Προς το περιεχόμενο

Το thread της μαγειρικής!


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα και απο εμένα.

 

Μολις τσάκισα ενα (ακομα) κομματι απο το κεικ που εφτιαξα το απογευμα!

Εχουμε και λεμε.

 

Κέικ με πορτοκάλι,κομμάτια σοκολάτας,καρύδια και σταφίδες

 

1 μεγάλο πορτοκάλι.

1φλιτζανι ελαιόλαδο

1φλιτζανι ζαχαρη

2 φλιτζανια αλευρι που φουσκωνει μονο του (η αν δεν εχετε για ολες τις χρησεις)

4 αυγα απο αλανιάρα κότα

2-3 κουταλακια γλυκου μπεκιν παουντερ

1 σοκολάτα (Εγω βαζω κουβερτουρα η αμα δεν εχει υγειας Παυλιδης μια μπλε) κλασσικού μεγέθους δεν θυμάμαι τώρα ποσα γραμμάρια ειναι

και οσα γραμμαρια απο καρυδια και σταφιδες θελουμε

 

Εκτελεση:

 

Κοβουμε σε 4-5 κομματια το πορτοκαλι και το βαζουμε ολοκληρο (κομμενο σε κομματια δηλαδη αλλα ολοκληρο γδογηγξβσκηαογηο anyway καταλαβατε,μαζι με την φλουδα κτλπ) στο multi μαζι με τα καρυδια και τα κανουμε ολα μαζι εναν ωραιο πολτο.

 

Επειτα το βαζουμε σε ενα μπολ και ρίχνουμε το λάδι,την ζάχαρη,τα αυγά και το χτυπαμε με το μιξερ (btw εδω μου επεσαν μεσα 2-3 κομματακια τσοφλι απο τα αυγα επειδι το εσπασα στην γωνια του μπολ πριν τα ριξω μεσα και ηταν αρκετα fail ναιξερωδενσαςνοιαζει-συνεχιζουμε)

 

Μετα ριχνουμε και το αλευρι,το μπεκιν παουντερ,τις σταφυδες και την σοκολατα την οποια εχουμε σπασει με οποιο τροπο μας βολευει σε μικρα κομματακια (εγω την χτυπουσα με μια κουπα και πολυ μισος επειδη δεν βρηκα κατι αλλο) και ανακατεβουμε ξανα με το μιξερ.

 

Βουτυρωνουμε την φορμα μας και σε προθερμανσμενο φουρνο ψηνουμε στους 180 για 50 λεπτα περιπου ΧΩΡΙΣ να ανοιξουμε ουτε μια φορα για κανενα λογο τον φουρνο τουλαχιστον το πρωτο 30λεπτο.

 

 

Επισης μπορειτε να βαλετε λιγο κονιακ στο μειγμα,καμια 20ml,αμα εχετε.

Το σπιτι θα μοσχομυρήσει πορτοκάλι μολις το βγαλετε!

 

 

Ελπιζω να σας αρεσει,εγω το εκανα και ξετρελαθηκαν ολοι,ζητημα να εχουν μεινει 2 κομματια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ ρε παλικαρι αλλα τι τσοφλια, φλουδες κουκουτσια και δεν ξερω κι εγω τι αλλο εχεις βαλει, πως τρωγεται αυτο το πραμα; για παρει την μυρωδια πορτοκαλιου το κεικ, ξυνεις την φλουδα (ισα ισα μεχρι να φανει το ασπρο απο κατω) στον τριφτη και την βαζεις μεσα και μετα και το χυμο του πορτοκαλιου. για τα τσοφλια δεν ξερω τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ ρε παλικαρι αλλα τι τσοφλια, φλουδες κουκουτσια και δεν ξερω κι εγω τι αλλο εχεις βαλει, πως τρωγεται αυτο το πραμα; για παρει την μυρωδια πορτοκαλιου το κεικ, ξυνεις την φλουδα (ισα ισα μεχρι να φανει το ασπρο απο κατω) στον τριφτη και την βαζεις μεσα και μετα και το χυμο του πορτοκαλιου. για τα τσοφλια δεν ξερω τι να πω..

 

 

Eυα,την συνταγη την βρηκα στο ιντερνετ και ηταν χωρις σοκολατα καρυδια και σταφυδες,σκετο κεικ με πορτοκαλι απλα εγω εβαλα τα υπολοιπα.

 

Τα τσοφλια εννοω οτι καθως εσπασα τα αυγα μου επεσαν 2-3 κομματακια τσοφλι μεσα στο μειγμα τα οποια και τα εβγαλα εννοειται.

 

Οσο για το πορτοκαλι και την μυροδια,η συνταγη ελεγε να το κανουμε πολτο ΟΛΟΚΛΗΡΟ το πορτοκαλι με την φλουδα του και τα παντα ολα,και να το βαλουμε,οχι μονο το ξυσμα και τον χυμο του δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το λεω γτ οι φλουδες και οι ινες δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο στο στομα. κατα τ αλλα ενα νορμαλ κεικ ειναι αμα δεν εχει ολα τα αλλα που προσθεσες :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το λεω γτ οι φλουδες και οι ινες δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο στο στομα. κατα τ αλλα ενα νορμαλ κεικ ειναι αμα δεν εχει ολα τα αλλα που προσθεσες :-D

 

 

ναι δεν ειναι οτι ευχαριστο αλλα δεν το καταλαβαινεις καν...γινετε πολτος και διαλυτε ολο.

Προσθεσα και ολα τα αλλα γιατι οπως ειπες χωρις αυτα θα ηταν πολυ απλο,αλλα και γιατι λατρευω τον συνδιασμο πορτοκαλι-σοκολατα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...