Προς το περιεχόμενο

Starcraft 2


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα σε εμενα σε παλιο σχετικα συστηματακι που εχω το παιχνιδι σερνεται....Και λεω σερνεται σε low ρυθμισεις και αναλυση 1024χ768

Συγκριτικα για να καταλαβαιτε το Crysis 2 το επαιζα μια χαρα σε high ρυθμισεις με 1920χ1080. Το τελευταιο Command & Conquer πετουσε. Ειναι δυνατον ενα strategy να εχει παραπανω απαιτησεις απο ενα FPS???ΕΛΕΟΣ

Αν και απο οτι καταλαβαινω μαλλον φταιει η λιγη RAM που εχω (2GB)

 

Δηλαδή θες να νας πείς οτι έπαιζες high το warhead και σέρνεται στα low το sc2? λίγο παράλογο δε νομίζεις; Σε medium/high σε pc διετίας με 3gb ram πάντως μου έτρεχε gg. Κάτι λάθος έχεις κάνει εκτός αν κάνει τόσο μεγάλη διαφορα το 1gb.

 

John2gr +200 m8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή θες να νας πείς οτι έπαιζες high το warhead και σέρνεται στα low το sc2? λίγο παράλογο δε νομίζεις; Σε medium/high σε pc διετίας με 3gb ram πάντως μου έτρεχε gg. Κάτι λάθος έχεις κάνει εκτός αν κάνει τόσο μεγάλη διαφορα το 1gb.

 

John2gr +200 m8

 

Σε PC 3.5 χρονων με 2GB RAM, Core 2 Duo 6700@3Ghz και 8800GTS (την παλια και πιο αργη απο ολες τις 8800) τρεχει καλα με ολα στο high και 1680χ1050

 

Μπορεις να μας πεις τι ακριβως χαρακτηριστικα εχει το PC που σερωεται με 1024χ768?

 

 

Γενικά πολλά ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ παράπονα ακούω. Μερικοί βάζουν μέσα το LAN (ώπα κοπέλια, μπορείτε άνετα μέσω Battlenet να παίξετε σε στιλ αλα LAN... μήπως "άλλος" λόγος σας καίει που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το lag; Λέω... μήπως; ),

 

Τα παραπονα αφορουν το Multiplayer σε LAN party χωρις Internet. Αλλα εδω απαιτει internet ακομα και για να ξεκινησεις το SP. Ευτυχως απο οτι ακουω σε αφηνει να παιξεις αμα εχεις ξεκινησει το campaign ακομα και αν μετα δεν εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παδια εμενα δεν μου φενετε οτι εχει τρελες απαιτήσεις

 

εμενα με pc που πηρα 3 χρονια πριν (εκτος απο καρτα γραφικων που αναβαθμισα)

 

με 1.8 δηπυρηνο! και 2 gb ram το παλευει μια χαρα

 

τα εχω ολα ultra εκτος απο terrain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προφιλ σου καπου ειπωθηκε μπορουνε να το δουνε ονλινε με ολα τα achievement που εχεις κανει και τα leauge που συμετεχεις ...

 

http://eu.battle.net/sc2/en/

Καντε login εκει...και μετα κλικ στο ονομα σας

 

http://eu.battle.net/sc2/en/profile/170304/1/LuNaTiC/

Αυτο το βλεπετε εσεις η μονο εγω επειδη ειναι δικο μου?

 

Το βλέπουμε κι εμείς:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα μου ειναι οτι ενω περναω το παιχνιδι ολα κανονικα η εικονα του παιχνιδιου με το που μπαίνω στο βασικό μενού (μάλλον εκεί) ειναι αρκετα δεξια και δεν βλέπω αν εχει επιλογές η οχι βλέπω μόνο μισο διαστημόπλοιο που πεταει στο πανω μερος της οθονης.. η εικονα ειναι φουλ οχι επειδη ειναι δεξια τραβηγμένη εχει μαυρο αριστερά .. εχω μια ταπεινή 4850 με τους τελευταίους οδηγούς που περασα πριν λιγο.. πέστε καμια ιδεα ρε παιδια τι να φταίει? αα άλλαξα ενα καρο αναλύσεις και χερτζ και ολα αλλά τίποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πολλά ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ παράπονα ακούω. Μερικοί βάζουν μέσα το LAN (ώπα κοπέλια, μπορείτε άνετα μέσω Battlenet να παίξετε σε στιλ αλα LAN... μήπως "άλλος" λόγος σας καίει που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το lag; Λέω... μήπως; ), άλλοι λένε ότι έχει μέτρια γραφικά (μέτρια; ΜΕΤΡΙΑ; Τυφλοί είστε να δείτε τα εκπληκτικά realtime cut-scenes; Τέτοιους χαρακτήρες και το κυριότερο, φωτισμό, ζηλεύει ακόμα και το Crysis), άλλοι λένε για την διάρκεια (παρόλο που είναι πολύ μεγάλο για strategy game). Δηλαδή βλέπω μια τάση μερικοί να ΘΕΛΟΥΝ να παραπονιούνται γιατί νομίζουν ότι είναι της μόδας; Ότι τους κάνει πιο μάγκες; Ότι τους κάνει πιο hardcore gamers; Whateva!

