Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε επειδη εγω λεω να τη κανω για κανα μοχιτο τωρα, αν εσυ θελεις να το παλεψεις, γιατι δε προσπαθεις να στειλεις μια εικονικη πληρωμη να δουμε μεχρι που θα σε αφησει να προχωρησεις χωρις log in? Κατα τ αλλα μη ξαναπεις σε κανενα οτι δεν ειναι απαραιτητο να εχεις γραφτει (να εισαι μελος στο paypal) για να στειλεις η να παρεις χρηματα ;)

 

Για κοίτα ένα μήνυμα παραπάνω. #659. Τελικά αυτή τη φορά δεν έπεσα έξω. Και ο opts τελικά έδωσε την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για κοίτα ένα μήνυμα παραπάνω. #659. Τελικά αυτή τη φορά δεν έπεσα έξω. Και ο opts τελικά έδωσε την απάντηση.

 

Εγώ δεν ξέρω απο paypal. Είμαι ένα άσχετο μικρό με πρόβλημα γραφής και ανάγνωσης μυρμήγκι. Τρελός είμαι να πω ότι ξέρω πάλι τα ίδια θα έχω ? ...πριτςςςς !!!

( http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=261829&page=3 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοίτα ένα μήνυμα παραπάνω. #659. Τελικά αυτή τη φορά δεν έπεσα έξω. Και ο opts τελικά έδωσε την απάντηση.

φιλε μου, εαν δε ξερεις τι ρωτας η τι ψαχνεις δεν ειναι δικο μου προβλημα.

Ξεκινησες λεγοντας αυτα

Είχα και παλιότερα ασχοληθεί με το θέμα, αλλά το παράτησα. Θα συνεχίσω τώρα με σκοπό να αποκτήσω τελικά Paypal!

Ξεκινάω με τις ερωτήσεις: κλπ κλπ κλπ

 

 

Μετα γραφεις αυτα

3. Δηλαδή μπορώ να έχω το λογαριασμό με τη χρεωστική μου για να κάνω αγορές κι έναν δεύτερο ώστε να μετακινώ τα χρήματα από το balance του paypal σε αυτόν, έτσι;

 

β) Για να λαμβάνει κάποιος λεφτά μέσω PayPal, π.χ. από πωλήσεις στο ebay ή από οπουδήποτε αλλού, μπορεί να το κάνει και με χρεωστική ή για αυτό το σκοπό χρειάζεται πιστωτική;

 

Με βαση λοιπον τα παραπανω δεδομενα που αναφερω, οι απαντησεις που σου εχω δωσει ΙΣΧΥΟΥΝ 100%. Αν ο opts ειχε μπει στο κοπο να διαβασει ολα σου τα ποστ και διαπιστωνε οτι σ ενδιαφερει εκτος απο αγορες, να λαμβανεις και χρηματα δε θα ειχε κανει παρεμβαση διοτι για να εισπραξεις χρηματα πρεπει να εισαι υποχρεωτικα μελος του ΡΡ. Αυτο που παραθετει ισχυει μονο για πληρωμες, χωρις να εισαι μελος κατ ευθειαν με καρτα δηλαδη, κατι που προσωπικα δε συνιστω με τιποτα, καθε φορα να δινεις στοιχεια καρτας, αλλα και το κυριοτερο δεν μας ειπε ποσοι ειναι οι merchants που δεχονται αυτου του ειδους πληρωμες. 1% ? 2% ? Ελαχιστοι παντως ισως ειναι στο ebay που ανεφερες, κι εγω προσωπικα παρ ολο οτι εχω κανει παρα πολλες αγορες, δεν εχω συναντησει ποτε κανεναν να δεχεται κατ ευθειαν καρτα. Οσο για την απαντηση του opts, δεν ειχα καμια ορεξη να ξανασχοληθω μαζι του, αλλα αφου ο ιδιος παραθετει ενα λινκ, αξιζει να διαβασεις το ποστ n° 24 σ αυτο το λινκ για να καταλαβεις τι ειδους απαντησεις δινει. Φυσικα αν σε καλυπτει η απαντηση αυτη, κινησου αναλογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως δεν διάβασα όλα τα post μόνο του al-ex (που δεν μπορώ να απευθυνθώ προσωπικά σ'αυτόν σε πρώτο πρόσωπο μιας και δεν έχει όρεξη να ξανασχοληθεί μαζί μου, έχουμε διαφορά επιπέδου απʼ ότι είπε τελευταία)

 

Πάντως δεν ξέρω αν είναι νωρίς ή αργά για τον al-ex για αλλαγή καριέρας. Οποτε πετάει τις γκάφες του το γυρίζει στα στατιστικά. Αν είναι τόσο ικανός να ξέρει τα στατιστικά του internet μάλλον θα πρέπει να πάει σε εταιρεία στατιστικών ερευνών.

