Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω στο φυλλαδιο, αλλα και στην ετικετα στο καταστημα, μιλα για 2 τεμαχια.

pri.jpg

 

Ομως, στο καταστημα, τα τεμαχια ηταν μεμονωμενα. Δεν ηταν οπως σε αλλες περιπτωσεις (πχ μποξερακια), σαν σετ των 2.

Αραγε αυτο σημαινει οτι παιρνεις 2 οποια θες εσυ, και πληρωνεις και για τα δύο 7 ευρω;

 

 

Αφου πηγες στο καταστημα και τα ειδες, γιατι δεν ρωτησες καποιον υπαλληλο;

 

Απο το poster θα συμπέραινα πως τα πολυμπριζα των 3 θεσεων ερχονται σε συσκευασια των 2 τεμαχιων και κοστιζουν 6,99€...

 

 

Ημουν πολυ βιαστικος, και οι υπαλληλοι μακρια χαμενοι καπου στο βαθος...

Ομως, δεν ηταν δυο-δυο.

Ενω λενε για σετ των 2.

 

Αντε, όταν το ειδες δεν είχε διπλα σου υπάλληλο, αλλά οταν περασες απο το ταμείο, δεν ειχε υπάλληλο; Στη χειρότερη παρε δυο κομματια μαζί σου και ζήτα να στα χτυπήσουν στο ταμείο αλλά ακομα κι αν δεν ήθελες να αγορασεις τιποτα, για να βγεις περνας απο ταμείο που εχει υπάλληλο.

 

Μήπως ντρεπόσουν ή βαριόσουν να ρωτήσεις και ειπες να ρίξεις εδώ το ερώτημα; Εκτός αν ρώτησες και ξέρεις ήδη ...

 

Στο φυλλάδιο δειχνει οτι το μεγαλο ειναι μονο του και τα 3αρια ειναι στα 7 ευρω ανα ζευγαρι, οποτε παιρνεις δυο, πας στο ταμειο και έτοιμος. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

isay εαν ειναι να δινεις την αποψη σου ή καποια εκτιμηση/πληροφορια,

μαζί με ειρωνίες, μπηχτές, εριστική συμπεριφορά κλπ,

η παρουσία σου είναι περιττή και ανεπιθυμητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά μην το πάμε οπαδικά.

Κανένας δεν πρόκειται να μας τα δώσει τζάμπα.Ούτε το lidl , ούτε ο Βασιλόπουλος , ούτε ο Σκλαβενίτης ούτε κανείς

άλλος.

Όλοι ο καθένας με τον τρόπο του κοιτάνε να σε βάλουν μέσα για να σου τα πάρουν.

Πάω σε όλους και αγοράζω από τον καθένα ότι με συμφαίρει,π.χ. γιατί να μην πάω αυτή τη βδομάδα στο lidl και να πάρω

10 κιλά ζάχαρη που την έχει 59 λεπτά το κιλό;;;;;;;;;;;

 

Όσο για το Ελληνικά ή ξένο.Και ο Μαρινόπουλος  100% Ελληνικό ήταν αλλά όχι μόνο δεν άφησε φράγγο στην Ελλάδα αλλά

μας φέσωσε και 1,5 δις το οποίο μη γελιέστε εμείς θα το πληρώσουμε γιατί όλοι αυτοί δεν έχουν τίποτε να τους κατάσχουν.

Κάτι μαγαζάκια του βρήκαν τα οποία στον πληστηριασμό έπιασαν 10 εκατομύρια.Τα μεγάλα του καρφούρ που είχαν κάποια

αξία τα είχε σε οφσόρ του εξωτερικού.

 

Οπότε κοιτάχτε ο καθένας το συμφέρον του όπως κάνουν αυτοί.Είναι άσχημο να τρωγόμαστε για την κονόμα άλλων.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

isay εαν ειναι να δινεις την αποψη σου ή καποια εκτιμηση/πληροφορια,

μαζί με ειρωνίες, μπηχτές, εριστική συμπεριφορά κλπ,

η παρουσία σου είναι περιττή και ανεπιθυμητη.

 

Δεν βλέπω να ειρωνεύτηκε ή πχ να έγραψε πχ κάποιον χαρακτηρισμό προς εσένα ώστε να δικαιολογείται το "εριστική συμπεριφορά" - συνεπώς μάλλον συκοφαντικό είναι το ποστ σου. Πόσο μάλλον που η παρουσία του δεν είναι περιττή και ανεπιθύμητη (επειδή εσύ την θεωρείς έτσι) - άρα πάμε ακόμη παρακάτω καθώς προσπαθείς να δημιουργήσεις δεδικασμένη εικόνα με ό,τι αυτό συνεπάγεται (προσβλέπεις άραγε σε διαχειριστική παρέμβαση, αφήνοντας αιχμές για παρενόχληση ας πούμε...; ).

