Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, giorgos1966 είπε

Γιατι ομως δεν δεχεται να συνδεθει η καρτα που εχω για τον λογαριασμο αυτον; Εχω και prepaid αλλα ουτε αυτη συνδεεται...Τι κανω λαθος; 

Αυτό μάλλον είναι θέμα της τραπεζας και όχι του PayPal 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα δικά μου ερωτήματα προφανώς δεν μπορεί κανείς να απαντήσει.

Αναφέρω πάντως, σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος, ότι δοκίμασα το έμβασμα από λογαριασμό μου στην πειραιώς , στο paypal . Είναι και οι δύο λογαριασμοί στο όνομά μου, διόρθωσα το όνομα στην πειραιώς όπως εμφανίζεται με λατινικούς χαρακτήρες, ώστε να είναι ίδιο όπως γράφεται στο λογαριασμό paypal , μιας και το ζητάει το paypal και έκανα το έμβασμα μέσω winbank (μου είπαν όταν πήγα να αλλάξω το όνομα στα λατινικά στην τράπεζα, ότι αν το κάνεις από ταμείο υποκαταστήματος, η χρέωση είναι 11 ευρώ). Επέλεξα να πληρώσω μόνο τα έξοδα της δικής μου τράπεζας και χρεώθηκα 2,50 ευρώ. Το paypal δεν έκανε επιπλέον χρέωση , μέσω της Deutsche Bank που συνεργάζεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Στα δικά μου ερωτήματα προφανώς δεν μπορεί κανείς να απαντήσει.

Αναφέρω πάντως, σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος, ότι δοκίμασα το έμβασμα από λογαριασμό μου στην πειραιώς , στο paypal . Είναι και οι δύο λογαριασμοί στο όνομά μου, διόρθωσα το όνομα στην πειραιώς όπως εμφανίζεται με λατινικούς χαρακτήρες, ώστε να είναι ίδιο όπως γράφεται στο λογαριασμό paypal , μιας και το ζητάει το paypal και έκανα το έμβασμα μέσω winbank (μου είπαν όταν πήγα να αλλάξω το όνομα στα λατινικά στην τράπεζα, ότι αν το κάνεις από ταμείο υποκαταστήματος, η χρέωση είναι 11 ευρώ). Επέλεξα να πληρώσω μόνο τα έξοδα της δικής μου τράπεζας και χρεώθηκα 2,50 ευρώ. Το paypal δεν έκανε επιπλέον χρέωση , μέσω της Deutsche Bank που συνεργάζεται .

Aυτα δεν ειναι ερωτήματα, ειναι διαπιστώσεις,  αν εκανες έμβασμα με τα εξοδα απο κοινού θα πλήρωνες 1 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Aυτα δεν ειναι ερωτήματα, ειναι διαπιστώσεις,  αν εκανες έμβασμα με τα εξοδα απο κοινού θα πλήρωνες 1 ευρω

Απο κοινού το έκανε το έμβασμα απλά λογικά έβαλε την ένδειξη επείγον.

Αυτή η λειτουργία είναι +1,5 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ερωτήματα ήταν πιο πίσω. 

Δεν έβαλα καμία επιλογή επείγον .

Οι επιλογές στο winbank είναι

SHA - Επιθυμώ να επιβαρυνθώ μόνο τα έξοδα της τράπεζάς μου.

OUR - Επιθυμώ να επιβαρυνθώ τα έξοδα όλων των τραπεζών

BEN - Επιθυμώ να επιβαρυνθεί ο δικαιούχος με τα έξοδα όλων των τραπεζών .

 

Επέλεξα το πρώτο .

Αναλυτικά μου έγραψε ότι χρεώνει 1 ευρώ το έμβασμα και ... 1,50 ευρώ το sms που μου στέλνει έξτρα κωδικό στο κινητό για να γίνει το έμβασμα.

Δεν νομίζω ότι μπορεί να αποφευχθεί αυτό .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να γινεται κουβεντα. Paypal χρηστης απο το 2003 με ενα υγιεστατο account που κατα κυριο λογο το χρησιμοποιουσα στο ebay.

Προσφατα εφτασα στο οριο των 2500 ευρω οποτε το paypal με ενημερωσε πως θα πρεπει να κανω τα ακολουθα

you're no longer able to send or withdraw money from your PayPalaccount until you provide us with the required information.

Here's how to provide the information we need:

Log in to your PayPal account.

Click Notifications (bell icon) at the top right of the page.

Follow the instructions and complete all the tasks.

Τιποτα το ιδιαιτερο σκεφτηκα. Απλα ζητουσαν μια πιστοποιηση στοιχειων με ταυτοτητα , καποιο λογαριασμο και γενικα κατι που να γνωστοποιει οτι εγω ειμαι αυτος που κανω χρηση στο paypal. Στο μεταξυ διαστημα υπηρχαν (και υπαρχουν) 500 ευρω στο paypal που δεν μπορουσα να κανω αναληψη.

Εδω ξεκιναει το τραγελαφικο της υποθεσης. Το 2003 το registration το εκανα βάζοντας ως μικρο ονομα το Bill. Και τα επισημα μου έγγραφα αναγραφουν Vasileios. 

