Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι Χαρη, αλλά τελικά δεν κατάλαβες πως το νήμα δεν αφορά εσένα και τον έφορο, το αν θα κάνεις μποϋκοτάζ, αν θα γλύψεις ή αν θα λοιδωρήσεις το lidl. Ούτε αν σε κούρασε η "γκρίνια" ή τα θετικοαρνητικά σχόλια. Γενικά το νήμα δεν είναι ιδιοκτησία σου, ούτε αυτό ούτε τα υπόλοιπα του μπλαμπλά που δραστηριοποιείσαι με την ίδια ιδιοκτησιακή λογική. Επομένως δεν μπορείς να έρχεσαι με αυτό το ύφος και να επιβάλεις κανόνες ποιός θα μιλάει και τί θα λέει.

 

Εχεις κάτι να προσφέρεις στην κοινότητα;  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα ειναι απλα.. Ο καθενας ψωνιζει απο κει που τον συμφερει γιατι ολοι δεν εχουμε το ιδιο πορτοφολι(την ιδια τυχη)..

Και οποιος εχει την νοοτροπια ψωνιζε εσυ απο κει και τα λεφτα πηγαινουν στους ξενους.. αυτα να τα πει στο κρατος που δεν υποστηριζει τους ασθενεστερους οικονομικα..

Και βεβαια ειμαι και αυτης της αποψη.. Αμα το κρατος,η κοινωνια σε βοηθαει οικονομικα και βγαλουν ανακοινωση μην ψωνιζετε απο κει.. και απο κει.. και γω ψωνισω για να γλυτωσω χρηματα με το που θα βγω να με λιντσαρουν και να χειροδικησουν..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Χαρη, αλλά τελικά δεν κατάλαβες πως το νήμα δεν αφορά εσένα και τον έφορο, το αν θα κάνεις μποϋκοτάζ, αν θα γλύψεις ή αν θα λοιδωρήσεις το lidl. Ούτε αν σε κούρασε η "γκρίνια" ή τα θετικοαρνητικά σχόλια. Γενικά το νήμα δεν είναι ιδιοκτησία σου, ούτε αυτό ούτε τα υπόλοιπα του μπλαμπλά που δραστηριοποιείσαι με την ίδια ιδιοκτησιακή λογική. Επομένως δεν μπορείς να έρχεσαι με αυτό το ύφος και να επιβάλεις κανόνες ποιός θα μιλάει και τί θα λέει.

 

Εχεις κάτι να προσφέρεις στην κοινότητα;  :unsure:

 

????????

 

"Ιδιοκτησιακή λογική". Οκ, το άκουσα και αυτό.

Επέβαλα κανόνες; (και για την ακρίβεια, εχω αυτή την δυνατότητα και δεν το ήξερα); Σε ποιο ακριβώς σημείο; Επειδή ίσως προβληματίστηκα σε τι βοηθάει το να παραπονιέται κάποιος εδώ και να μην κάνει κάτι παραπάνω; Ok, keep walking και προσπέρασέ με.

Τώρα για το αν έχω να "προσφέρω" όπως λες (γιατί αυτό είναι το κίνητρο όλων άλλωστε :P ) θα αφήσω άλλους να το κρίνουν (και όχι απαραίτητα αυτούς που μιλάν συνέχεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι λες τώρα, αν δεν είναι μέτρο σύγκρισης οι τιμές των άλλων ΣΜ για το ίδιο προιόν, τότε τί είναι; :blink:

 

Όταν μιλάμε για ένα κατάστημα το οποίο μειώνει το κερδος των ΔΙΚΩΝ του τιμών (πράγμα που εξήγησα γιατί ΔΕΝ κάνει) για να παραμείνει ίδια η τελική τιμή έστω και με μεγαλύτερο ΦΠΑ είναι διαφορετικό από το πόσο το πουλούσε/πουλάει/θα πουλάει το ίδιο προϊόν κάποιος άλλος. Το εάν οι τιμές του Lidl είναι ανταγωνιστικές είναι άλλο θέμα-για την κοροϊδία του "χαρίζουμε τον ΦΠΑ" μιλάμε και όχι γενικά για τις τιμές του καταστήματος (οι οποίες όντως είναι χαμηλές σε σχέση με τον ανταγωνισμό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι άλλο θέμα-για την κοροϊδία του "χαρίζουμε τον ΦΠΑ" μιλάμε και όχι γενικά για τις τιμές του καταστήματος (οι οποίες όντως είναι χαμηλές σε σχέση με τον ανταγωνισμό).

Απορω τι σας κανει εντυπωση? Αφου ελεγχος δεν υπαρχει απο το κρατος.. Η Ελλαδιτσα ετσι λειτουργει..

Οπως βαζει σε προσφορα καποια προιοντα που οι τιμες της προσφορας δεν ειναι σταθερη..

