Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα με το Dispute στις 180 μέρες είναι οτι και ο πωλητής μπορεί να σου πει να περιμένεις άλλο λίγο αφού έχεις καιρό ακόμα μέχρι να κάνεις Dispute. Οπότε μπορεί για κάτι που δεν πρόκειται να φτάσει ποτέ, να περιμένεις τσάμπα ένα τριμηνάκι και να μην κάνεις την δουλειά σου μέχρι τότε....Αλλά ως άτυπη εγγυηση είναι μια χαρά η υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι 180 μέρες για dispute θα ισχύουν απο 29 Ιανουαρίου 2015.

Σωστή   ;)

 

 

Το θέμα με το Dispute στις 180 μέρες είναι οτι και ο πωλητής μπορεί να σου πει να περιμένεις άλλο λίγο αφού έχεις καιρό ακόμα μέχρι να κάνεις Dispute. Οπότε μπορεί για κάτι που δεν πρόκειται να φτάσει ποτέ, να περιμένεις τσάμπα ένα τριμηνάκι και να μην κάνεις την δουλειά σου μέχρι τότε....Αλλά ως άτυπη εγγυηση είναι μια χαρά η υπηρεσία.

 

Καλά, η γνώμη του πωλητή μας είναι αδιάφορη.

Το paypal αποφασίζει για αυτόν ούτως ή άλλως στο τέλος.

 

Μέχρι τώρα το ebay σου δίνει μια θεωρητική min-max ημερομηνία για το πότε θα παραλάβεις.

Αυτή μέχρι τώρα ορίζεται από τον τρόπο αποστολής που του δηλώθηκε. Αν πας να κάνεις claim πρόωρα σου λέει

περίμενε τουλάχιστον μέχρι την max ημερομηνία. Δεν στο στέλνει απ' το κατάστημα της γειτονιάς σου, ο πωλητής. 

Αν δεν αλλάξει αυτό ή κάτι άλλο στην ουσία οι 180 ημέρες θα έχουν τη χρήση άτυπης εγγύησης. ;)

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ακριβως!

Το ότι θα εχεις καλυψη ως αγοραστης για 180 ημερες, δεν σημαινει ότι θα πρεπει να εξαντληθει αυτό το περιθωριο για να κλεισει μια υποθεση στην οποια ο πωλητης σου εχει δηλωσει επισημα πριν την αγορα μεσω του ebay ότι το προιον θα φτασει από την 20η μεχρι την 30στη ας πουμε ημερα. Στην 31η είναι ηδη εκτος οριων και κανεις δεν θα σε υποχρεωσει να περιμενεις κατι 50 ή 100 ή 180 ημερες (6 μηνες είναι οι 180 ημερες, όχι 3) ενώ εχετε συμφωνησει και οι δυο για 20-30.

Θετικο λοιπον! Εχει καθαρα θεση εγγυησης, με ή χωρις εισαγωγικα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως!

 

Το ότι θα εχεις καλυψη ως αγοραστης για 180 ημερες, δεν σημαινει ότι θα πρεπει να εξαντληθει αυτό το περιθωριο για να κλεισει μια υποθεση στην οποια ο πωλητης σου εχει δηλωσει επισημα πριν την αγορα μεσω του ebay ότι το προιον θα φτασει από την 20η μεχρι την 30στη ας πουμε ημερα. Στην 31η είναι ηδη εκτος οριων και κανεις δεν θα σε υποχρεωσει να περιμενεις κατι 50 ή 100 ή 180 ημερες (6 μηνες είναι οι 180 ημερες, όχι 3) ενώ εχετε συμφωνησει και οι δυο για 20-30.

 

Θετικο λοιπον! Εχει καθαρα θεση εγγυησης, με ή χωρις εισαγωγικα. ;)

 

Πολυ καλα τα λες αλλα δεν ξέρουμε το όριο μεταξύ dispute, claim και τελικής απόφασης του paypal, αν έχουν αλλάξει και αυτά όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να αυξηθεί η υπομονή και τα νεύρα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω κάτι: Πες ότι έχεις μια prepaid κάρτα που την φορτώνεις μόνο για αγορές στο internet.

Υπάρχει καμία διαφορα αν την χρησιμοποιείς απ'ευθείας για να πληρώσεις την αγορα, με το να την συνδέσεις με το paypal σου και να φορτώνεις απο αυτή λεφτά στον λογαριασμό ΡΡ σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω κάτι: Πες ότι έχεις μια prepaid κάρτα που την φορτώνεις μόνο για αγορές στο internet.

Υπάρχει καμία διαφορα αν την χρησιμοποιείς απ'ευθείας για να πληρώσεις την αγορα, με το να την συνδέσεις με το paypal σου και να φορτώνεις απο αυτή λεφτά στον λογαριασμό ΡΡ σου;

 

Την συνδέεις, αλλά δεν φορτώνεις λεφτά απο την κάρτα στο paypal. Τα λεφτά είναι στον λογαριασμό της κάρτας στην τράπεζα σου και απο εκεί τα τραβάει το paypal κάθε φορά που δίνεις εντολή πληρωμής.