Και αρχιζει το θεατρο του παραλογου. Ο λογαριασμος γινεται limited, τα 500 ευρω μενουν εκει και συνεχιζουν να μου λενε το ιδιο και το ιδιο στο message center τους. Δοκιμασα να τους καλεσω, εδειξαν ιδιαιτερη κατανοηση (not) για το προβλημα και 2-3 μερες μετα παλι email του στυλ "The name that you list as the contact name should match your legal name.
We've reviewed the documents you submitted and determined that the name on the PayPal account doesn't match the name on your ID. Therefore, we now need to permanently limit your account functionality. From now on, you can not send or receive money from this account."

Εχω σπαταλήσει ατελειωτο χρονο εξηγώντας πως εγω ειμαι ο Bill  που ειμαι και Vasileios αλλα σκατουλες. 

Ο λογαριασμος πλεον εγινε limited και αρχιζει να τρεχει κρυος ιδρωτας με τα 500 ευρω. Με λιγη ερευνα διαπιστωσα πως το paypal δεν θελει και πολυ για να κανει limited καποιο λογαριασμο αφου υπαρχει και σχετικο φορουμ με ιστοριες φρικης (ο αλλος ξερω εγω να εχει εγκλωβισμένα μερικες χιλιαδες δολαρια μεσα). Απο εκεινο το σημειο και μετα το customer support ειναι ρομποτικο απλα. Μπλεκεις σε μια unlimited λουπα παραλογου.

Η μονη μου ελπιδα:η  διαδικασια αποδεσμευσης του ποσου γινεται σε 6 μηνες αλλα τωρα τελευταια ακομα και αυτο δεν γινεται πλεον "ομαλα" συμφωνα με τελευταιες αναφορες.

Bottom line. Προσοχη με τα λεφτα σας. Οχι λεφτα στο cloud. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dr_73 Και βέβαια μπορεί να αποφευχθεί, απλά επέλεξε το επείγον

Όλοι ένα ευρώ πληρώνουμε

4 λεπτά πριν, CptBill είπε

Και για να γινεται κουβεντα. Paypal χρηστης απο το 2003 με ενα υγιεστατο account που κατα κυριο λογο το χρησιμοποιουσα στο ebay.

Προσφατα εφτασα στο οριο των 2500 ευρω οποτε το paypal με ενημερωσε πως θα πρεπει να κανω τα ακολουθα

you're no longer able to send or withdraw money from your PayPalaccount until you provide us with the required information.

Here's how to provide the information we need:

Log in to your PayPal account.

Click Notifications (bell icon) at the top right of the page.

Follow the instructions and complete all the tasks.

Τιποτα το ιδιαιτερο σκεφτηκα. Απλα ζητουσαν μια πιστοποιηση στοιχειων με ταυτοτητα , καποιο λογαριασμο και γενικα κατι που να γνωστοποιει οτι εγω ειμαι αυτος που κανω χρηση στο paypal. Στο μεταξυ διαστημα υπηρχαν (και υπαρχουν) 500 ευρω στο paypal που δεν μπορουσα να κανω αναληψη.

Εδω ξεκιναει το τραγελαφικο της υποθεσης. Το 2003 το registration το εκανα βάζοντας ως μικρο ονομα το Bill. Και τα επισημα μου έγγραφα αναγραφουν Vasileios. 

Και αρχιζει το θεατρο του παραλογου. Ο λογαριασμος γινεται limited, τα 500 ευρω μενουν εκει και συνεχιζουν να μου λενε το ιδιο και το ιδιο στο message center τους. Δοκιμασα να τους καλεσω, εδειξαν ιδιαιτερη κατανοηση (not) για το προβλημα και 2-3 μερες μετα παλι email του στυλ "The name that you list as the contact name should match your legal name.
We've reviewed the documents you submitted and determined that the name on the PayPal account doesn't match the name on your ID. Therefore, we now need to permanently limit your account functionality. From now on, you can not send or receive money from this account."

Εχω σπαταλήσει ατελειωτο χρονο εξηγώντας πως εγω ειμαι ο Bill  που ειμαι και Vasileios αλλα σκατουλες. 

Ο λογαριασμος πλεον εγινε limited και αρχιζει να τρεχει κρυος ιδρωτας με τα 500 ευρω. Με λιγη ερευνα διαπιστωσα πως το paypal δεν θελει και πολυ για να κανει limited καποιο λογαριασμο αφου υπαρχει και σχετικο φορουμ με ιστοριες φρικης (ο αλλος ξερω εγω να εχει εγκλωβισμένα μερικες χιλιαδες δολαρια μεσα). Απο εκεινο το σημειο και μετα το customer support ειναι ρομποτικο απλα. Μπλεκεις σε μια unlimited λουπα παραλογου.

Η μονη μου ελπιδα:η  διαδικασια αποδεσμευσης του ποσου γινεται σε 6 μηνες αλλα τωρα τελευταια ακομα και αυτο δεν γινεται πλεον "ομαλα" συμφωνα με τελευταιες αναφορες.