 

Βασικά το κυριότερο παράπονο (που δεν αναφέρεις καν, τυχαίο; ) είναι ότι το gameplay είναι ακριβώς το ίδιο με 10 χρόνια πριν, όπου ακόμη και τότε δεν ήταν ιδιαίτερα πρωτοποριακό αφού βασιζόταν σε μεγάλο βαθμό στο C&C που είχε κυκλοφορήσει άλλα 5 χρόνια πριν. Τώρα για τα γραφικά, και μόνο που το επιχείρημα που χρησιμοποιείς είναι τα cut-scenes, τα λέει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν ευθύνεται η καθόλου ταπεινή σου 4850 εγώ μόλις το έτρεξα με μια 7600gs και παίζει κανονικότατα,σε χαμηλές ρυθμίσεις βεβαία αλλά κανονικά.Αν δεν είναι τα driver το πρόβλημά σου, πέρασες τα πιο καινούρια; Τότε ενδέχεται να είναι πρόβλημα στην ρύθμιση της οθόνης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Παιζει Μεγαλο ρολο η Αναλυση. Εγω παιζω σε 2560χ1600 οποτε δεν εχω επαφη με καποιον που παιζει σε 1024χ768 η 1680χ1050 και οταν η 470 και η 5870 με ολα στα Ultra και με Forced 4xAA και 4χAF στα cutscenes κανει μπαμ πως ζοριζονται αυτο λεει πολλα για το optimisation. Εδω οι ανθρωποι μπορουσαν να βαλουν PhysX για τα Physics του παιχνιδιου και διαλεξαν να τα φορτωσουν στον CPU, αυτο μιλαει απο μονο του ! Παλι καλα που η 480 δεν εχει τετοιο θεμα αλλα για Strategy να θελεις καρτα 500ε για να παιξεις σε τετοια αναλυση ειναι τραγικο.

 

2) Περιμεναμε 13 χρονια για το Sequel και η Blizzard το ετοιμαζε (ετσι λενε εστω) τα τελευταια 7 χρονια. Πανω σε αυτο θα μας το δωσουν σε 3 δοσεις συνολικα. Λογικοτατο ειναι ο πηχης με το οποιο το κρινουμε να ειναι πολυ πιο ψηλα απο οτι για ενα οποιοδηποτε παιχνιδι. Το ιδιο θα γινει ΑΝ ποτε δουμε και το Duke Nukem Forever.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προφιλ σου καπου ειπωθηκε μπορουνε να το δουνε ονλινε με ολα τα achievement που εχεις κανει και τα leauge που συμετεχεις ...

 

http://eu.battle.net/sc2/en/

Καντε login εκει...και μετα κλικ στο ονομα σας

 

http://eu.battle.net/sc2/en/profile/170304/1/LuNaTiC/

Αυτο το βλεπετε εσεις η μονο εγω επειδη ειναι δικο μου?

 

Άντε ρε ποζέρι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το κυριότερο παράπονο (που δεν αναφέρεις καν, τυχαίο; ) είναι ότι το gameplay είναι ακριβώς το ίδιο με 10 χρόνια πριν, όπου ακόμη και τότε δεν ήταν ιδιαίτερα πρωτοποριακό αφού βασιζόταν σε μεγάλο βαθμό στο C&C που είχε κυκλοφορήσει άλλα 5 χρόνια πριν. Τώρα για τα γραφικά, και μόνο που το επιχείρημα που χρησιμοποιείς είναι τα cut-scenes, τα λέει όλα.

 

Βγαίνει το Splinter Cell: Conviction και ορμάνε όλοι να τους φάνε επειδή το gameplay δεν είναι ίδιο με του Deus Ex 1. Consolitus, ουυυυυυ 666, το γαμήσατε, που είναι το γνωστό μας Splinter Cell, το κάνατε για τα λεφτά, μας πουλήσατε, είναι τα λόγια της της πλειοψηφίας του PC κοινού. Το ίδιο ισχύει για πολλά παιχνίδια όπως Ghost Recon, Deus Ex 2, Bioshock (που ήταν περισσότερο mainstream από το System Shock 2), Rainbow Six, κλπ κλπ.

