Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου ελεγα το ονοματεπωνυμο που θα δωσεις να συμφωνει ακριβως με τα στοιχεια του διαβατηριου σου και ν αδιαφορησεις αν τυχον δε συμφωνουν με αυτα της καρτας.

 

 

ποιος το λεει αυτο? δεν ειναι απαραιτητο

 

Έχεις Premier Account; Έχεις κάνει άρση των Limits; Αν ναι πες μου λίγο τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχεις Premier Account; Έχεις κάνει άρση των Limits; Αν ναι πες μου λίγο τη διαδικασία.

 

αρση των Limits για να στειλεις χρηματα, να πληρωσεις καποια αγορα κλπ γινεται με το verification του λογαριασμου σου(υπαρχουν παρα πολλα ποστς για τη διαδικασια πως γινεται). Για να εισπρατεις, οταν οι εισπραξεις σου ξεπερασουν καποιο ποσο (νομιζω 3000 ευρω, χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος), θα σου στειλουν μειλ με το οποιο θα σου ζητουν να τους στειλεις καποια στοιχεια πχ φωτοτυπια διαβατηριου, ταυτοτητας,αδειας οδηγησης κλπ, γιαυτο σου ειπα να συμφωνουν τα στοιχεια που θα δωσεις με αυτα του διαβατηριου σου, και καποιο λογαριασμο ΔΕΗ η ΟΤΕ αν θυμαμαι καλα. Δε νομιζω να ζητανε τπτ αλλο. Με αυτα εχεις αρση των Limits για εισπραξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρση των Limits για να στειλεις χρηματα, να πληρωσεις καποια αγορα κλπ γινεται με το verification του λογαριασμου σου(υπαρχουν παρα πολλα ποστς για τη διαδικασια πως γινεται). Για να εισπρατεις, οταν οι εισπραξεις σου ξεπερασουν καποιο ποσο (νομιζω 3000 ευρω, χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος), θα σου στειλουν μειλ με το οποιο θα σου ζητουν να τους στειλεις καποια στοιχεια πχ φωτοτυπια διαβατηριου, γιαυτο σου ειπα να συμφωνουν τα στοιχεια που θα δωσεις με αυτα του διαβατηριου σου, και καποιο λογαριασμο ΔΕΗ η ΟΤΕ αν θυμαμαι καλα. Δε νομιζω να ζητανε τπτ αλλο. Με αυτα εχεις αρση των Limits για εισπραξεις

 

Όταν πάω να κάνω Lift, υπάρχουν και αυτές:

Business Information iconnotstartedrn0.gif Supply Additional Information

Fax proof of identification iconnotstartedrn0.gif Fax a proof of ID and Location

οι εκκρεμότητες. Μένει ακόμα βέβαια να βάλω και τον κωδικό για το verification μόλις τον πάρω από την τράπεζα, αλλά δε νομίζω πως αυτό αρκεί. χρειάζονται και αυτά τα 2 παραπάνω πιθανότατα.

 

Εσύ premier account έχεις; Έχεις κάνει ο ίδιος άρση;

Τέλος ας μας πει και κανείς άλλος την εμπειρία του σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πάω να κάνω Lift, υπάρχουν και αυτές:

Business Information icon_notstarted.gif Supply Additional Information

Fax proof of identification icon_notstarted.gif Fax a proof of ID and Location

οι εκκρεμότητες. Μένει ακόμα βέβαια να βάλω και τον κωδικό για το verification μόλις τον πάρω από την τράπεζα, αλλά δε νομίζω πως αυτό αρκεί. χρειάζονται και αυτά τα 2 παραπάνω πιθανότατα.

Εσύ premium account έχεις; Έχεις κάνει ο ίδιος άρση;

Τέλος ας μας πει και κανείς άλλος την εμπειρία του σχετικά.

Οταν εκανα το λογαριασμο μου, τον εκανα personal και verified. Μετα απο 3 περιπου μηνες τον αναβαθμισα υποχρεωτικα σε premier για να μπορω να παιρνω χρηματα και σε κανα δυο μηνες μου ζητησαν τα στοιχεια που σου ειπα, τα εστειλα, και φυσικα εγινε αρση των λιμιτς. Tωρα απ οτι φαινεται, αυτα τα στοιχεια τα ζητανε οταν ανοιγεις το λογαριασμο. Ε πρεπει να στειλεις κι αυτα που σου ζητανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εκανα το λογαριασμο μου, τον εκανα personal και verified. Μετα απο 3 περιπου μηνες τον αναβαθμισα υποχρεωτικα σε premier για να μπορω να παιρνω χρηματα και σε κανα δυο μηνες μου ζητησαν τα στοιχεια που σου ειπα, τα εστειλα, και φυσικα εγινε αρση των λιμιτς. Tωρα απ οτι φαινεται, αυτα τα στοιχεια τα ζητανε οταν ανοιγεις το λογαριασμο. Ε πρεπει να στειλεις κι αυτα που σου ζητανε.

