Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεις να δινεις παραγγελια σε συγγενη/κολλητο σου που εχει πιστωτικη/χρεωστικη χωρις προμηθεια να στο αγοραζει αυτος και να του τα δινεις μετα...το ξερω δεν ειναι πρακτικο αλλα μου την σπανε απιστευτα οι προμηθειες τετοιου τυπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορεις να δινεις παραγγελια σε συγγενη/κολλητο σου που εχει πιστωτικη/χρεωστικη χωρις προμηθεια να στο αγοραζει αυτος και να του τα δινεις μετα...το ξερω δεν ειναι πρακτικο αλλα μου την σπανε απιστευτα οι προμηθειες τετοιου τυπου

 και μένα μου γύρισε το μάτι όταν είδα το 2,5αρι για αγορά προιόντος 5 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι συμπερασμα βγαζετε με αυτο;;


Εάν προσπαθείτε να κάνετε μια πληρωμή, αλλά δεν έχουν επαρκή κεφάλαια στο υπόλοιπο του λογαριασμού σας στο PayPal, η συναλλαγή μπορεί να καλυφθεί γρήγορα και εύκολα από επιλεγμένα πρωτογενή πηγή χρηματοδότησης σας (τραπεζικό λογαριασμό ή κάρτα). Ζητω συγνωμη για τη λαθος γλωσσα που εβαλα

Επεξ/σία από johnmayson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

............ καρτες που εχουν μηδενικη ανωθεν προμηθεια.

 

μπορείς να γράψεις αναλυτικότερα γι'αυτή τη παράμετρο και ποιες είναι αυτές οι κάρτες ;

 

ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τετραψηφιο κωδικο που σου στελνει το paypal μπορεις να το δεις και μεσω e banking;

 

Εχω καρυα εθνικης την απλη για αναλήψεις και ανεπαφες συναλλαγές. Τι προμηθεια εχει η εθνικη για αγορες χρησιμοποιοντας το paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προμηθεια εχει η εθνικη για αγορες χρησιμοποιοντας το paypal;

 

Μηδέν. Καμία προμήθεια. Πρέπει να ξεκαθαριστεί κάτι γιατί μάλλον δεν έχει γίνει κατανοητό και έχει μείνει μόνο στο μυαλό κάποιων η λέξη "προμήθεια": καμία Ελληνική κάρτα δεν έχει προμήθεια για αγορές (είτε από Ελλάδα είτε από άλλη χώρα) σε Ευρώ την οποία να πληρώνει ο αγοραστής. Οι περισσότερες (πλην αυτών της Εθνικής) όμως χρεώνουν τον αγοραστή κάποια προμήθεια μόνο για αγορές όμως σε συνάλλαγμα. Δολλάρια, στερλίνες, γιέν, ελβετικό φράγκο κλπ. Όταν δηλαδή ο πωλητής από τον οποίο πάμε να αγοράσουμέ κάτι ζητάει να πληρωθεί σε άλλο νόμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθόλου προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος στην Εθνική ισχύει για συγκεκριμένες κάρτες (πχ πιστωτικές ή χρεωστικές) και για συγκεκριμένα είδη λογαριασμών (πχ τρεχούμενος, ταμιευτηρίου κλπ) ή για όλα όλες τις κάρτες και όλους τους λογαριασμούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλες τις κάρτες και όλους τους λογαριασμούς μάλλον (από όσο θυμάμαι). Ψάξε τον αναρτημένο στο site της τράπεζας τιμοκατάλογο για να βεβαιωθείς. Εγώ με όψεως από το 2010 και χρεωστική Mastercard σίγουρα δεν χρεώνομαι την παραμικρή προμήθεια. Κάποτε αναφέρθηκε κάτι για νέες συμβάσεις με την τράπεζα (πρόσφατα ανοιχθέντες λογαριασμούς) ότι ίσως και να έχουν προμήθεια, αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως δεν υπαρχει προμηθεια απο εθνικη για αγορα με καρτα μονο σε αλλο νομισμα οπως λεει ο φιλος πανω οπως δηλαδη θα πηγαινες με ενα δεκαυερο στην εθνικη και δεν θα σου εδιναν 10*1.0598=10.59 ευρω αλλα λιγο λιγοτερο γιατι στις αλλαγες συναλαγματος υπαρχει(μεγαλη) προμηθεια.Λογικο παντως να αναρωτιεται καποιος,στην εθνικη και να βηξεις πληρωνεις προμηθεια τα 4ευρα σε εισερχομενα πανε και ερχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο παντως να αναρωτιεται καποιος,στην εθνικη και να βηξεις πληρωνεις προμηθεια τα 4ευρα σε εισερχομενα πανε και ερχονται.

 

Σε -μάλλον- όλες τις τράπεζες (όχι σε όλους τα είδη λογαριασμών όμως) πληρώνεις στα εισερχόμενα εμβάσματα προμήθειες με "αργό" έμβασμα τουλάχιστον. Όχι μόνο στην ΕΤΕ. Η ΕΤΕ έχει και δωρεάν τα μέχρι 15€ εισερχόμενα τέλος πάντων. Και είναι 3€ πλέον η προμήθεια και όχι 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα μια ερωτηση, αν κανω μια αγορα και επιλεξω πληρωμη μεσω paypal πρεπει να χω ηδη μεταφερει λεφτα στο paypal ή το κανει αυτο απο μονο του εφοσον υπαρχει στο λογαριασμό το απαραίτητο ποσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα μια ερωτηση, αν κανω μια αγορα και επιλεξω πληρωμη μεσω paypal πρεπει να χω ηδη μεταφερει λεφτα στο paypal ή το κανει αυτο απο μονο του εφοσον υπαρχει στο λογαριασμό το απαραίτητο ποσο;

Αν εχεις μονο τραπεζικό λογαριασμό συνδεμένο η αγορά θα απορριφθεί

 

Πρέπει να συνδέσεις κάρτα ή να κάνεις έμβασμα στο παυπαλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω συνδεσει την καρτα μου, που κανω αναληψεις απο το ατμ. Αρα αν αγορασω κατι που κανει 20€ το paypal θα τραβηξει 20€ απο την κάρτα αυτοματα αν καταλαβα σωστα, χωρις να κανω εγω καποια μεταφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω συνδεσει την καρτα μου, που κανω αναληψεις απο το ατμ. Αρα αν αγορασω κατι που κανει 20€ το paypal θα τραβηξει 20€ απο την κάρτα αυτοματα αν καταλαβα σωστα, χωρις να κανω εγω καποια μεταφορα.

Ναι
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...