 

Για μενα θα ηταν πιο εποικοδομητικο καθε φορα που θα εμπαινα σε αυτο το θεμα να αποκομιζα διαφορες πληροφοριες για τα προιοντα του lidl σε σχεση με την τιμη τους.. πχ τωρα η κονσερβα ο τονος απο 1.49ε στο 1ε δηλαδη 5.40ε το κιλο! Πολυ καλο vfm!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ιδιοκτησιακή λογική". Οκ, το άκουσα και αυτόΕπέβαλα κανόνες; (και για την ακρίβεια, εχω αυτή την δυνατότητα και δεν το ήξερα); Σε ποιο ακριβώς σημείο; Επειδή ίσως προβληματίστηκα σε τι βοηθάει το να παραπονιέται κάποιος εδώ και να μην κάνει κάτι παραπάνω; Ok, keep walking και προσπέρασέ με. Τώρα για το αν έχω να "προσφέρω" όπως λες (γιατί αυτό είναι το κίνητρο όλων άλλωστε :P ) θα αφήσω άλλους να το κρίνουν (και όχι απαραίτητα αυτούς που μιλάν συνέχεια)

 

Ασε Χάρη δεν βρισκόμαστε σε παράθυρο του Αυτιά, ούτε σε συνέλευση πολυκατοικίας, ούτε σε καφενείο για να μετρήσουμε τα παππουδέλια που συμφωνούν με τον καθένα μας. Γιατί θέλετε να κάνετε όλα τα θέματα "βγάλτη έξω να τη μετρήσουμε" ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. :huh:

 

Εγω λέω το εξής απλό: Εδώ μαζευόμαστε να πούμε τα θετικά και τα αρνητικά του ΣΜ που ψωνίζουμε, να μάθουμε κανένα νέο, να φυλαχθούμε από καμιά κακοτοπιά. Αν πραγματικά είχες την ίδια ανάγκη να συμμετέχεις ενεργά στο θέμα lidl θα το είχες κάνει ήδη. Προς το παρον αναλώνεις την ώρα σου και την ώρα μας σε προκλήσεις και κουβεντολόι. Η ερώτηση/προτροπή μου λοιπόν παραμένει, έχεις κάτι να προσφέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε pigeon τί δεν καταλαβαίνεις? Απλά διατυπώνει την άποψη ότι ο καταναλωτής έχει τη δύναμη και μπορεί να αλλάξει την αγορά αν αλλάξει τις συνήθειές του και επιβραβεύει το σωστό επιχειρηματία.

 

Και για μένα εταιρία που «πιάστηκε» να «καρπώνεται» τη διαφορά μεταξύ του κανονικού ΦΠΑ και του μειωμένου που ισχύει για την παραμεθόριο (Ουσιαστικά αυτό που έκανε είναι να έχει "στα χαρτιά" μειωμένο ΦΠΑ αλλά στην πράξη ίδια τιμολογιακή πολιτική.)

 

 

lidl-cebaceb1cebbcebbceb9ceb8ceb5ceb1.jplidl-cf83ceb1cebccebfcf82.jpg

 

 

 

Ή που τα τελευταία 17 χρόνια είναι χωρίς ισολογισμό

(Τα τελευταία 17 χρόνια που δραστηριοποιείται στη χώρα μας δεν δημοσιεύει ισολογισμό. Σαν συνέπεια δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα για τον τζίρο, τα κέρδη και κυρίως τους φόρους που έχει πληρώσει η γερμανική αλυσίδα χαμηλού κόστους. Ο λόγος που δεν δημοσιεύει ισολογισμό είναι ότι η νομική της μορφή παραμένει. Ο.Ε. Αυτό βέβαια δεν την αποτρέπει από το να έχει ένα από τα μεγαλύτερα «ταμεία» στη χώρα, ένα δίκτυο με 222 σημεία πώλησης)

 

Δεν είναι σοβαρή εταιρεία αν αυτά ισχύουν . Επίσης τον ΦΠΑ δεν τον πληρώνουν οι επιχειρήσεις, ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΣΥ, οι επιχειρήσεις απλά ΤΟΝ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ. Ας το μάθουμε αυτό επιτέλους σ' αυτή τη χώρα.

 

Για να μη γίνει παρεξήγηση βέβαια όλα τα ανωτέρω είναι νομότυπα, το ζήτημα που τίθεται εστιάζει αλλού.

->Εδώ μερικά επιπλέον στοιχεία από το financial press

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα θα ηταν πιο εποικοδομητικο καθε φορα που θα εμπαινα σε αυτο το θεμα να αποκομιζα διαφορες πληροφοριες για τα προιοντα του lidl σε σχεση με την τιμη τους.. πχ τωρα η κονσερβα ο τονος απο 1.49ε στο 1ε δηλαδη 5.40ε το κιλο! Πολυ καλο vfm!

Μια και έκανες αναφορά στο συγκεκριμένο προϊόν, 1,49€ είναι η κανονική του τιμή εδώ και πολύ καιρό. 1,5 χρόνο πριν στις 08/02/14(super Σάββατο) το είχε πάλι προσφορά στα 0,99€(το θυμάμαι γιατί είχα στοκάρει αρκετά τότε) ενώ η κανονική του τότε ήταν επίσης 1,49€.