 

Για την ακρίβεια, περνάει από κόσκινο και κριτικάρει την συμπεριφορά σου. Και όπως είδες, δεν είναι ο μόνος : και άλλοι έχουν...ξεθαρέψει και σου υποβάλλουν ερωτήματα τύπου "γιατί έτσι ρε μπρο;". Το οποίο σημαίνει ότι υπάρχει θέμα για να το κάνουν.

Και θα συμφωνήσω μαζί τους ότι όταν ρωτάς για το τί φρούτα βγάζει το Λιντλ ή όταν ρωτάς για πολύμπριζα τα οποία 

α) θα μπορούσες να είχες σκανάρει στα σχετικά μηχανάκια (αλλά πες ότι και τα 2-3 που έχει κάθε κατάστημα ήταν χαλασμένα ε, οπότε, )

β) θα μπορούσες να είχες ρωτήσει στα ταμεία (αλλά πες πως βιαζόσουν ΤΟΣΟ ρε παιδί μου και πες κι όλας ότι δεν ήθελες να ενοχλήσεις το ταμείο και την αναμονή των λοιπών φουκαράδων, συνεπώς πάμε στο)

γ) θα μπορούσες να το είχες αφήσει για την άλλη φορά που θα ξαναπήγαινες Λιντλ (και δεν νομίζω ούτε να ξαναπήγαινες ΜΟΝΟ για τα πολύμπριζα, οπότε δεν σε αφορούν και τόσο τελικά - ούτε και να μην ξαναείχες καθόλου χρόνο να δεις τις περιπτώσεις α+β σε περίπτωση που θα ξαναπήγαινες, άσε που αποκλείεται ΚΑΙ αυτή τη φορά να μην υπήρχε υπάλληλος on sight...).

 

Συμπέρασμα των αποπάνω : μπαίνεις στο τοτεμικό "ΣΟΥ" θρεντ, και σχεδόν ΚΑΘΕ φορά, γράφεις με έναν τρόπο που στον μέσο πράο και καλοπροαίρετο λέει ότι σα να έκατσες στην καρέκλα και μονολόγησες "...για κάτσε να ρωτήσω καμμιά μπιπ που θα μου 'ρθει, στους μπιπ του Ινσόμνια, να περάσει η ώρα". Διότι οι ερωτήσεις σου, ΣΥΝΗΘΩΣ, "δεν υπάρχουν " ρε φίλε....

Και δεν είναι τόσο αυτό το κακό (δικαίωμά σου στο κάτω-κάτω να κάνεις ερωτήσεις που σε κάνουν να φαίνεσαι ενίοτε γραφικός) - το πραγματικό κακό είναι το πως αντιμετωπίζεις την κριτική που σου γίνεται.

 

Μετά λοιπόν απ' ολ' αυτά, σκέφτομαι σοβαρά, αν ξαναχαρακτηρίσεις ανυπόστατα τον (κάθε) isay, να κάνω αναφορά. Και ανεξάρτητα από το πως θα δει η διαχείριση μια τέτοια αναφορά, αν θυμάμαι καλά δεν έχω κάνει ποτέ μου αναφορά με σκοπό να βλάψω έστω στο ελάχιστο κανέναν, ακόμη κι αν μου γύρναγε τα μέσα έξω. Και μιλάμε για 10 χρόνια παρουσίας μου εδώ. Όπως λοιπόν λες κι εσύ, "αυτό, κάτι λέει"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washcloud, το οτι ειναι καποια τυπου 'δικομανείς' ατομα εδώ,

που ειναι γενικως 'αρπαγμενα' στη συμπεριφορά,

και το χεράκι τους είναι έτοιμο να πατήσει το κουμπάκι 'αναφορά',

ανεξαρτήτως αν έχουν δίκιο ή οχι ή ποιο θα είναι το αποτέλεσμα, το έχω καταλάβει πλήρως....

Κανε οσες αναφορες θες, γιατι ειμαι ξεκαθαρος, και δεν συκοφαντω κανεναν,

παρα μονο απαιτω να μην ερχεται ο καθενας με υφακι και να ζητα 'εξηγησεις' για το τι και το πως.

