Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα πατάκια του lidl  όντως μπορεί να είναι καλύτερα από άλλα. Απλά εγώ απλά τα έπιασα με τα χέρια μου και είπα την γνώμη.

 

Για τους καφέδες αύξηση στο στιγμιαίο γύρω στα 3-4 ευρώ το κιλό λόγω του νέου φόρου κατανάλωσης αλλά και με τα νέα δεδομένα της παγκόσμιας αγοράς ίσως και περισσότερο. Ο bellarom εντάξει δεν είναι σαν τον νεσκαφέ αλλά άνετα καταναλώνεται. Με τίποτα δεν τον πετάς Αυτός στα γυάλινο βάζο με την καφέ ετικέτα όχι ο πιο φθηνός με την κόκκινη ετικέτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ναι βρε Βοξ, καλύτερα, αλλά ως προς τί είναι η ερώτηση...

 

Όσο για τους καφέδες, εγώ που δεν είμαι δύσκολος και πάντα κάνω υποχωρήσεις για χάρη της φτήνιας, τον Μπελαρόμ που είχα πάρει αρκετές φορές παλιότερα τον είχα ως τον χειρότερο στην λίστα των "φθηνοκαφέδων".

Η καλύτερη εναλλακτική στον Νεσκαφέ, για εμένα ήταν ο καρφουρίσιος - αλλά μας τέλεψε ως γνωστόν. Δεν ξέρω αν αυτοί που τον βγάζανε πήγαν σε Μάι Μάρκετ ή Σκλαβενίτη ή αλλού τεσπα - πάντως η καλύτερη εναλλακτική που είχα δοκιμάσει τελευταία ήταν αυτός "του ομίλου ΕΛΟΜΑΣ" (ο φθηνότερος όλων στο μεταξύ). Του Βασιλό και ακριβότερος όλων και (νομίζω) να μην αξίζει. Επίσης του Σκλαβ που πήρα πρόσφατα μου φάνηκε ικανοποιητικός, όπως λίγο παλιότερα και του Μάι. Όλοι αυτοί και ικανοποιητικοί και φθηνοί (φθηνότεροι κι από Λιντλ).

...μόνο που περασμένη βδομάδα μου ήρθε έμπνευση όταν πρόσεξα ότι πλέον έχει "δύο ετικέτες" ("γυάλινες") Μπελαρόμ το Λιντλ, πλέον, και είπα να δοκιμάσω την κόκκινη (που ήταν και πολύ φθηνή - φθηνότερη κι από των υπολοίπων μάρκετ). Ε λοιπόν καμμία σχέση με τον Μπελαρόμ που έπαιρνα πολύ παλιότερα (χρόνια πριν) : μια χαρά καφές, ενώ παλιά θυμάμαι ότι με το ζόρι σχεδόν πινόταν, ειδικά ζεστός.

Την άλλη "γυάλινη ετικέτα" (την "καφέ") δεν έχω πρόθεση να την ξαναδοκιμάσω (όπως παλιά), και δεν ξέρω τί ρόλο βαράει και αυτός στην τσίγκινη συσκευασία (Μπελαρόμ νομίζω και πάλι), από τη στιγμή που ο πιο φθηνός τους με καλύπτει πλέον.

(...το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν προτιμάω τα βαζάκια από τα κουτάκια, καθώς τα τελευταία -που δεν είναι εύθραυστα κι έχει και μεγάλη διατομή το άνοιγμά τους- τα κρατάω για να βάζω πράγματα μέσα, αλλά δε γαμιέ.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φθηνά του Πρακτ είναι απλό πλαστικό, στα 4 με 5 Ε.

Τα λιντλίσια είναι μοκέτα (και 8Ε).

Κι επειδή ρώτησα και πριν (...αλλά ΖΑΡΤ), η μοκέτα δεν λερώνεται πιο εύκολα (ή τεσπα καθαρίζεται πιο δύσκολα);

Κι αν έτσι όντως πάει, τί το καλύτερο προσφέρει η μοκέτα; Αντοχή (μάλλον, υποθέτω) ;

Ή ομορφιά;

(...συν το ότι λογικά συγκρατεί περισσότερη σκόνη/πέτρες/λάσπη και δεν αφήνει τεσπα τη βρωμιά να απλωθεί τόσο εύκολα σε άλλα μέρη του αμαξιού κλπκλπ)

 

...πριονίζω τον κώνωπα βέβαια και διυλίζω τα πριονίδια για 3-4 Ευρώ διαφοράς (για κάτι που θα βαστήξει χρόνια ούτως ή άλλως), αλλά θα ήθελα να ξέρω...