"1% - 2%" Οι έμποροι που δέχονται απευθείας κάρτες απο το paypal

"Μαλλον δεν εχεις παρει χαμπαρι οτι το 95% οσων ερωτουν για το paypal, το συνδεουν με το ebay"

:-D :cry: :-D :cry: (γέλιο μέχρι δακρύων)

 

Ναι όντως το προηγούμενο link και ειδικότερα το #24 είναι διασκεδαστικό και κατατοπισμό κατα πόσο paypalας (χρήστης του paypal) είναι ο al-ex

Για το δε #25 μου το ζητήσανε για σειρά στην TV και θα με πληρώσουν και σε paypal :-D

Δεν υπάρχει λόγος να αποδείξουμε στο forum ποιος ξέρεις περισσότερο και ποιός λιγότερο

Αυτό μπορούν να το δούν οι αναγνώστες

 

Δεν πειράζει όμως δεν κρατάω κακίες (σε αντίθεση με τον al-ex)

Ολα μέλι - γάλα

 

Σου απλώνω το χέρι φιλίας αγαπητέ alex

Το θες ή όχι ?

 

 

(αν ναι ΟΚ, αν όχι και πάλι ΟΚ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου, εαν δε ξερεις τι ρωτας η τι ψαχνεις δεν ειναι δικο μου προβλημα.

Ξεκινησες λεγοντας αυτα

 

 

 

Μετα γραφεις αυτα

 

 

 

 

Με βαση λοιπον τα παραπανω δεδομενα που αναφερω, οι απαντησεις που σου εχω δωσει ΙΣΧΥΟΥΝ 100%. Αν ο opts ειχε μπει στο κοπο να διαβασει ολα σου τα ποστ και διαπιστωνε οτι σ ενδιαφερει εκτος απο αγορες, να λαμβανεις και χρηματα δε θα ειχε κανει παρεμβαση διοτι για να εισπραξεις χρηματα πρεπει να εισαι υποχρεωτικα μελος του ΡΡ. Αυτο που παραθετει ισχυει μονο για πληρωμες, χωρις να εισαι μελος κατ ευθειαν με καρτα δηλαδη, κατι που προσωπικα δε συνιστω με τιποτα, καθε φορα να δινεις στοιχεια καρτας, αλλα και το κυριοτερο δεν μας ειπε ποσοι ειναι οι merchants που δεχονται αυτου του ειδους πληρωμες. 1% ? 2% ? Ελαχιστοι παντως ισως ειναι στο ebay που ανεφερες, κι εγω προσωπικα παρ ολο οτι εχω κανει παρα πολλες αγορες, δεν εχω συναντησει ποτε κανεναν να δεχεται κατ ευθειαν καρτα. Οσο για την απαντηση του opts, δεν ειχα καμια ορεξη να ξανασχοληθω μαζι του, αλλα αφου ο ιδιος παραθετει ενα λινκ, αξιζει να διαβασεις το ποστ n° 24 σ αυτο το λινκ για να καταλαβεις τι ειδους απαντησεις δινει. Φυσικα αν σε καλυπτει η απαντηση αυτη, κινησου αναλογα

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί μου παραθέτεις διάφορες ερωτήσεις που έκανα και από που συμπέρανες ότι δε ξέρω τι ρωτάω.

 

Ξέρω πολύ καλά τι ρωτάω! Η τελευταία ερώτηση μου ήταν σαφής και άσχετη με τις αρχικές. Ρωτούσα αν κάποιος μπορεί να πληρώσει μέσω Paypal χωρίς να είναι μέλος. Και μάλιστα την έχω διατυπώσει σε αρκετά posts μέχρι να φτάσουμε ως εδώ.

 

Για τις απαντήσεις σου δεν έχω βάσει για να πω ότι δεν είναι σωστές. Προφανώς σωστές είναι. Η συγκεκριμένη απάντηση όμως στο σκέλος της αποστολής είναι λάθος:

 

[...]