 

Κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του τρόπο χειρισμού των πραγμάτων.

Εγω μπαινω στο μαγαζι και κανω Α, εσυ μπαινεις και κανεις Β, και ουτε καθεξης.

 

Οπως εχω πει ομως ξανα στο παρελθον,

οφειλεις να σεβεσαι τον αλλον, ακομη κι αν η απορια του σου φαινεται εσενα 'χαζη'.

Αυτο που λες οτι οι ερωτησεις μου 'δεν υπαρχουν', δεν υπαρχουν στην δικη σου σφαιρα φαντασιας, ή και του isay.

Αυτο που για σενα ειναι αυτονοητο, για τον αλλο μπορει να ειναι ζητουμενο.

 

Η επιθετικη συμπεριφορά, γιατι περι αυτου προκειται, που αποσκοπει;

Η αναλυση 'συμπεριφορας', που αποσκοπει;

 

Οπως εχει ειπωθει σχεδον απ'ολους, αν δεν σου αρεσει κατι, απλα το προσπερνας.

Το να καθεται καποιος, κατ'εμε 'αρπαγμενος', να θελει να κανει ελεω τρικυμισμενου μυαλου, τον 'χωροφυλακα',

ε οχι, αυτο ΔΕΝ το δεχομαι.

 

Δεν λογόκρινα ποτέ post αλλου, ποτε, εδω και δεκαετιες,

από τα πιο χαζα-ηλιθια-οτιδηποτε,

γιατι ο αλλος για να ρωταει εχει καποιο λογο,

και δεν εχω την απαιτηση να παψει να ρωταει, επειδη πιθανως για μενα αυτο που ρωτα ειναι μια βλακεια.

 

Αρκετα με την λογοκρισια, την περικαρακωση ορισμενων που περα απο οσα βλεπει η δικη τους λογικη μετα δεν υπαρχει τιποτε,

και το τεντυμποιλίκι που πρεπει ο καθενας να εχει την 'politically correct' συμπεριφορα που εχει πλασει το δικο τους μυαλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω να ειρωνεύτηκε ή πχ να έγραψε πχ κάποιον χαρακτηρισμό προς εσένα ώστε να δικαιολογείται το "εριστική συμπεριφορά" - συνεπώς μάλλον συκοφαντικό είναι το ποστ σου. Πόσο μάλλον που η παρουσία του δεν είναι περιττή και ανεπιθύμητη (επειδή εσύ την θεωρείς έτσι) - άρα πάμε ακόμη παρακάτω καθώς προσπαθείς να δημιουργήσεις δεδικασμένη εικόνα με ό,τι αυτό συνεπάγεται (προσβλέπεις άραγε σε διαχειριστική παρέμβαση, αφήνοντας αιχμές για παρενόχληση ας πούμε...; ).

 

Για την ακρίβεια, περνάει από κόσκινο και κριτικάρει την συμπεριφορά σου. Και όπως είδες, δεν είναι ο μόνος : και άλλοι έχουν...ξεθαρέψει και σου υποβάλλουν ερωτήματα τύπου "γιατί έτσι ρε μπρο;". Το οποίο σημαίνει ότι υπάρχει θέμα για να το κάνουν.

Και θα συμφωνήσω μαζί τους ότι όταν ρωτάς για το τί φρούτα βγάζει το Λιντλ ή όταν ρωτάς για πολύμπριζα τα οποία

α) θα μπορούσες να είχες σκανάρει στα σχετικά μηχανάκια (αλλά πες ότι και τα 2-3 που έχει κάθε κατάστημα ήταν χαλασμένα ε, οπότε, )

β) θα μπορούσες να είχες ρωτήσει στα ταμεία (αλλά πες πως βιαζόσουν ΤΟΣΟ ρε παιδί μου και πες κι όλας ότι δεν ήθελες να ενοχλήσεις το ταμείο και την αναμονή των λοιπών φουκαράδων, συνεπώς πάμε στο)

γ) θα μπορούσες να το είχες αφήσει για την άλλη φορά που θα ξαναπήγαινες Λιντλ (και δεν νομίζω ούτε να ξαναπήγαινες ΜΟΝΟ για τα πολύμπριζα, οπότε δεν σε αφορούν και τόσο τελικά - ούτε και να μην ξαναείχες καθόλου χρόνο να δεις τις περιπτώσεις α+β σε περίπτωση που θα ξαναπήγαινες, άσε που αποκλείεται ΚΑΙ αυτή τη φορά να μην υπήρχε υπάλληλος on sight...).