 

Εγώ τον άνοιξα Premier. Υπάρχει δυνατότητα να πάω σε personal τώρα; Γιατί να τους προμηθεύσω αριθμό ΦΠΑ μου είναι αδύνατον. Ακόμη και αυτοί που πουλάν στο ebay αμφιβάλλω αν έχουν μπει σε τέτοιες διαδικασίες ώστε να περιλαμβάνουν ΦΠΑ και να δηλώνουν τα κέρδη τους.

 

Επίσης αν ρωτήσω εδώ ποιοι είναι οι περιορισμοί ενός Personal account;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον άνοιξα Premier. Υπάρχει δυνατότητα να πάω σε personal τώρα;

Δε νομιζω οτι μπορεις να τον κανεις personal τωρα. Μπορεις ομως να ανοιξεις εναν καινουργιο personal

 

Επίσης αν ρωτήσω εδώ ποιοι είναι οι περιορισμοί ενός Personal account;

Ο βασικοτερος περιορισμος ειναι αυτος

Accept credit or debit card funded payments

5.4% plus 0.35 EUR. No transaction limit for payments sent via Skype, otherwise there is a limit of 5 transactions per year

Τα υπολοιπα ειναι καποιες διαφορες στα εξοδα. Μπες στο σαιτ του ΡΡ, τα γραφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομιζω οτι μπορεις να τον κανεις personal τωρα. Μπορεις ομως να ανοιξεις εναν καινουργιο personal

 

 

Ο βασικοτερος περιορισμος ειναι αυτος

Accept credit or debit card funded payments

5.4% plus 0.35 EUR. No transaction limit for payments sent via Skype, otherwise there is a limit of 5 transactions per year

Τα υπολοιπα ειναι καποιες διαφορες στα εξοδα. Μπες στο σαιτ του ΡΡ, τα γραφει

 

5 transactions per year; Συμπεριλαμβάνει κάθε είδους συναλλαγή αυτό; Και την αποστολή χρημάτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 transactions per year; Συμπεριλαμβάνει κάθε είδους συναλλαγή αυτό; Και την αποστολή χρημάτων;

αν ξαναδιαβαζες προσεκτικα ποιος ειναι ο βασικοτερος περιορισμος, η αν εμπαινες στο σαιτ του ΡΡ να διαβασεις ολες τις διαφορες, δε θα ρωτουσες ;)

 

Accept credit or debit card funded payments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 transactions per year; Συμπεριλαμβάνει κάθε είδους συναλλαγή αυτό; Και την αποστολή χρημάτων;

το να γραφουμε τα ιδια και τα ιδια κατανταει κουραστικο. Στις 8/7 με το ποστ 627 σου ειχα δωσει τη πιο κατω απαντηση για το ιδιο θεμα. Νομιζω οτι ηταν κατατοπιστικοτατη εκτος κι αν ρωτας αλλα δε διαβαζεις τις απαντησεις

 

Οταν καποιος εχει personal, μπορει να κανει πληρωμες αλλα εχει περιορισμο στο ποσον εαν ο personal λογαριασμος του δεν ειναι verified. Αν ομως τον κανει verified, τοτε δεν υπαρχει περιορισμος. Αν καποιος εχει personal μπορει να λαβει 5 φορες το χρονο χρηματα, εκτος απο καποιες μικροεξαιρεσεις, γιαυτο σου ειπα για premier που δεν εχει τετοιους περιορισμους.

 

Τι σημαίνει funded payments;

ανοιξες λογαριασμο ΡΡ και δε ξερεις τι σημαινει αυτο? η πλακα μας κανεις μεγαλε, η θελεις ν ανεβαζεις τον αριθμο των ποστς σου μου φαινεται. Παντως υπαρχουν και online translators για οποιαδηποτε δυσκολια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να γραφουμε τα ιδια και τα ιδια κατανταει κουραστικο. Στις 8/7 με το ποστ 627 σου ειχα δωσει τη πιο κατω απαντηση για το ιδιο θεμα. Νομιζω οτι ηταν κατατοπιστικοτατη εκτος κι αν ρωτας αλλα δε διαβαζεις τις απαντησεις

 

 

 

 

ανοιξες λογαριασμο ΡΡ και δε ξερεις τι σημαινει αυτο? η πλακα μας κανεις μεγαλε, η θελεις ν ανεβαζεις τον αριθμο των ποστς σου μου φαινεται. Παντως υπαρχουν και online translators για οποιαδηποτε δυσκολια

 

Στα τόσα μηνύματα που έχω γράψει έκανα μία διπλή ερώτηση. Συγγνώμη που ξέχασα μια πληροφορία, αλλά δυστυχώς δεν είμαι υπεράνθρωπος.