 

Προχτές λοιπόν αν δεν είχε κάνει απορρόφηση ΦΠΑ, θα έπρεπε να τον δίνει 1,09€.

 

Ας μου εξηγήσει κάποιος πως γίνεται στο συγκεκριμένο είδος να είναι "μαρκετίστικο κόλπο" η απορρόφηση ΦΠΑ. Και μην μου πείτε επειδή ανέβασαν 10 λεπτά τη σαλάτα ιταλιάνα, από τα ~30 είδη που ψωνίζω εγώ συνέχεια από εκεί μόνο σε 2 από αυτά άλλαξαν τιμές τον τελευταίο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικές βλακείες του ελληνάρα, ανέβηκε η σαλάτα και μόνο που δεν μίλησαν για συνομωσία με σκοπό να μας πάρουν τα πετρέλαια οι ξένοι κερδοσκόποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικές βλακείες του ελληνάρα, ανέβηκε η σαλάτα και μόνο που δεν μίλησαν για συνομωσία με σκοπό να μας πάρουν τα πετρέλαια οι ξένοι κερδοσκόποι

 

Όντως, η προσβολή της αξιοπρέπειας και υποτίμηση της ανθρώπινης νοημοσύνης με την αύξηση της τιμής της (ταραμό)σαλάτας μόνο με αίμα ξεπλένεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το Ο.Ε. μπορεί να το εξηγήσει κάποιος; Γιατί δεν το κάνουν και άλλες επιχειρήσεις;

 

Επίσης, Ο.Ε. και Α.Ε. έχουν υπέρ και κατά... οπότε για να παραμένουν Ο.Ε. θα έχουν κάποια κατά και δεν θα έχουν τα υπέρ των Α.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε Χάρη δεν βρισκόμαστε σε παράθυρο του Αυτιά, ούτε σε συνέλευση πολυκατοικίας, ούτε σε καφενείο για να μετρήσουμε τα παππουδέλια που συμφωνούν με τον καθένα μας. Γιατί θέλετε να κάνετε όλα τα θέματα "βγάλτη έξω να τη μετρήσουμε" ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. :huh:

 

Εγω λέω το εξής απλό: Εδώ μαζευόμαστε να πούμε τα θετικά και τα αρνητικά του ΣΜ που ψωνίζουμε, να μάθουμε κανένα νέο, να φυλαχθούμε από καμιά κακοτοπιά. Αν πραγματικά είχες την ίδια ανάγκη να συμμετέχεις ενεργά στο θέμα lidl θα το είχες κάνει ήδη. Προς το παρον αναλώνεις την ώρα σου και την ώρα μας σε προκλήσεις και κουβεντολόι. Η ερώτηση/προτροπή μου λοιπόν παραμένει, έχεις κάτι να προσφέρεις;

 

Επειδή αυτοαναιρείσαι και (ΕΣΥ) συνεχίζεις να μου ζητάς να την μετρήσω (την προσφορά μου πάντα) θα σου επαναλάβω αυτό που σου ανέφερα και παραπάνω. "Keep walking και προσπέρασέ με". Μη μου δίνεις βήμα και άσε με να χαθώ στη λήθη των post που αισίως έχουν φτάσει τα 1900 (αυτή μπορεί να είναι η δική σου προσφορά στο νήμα).

Δεν ξέρω τι κάλο ίσως να πάτησα κι έχεις στραβώσει με την πάρτη μου αλλά η κεντρική ιδέα αυτών που είπα είναι αυτό που πολύ σωστά και λακωνικότατα περίεγραψε ο razor. Ότι δηλαδή "ο καταναλωτής έχει τη δύναμη και μπορεί να αλλάξει την αγορά αν αλλάξει τις συνήθειές του και επιβραβεύει το σωστό επιχειρηματία".

Επειδή η λακωνική διατύπωση δεν είναι το φόρτε μου και ίσως μέσα από την πολυλογία μου να έχει χαθεί η παραπάνω κεντρική ιδέα θα αφήσω στο μυαλό μου την πιθανότητα να σε μπέρδεψα ως προς το σκεπτικό μου, στο οποίο και σαφώς έχεις το δικαίωμα (όπως όλοι) να διαφωνεις ή να μην πείθεσαι.

Για να μην χαλάμε (απ΄την πλευρά μου τουλάχιστον) περαιτέρω το νήμα σταματώ εδώ (ως προς τα "χαριτωμένα" μεταξύ μας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πχ

Τον nescafe classic 200g τον είχε και τον έχει 5,69€.

Ο Βασιλόπουλος τον είχε 5,72 και χτες τον είδα κάπου 6,20€.

 

Μέχρι τώρα προτιμούσα τον Βασιλόπουλο, μάντεψε από που τον πήρα χτες.

 

Πριν απο κανα διμηνο, ο Βασιλοπουλος ειχε μια παρτιδα νεσκαφεδες στα 4,20€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...