Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mε αφoρμή παλιότερα ποστ (2-3 μηνών) φέρνει έτοιμα φαγητά το lidl;

 

Ξέρετε σαν αυτά που έχει ο Σκλαβενίτης  στο ψυγείο και θέλουν ζέσταμα 10 λεπτά στο φούρνο ή 3 λεπτά σε φούρνο μικροκυμμάτων...

Οπως πιο πανω επισης φασολακια και γεμιστα.

Μουσακά ας πούμε να το καταλάβω, αλλά ρε παιδιά πιό εύκολο φαγητό από το σπανακόρυζο δεν πρέπει να υπάρχει στον πλανήτη Γη. Δεν βλέπω κανένα λόγο να το πάρει κανείς έτοιμο.

Αλλο να το πετας 15 λεφτα στο φουρνο για ζεσταμα και αλλο να ζεματας το σπανακι να βαζεις μυρωδικα και να το βραζεις , ε οσο νανε κερδιζεις πολυ χρονο και δεν λερωνεις κιολας σκευη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καποιος που εχει δοκιμασει αξιζει καποιο απο τα φαγητα??

Εγω τα καταψυγμενα(μουσακα,παστιτσιο)του Μπαρμπα Σταθη που εχω δοκιμασει τα βρισκω απαισια...!

Αντιθετα μου αρεσουν οι λαχανοντολμαδες του Μαρινοπουλου/Καρφουρ.Επισης το Μεξικανικο ρυζι του Μπαρμπα Σταθη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσακά ας πούμε να το καταλάβω, αλλά ρε παιδιά πιό εύκολο φαγητό από το σπανακόρυζο δεν πρέπει να υπάρχει στον πλανήτη Γη. Δεν βλέπω κανένα λόγο να το πάρει κανείς έτοιμο.

 

Και τα μακαρόνια παιχνιδάκι είναι αλλά αν σου πω τι μακαρονάδες έχω παραγγείλει απέξω θα πάθεις πλάκα... Το σπανάκι δεν θέλει πλύσιμο κόψιμο πρώτα και μετά το ρύζι καθάρισμα όπως οι φακές; Επίσης φαντάζομαι θα πρέπει να ξέρεις και τις αναλογίες... Μπορεί να λέω κοτσάνα δεν τα πάω καλά με την κουζίνα γενικά. Πάντως όπως και να χεις γλυτώνεις χρόνο...

 

Πάντως του Σκλαβενίτη τα φαγητά που έχει στο ψυγείο τα περισσότερα μ αρέσουνε. Οι κρέπες ειδικά πολύ νόστιμες και γεμιστά που έπαιρνα παλιά, καμία σχέση με μπαρμπαστάθης και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεψυγμενο σπανακι δε νομιζω να μπορεις καν να το πλυνεις αλλα το φρεσκο θελει νομιζω υποχρεωτικα, και να ελεγξεις ενα ενα τα φυλλα για καμια καμπια ή κανα σαλιγκαρι οπως κανεις στο μαρουλι. ολα αυτα πριν το ζεματισεις.

απογευματα που παω στο λιντλ δεν εχω πετυχει τα φασολακια ή τα γεμιστα. Απλα το αναφερω...ίσως εινια ενδεικτικο οτι αυτα προτιμα ο κοσμος.

 