 

Βγαίνει το SC2 που έχει ίδιο gameplay με το SC1. Ουυυυυυυυυυ, 666, μάπα, είναι δυνατόν το gameplay να είναι ίδιο, πάτε καλά;

 

Ε απλά LOL και τίποτα παραπάνω. Και η πλάκα είναι ότι από τα αρχικά gameplay videos φαινόταν πόσο πιστό είναι στο αυθεντικό. Ξέρατε πως και τι θα είναι πριν καν το αγοράσετε. Και να το πω απλά; Αυτό θέλαμε οι περισσότεροι (όπως το ίδιο ακριβώς ζητάμε σε αρκετά sequels που τα γ@μάνε ασυστόλως όπως Ghost Recon και Splinter Cell)

 

Όσο για τα γραφικά, από τα 2D πήγαμε στα 3D και όλα τα units θυμίζουν έντονα τα αρχικά, πράγμα που δείχνει έναν σεβασμό προς όλους τους gamers που λάτρεψαν το SC1. Και πράγμα που γουστάρω ατελείωτα. Ποιο ακριβώς είναι το παράπονό σας δηλαδή στα γραφικά; Πείτε τα ονομαστικά. Το μόνο που μου έρχεται είναι ότι δεν έχει πλήρως καταστρέψιμο περιβάλλον, κάτι που κυριολεκτικά θα γ@μούσε το gameplay του. Δεν είναι CoH το SC. Μέχρι και Time Of Day έχουν βάλει. Κι αν νομίζετε ότι είναι εύκολο ένα 3D μοντέλο να θυμίζει το 2D, ρωτήστε την Capcom που χρειάστηκε τόσα χρόνια για να προσφέρει το SF4. Το γεγονός δε ότι τέτοια cut-scenes είναι realtime κι όχι renders, λέει πολλά από μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις μέρες ξεκκίνησα το SC2 στο εξοχικό όπου δεν έχω ίντερνετ.

 

Στο campaign σας σώζει κανονικά την πρόοδο; Κάθε φορά με πηγαίνει από την αρχή.

 

Χειρότερο πρόβλημα έχω με το Command & Conquer 4 (το πήρα προχτές από το Πλαίσιο, 15€), δεν παίζει καν χωρίς δίκτυο (στο εξοχικό), και στο σπίτι που μου πέφτει η γραμμή έχω παρόμοιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λεει,

1) Βαριοντουσαν να κανουν Renders και διαλεξαν τον ευκολο τροπο

2) Δεν ηθελαν να μεγαλωσουν τα ηδη υπερβολικα 12GB της εγκαταστασης.

Εκτος αν καποιος μπορει να μου τα δικαιολογησει με βασει του οτι τα Cutscenes ειναι Realtime και τα γραφικα οντως ειναι απλα ( και εμενα μαρεσε που ειναι πιστα με το πρωτο, αλλο το ενα αλλο το αλλο ομως ), εγω δεν μπορω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν ευθύνεται η καθόλου ταπεινή σου 4850 εγώ μόλις το έτρεξα με μια 7600gs και παίζει κανονικότατα,σε χαμηλές ρυθμίσεις βεβαία αλλά κανονικά.Αν δεν είναι τα driver το πρόβλημά σου, πέρασες τα πιο καινούρια; Τότε ενδέχεται να είναι πρόβλημα στην ρύθμιση της οθόνης σου.

 

πέρασα τους τελευταίους οδηγούς και παλι τα ίδια κάνει.. στην οθόνη τι κανω? σε ολα τα παιχνίδια ειναι οκ μονο σε αυτο εχω πρόβλημα.. βοηθήστε ρε παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι λεει,

1) Βαριοντουσαν να κανουν Renders και διαλεξαν τον ευκολο τροπο

2) Δεν ηθελαν να μεγαλωσουν τα ηδη υπερβολικα 12GB της εγκαταστασης.

 

Θα είχαν νόημα αυτά, ΑΝ ήταν μάπα τα cutscenes. Η δε πλάκα είναι ότι οι περισσότερες σκηνές στο επικό trailer του "Ghosts Of The Past" με το οποίο παραλληρούσαμε όλοι πριν από λίγες μόλις μέρες, είναι realtime κι όχι CGI. Άλλοι δε, μπερδεύτηκαν στην αρχή και νόμιζαν ότι έβλεπαν CGI αντί για realtime. Ξαφνικά δηλαδή αυτό το επικό... έγινε μ@λακία, φανφαριά και μεγάλη βαρέμαρα :o

 

Όσο για τα γραφικά, έχουν πολλές μικρές λεπτομέρειες που μάλλον σας πέρασαν απαρατήρητες και δεν θα τις αναλύσω εδώ πέρα (ένα παράδειγμα ήταν το Time Of Day που κανείς νομίζω δεν σχολίασε καν, ένα άλλο είναι η ίδια ατμόσφαιρα κι ένα επιπλέον είναι η σωστή χρήση του SSAO στα σκοτεινά σημεία). Το γεγονός δε ότι το είδα να τρέχει σε 1280x960 με High+Ultra σε μια "ταπεινή" 8800GTX χωρίς προβλήματα, λέει πολλά για μένα για το scaling σε χαμηλότερης ισχύς συστήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...