ριχνουμε απο πανω οσο chives θελουμε.

-μολις βγει η πρωτη δοση μανιταρια τα σουρωνουμε σε χαρτι κουζινας μεσα στο βαθυ πιατο και μολις κρυωσουν τα βαζουμε πανω απο τα κρεμμυδια.

-προαιρετικα εδω μπορουμε να βαλουμε λιγο τυρι εμενταλ (μια λεπτη στρωση)

-αναβουμε τον φουρνο στους 210-220°C να προθερμανθει

-ριχνουμε τα υπολοιπα μανιταρια μολις γινουν και κρυωσουν.

-στο μεγαλο μπολ σπαμε τα αυγα, ριχνουμε την κρεμα γαλακτος, βαζουμε αλατι, ασπρο πιπερι και λιγο chives και τα χτυπαμε καλα με το συρμα.

-ριχνουμε το μειγμα πανω απο τα μανιταρια και βαζουμε το ταψακι πανω στην σχαρα του φουρνου μα ψηθει για 40 λεπτα. στα 15-20 λεπτα κοιταμε το χρωμα του κι αν ειναι καλο το σκεπαζουμε με ενα φυλλο αλουμινοχαρτο για να μην καει. αν χρησιμοποιουμε ταψακι σιλικονης πρεπει να το εχουμε τοποθετησει στην σχαρα (εξω απο τον φουρνο) πριν αρχισουμε να το γεμιζουμε.

 

ΥΓ. για να διευκολυνουμε την διαδικασια του τσιγαρισματος των κρεμμυδιων και των μανιταριων μπορουμε καθε φορα να βαζουμε ελαχιστο αλατι. προσοχη μην γινει λυσσα ομως στο τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλω μερικες φωτο απο πραγματα στην δουλεια:

 

σκουμπρι/κολιος "παστος" με σαλατα απο μηλο και μαραθοριζα, chorizo και χραινα (horseradish)

jIaf8.jpg

heritage καροτα, με πουρε απο χουρμα, κατσικισιο φρεσκο τυρι, κουκουναρι και κυμινο.

gMqT9.jpg

καπονι σε κρουστα απο φυστικι αιγινης με αγκιναρες, σανγκουινι και δυοσμο

Q7MlO.jpg

"τιραμισου"

xurhU.jpg

 

 

Και να πω επισημως οτι "ανακαλυψα" τα σεσκουλα προσφατα και επαθα πλακα. Τρομερο λαχανικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λεξη mackerel μεταφραζεται και στα 2!

σε εισαγωγικα γιατι ειναι ψημενος σε μια ζεστη αλμη, αν θυμαμαι καλα, ξυδι ζαχαρη σελερι κρεμμυδι σκορδο πιπερι.

 

Οσο για τα σεσκουλα, γαμανε, οτι θα θελε να ειναι το σπανακι και δεν μπορεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...