Προς το περιεχόμενο

Starcraft 2


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπω σε κανα 2-3 σελιδες αναφερεστε σε παλια games τυπου πριν 2000 και κανεις δν ανεφερε AOE(1997) που ειχε πανω απο 15 εκατομυρια πωλησεις αν θυμαμαι καλα....και ειχε βγει και καλυτερο RTS...Παρολα αυτα το σταρκραφτ ηταν το μελλον...:D αν και ψιλοαργησε...

 

Αν μπεις στη wikipedia νομίζω είναι στη λίστα με τα δημοφιλέστερα παιχνίδια. Αλλά το Starcraft είναι το πρώτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μολις αποφάσισα μετα απο 30! Games Practise στο multiplayer με 21 Ήττες και 9 Νικες (4/9 νικες στα τελευταια 6 games) να περάσω σε άλλο επιπεδο παίζοντας ranked απο εδώ και περα

 

προς έκπληξή μου είδα οτι στο ranked δουλεύουν ολα τα modes (3v3 4v4 FFA)

 

στην αρχη λεει πως πρέπει να παίξω 5 games για να αξιολογήσουν τις ικανότητες μου και να με κατατάξουν στο ανάλογο επιπεδο

 

και λεω ωραία θα με βαζει με άχρηστους αφού θα χάνω συνέχεια

 

και ΝΑΙ εγινε το απίστευτο

 

3 Στα 3 Και πείρα και achievement για 3 συνεχόμενες νικες, ας ελπισω να το παω το βράδυ 5 στα 5 να πάρω και το επομενο achievement

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AoE και AoE2 θρησκεια, παιχνιδαρες απλα.

Το θεμα με το SC ειναι οτι ηταν το πρωτο RTS που εβαλε 3 φυλες με τοσο πολυ διαφορετικα mechanics στο ιδιο παιχνιδι και παρ'ολα αυτα ηταν balanced.

 

Οντως το αυθεντικο SC ειχε 30 αποστολες, αλλα τοτε ειμασταν πολυ μικροτεροι και με λιγοτερη εμπειρεια οποτε ειναι λογικο οτι μας φαινοταν βουνο. Ασε που τοτε ηταν η πρωτη μας επαφη με το SC ενω τωρα παιζουμε τοσα χρονια (δεν εχουν αλλαξει τοσα πολλα πραγματα) αρα ειναι λογικο να μας φαινεται πολυ πιο ευκολο. Καποιος που πιανει πρωτη φορα SC φετος θα δυσκολευοταν αρκετα.

 

Btw ο αδερφος μου που το παλευει στο hard ακομα δεν το εχει τελειωσει :P

 

Οσο για το 25/26 το 26ο ειναι μυστικο mission που το ξεκλειδωνεις στην Media Blitz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το τέλος.

 

 

Αν δεν κάνω λάθος τα expansion που θα βγούνε απλά θα λένε την ίδια ιστορία αλλά από την οπτική των Zerg/Protoss.Με λίγα λόγια η ιστορία τελειώνει με αυτό που έδειξε στο τέλος;Σώθηκε η Keriggan οπότε όλα καλά,πάμε σπίτια μας τώρα;Και με τη προφητεία τι θα γίνει;Θα μας το δείξουν στο Starcraft 3;

 

Προσωπικά με ξενέρωσε πολύ το τέλος.

 

 

Σχετικά με πόσο θα το βαθμολογούσα μάλλον και εγώ ένα 7αρι θα του έβαζα.

 

Σαν πλοκή δε με εντυπωσίασε,καλό αλλά μέχρι εκεί και σαν gameplay πάλι καλό μεν αλλά ντάξει έχω παίξει και καλύτερα(ή τουλάχιστον μου άρεσαν πιο πολύ προσωπικά) strategy.Το πρώτο για την εποχή του ίσως να ήταν επαναστατικό(δε το είχα παίξει) αλλά αυτό απλά είναι ένα αρκετά καλό strategy.

 

Κρίμα που το αποθεώνει τόσο πολύ ο τύπος αν και είναι λογικό λόγω της βαρύτητας του ονόματος που έχει ο τίτλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν δεν κάνω λάθος τα expansion που θα βγούνε απλά θα λένε την ίδια ιστορία αλλά από την οπτική των Zerg/Protoss.Με λίγα λόγια η ιστορία τελειώνει με αυτό που έδειξε στο τέλος;Σώθηκε η Keriggan οπότε όλα καλά,πάμε σπίτια μας τώρα;Και με τη προφητεία τι θα γίνει;Θα μας το δείξουν στο Starcraft 3;

 

που το διάβασες αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει αυτο με τιποτα. Κανονικα θα συνεχιζει η ιστορια στα 2 expansions. Και στα προηγουμενα Blizzard games αλλαζει η οπτικη αλλα προχωραει και η ιστορια.