 

Συμπέρασμα των αποπάνω : μπαίνεις στο τοτεμικό "ΣΟΥ" θρεντ, και σχεδόν ΚΑΘΕ φορά, γράφεις με έναν τρόπο που στον μέσο πράο και καλοπροαίρετο λέει ότι σα να έκατσες στην καρέκλα και μονολόγησες "...για κάτσε να ρωτήσω καμμιά μπιπ που θα μου 'ρθει, στους μπιπ του Ινσόμνια, να περάσει η ώρα". Διότι οι ερωτήσεις σου, ΣΥΝΗΘΩΣ, "δεν υπάρχουν " ρε φίλε....

Και δεν είναι τόσο αυτό το κακό (δικαίωμά σου στο κάτω-κάτω να κάνεις ερωτήσεις που σε κάνουν να φαίνεσαι ενίοτε γραφικός) - το πραγματικό κακό είναι το πως αντιμετωπίζεις την κριτική που σου γίνεται.

 

Μετά λοιπόν απ' ολ' αυτά, σκέφτομαι σοβαρά, αν ξαναχαρακτηρίσεις ανυπόστατα τον (κάθε) isay, να κάνω αναφορά. Και ανεξάρτητα από το πως θα δει η διαχείριση μια τέτοια αναφορά, αν θυμάμαι καλά δεν έχω κάνει ποτέ μου αναφορά με σκοπό να βλάψω έστω στο ελάχιστο κανέναν, ακόμη κι αν μου γύρναγε τα μέσα έξω. Και μιλάμε για 10 χρόνια παρουσίας μου εδώ. Όπως λοιπόν λες κι εσύ, "αυτό, κάτι λέει"...

Υπαρχουν και οι ignore lists. Αν σε χαλαει, σε ενοχλει , βαλτον.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν και οι ignore lists. Αν σε χαλαει, σε ενοχλει , βαλτον.

 

...είχα γράψει πριν μέρες ότι (,,,όχι έτσι ακριβώς, αλλά τεσπα) η σχετική λίστα είναι πράγματι δυνατότητα, αλλά δεν την θεωρώ λύση.

Όπως επίσης έγραψα ότι ναι μεν πράγματι με ενοχλούν -συνήθως- οι ερωτήσεις του (όχι ως ερωτήσεις νέτα-σκέτα, αλλά γιατί υπάρχει αυτό που υπάρχει από πίσω τους), όμως θεωρώ δικαίωμά του να ξεμπουκώνει όπως νομίζει, και τελικώς απλώς τον προσπερνάω. Το ίδιο βέβαια δικαίωμα θεωρώ πως έχει και ο καθένας που θα του ασκήσει κριτική, και δη ουσιαστική και ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ (...ΚΑΠΟΙΟΣ έπρεπε να του τα πει...) όπως του έχει κάνει ο isay. O oποίος ναι μεν κάνει γερό πρέσινγκ και του 'χει γίνει στενός κορσές - αλλά από τη στιγμή που τα λέει δημόσια ο ένας, έχει δικαίωμα να του τα λέει κι ο άλλος. Και στο κάτω-κάτω, αν είναι να παίξουμε το ιγκνορικό βιολί, μια χαρά θα μπορούσε και αυτός να τον αποκλείσει ώστε να μην έχει να διαβάζει την κριτική του.

 

Σούμα; Ν' αρχίσει να ρωτάει και τίποτε πιο νορμάλ από το αν ξέρουμε τί άλλες κομπόστες έχει το Λιντλ λες και επικοινωνεί μαζί μας από άλλη διάσταση και τον ιντριγκάρει το πώς είναι στημένος ο κόσμος μας, και όλα θα πάνε καλά και με τον isay και με 'μένα και με όλους. Κανείς δεν θέλει να τον φιμώσει, κανείς δεν θέλει να απομακρυνθεί - άλλωστε όπως επίσης έχω πει ποτέ δεν την πέφτει σε κανέναν, είναι ευγενικός κτλ - ΑΛΛΑ το να το γυρνάει τελευταία και να βγάζει απαράδεκτο/ανεπιθύμητο τον Άι (ο οποίος mind you δεν μου είναι τίποτα), είναι ατόπημα. Όταν τουλάχιστον ο ίδιος πρώτα το έχει παρακάνει και έχει δώσει δικαίωμα για την κριτική. Δεν του λέει κανείς να γίνει ΠΑΟΚτσής ενώ είναι πχ Αρειανός - απλά να το μαζέψει και λίγο όλο αυτό λέμε (σε φάση να σταματάει να πετάει πέτρες από την κερκίδα στον αγωνιστικό χώρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μετά λοιπόν απ' ολ' αυτά, σκέφτομαι σοβαρά, αν ξαναχαρακτηρίσεις ανυπόστατα τον (κάθε) isay, να κάνω αναφορά. 

washcloud μην το κάνεις. Είναι χαμένος χρόνος και για σένα και για τη διαχείριση. 