Σε περίπτωση που πέσεις σε απατεώνα ή δεν παραλάβεις κάποιο προιόν ή παραλάβεις και είναι χαλασμένο κάνεις dispute, ανοίγεις υπόθεση στο paypal και τις περισσότερες φορές παίρνεις τα λεφτά σου πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρωσω ότι εκτός την κατοχύρωση που εχεις σε θέματα αγορών ,δεν έχει κανείς πρόσβαση στην κάρτα και στα στοιχεία σου ... Αυτό που βλέπει μονο είναι ενα email .Ουτε ξέρει τι κάρτα εχεις συνδέσει ,ουτε ποιος εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω κάτι: Πες ότι έχεις μια prepaid κάρτα που την φορτώνεις μόνο για αγορές στο internet.

Υπάρχει καμία διαφορα αν την χρησιμοποιείς απ'ευθείας για να πληρώσεις την αγορα, με το να την συνδέσεις με το paypal σου και να φορτώνεις απο αυτή λεφτά στον λογαριασμό ΡΡ σου;

 

...καλα βρε παλικάρι μου εσυ που ζεις :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως κλεινω το dispute?ηρθε αυτο που περιμενα

 

Ρε παιδιά ψάξτε και λίγο μόνοι σας μέσα στο paypal δεν είναι και τοσο δύσκολο πια.

Πας στο case που άνοιξες πατάς view και πιο κάτω στην σελίδα σου έχει επιλογή για να το κλείσεις.

Αν δεν το κάνεις, απλά μην κάνεις claim , γιατί όταν περάσει η προθεσμία και δεν έχεις κάνει claim η υπόθεση κλείνει αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εχω καποια λεφτα στο PayPal αλλα καρτα μονο Prepaid της Πειραιως. Γινεται καπως να τα βγαλω απο εκει και να τα χρησημοποιησω? Η αμα κανω withdraw σε Bank acc με αλλο ονομα θα εχω θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εχω καποια λεφτα στο PayPal αλλα καρτα μονο Prepaid της Πειραιως. Γινεται καπως να τα βγαλω απο εκει και να τα χρησημοποιησω? Η αμα κανω withdraw σε Bank acc με αλλο ονομα θα εχω θεμα?

 

Μπορείς να τα αφήσεις εκει για μελλοντικές αγορές, αν βάλεις άλλο λογαριασμό πιθανολογώ (δεν το ξερω) να σου ζητήσουν τα κλασικά έγγραφα επιβεβαίωσεις.

 

 

Ποση ώρα θέλει να εμφανιστούν στο PayPal χρήματα που σου στέλνει άλλος απο το δικό του PayPal;

Αποστολή από το LG-P500 με τη χρήση Insomnia App

Άμεσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα θέμα εδώ και λίγη ώρα.

 

Πριν λίγο έκανα Add στο Paypal μία νέα χρεωστική κάρτα Πειραιώς (ενεργοποιημένη, τη χρησιμοποιούσα καιρό σε ATM). Έχει 2 λογαριασμούς συνδεμένους πάνω. Τον έναν τον έχω θέσει ως "κύριο", ώστε να είναι αυτός που θέλω να χρησιμοποιώ για το Paypal. Αυτός λοιπόν είχε μέσα 2.74 ευρώ, πριν κάνω ό,τιδήποτε. (σίγουρα είναι ο κύριος αυτός, μη ρωτήσετε. Ο άλλως ετς κι αλλιώς είναι σχεδόν μηδενισμένος).

 

Αφού έκανα Add την κάρτα, πήγα να κάνω το γνωστό "Link and confirm my debit or credit card". Στην 1η σελίδα που ανοίγει όταν πατάς αυτό το link όλα ok, αλλά μετά όταν πάτησα το κουτάκι "Continue", μου βγάζει αυτό το error:

 

"The Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable. Please try to add your credit card at a later time. We apologize for this inconvenience."

 

Δε θα έπρεπε να συνεχιστεί κανονικά χωρίς error και απλά να μου ζητάει το γνωστό 4ψήφιο αριθμό που παίρνουμε σε 2-3 μέρες;

 

Στο winbank που κοίταξα, έχουν δεσμευτεί 2ευρώ (αφού λέει: Λογιστικό Υπόλοιπο 2,74 και Διαθέσιμο Υπόλοιπο 0,74).

Επίσης μετά από τηλ στην Πειραιώς και phone banking που έκανα, η κοπέλα μου είπε ότι, όπως βλέπει στο σύστημα, το Paypal έχει δεσμεύσει 2 δολλάρια επιτυχώς και πήγε να τραβήξει και 1,5ευρώ ανεπιτυχώς (μήπως επειδή επιχείρησα το παραπάνω "Continue" button περισσότερες φορές; και γιατί τη μία δολλάρια και την άλλη ευρώ; ) ... Wtf;;;; Εν τέλει, μόνο 1,5 ευρώ δεν θα έπρεπε να τραβάει και τέλος; Τι είναι αυτά; Δεν θυμάμαι να είχα παρόμοιο πρόβλημα όταν είχα συνδέσει παλιότερα άλλη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...