Κατα τ αλλα μη ξαναπεις σε κανενα οτι δεν ειναι απαραιτητο να εχεις γραφτει (να εισαι μελος στο paypal) για να στειλεις η να παρεις χρηματα ;)

 

Για να στείλεις χρήματα δεν είναι απαραίτητο να είσαι μέλος και εκτός από τα σημεία που ανέφερα εγώ για να στηρίξω το γεγονός αναφέρεται και σαφέστατα στο link --> https://www.paypal.com/helpcenter/main.jsp;locale=en_GB&_dyncharset=UTF-8&countrycode=GB&cmd=_help&serverInstance=9006&t=solutionTab&ft=searchTab&ps=solutionPanels&solutionId=16932

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί μου παραθέτεις διάφορες ερωτήσεις που έκανα και από που συμπέρανες ότι δε ξέρω τι ρωτάω.

Ξέρω πολύ καλά τι ρωτάω! Η τελευταία ερώτηση μου ήταν σαφής και άσχετη με τις αρχικές.

 

Για να στείλεις χρήματα δεν είναι απαραίτητο να είσαι μέλος και εκτός από τα σημεία που ανέφερα εγώ για να στηρίξω το γεγονός αναφέρεται και σαφέστατα στο link --> https://www.paypal.com/helpcenter/main.jsp;locale=en_GB&_dyncharset=UTF-8&countrycode=GB&cmd=_help&serverInstance=9006&t=solutionTab&ft=searchTab&ps=solutionPanels&solutionId=16932

Οι παραθεσεις ηταν για να σου υπενθυμισω τις αρχικες σου ερωτησεις, τις οποιες ειχα ως βαση για τις απαντησεις που σου εδωσα. Αν στη πορεια οι επομενες ερωτησεις σου ηταν αποσυσχετισμενες απο τις αρχικες, δε το καταλαβα αυτο. Για την αποστολη χρηματων, απαντησα στο προηγουμενο ποστ. Επισης εαν δε καταλαβες κατι να το διευκρινισω τωρα. Ναι, μπορεις να στειλεις μονο με καρτα, αρκει ο παραληπτης να δεχεται πληρωμη με καρτες. Δεν αρκει δηλαδη μονο να δεχεται paypal, αλλα θα πρεπει να ειναι και στο προγραμμα website payments του ΡΡ. Τωρα, ποσοι ειναι αυτοι οι οποιοι αυτη τη στιγμη δεχονται τετοιες πληρωμες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παραθεσεις ηταν για να σου υπενθυμισω τις αρχικες σου ερωτησεις, τις οποιες ειχα ως βαση για τις απαντησεις που σου εδωσα. Αν στη πορεια οι επομενες ερωτησεις σου ηταν αποσυσχετισμενες απο τις αρχικες, δε το καταλαβα αυτο. Για την αποστολη χρηματων, απαντησα στο προηγουμενο ποστ. Επισης εαν δε καταλαβες κατι να το διευκρινισω τωρα. Ναι, μπορεις να στειλεις μονο με καρτα, αρκει ο παραληπτης να δεχεται πληρωμη με καρτες.

 

Η τελευταία σου πρόταση μου δίνει το έναυσμα να ρωτήσω: Υπάρχει λόγος κάποιος να μη δέχεται πληρωμές με κάρτες; Υπάρχει κίνδυνος; Δεν τον διασφαλίζει το PayPal; Δεν ελέγχει το PayPal αν όντως μπορεί να πάρει τα λεφτά από την κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία σου πρόταση μου δίνει το έναυσμα να ρωτήσω: Υπάρχει λόγος κάποιος να μη δέχεται πληρωμές με κάρτες; Υπάρχει κίνδυνος; Δεν τον διασφαλίζει το PayPal; Δεν ελέγχει το PayPal αν όντως μπορεί να πάρει τα λεφτά από την κάρτα;

Αυτα δε τα ξερω, ουτε αλλωστε εχω ψαξει για τα συν και τα μειον αυτου του τροπου πληρωμης. Εκεινο που ξερω ειναι οτι εχω πραγματοποιησει πολλες αγορες μεσω ebay και νετ γενικοτερα, και μεχρι τωρα δεν εχω συναντησει κανεναν πωλητη να δεχεται πληρωμη με καρτα απ ευθειας μεσω του ΡΡ. Συνεπως θεωρω οτι μια τετοια μεθοδος πληρωμης δε καλυπτει εναν υποψηφιο αγοραστη τωρα. Στο μελλον ισως ολοι οι πωλητες που δεχονται ΡΡ γραφτουν στο website payments, τωρα ομως αν θελεις ν αγορασεις κατι χωρις να εισαι μελος του ΡΡ, θα ψαχνεις με το φαναρι να βρεις καποιον που δεχεται αυτο το τροπο πληρωμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα δε τα ξερω, ουτε αλλωστε εχω ψαξει για τα συν και τα μειον αυτου του τροπου πληρωμης. Εκεινο που ξερω ειναι οτι εχω πραγματοποιησει πολλες αγορες μεσω ebay και νετ γενικοτερα, και μεχρι τωρα δεν εχω συναντησει κανεναν πωλητη να δεχεται πληρωμη με καρτα απ ευθειας μεσω του ΡΡ. Συνεπως θεωρω οτι μια τετοια μεθοδος πληρωμης δε καλυπτει εναν υποψηφιο αγοραστη τωρα. Στο μελλον ισως ολοι οι πωλητες που δεχονται ΡΡ γραφτουν στο website payments, τωρα ομως αν θελεις ν αγορασεις κατι χωρις να εισαι μελος του ΡΡ, θα ψαχνεις με το φαναρι να βρεις καποιον που δεχεται αυτο το τροπο πληρωμης