 

Εντελώς μπακαλίστικα, τα πλαστικά imho δε «δένουν» με αυτοκίνητο. Είναι περισσότερο για φορτηγά και άλλα οχήματα επαγγελματικής χρήσης, και όχι για το αμαξάκι του καθενός που μπαίνει κάθε μέρα ή μία στο τόσο.

Επίσης προσδίδουν μια αίσθηση ζεστασιάς.

 

Εκτός κι αν κάποιος έχει το αυτοκίνητό του σαν κοτέτσι και μεταφέρει από καυσόξυλα μέχρι σίδερα αλά παλιατζής φάση.

Ή το πλένει εσωτερικά σπανίως.

 

Καλύτερα ως προς το αισθητικό κομμάτι λοιπόν, αφού εκεί εστιάζει η απορία σου.

Καλή η λειτουργικότητα, αλλά δε νομίζω πως έχει βάση να υπερισχύει ΠΑΝΤΑ αυτή έναντι της αισθητικής.

 

Διαφορετικά, ας μην είχαν καθόλου μοκέτα τα αυτοκίνητα, να είχαν απευθείας λαμαρίνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μουί ομπλιγκάδο, σενόρ Φανής

 

(...μη πετύχει μόνο το ποστ σου η δικιά μου που της έχω λέει κάνει το Πεζώ Διακοσαέξι ΣεΣε, φορτοταξί, με έσκισε.......)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς μπακαλίστικα, τα πλαστικά imho δε «δένουν» με αυτοκίνητο. .....................

 

Έτσι ακριβώς

Τα πλαστικολαστιχένια έχουν λιγο αισθητική 70ς και 80ς και αισθάνεσαι σαν να μπήκες σε Fiat 127 ή τουλάχιστον σε ταξί ή φορτηγό.

Εννοείται πως από τη στιγμή που μιλάμε για αισθητική, αυτή είναι υποκειμενική, ποικίλει από άτομο σε άτομα και άρα κάποιους θα τους καλύπτει.

Πάντως (για μένα μιλάω πάντα)  είναι κρίμα ειδικά σε καινούργιο αυτοκίνητο, να έχουν μπει οι σχεδιαστές στο τριπάκι να το ντύσουν όλο με μοκέτα, να το αγοράσαμε γιατί αυτό το "ντύσιμο" μας άρεσε και μετά να του ρίχνουμε μέσα το πλαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δοκιμασει στιγμιαιο καφε απο ολα τα σουπερ (ουτε lidl ακομα), αλλα του γαλαξια και του μασουτη εφαγαν κοκκινη καρτα. Στιγμιαιο καφε που μου αρεσε πωλουν τα discount markt σε τιμη κατω απο 2.40 και σε προσφορα 1.89 τα 100γρ. Πολυ καλα και τα πατατακια τους, ευτυχως με λιγοστο αλατι σαν του μασουτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου ειπατε ομως.

Ολα τα πατακια εχουν ιδιες διαστασεις;

  

Αυτή την εντύπωση έχω. Universal είναι, δεν έχω δει να γράφουν ποτέ μοντέλα κλπ.

Σε ibiza ταιριάζουν ή θα φαίνονται εντελώς άσχετα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Σε ibiza ταιριάζουν ή θα φαίνονται εντελώς άσχετα;

Αυτά τα συγκεκριμένα μου φαίνονται τόσο ουδέτερα που δε νομίζω να υπάρχει αμάξι που να μην ταιριάζουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο newsletter, φυλλάδιο προσφορών. Δεν ξέρω αν έχει ξανά δημοσιευθεί.

Δεν βλέπω να έχει κάτι που να με ενδιαφέρει.

 

Α μπραβο, απο πρωι Τεταρτης διαθεσιμος!

 

-----------------

Εχει αγορασει κανεις παρομοιο φουτερ livergy να μας πει;

 

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=62813

"βαμβάκι pima"

Εχει λεπτη υφανση, ή πιο χοντρη; Φοριεται με κρύα, ή ειναι για...την άνοιξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους, θα πιουμε ουισκυ τα χριστουγεννα με 9μιση ευρά.

Μονο σαββατο 24/12 Margot 3 ετών.

Εχουν και το 2λιτρο ουζο Ζαχος στα 13 ευρω απο 17.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...