Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι τραβαει πολυ το θεμα, μιλησε ο διαχειριστης, τι αλλο να πουμε;

washcloud κλασικα δε διαβαζω τα σεντονια σου, μηπως να φτιαξεις και μια εκδοση πιο λιτη; 2-3 γραμμες ειναι καλα :)

 

...σιγά μη φτιάξω και mobile έκδοση, τεμπελχανά  :P

 

(...παρηγορηθείτε, εσείς διαβάζετε την κορφή του παγόβουνου : τί να πει και η δικιά μου που μ' ΑΚΟΥΕΙ κάθε μέρα. Και μιλάω πιο πολύ απ' ό,τι γράφω :ρ )

 

 

 

...ο Πάρε τον προειδοποίησε για κάτι συγκεκριμένο.

Εγώ ήθελα απλά να κάνω ακόμη μια προσπάθεια μπας και καταλάβει ότι αν έχει καλή διάθεση, μπορούν να παν όλα καλά χωρίς να πάνε τα πράγματα στ' άκρα.

...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...η αλήθεια είναι ότι στο φυλλάδιο ΤΟ ΕΧΟΥΝ γράψει λίγο σιβυλλικά (για να μην πω μαλακισμένα) :

"κάθε σετ 2τεμ. / 1 τεμ." και μπερδεύει (καθώς και το 1 μεγάλο το θεωρούν σετ του...ενός).

 

Τώρα, αν έπεσε κι αυτός στην περίπτωση να μην έχει μείνει καθόλου σετάκι των 2, ή να τα έχουν βγάλει όλα από τα χαρτονάκια τους οι συνήθεις περαστικοί μαστροχαλαστές των καλαθιών......

 

(...από την άλλη, λίγη κοινή λογική απλώς φτάνει για να καταλάβει κανείς που έχει δει το φυλλάδιο ότι "σετ 2 μικρών τεμαχίων = 7 Ε, όπως και ένα μεμονωμένο μεγάλο τεμάχιο = 7 Ευρώ κι ας βλέπει άλλα στα καλάθια...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το περσινό. Πρέπει να είναι το ίδιο. Κάποιες μικροαλλαγές. Τραβάει πολύ καλά. Το πρόβλημα σε αυτά είναι ο διακόπτης που κάνει κάτι κόλπα αν πέσεις σε ελαττωματικά κομμάτι. Μου είχε τύχει αλλά μου το άλλαξαν αμέσως. Μέχρι σήμερα όλα καλά. Καλύτερα από τα άλλα στην ίδια κατηγορία τιμής που κυκλοφορούν στην αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει το μηχανάκι αλλαγής λαδιών αυτοκινήτου.Καλό με μόνο πρόβλημα το σωληνάκι αναρρόφησης το οποίο 

δεν ισιώνει με τίποτε δεν κατέβαινε καλά για το κάρτερ,στράβωνε στη διαδρομή  και έτσι αναγκάστηκα το έκοψα στους

20-25 πόντους και πρόσθεσα καινούργιο ίσιο-σκληρό 70-80 πόντους περίπου και όλα οκ.

 

Με προβληματίζει ότι για να αδειάσει το λάδι είναι αργό κάνει περίπου 15 λεπτά.

Ήθελα να ρωτήσω αν το έχει πάρει και κάποιος άλλος.Με την ίδια ταχύτητα αδειάζει ή κάνω κάτι λάθος;;;;;;

 

Υ.Γ.Μιλούσα στο lidl με κάποιον που το είχε πάρει και  προσπαθούσε να βάλει το σωληνάκι από την τρύπα του κινητήρα

που βάζουμε το λάδι για να το αδειάσει λέγοντάς μου ότι έχει πρόβλημα και δεν μπαίνει.. :-D

Όταν του είπα ότι το λάδι το αδειάζουμε από την τρυπούλα του δείκτη λαδιών με κοίταζε με στόμα ανοιχτό σα να έβλεπε

ούφο.