 

Οντως κριμα που το αποθεωνει ο τυπος, επρεπε να βαλουν τους Blizzard haters να κανουν τα ριβιου για να γουσταρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που το διάβασες αυτό?

 

 

Δε το διάβασα κάπου απλά από αυτό

The campaign is focused on Infested Kerrigan[8] and the development of a zerg empire.[9] The campaign operates similarly to an RPG, in which Kerrigan is focused on increasing her personal power through mutations. Zerg armies protect her as she garners this power.[10] The greater her power, the more zerg she's able to control.[11] Like Wings of Liberty, the player will be presented with choices as to which missions to carry out and which units to get, but such choices won't be based on cash.[12] Both the missions and their objectives are intended to be quite different from the ones featured in Wings of Liberty.[13]

 

και βλέποντας τι έγινε στο τέλος υπέθεσα ότι κάτι τέτοιο θα συμβαίνει σαν αυτό που είπα.

 

Γι'αυτό ρώτησα και εδώ γιατί δεν ήμουν σίγουρος τι παίζει.

 

 

ΥΓ.Κάτι ενδιαφέρον για όσους θέλουν να ασχοληθούν με το multi.

 

http://us.battle.net/sc2/en/blog/241267?page=7#comments

 

ΥΓ2.Τι μ@λ@κι@ να μη μπορείς να ποστάρεις στο Αμερικάνικο Battlenet επειδή δεν έχεις χαρακτήρα στους Αμερικάνικους server:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο wiki ειναι αυτο Merdock?

 

Εγω παντως πιθανολογω οτι:

 

 

η Kerrigan παρ'ολο που επανηλθε θα ειναι ακομα Queen of Blades και θα ελεγχει τα Zerg οποτε το Campaign θα ειναι εναντιον του Mengsk και ισως αργοτερα να σκανε και οι Xel Naga. Ετσι πιστευω οτι θα παει.

 

Επεξ/σία από morgoth666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Icefrog έχει πάρει άδεια από την Blizzard από πέρσυ αν δεν κάνω λάθος :P

 

Δηλαδή αν κρίνω απο τα Αρχικά η νέα DoTA θα λέγεται SoTIS ;;

 

το dota ειναι βασισμενο στο sc1 map aeon of strife

 

AoE και AoE2 θρησκεια, παιχνιδαρες απλα.

Το θεμα με το SC ειναι οτι ηταν το πρωτο RTS που εβαλε 3 φυλες με τοσο πολυ διαφορετικα mechanics στο ιδιο παιχνιδι και παρ'ολα αυτα ηταν balanced.

 

Οντως το αυθεντικο SC ειχε 30 αποστολες, αλλα τοτε ειμασταν πολυ μικροτεροι και με λιγοτερη εμπειρεια οποτε ειναι λογικο οτι μας φαινοταν βουνο. Ασε που τοτε ηταν η πρωτη μας επαφη με το SC ενω τωρα παιζουμε τοσα χρονια (δεν εχουν αλλαξει τοσα πολλα πραγματα) αρα ειναι λογικο να μας φαινεται πολυ πιο ευκολο. Καποιος που πιανει πρωτη φορα SC φετος θα δυσκολευοταν αρκετα.

 

Btw ο αδερφος μου που το παλευει στο hard ακομα δεν το εχει τελειωσει :P

 

Οσο για το 25/26 το 26ο ειναι μυστικο mission που το ξεκλειδωνεις στην Media Blitz.

dune 2?

 

Σχετικά με το τέλος.

 

 

Αν δεν κάνω λάθος τα expansion που θα βγούνε απλά θα λένε την ίδια ιστορία αλλά από την οπτική των Zerg/Protoss.Με λίγα λόγια η ιστορία τελειώνει με αυτό που έδειξε στο τέλος;Σώθηκε η Keriggan οπότε όλα καλά,πάμε σπίτια μας τώρα;Και με τη προφητεία τι θα γίνει;Θα μας το δείξουν στο Starcraft 3;

 

Προσωπικά με ξενέρωσε πολύ το τέλος.

 

 

Σχετικά με πόσο θα το βαθμολογούσα μάλλον και εγώ ένα 7αρι θα του έβαζα.

 

Σαν πλοκή δε με εντυπωσίασε,καλό αλλά μέχρι εκεί και σαν gameplay πάλι καλό μεν αλλά ντάξει έχω παίξει και καλύτερα(ή τουλάχιστον μου άρεσαν πιο πολύ προσωπικά) strategy.Το πρώτο για την εποχή του ίσως να ήταν επαναστατικό(δε το είχα παίξει) αλλά αυτό απλά είναι ένα αρκετά καλό strategy.