 

μεντορα βαλε με στην ignore list σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washcloud, το οτι ειναι καποια τυπου 'δικομανείς' ατομα εδώ,

που ειναι γενικως 'αρπαγμενα' στη συμπεριφορά,

και το χεράκι τους είναι έτοιμο να πατήσει το κουμπάκι 'αναφορά',

ανεξαρτήτως αν έχουν δίκιο ή οχι ή ποιο θα είναι το αποτέλεσμα, το έχω καταλάβει πλήρως....

Κανε οσες αναφορες θες, γιατι ειμαι ξεκαθαρος, και δεν συκοφαντω κανεναν,

παρα μονο απαιτω να μην ερχεται ο καθενας με υφακι και να ζητα 'εξηγησεις' για το τι και το πως.

 

Κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του τρόπο χειρισμού των πραγμάτων.

Εγω μπαινω στο μαγαζι και κανω Α, εσυ μπαινεις και κανεις Β, και ουτε καθεξης.

 

Οπως εχω πει ομως ξανα στο παρελθον,

οφειλεις να σεβεσαι τον αλλον, ακομη κι αν η απορια του σου φαινεται εσενα 'χαζη'.

Αυτο που λες οτι οι ερωτησεις μου 'δεν υπαρχουν', δεν υπαρχουν στην δικη σου σφαιρα φαντασιας, ή και του isay.

Αυτο που για σενα ειναι αυτονοητο, για τον αλλο μπορει να ειναι ζητουμενο.

 

Η επιθετικη συμπεριφορά, γιατι περι αυτου προκειται, που αποσκοπει;

Η αναλυση 'συμπεριφορας', που αποσκοπει;

 

Οπως εχει ειπωθει σχεδον απ'ολους, αν δεν σου αρεσει κατι, απλα το προσπερνας.

Το να καθεται καποιος, κατ'εμε 'αρπαγμενος', να θελει να κανει ελεω τρικυμισμενου μυαλου, τον 'χωροφυλακα',

ε οχι, αυτο ΔΕΝ το δεχομαι.

 

Δεν λογόκρινα ποτέ post αλλου, ποτε, εδω και δεκαετιες,

από τα πιο χαζα-ηλιθια-οτιδηποτε,

γιατι ο αλλος για να ρωταει εχει καποιο λογο,

και δεν εχω την απαιτηση να παψει να ρωταει, επειδη πιθανως για μενα αυτο που ρωτα ειναι μια βλακεια.

 

Αρκετα με την λογοκρισια, την περικαρακωση ορισμενων που περα απο οσα βλεπει η δικη τους λογικη μετα δεν υπαρχει τιποτε,

και το τεντυμποιλίκι που πρεπει ο καθενας να εχει την 'politically correct' συμπεριφορα που εχει πλασει το δικο τους μυαλο.

 

....φίλε, έξυπνος είσαι, και φαίνεται ας πούμε εδώ.

Χάνεις κάθε πόντο όμως της εμφανούς ευστροφίας σου, όταν το γυρνάς στο περί trigger-happy αναφοράκηδες.

Κανείς δεν σου φέρθηκε έτσι, ώστε να δηλώνεις ότι "το αντιλαμβάνεσαι ως πρακτική".

 

Ούτε με "υφάκι" σου μίλησε κάποιος. Υφάκι το βαφτίζεις εσύ, επειδή δεν σου αρέσουν τα όσα λογικά σου έχει πει ο Άι.