Δε νομίζω να υπάρχει και κανένας άλλος τέτοιος εδώ μέσα. :rolleyes:  :mrgreen:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει το μηχανάκι αλλαγής λαδιών αυτοκινήτου.Καλό με μόνο πρόβλημα το σωληνάκι αναρρόφησης το οποίο 

δεν ισιώνει με τίποτε δεν κατέβαινε καλά για το κάρτερ,στράβωνε στη διαδρομή  και έτσι αναγκάστηκα το έκοψα στους

20-25 πόντους και πρόσθεσα καινούργιο ίσιο-σκληρό 70-80 πόντους περίπου και όλα οκ.

 

Με προβληματίζει ότι για να αδειάσει το λάδι είναι αργό κάνει περίπου 15 λεπτά.

Ήθελα να ρωτήσω αν το έχει πάρει και κάποιος άλλος.Με την ίδια ταχύτητα αδειάζει ή κάνω κάτι λάθος;;;;;;

 

Υ.Γ.Μιλούσα στο lidl με κάποιον που το είχε πάρει και  προσπαθούσε να βάλει το σωληνάκι από την τρύπα του κινητήρα

που βάζουμε το λάδι για να το αδειάσει λέγοντάς μου ότι έχει πρόβλημα και δεν μπαίνει.. :-D

Όταν του είπα ότι το λάδι το αδειάζουμε από την τρυπούλα του δείκτη λαδιών με κοίταζε με στόμα ανοιχτό σα να έβλεπε

ούφο.

Δε νομίζω να υπάρχει και κανένας άλλος τέτοιος εδώ μέσα. :rolleyes:  :mrgreen:

τραγικο.. πηρα κι εγω το ιδιο μηχανημα..στα specs του το γραφει με τι ρυθμο αντλει, ναι ειναι τοσο αργο..

το πηρα κι εγω  λοιπον πριν καμια 10ρια μερες και το γυρισα προχθες πισω.. ο λογος? οντως ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΤΟ ΣΩΛΗΝΑΚΙ να μπει απο την διαμετρο της τρυπας της βεργας...με λιγα λογια ΑΧΡΗΣΤΟ... νευριασα τοσο που τα ειχα ολα στημενα, παω να βαλω το σωληνακι και δεν εμπενε καν... και υποψιαζομαι οτι δεν θα μπαινει σε παρα μα παρα πολλα αυτοκινητα... η τραγικη ειρωνια ειναι οτι το ειχα σιγουρακι οτι θα εκανε στο καινουργιας τεχνολογιας αμαξι της οικογενειας (ενα φαμπια) και προσπαθησα να δω αν χωραει με το που το πηρα σε ενα παλιο αγροτικο που '""φοβομουν"" μην δεν εκανε και τελικα την παθαμε απο αλλου...

το γυρισα πισω και πηρα τα λεφτα πισω χωρις πολλα πολλα και αυτο ειναι το μονο +++.... κατα τα αλλα με βλεπω καθε φορα να ξεβιδωνω ταπες.... δεν πειραζει να φευγει και η μουργα καλυτερα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει το μηχανάκι αλλαγής λαδιών αυτοκινήτου.Καλό με μόνο πρόβλημα το σωληνάκι αναρρόφησης το οποίο 

δεν ισιώνει με τίποτε δεν κατέβαινε καλά για το κάρτερ,στράβωνε στη διαδρομή  και έτσι αναγκάστηκα το έκοψα στους

20-25 πόντους και πρόσθεσα καινούργιο ίσιο-σκληρό 70-80 πόντους περίπου και όλα οκ.

 

Με προβληματίζει ότι για να αδειάσει το λάδι είναι αργό κάνει περίπου 15 λεπτά.