 

Όσο για αυτό το funded payments συμβουλεύτηκα online translator και δε μου λέει κάτι περισσότερο από αυτό που ήξερα και μόνος μου. Μία λέξη προς λέξη μετάφραση: "χρηματοδοτημένες πληρωμές". Και για να ρωτάω πίστεψε με δε μου είναι οικείος ο συγκεκριμένος όρος. Πιθανόν να γνωρίζω τη διαδικασία στην οποία αντιστοιχεί, αλλά ο όρος δε μου λέει κάτι. Αν θες μου τον διευκρινίζεις αν πάλι όχι κανένα πρόβλημα. Δικαίωμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρηματοδοτουμενες πληρωμες σημαινει αυτος ο ορος. Παντως αν κανεις το κοπο και μπεις στο paypal, για το 90% των ερωτησεων που κανεις, υπαρχουν απαντησεις και το κυριοτερο ειναι σωστες γιατι εδω μπορει να παρεις και καμια λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρηματοδοτουμενες πληρωμες σημαινει αυτος ο ορος. Παντως αν κανεις το κοπο και μπεις στο paypal, για το 90% των ερωτησεων που κανεις, υπαρχουν απαντησεις και το κυριοτερο ειναι σωστες γιατι εδω μπορει να παρεις και καμια λαθος

 

Όχι δεν είναι σωστή η μετάφραση αυτή. Ψάξε στο Google χρησιμοποιώντας διπλά εισαγωγικά και θα δεις ότι επιστρέφει μόνο 1 αποτέλεσμα. Τέλος πάντων αυτό που με καίει περισσότερο είναι τι παίζει με το Business Information και γι' αυτό έψαξα με πολλούς συνδυασμούς keywords στο paypal αλλά δε βρήκα την πληροφορία που χρειάζομαι. Όποιος έχει προσωπική εμπειρία ας μου πει.

 

Να κάνω και μία ακόμα ερώτηση:

Στο "Add a bank account" στο πεδίο "Bank Location" τι υποτίθεται ότι πρέπει να βάλουμε; Διεύθυνση ή πόλη; Του κατάστημα στο οποίο ανοίξαμε το λογαριασμό ή το κεντρικό;

 

Επίσης αναφέρεται ότι:

Enter your name exactly as it appears on your bank account statement. If the names do not match exactly, the transfer will fail and a return fee will be charged.

 

Όταν λέει ακριβώς εννοεί φαντάζομαι και στη γλώσσα που αναγράφεται έτσι; Στην τράπεζα μου αναγράφεται επίσης και πατρώνυμο πρέπει να μπει και αυτό κάπου; Δεν υπάρχει όμως πεδίο... Και το χειρότερο στη Βοήθεια στο "How to add a new bank account" λέει πού ακριβώς πρέπει να πάμε για να προσθέσουμε λογαριασμό αλλά δεν προσφέρει την παραμικρή οδηγία συμπλήρωσης. Περιμένω λοιπόν τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι σωστή η μετάφραση αυτή.

Οτι πεις :-). Για να λες ομως οτι δεν ειναι η σωστη μεταφραση, σημαινει οτι γνωριζεις ποια ειναι η σωστη, αλλιως πως λες οτι δεν ειναι η σωστη? Για πες μας λοιπον ποια ειναι η σωστη μεταφραση, γιατι με τα φτωχα αγγλικα που ξερω μαλλον αυτο που εγραψα ειναι η σωστη μεταφραση. Μπορει να εχεις και δικηο βεβαια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πεις :-). Για να λες ομως οτι δεν ειναι η σωστη μεταφραση, σημαινει οτι γνωριζεις ποια ειναι η σωστη, αλλιως πως λες οτι δεν ειναι η σωστη? Για πες μας λοιπον ποια ειναι η σωστη μεταφραση, γιατι με τα φτωχα αγγλικα που ξερω μαλλον αυτο που εγραψα ειναι η σωστη μεταφραση. Μπορει να εχεις και δικηο βεβαια....

 

Η μετάφραση αν ήταν σωστή θα επέστρεφε αποτελέσματα στο Google. (Δεν μεταφράζεται κάθε όρος πάντα λέξη προς λέξη από τα αγγλικά στα ελληνικά). Δοκίμασε όποιον άλλο τραπεζικό όρο και θα βρεις 1000 αποτελέσματα. Πέρα όμως από τον όρο τι σημαίνει πρακτικά; Όποιος γνωρίζει ας το διευκρινίσει.

 

Και όποιος έχει βάλει τραπεζικό λογαριασμό με επιτυχία ας μου λύσει τις παραπάνω απορίες μιας και το ίδιο το PayPal δεν έχει φροντίσει να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...