Και μόλις λίγο πιο πάνω που μίλαγα προς Ζεργκ, τόνισα ότι το θέμα δεν είναι οι "χαζές" ερωτήσεις - το θέμα (πλέον) είναι το πας αλλού. Όπως εσύ μας βομβαρδίζεις με "χαζές ερωτήσεις" (δανείζομαι την δική σου έκφραση), έτσι καλά κάνει και ο άλλος και σου λέει "μπάστα πατριώτη". Γιατί ΚΑΙ σε αυτόν απευθύνεσαι, όπως και σε άλλους που δεν ενοχλούνται (όπως και σε άλλους που ΕΠΙΣΗΣ ενοχλούνται), όταν διατυπώνεις πράγματα δημόσια. Όταν λοιπόν μερικοί αισθανόμαστε βιασμό της κοινής και απλούστατης λογικής, το να μας ρωτάς (καθ' ότι δεν ρωτάς συγκεκριμένο άτομο) "τί άλλες κομπόστες έχει το Λιντλ", λες και σε έχουν μπανάρει από τα καταστήματα και δεν μπορείς να δεις ο ίδιος την επόμενη που θα πας (....τη στιγμή δε που πριν ώρες έχεις προφασιστεί ότι "δεν θέλεις να κάνεις αποτυχημένες αγορές και αυτός είναι ο λόγος που ρωτάς") και φυσικά βγάζουμε δικαιολογημένα μπόλικα συμπεράσματα (από τραβηγμένα έως ευστοχότατα) για το τί ρόλο παίζουν οι ερωτήσεις σου, το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σου πούμε "τί ειν' αυτά ρε συ που ρωτάς;". Αν προτιμάς "αναφορές", το θεωρώ κρίμα. Αν επίσης προτιμάς να συνεχίσεις με τον ίδιο τρόπο να κάνεις ερωτήματα που χαλαρά αρκούν για να σε χαρακτηρίσουν φαιδρό, ακόμη πιο κρίμα. Κρίμα, μόνο και μόνο γιατί όπως είπα, και έξυπνος είσαι, και ευγενικός. Και ολ' αυτά παν' περίπατο βέβαια αν είναι να συνεχίσεις να πετάς "διακριτικές απειλές" προς όποιον τυχόν σε πάει στα σχοινιά.

 

Επειδή λοιπόν δεν είναι για ΚΑΝΕΝΑΝ ζητούμενο το πόσα είδη φρούτων κοσμποστάρει το Λιντλ (οι μηδενικές απαντήσεις και τα ειρωνικά σχόλια που εξέλαβες από μερικούς και όχι από τον "έναν" που θες να στοχοποιήσεις, ακόμη να σε πείσουνε; ) ,

επειδή μπερδεύεις την κριτική συμπεριφορά για επιθετική,

επειδή η μόνη τρικυμία που είναι στα μυαλά του Άι (...θες και στα δικά μου; Μέσα) είναι αυτή που προκαλείται από

α) τις ερωτήσεις που θα μπορούσες πολύ πιο εύκολα να απαντήσεις χωρίς να χρειαστεί να σπαμμάρεις

β) την ΔΙΚΗ σου "αμυντικο-επιθετική" συμπεριφορά

επειδή εδώ δεν υπάρχουν χωροφυλάκοι αλλά νοματαίοι που πειράζονται όταν αισθάνονται ότι δουλεύονται,

επειδή η καραμέλα της "λογοκρισίας" παραείναι άνοστη,

κι επειδή πέρα από την προσωπική οπτική του καθένα, υπάρχει και η αντικειμενική πραγματικότητα (το να σου λέω ότι ο ήλιος δεν έχει στόμα και μάτια όπως εσύ τον ζωγραφίζεις, δεν είναι απλά "η γνώμη μου") και για ολ' αυτά δεν σου ΖΗΤΑΕΙ κανείς να είσαι με γραββάτα και γκρίζους κροτάφοι ΑΛΛΑ να λυπηθείς επιτέλους και ΛΙΓΟ τα ματάκια μας/μυαλάκια μας, τί θα έλεγες να μας σεβαστείς κι εσύ λιγάκι για αρχή, και να σταματήσεις ΟΧΙ να ρωτάς λεπτομέρειες (αυτό δεν είναι καθόλου κακό), αλλά να χαβαλεδιάζεις δια των ερωτήσεων............................;

Και στο φινάλε -στο ξανάπα- συνέχισε ΕΤΣΙ. Εσύ χάνεις. Δικαίωμά σου αν δεν θέλεις να πάρεις από φιλικά λόγια.

Αλλά, σταμάτα τα "ΒΟΗΘΕΙΑ, ΜΕ ΦΙΜΩΝΟΥΝΕ ΟΙ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ"

washcloud μην το κάνεις. Είναι χαμένος χρόνος και για σένα και για τη διαχείριση. 

 

...τώρα δεν με καταλαβαίνεις εσύ όμως : δεν είπα/υποσχέθηκα/"απείλησα" ότι θα κάνω αναφορά.