Ήθελα να ρωτήσω αν το έχει πάρει και κάποιος άλλος.Με την ίδια ταχύτητα αδειάζει ή κάνω κάτι λάθος;;;;;;

 

Υ.Γ.Μιλούσα στο lidl με κάποιον που το είχε πάρει και  προσπαθούσε να βάλει το σωληνάκι από την τρύπα του κινητήρα

που βάζουμε το λάδι για να το αδειάσει λέγοντάς μου ότι έχει πρόβλημα και δεν μπαίνει.. :-D

Όταν του είπα ότι το λάδι το αδειάζουμε από την τρυπούλα του δείκτη λαδιών με κοίταζε με στόμα ανοιχτό σα να έβλεπε

ούφο.

Δε νομίζω να υπάρχει και κανένας άλλος τέτοιος εδώ μέσα. :rolleyes:  :mrgreen:

Αυτή εδώ μάλλον είναι πιο ξύπνια από αυτόν που μιλούσες στο lidl.

http://www.youtube.com/watch?v=OIUvwRh5oWQ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τραγικο.. πηρα κι εγω το ιδιο μηχανημα..στα specs του το γραφει με τι ρυθμο αντλει, ναι ειναι τοσο αργο..

το πηρα κι εγω  λοιπον πριν καμια 10ρια μερες και το γυρισα προχθες πισω.. ο λογος? οντως ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΤΟ ΣΩΛΗΝΑΚΙ να μπει απο την διαμετρο της τρυπας της βεργας...με λιγα λογια ΑΧΡΗΣΤΟ... νευριασα τοσο που τα ειχα ολα στημενα, παω να βαλω το σωληνακι και δεν εμπενε καν... και υποψιαζομαι οτι δεν θα μπαινει σε παρα μα παρα πολλα αυτοκινητα... η τραγικη ειρωνια ειναι οτι το ειχα σιγουρακι οτι θα εκανε στο καινουργιας τεχνολογιας αμαξι της οικογενειας (ενα φαμπια) και προσπαθησα να δω αν χωραει με το που το πηρα σε ενα παλιο αγροτικο που '""φοβομουν"" μην δεν εκανε και τελικα την παθαμε απο αλλου...

το γυρισα πισω και πηρα τα λεφτα πισω χωρις πολλα πολλα και αυτο ειναι το μονο +++.... κατα τα αλλα με βλεπω καθε φορα να ξεβιδωνω ταπες.... δεν πειραζει να φευγει και η μουργα καλυτερα :P

Δεν είχα πρόβλημα με τη διάμετρο από το σωληνάκι σε τρία αυτοκίνητα της οικογένειας (και στο σκούτερ γιατί έχω φάω τις

γωνίες από το παξιμάδι και τα αλλάζω με το μηχάνημα).

Μήπως προσπαθούσες να βάλεις το χοντρό;;; Γιατί έχει ψιλό που χωράει σε όλα και χοντρό για το άδειασμα.

 

Πρόβλημα είχα ότι δεν έφτανε στο κάρτερ, στράβωνε στη διαδρομή και γύριζε μάλλον προς τα πάνω ρουφώντας αέρα,

και το έλυσα με ένα  πιο χοντρό ίσιο σκληρό ίδιας διαμέτρου που πήρα από Σ. Παναγόπουλο  εργαλεία Μεσογείων 442

Αγία Παρασκευή.

Πήρα ένα μέτρο 70 λεπτά.

 

Υ.Γ.Τά άδειαζα και εγώ βγάζοντας την τάπα αλλά θέλει σήκωμα με γρύλλο,σταθεροποίηση με ειδικό τρίποδο μη σε πλακώσει

από κάτω και ανάποδο ξάπλωμα και τα βαριέμαι.Με αυτό είναι πιο άνετο και ξεκούραστο αρκεί να του πάρεις τον αέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελό σουξέ αυτό το μοτεράκι για τα λάδια. Όλοι αλλάζουν λάδια μόνοι τους με αυτό το μουερακι;

Σαν οικονομικό κέρδος δεν ειναι τρελο γιατι συνήθως η αλλαγή λαδιών συμπίπτει χρονικως με γενικοτερο σέρβις οποτε τα οποια εργατικά της ενσωματωνονται σε αλλα πραγματάκια που ούτως ή άλλως δεν μπορεις να κανεις μονος σου

 