 

Έψαξα αρκετά για το ζήτημα. Μπήκα σε διάφορες εταιρίες e-shops, εταιρίες web-hosting και όσες είχαν paypal αποδέχονταν κάρτες. Αλλά θα ήθελα να ξέρω τι παίζει αν όντως στο ebay τις αποφεύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γειά σας, έβγαλα σήμερα μια prepaid visa της τράπεζας κύπρου, την έχω ενεργοποιήσει αλλά λεφτά δεν της έβαλα ακόμη, η κάρτα είναι ανώνυμη, γράφει πάνω prepaid card, μπήκα στο paypal να φτιάξω έναν λογαριασμό αλλα δέν την δεχτηκε. Μήπως είναι επειδή δέν έχει περάσει ούτε μία μέρα: επειδή είναι άδεια ή μήπως δεν δέχεται τέτοιες κάρτες: παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος τι παίζεται με prepaid και paypal ας με βοηθήσει.

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γειά σας, έβγαλα σήμερα μια prepaid visa της τράπεζας κύπρου, την έχω ενεργοποιήσει αλλά λεφτά δεν της έβαλα ακόμη, η κάρτα είναι ανώνυμη, γράφει πάνω prepaid card, μπήκα στο paypal να φτιάξω έναν λογαριασμό αλλα δέν την δεχτηκε. Μήπως είναι επειδή δέν έχει περάσει ούτε μία μέρα: επειδή είναι άδεια ή μήπως δεν δέχεται τέτοιες κάρτες: παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος τι παίζεται με prepaid και paypal ας με βοηθήσει.

thanx

 

1ον: το ότι δεν έχει όνομα επάνω η κάρτα, δεν σημαίνει ότι είναι και ανώνυμη. σύγουρα μόλις έβγαζες την κάρτα, σου ζήτησαν όνομα ή ταυτότητα ή κατι τέτοιο.

2ον: δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις την κάρτα αν δεν έχει λεφτά μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα αρκετά για το ζήτημα. Μπήκα σε διάφορες εταιρίες e-shops, εταιρίες web-hosting και όσες είχαν paypal αποδέχονταν κάρτες.

επειδη κατι θα ηθελα να διαπιστωσω, σου ειναι ευκολο να αναφερεις 3-4 sites απο αυτα που βρηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη κατι θα ηθελα να διαπιστωσω, σου ειναι ευκολο να αναφερεις 3-4 sites απο αυτα που βρηκες?

 

Τα πρώτα που βρήκα:

 

http://ccollomb.free.fr/unlocker/

http://www.finnishschool.com/

http://www.grameenfoundation.org/get_involved/donate/via_paypal/

http://www.pixeljam.com/donations/

http://www.rfactor.net/index.php?page=paypal

 

Πάτα το κουμπί του paypal κατόπιν.

Ψάξε με όρους paypal donation, pay via paypal, paypal eshops και θα βρεις πολλά περισσότερα.

 

ΔΕΝ θελει κενα και το +30

 

Για το +30 το 'χα κι εγώ απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρώτα που βρήκα:

Thanks mate. Επειδη οπως ειπα και πριν δεν ειχα συναντησει μεχρι τωρα αυτη τη μορφη πληρωμης ουτε στο ebay αλλα ουτε και σε καποια αλλα sites που κοιταω (εκτος και δε το προσεξα), ηθελα να δω τι ειδους logo χρησιμοποιειται. Απο την αλλη βεβαια εγω προτιμω να εχω δωσει μια φορα τα στοιχεια μου στο ΡΡ και να κανω log in στο λογαριασμο μου, παρα καθε φορα που θελω να κανω πληρωμη, να συμπληρωνω νουμερα καρτας και τα στοιχεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...