(...την οποία ίσως και να κάνω, αν συνεχίσει έτσι όπως εσχάτως - αλλά αυτό δεν έχει καμμία σημασία, καθώς αποτελεί προσωικό δικαίωμα κι επιλογή).

Αυτό που έγραψα ήταν ΜΠΑΣ και εκτιμήσει σε τί κατάσταση φέρνει κάποιους (εμένα εν προκειμένω).

(...στο φινάλε, χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι αν ο οποιοσδήποτε Γουώς κάνει αναφορά για οτιδήποτε.

Άλλο είναι το ζήτημα.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φόρουμ μας εδώ όπως είναι φυσικό είναι ένας μικρόκοσμος της κοινωνίας.

Το άσχημο θα ήταν να μην ήταν.

 

Συζητάω με το φίλο μου το Γιάννη και μου λέει "ξέρεις ο Σκλαβενίτης δεν υπάρχει είναι και ο Πρώτος Ελληναράς και γαμώ

τους εργοδότες ,καλές τιμές ,εγώ μόνο από εκεί ψωνίζω τελεία και παύλα"

 

Την  άλλη μέρα π.χ. συζητάω με την κουμπάρα τη Μαρία και μου λέει "ξέρεις ο Βασιλόπουλος είναι κορυφή,βάζει κάθε 

βδομάδα κάτι προσφορές που δεν υπάρχουν,επίσης κάθε 200 πόντους σου δίνει και δωροπιταγή 6 ευρώ" (άσχετο αλλά

και γυναίκα μου κάθε φοράει ρωτάει στο ταμείο πόσοι πόντοι απέμειναν για τη δωροεπιταγή) .

Πονηρός ο ΑΒ βαράει στο ευαίσθητο σημείο των γυναικών. :-D

 

 

Την παραπάνω βρίσκω τον ξάδερφο το Σπύρο και μου λέει "ξέρεις το lidl είναι το πιο φτηνό,ας λένε ότι θέλουν εγώ από

εκεί θα ψωνίζω αποκλειστικά γιατί συνεχώς έχει και προσφοράς,άσε που κάθε φορά θα βρω και κάτι ενδιαφέρον με

έκτακτη έκπτωση 30% να πάρω"

 

Αν κάτσω να κοντράρω το φίλο το Γιάννη,την κουμπάρα τη Μαρία,ή τον ξάδελφο το Σπύρο το ξέρω ότι μάλλον στο τέλος

θα αντιδικούμε για το ποιος σουπερμακετεράς "κοιτάει το καλό μας και όχι το πορτοφόλι του" :mrgreen:

 

Ρίχνω μία μπηχτή του τύπου π.χ. "έχεις τα δίκια σου απλά εγώ ψωνίζω από όλους μη μου πτωχεύσει και άλλος σαν το

Μαρινόπουλο και έχω και τύψεις που δεν θα έχει να φάει", μπορεί π.χ. η κουμπάρα η Μαρία που είναι και λίγο αρπαγμένη

να μου ρίξει καμία φαρμακερή ματιά "νομίζοντας ότι τη δουλεύω" :devil:  και πάμε παρακάτω.

 

Σήμερα θα περάσω από το lidl να δω τα αντρικά παπούτσια με τα 9 ευρώ και τη βερμούδα με 5.Είχα πάρει μία παλιά

και την έχω πλύνε βάλε. :-)

 

Καλημέρα και ειρήνη υμίν.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

isay εαν ειναι να δινεις την αποψη σου ή καποια εκτιμηση/πληροφορια,

μαζί με ειρωνίες, μπηχτές, εριστική συμπεριφορά κλπ,

η παρουσία σου είναι περιττή και ανεπιθυμητη.

 

 

Θα το γράψω για πρώτη και τελευταία φορά: το υφάκι αυτό του "η παρουσία σου είναι περιττή και ανεπιθύμητη" να το μαζέψεις και να το πάρεις σπίτι σου! Δεν είναι ανεκτή τέτοια συμπεριφορά εδώ, διάβασε τους Όρους Χρήσης του forum στο οποίο "συμμετέχεις" - το ρήμα το χρησιμοποιώ κατ'ευφημισμό γιατί η "συμμετοχή" σου περιγράφεται πολύ ωραία στα δύο εξαίρετα posts του washcloud παραπάνω. 