Bottom line. Προσοχη με τα λεφτα σας. Οχι λεφτα στο cloud. 

Δικό σου λάθος ειναι, δεν φταίει το PayPal

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Και βέβαια μπορεί να αποφευχθεί, απλά επέλεξε το επείγον

Όλοι ένα ευρώ πληρώνουμε

Επαναλαμβάνω , δεν έχει επιλογή επείγον . Έχει υψηλή προτεραιότητα και κανονική προτεραιότητα. Και αναφέρει ότι Η ΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΥΡΩ

και η χρέωση για το sms που στέλνει έξτρα κωδικό , είναι 1,50 ευρώ. Σύνολο 2,50 ευρώ .

Πιθανόν αν από το phone banking απενεργοποιηθεί η επιλογή να στέλνουν sms για να γίνει έμβασμα, να παύει η χρέωση του 1,50 ευρώ για το sms.

Αλλά μου φαίνεται πιο ασφαλές έτσι.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο λεμε, δεν μπορώ να θυμάμαι απέξω τις επιλογές που έχει η Πειραιώς, όπως και να χει εφόσον το επέλεξες τελείωσε παει το ενάμιση ευρώ, άλλη φορά να το ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CptBill είπε

Και για να γινεται κουβεντα. Paypal χρηστης απο το 2003 με ενα υγιεστατο account που κατα κυριο λογο το χρησιμοποιουσα στο ebay.

Προσφατα εφτασα στο οριο των 2500 ευρω οποτε το paypal με ενημερωσε πως θα πρεπει να κανω τα ακολουθα

Όριο 2500 από πότε ; ΑΠΟ ΤΟ 2003 ; ή φέτος ;;; Κάντο λίγο πιο σαφές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

@dr_73 Και βέβαια μπορεί να αποφευχθεί, απλά επέλεξε το επείγον

Όλοι ένα ευρώ πληρώνουμε

Δικό σου λάθος ειναι, δεν φταίει το PayPal

φυσικα. Ειμαι σιγουρος οτι και εσυ το 2003 εβαζες τα πληρη στοιχεια σου παντου. Οπως ακριβως τα εγραφε η ταυτοτητα σου.

4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Όριο 2500 από πότε ; ΑΠΟ ΤΟ 2003 ; ή φέτος ;;; Κάντο λίγο πιο σαφές!

receiving limit λογο EU. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, CptBill είπε

receiving limit λογο EU.

Από πωλήσεις που έχεις κάνει ;;; Έλαβες συνολικά 2500 ευρώ από πράγματα που πούλησες ;;;; ΑΠΟ ΤΟ 2003 ;;;; Δώσε περισσότερα στοιχεία !

ή μήπως έλαβες 2500 ξέρω 'γω τον τελευταίο χρόνο ;;;

Εδώ λέει για 2500 ευρώ το χρόνο.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Από πωλήσεις που έχεις κάνει ;;; Έλαβες συνολικά 2500 ευρώ από πράγματα που πούλησες ;;;; ΑΠΟ ΤΟ 2003 ;;;; Δώσε περισσότερα στοιχεία !

ή μήπως έλαβες 2500 ξέρω 'γω τον τελευταίο χρόνο ;;;

μην ταραζεσαι :P Ειναι ετησιο οριο. Δες εδω πχ. Συνολικα 2500 ευρω.

https://www.paypal-community.com/t5/Archive/Removing-receiving-limit-per-year-EU/td-p/946737

Επεξ/σία από CptBill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CptBill είπε

μην ταραζεσαι :P Ειναι ετησιο οριο. Δες εδω πχ. Συνολικα 2500 ευρω.

https://www.paypal-community.com/t5/Archive/Removing-receiving-limit-per-year-EU/td-p/946737

Έτσι βλέπω να γράφουν σε σχετικά θεματα. Π.χ.

Οπότε μπορούμε να πουλάμε πραμάτια μέχρι 2500 ευρώ το χρόνο και να προσθέτουμε όσα επιτρέπουν τα cc για ΑΓΟΡΕΣ δικές μας από εξωτερικό ! (φαντάζομαι) .

Για αγορές, ξέρεις κανείς όριο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Επαναλαμβάνω , δεν έχει επιλογή επείγον . Έχει υψηλή προτεραιότητα και κανονική προτεραιότητα. Και αναφέρει ότι Η ΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΜΒΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΥΡΩ

και η χρέωση για το sms που στέλνει έξτρα κωδικό , είναι 1,50 ευρώ. Σύνολο 2,50 ευρώ .

Πιθανόν αν από το phone banking απενεργοποιηθεί η επιλογή να στέλνουν sms για να γίνει έμβασμα, να παύει η χρέωση του 1,50 ευρώ για το sms.

Αλλά μου φαίνεται πιο ασφαλές έτσι.

Η χρέωση για κανονική προτεραιότητα στο έμβασμα είναι 1 ευρω. Για υψηλή προτεραιότητα  είναι 2,5 ευρω. Δε χρεώνεται το sms για extra pin. Απλα η διατύπωση της Πειραιώς είναι προβληματική και δημιουργεί αυτη την εντύπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...