Η αξία όμως του να σηκώνεις το καπό και αντί να κοιταζεις σαν ηλίθιος και να συμπληρώνεις το πολυ πολυ κάνα απιονισμενο νερό με περισπουδαστο ύφος, εχεις πλέον περασει στο επόμενο βήμα ειναι ανεκτιμητη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά λέμε τώρα

 

Τα περισσότερα "λαδάδικα" στα αλλάζουν τσάμπα αν τα πάρεις από εκεί 

 

Χώρια η φασαρία του να τα κάνεις dispose, χώρια ότι με αυτή τη τρόμπα δε ξέρεις πραγματικά αν έχει αδειάσει το κάρτερ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά λέμε τώρα

 

Τα περισσότερα "λαδάδικα" στα αλλάζουν τσάμπα αν τα πάρεις από εκεί 

 

Χώρια η φασαρία του να τα κάνεις dispose, χώρια ότι με αυτή τη τρόμπα δε ξέρεις πραγματικά αν έχει αδειάσει το κάρτερ...

 

Ανοίγοντας την τάπα από κάτω με τον κλασσικό τρόπο θα βγάλει και ότι άλλο ενδεχομένως υπάρχει μέσα στο κάρτερ το οποίο μάλλον δεν θα βγάλει το μοτεράκι (αφού η δύναμη αναρρόφησης του δεν είναι για τέτοια).

Τώρα για το dispose που είπες δεν είναι και τόση "φασαρία" αφού από αυτά που βλέπω γύρω μου δε νομίζω πολλοί να μπαίνουν σε πιο "πολύπλοκη" διαδικασία από τον κάδο της γωνίας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα πρόβλημα με τη διάμετρο από το σωληνάκι σε τρία αυτοκίνητα της οικογένειας (και στο σκούτερ γιατί έχω φάω τις

γωνίες από το παξιμάδι και τα αλλάζω με το μηχάνημα).

Μήπως προσπαθούσες να βάλεις το χοντρό;;; Γιατί έχει ψιλό που χωράει σε όλα και χοντρό για το άδειασμα.

 

Πρόβλημα είχα ότι δεν έφτανε στο κάρτερ, στράβωνε στη διαδρομή και γύριζε μάλλον προς τα πάνω ρουφώντας αέρα,

και το έλυσα με ένα  πιο χοντρό ίσιο σκληρό ίδιας διαμέτρου που πήρα από Σ. Παναγόπουλο  εργαλεία Μεσογείων 442

Αγία Παρασκευή.

Πήρα ένα μέτρο 70 λεπτά.

 

Υ.Γ.Τά άδειαζα και εγώ βγάζοντας την τάπα αλλά θέλει σήκωμα με γρύλλο,σταθεροποίηση με ειδικό τρίποδο μη σε πλακώσει

από κάτω και ανάποδο ξάπλωμα και τα βαριέμαι.Με αυτό είναι πιο άνετο και ξεκούραστο αρκεί να του πάρεις τον αέρα.

μα προφανως και εβαζα την σωστη μερια δεν ειμαι κανενας πρωταρης... απλα δεν κανει..και αν ψαξει στο νετ σε ΠΟΛΛΑ αυτοκινητα δεν χωραει το σωλινακι που εχει μεσα... μαλιστα η βεργα μου εχει και ενα πλαστικο κιτρινοπορτοκαλι απο πανω για να συγκρατει το πλαστικο χερουλι της (Οσοι εχουν vag ξερουν) και πονηρευτηκα και εβγαλα ακομα και αυτο με το χερι αφου ξεβιδωνει, μπας και, αλλα τιποτα...

σε ποια αυτοκινητα που εχεις εσυ κανει αυτο το μαραφετι...

εγω παντως ξενερωσα πληρως.. και το ειχα παρει με σκοπο να γλυτωσω πολλα απο τα σερβις... περνω που περνω τα λαδια "τσαμπα" απο το ιντερνετ.. μην δινω και 10-15 ευρω σε ""μηχανικους"" καθε φορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...