 

Επειδή αρκετά λοιπόν ανεχτήκαμε το υφάκι σου, "αξιότιμε" karib - mjmj - mentoras99 (βλέπεις είσαι γνωστός εδώ), θα σε συμβουλέψω να προσέχεις ΠΟΛΥ τη συμπεριφορά σου από τούδε και στο εξής. Και να εύχεσαι να μη χρειαστεί να επανέλθω.  :angry:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μετά από όλο τον "αχρείαστο" παραπάνω ντόρο, φίλε μέντορα, ελπίζω να ένιωσες σαν γενικό συμπέρασμα πλέον ότι κάτι κάπου δεν πάει καλά και από μεριά σου : δεν μπορεί έτσι για το τίποτα να τρωγόμαστε κάποιοι μαζί σου. Κι ευχής έργον θα ήταν να καταννοούσες ότι το καλύτερο για όλους θα ήταν απλά να λάβεις κάποια πράγματα υπ' όψη και ν' αλλάξεις λίιιιγο τον περί ου ο λόγος τρόπο σου. Προς το καλύτερο, και όχι "επειδή το είπαμε εμείς".

 

...διότι η ελευθερία της σκέψης/έκφρασης είναι μεν σεβαστή, αλλά άλλο αυτό και να έχει ιδιαιτερότητες στον τρόπο του κάποιος κι άλλο πχ να μπαίνει και να ρωτάει "τί καιρό κάνει έξω ρε παιδιά" επειδή ας πούμε βαριέται να ρίξει μια ματιά απ' το παράθυρο, έτσι δεν είναι;

Με άλλα λόγια, φυσικά και έχεις δικαίωμα στην έκφραση/στις ανάγκες σου, ΑΛΛΑ υπάρχει και μια ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ πέρα από το δικαίωμα, του να φροντίζεις αυτό που ρωτάς να μην είναι οχλητικό, έτσι δεν είναι; Ακόμη κι αν -πες- ότι αφορά μια μικρότερη μερίδα ατόμων που οχλούνται. Καλά λοιπόν τα δικαιώματα, αλλά να υπολογίζουμε ΚΑΙ τις υποχρεώσεις. Κι αν κάποια στιγμή ξεφύγουμε, δεν είναι κακό, όταν κάποιος μας λέει "επ-ωπ", να το παίρνουμε και λίγο αλλιώς. Το κακό είναι να τα ρίχνουμε ΟΛΑ στην "διαφορετικότητα" και στο ότι "δεν είναι πανάκεια η πολιτική ορθότητα" κλπκλπ.

 

Επίλογος : κανείς δεν θέλει να σε καλουπώσει και εφ' εξής να ρωτάς με...ένοχη και ευνουχισμένη συνείδηση "επειδή κάποιους έτσι μας κάβλωσε". Αυτό που θα επιθυμούσαμε διάφοροι εδώ, είναι να ΒΓΕΙΣ ΕΣΥ από ένα "παραμορφωμένο" καλούπι που έχεις φτιάξει και γράφεις/ρωτάς με τρόπο που προκαλεί το κοινό αίσθημα (είπαμε, δεν μας χαλάς και την ζωή, εντάξει, αλλά το να σκεφτόμαστε/αισθανόμαστε ότι μας δουλεύεις με αυτά που ρωτάς, ΕΙΝΑΙ ένα κατιτίς, δεν νομίζεις; ).

Μετά κι ο Άισεϊ και εγώ και όλοι δεν θα έχουμε λόγο να μουρμουράμε για οτιδήποτε. Κι αν το πάρεις πεισματικά, ότι ας πούμε "νικήσανε αυτοί", κρίμα. Γιατί απλά θέλουμε να είμαστε ΟΛΟΙ καλά εδώ μέσα. Χωρίς νίκες και ήττες.

 

Όμνυμι πως αυτό είναι αληθινά το τελευταίο μου ποστ σχετικά - άλλο δεν θα σε ενοχλήσω -ούτε και το καϋμένο το θρεντ- και μακάρι να σου έρθει φώτιση και να δεις σωστά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι τραβαει πολυ το θεμα, μιλησε ο διαχειριστης, τι αλλο να πουμε;

washcloud κλασικα δε διαβαζω τα σεντονια σου, μηπως να φτιαξεις και μια εκδοση πιο λιτη; 2-3 γραμμες ειναι καλα :)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά και με αυτά, το περασμενο Σάββατο που πηγα στο λιντλ, κοντεψα με 300 θεσεις παρκιγκ, να μη βρω να παρκαρω (ενταξει ισως υπερβαλλω αλλα ηταν σχεδον γεματο) και για πρωτη φορα στη ζωη μου ειδα ολα τα ταμεια να λειτουργουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...