 

Κρίμα που το αποθεώνει τόσο πολύ ο τύπος αν και είναι λογικό λόγω της βαρύτητας του ονόματος που έχει ο τίτλος.

plz μην μιλατε οσοι δεν παιζετε multi, εκει βασισεζοντε παιχνιδια σαν και αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

plz μην μιλατε οσοι δεν παιζετε multi, εκει βασισεζοντε παιχνιδια σαν και αυτο

 

Ωραίος! :rolleyes::rolleyes:

Εγώ λέω να το κλείσουμε το forum και να μη μιλάει κανείς γενικώς και όποιος μιλήσει να τον δίνουμε στα zerg!

:lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ε δεν έχει και άδικο ο Toufas, ο μεγάλος ντόρος του SC1 ήταν λόγω του multiplayer κυρίως...

 

αν δεν έχεις παίξει multiplayer πως θα τα συγκρίνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η διαφορά στην διάρκεια ανάμεσα σε SC και SC2 βρίσκεται στο ότι το δεύτερο είναι βασισμένο στο rush. Κυριολεκτικά δεν μπορείς να καθυστερήσεις δευτερόλεπτο. Στο πρώτο, στις περισσότερες πίστες ήσουν χαλαρός. Έφτιαχνες τούμπανο την βάση, έκανες όλα τα research με την ησυχία σου και όταν ήσουν έτοιμος έκανες unleash the mother fecking fury :) Εδώ αν ακολουθήσεις το ίδιο μοτίβο θα φας ήττα........Προσωπικά προτιμώ το gameplay του αρχικού sc πολύ περισσότερο από αυτό του διαδόχου.

 

Το πρώτο το ξεκίνησα μερικές ημέρες πριν, δεν ντρέπομαι να πω πως με απορρόφησε περισσότερο παρά την ηλικία του.

 

βασισεζοντε

 

WAT? Touf the γλωσσοπλάστης :o

Επεξ/σία από chill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιες σκεψεις και απο μενα...διαβαζοντας τις τελευταιες 3 σελιδες για το μεγεθος και την ποιοτητα του game.

 

Ε οχι και να θεωρουμε το SC2 μικρο παιχνιδι..προς θεου δηλαδη εχει απειρα πραματα να κανεις..Campaign με 2 diff modes φαρμακι (hard-brutal) - Challenges - Achievements και MP. Εκτος και αν οι 4 αποστολες που εχει λιγοτερες απο το πρωτο ειναι ΤΟΣΟ μεγαλη διαφορα πια..

 

Δεν εχω τελειωσει ακομα το game γιατι λογω δουλειας παιζω λιγες ωρες την μερα (καταραμενη αδεια ελα !!) και δεν μπορω να εκφερω τελικη γνωμη , αλλα μεχρι στιγμης (19/26 missions) ειμαι ευχαριστημενος με την επιλογη που εκανα να δωσω 50 ευρω στα ταμεια της Blizzard. Γιατι μην ξεχνατε τι κυκλοφορει εκει εξω ετσι..που τα πληρωνεις χρυσαφι και τα λουζεσαι μετα..Εδω εχουμε να κανουμε με ενα αρτιο παιχνιδι σε ολους τους τομεις , και μονο το γεγονος οτι δεν υπαρχουν major bugs ειναι αθλος την σημερον ημεραν.

 

Γενικα πιστευω πως ολα οφειλονται στο γεγονος οτι η Blizzard εχει θεσει ψηλα τον πηχη και οι gamers εχουν υψηλες προσδοκιες απο τα παιχνιδια της..το καταλαβαινω, αλλα ως εκει, μην ψαχνουμε με το ζορι ψεγαδια. Παντως για μενα οποιος εχει τα λεφτα να το αγορασει και το παρει απο τον θειο..ειναι ξεφτιλας. Αυτα τα games πρεπει να ειναι η αποδειξη πως οταν υπαρχει ποιοτητα σε ενα τιτλο....η πειρατεια να πα να **μηθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παδια πολυ γκρινια βλεπω για το SP , εγω παντως το παιχνιδι το πηρα για το MP Κυριος

 

αλλα και SP παιζω που και που και δεν με χαλάει καθόλου

______

Για καποιον που ρωτησε

 

Ναι εχει και leagues για 2v2 ,3v3,4v4 για FFA Μαλλον δεν εχει

 

Τελικα μπηκα στην Silver Devision και αυτη τη στιγμη ειμαι ranked 76 :-D

 

Πραγματικά σας προτείνω να χάσετε και στα 5 πρώτα games εαν θελετε να παιξετε απλο starcraft

 

στην silver league ειναι πραγματικα ολοι οι αντιπαλοι πολυ δυσκολοι... Ανελέητο ξύλο απο το 3-4 λεπτο (καπου τοσο παίρνει μεχρι να σου κανουν την πρωτη επιθεση) μεχρι να χασει καποιος γινετε μαχη..

 

Φανταστειτε στο gold league τι θα γινετε..

 

____

 

Πόσα achievements εχετε μεχρι στιγμης? εγω κοντευω 500 με πολλα achievs απο multiplayer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...