το σπανακορυζο ενταξει ειναι ευκολο φαγητο αλλα οχι και το πιο ευκολο...εκτος αν πεταξεις το σπανακι αζεματιστο και ατσιγαριαστο την ωρα που βραζει η ορυζα και πεινας τοσο πολυ που θα μπορεσεις να φας το αποτελεσμα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει..αναλογα τα μακαρονια.. γω αγοραζα θυμαμαι καρμποναρα γιατι για να αγορασω τα ιδια κασερια και σαλαμια και τις κρεμες , θα εδινα τα ιδια και πιο πολλα λεφτα και τελικα δεν τα ετρογα. Τα πετουσα..γενικα πολλα φαγητα δεν αξιζει να αγορασεις να τα φτιαξεις για ενα ατομο γτ δεν μπορεις να πας στο σουπερ και να πεις βαλε μου 2 φετες ζαμπον.. ενω να πας και να πεις θελω 2 μπριζολες η τρεις , οκ..τωρα κανω διαιτα. Την εκοψα την καρμποναρα..εκτος αν φτιαξεις ποσοτητα και να τρως το ιδιο  φαγητο καμια βδομαδα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έφαγα και επεζησα!!καταρχας εγω γουστάρω πολύ καυτερα ετσι δεν με εκαψε πολυ αλλα προσπάθησε αρκετά. Την δοκιμασαν οι δικοι μου που δεν τρώνε καυτερα και αντεξαν μόνο 2 μπουκιές να φανε. ειναι ωραία πιτσα και οι λάτρεις του καυτερου θα την εκτιμήσουν. Οσοι δεν είναι εκπαιδευμενοι μακριά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έφαγα και επεζησα!!καταρχας εγω γουστάρω πολύ καυτερα ετσι δεν με εκαψε πολυ αλλα προσπάθησε αρκετά. Την δοκιμασαν οι δικοι μου που δεν τρώνε καυτερα και αντεξαν μόνο 2 μπουκιές να φανε. ειναι ωραία πιτσα και οι λάτρεις του καυτερου θα την εκτιμήσουν. Οσοι δεν είναι εκπαιδευμενοι μακριά!

Ελα ρε γατοκοριτσο...

 

Παω για πιτσα με φιλο και εχουνε διπλα μας και το μπουκαλακι με το τσιλι και σε καθε κομματι το δινουμε και καταλαβαινει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έφαγα και επεζησα!!καταρχας εγω γουστάρω πολύ καυτερα ετσι δεν με εκαψε πολυ αλλα προσπάθησε αρκετά. Την δοκιμασαν οι δικοι μου που δεν τρώνε καυτερα και αντεξαν μόνο 2 μπουκιές να φανε. ειναι ωραία πιτσα και οι λάτρεις του καυτερου θα την εκτιμήσουν. Οσοι δεν είναι εκπαιδευμενοι μακριά!

Ευγε γατοκοριτσο. θα το παλεψω και εγω το βραδακι...με περιμενει στο καταψυκτη η ατιμουλα και απο οτι φαινεται ετσι που ειμαι και αμαθος θα ξεκινησω ετσι :fear:  και θα καταληξω ετσι :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα κ καλη χρονια κ απο μενα. Ρε παιδια, να ρωτησω αν εχει καποιος γνωση...σαν συνθηκες εργασιας τι λεει η εταιρια? απο τους μισους ακουω αποθεωτικα σχολια κ απο τους αλλους μισους για εργασιακο μεσαιωνα. εχει δουλεψει καποιος/α, η καποιος γνωστος/η του κλπ? 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς εξαρτάται κι από την περίπτωση (ατόμου ή από την ανάποδη, μαγαζιού).

 

Γενικά όμως αυτό που ξέρω εδώ και χρόνια, είναι ότι οι πιο..."καλοπληρωμένοι" υπάλληλοι σχετικών μαγαζιών, του Λιντλ είναι. Και από άποψη ωρομισθίου, και όλων των νομίμως προβλεπόμενων επιδομάτων και πληρωμές πάντα στην ώρα τους κτλκτλ.

Σε γενικές γραμμές μόνο 4ωρίτες πια προσλαμβάνουν, οπότε μέσα σε 4 ώρες δε νομίζω να (προλάβει να) αγανακτήσει κανείς, ακόμη κι αν έχει "πολλή δουλειά". Που γενικά δεν ψωλοβαράνε οι υπάλληλοί του (πάντα κάτι κάνουν, ενώ πχ οι μαρινοπουλίσιοι είναι πιο χειμαδιό), αλλά απ' όσο ξέρω δεν τους σκίζουν κι όλας.

 

Τώρα αν γενικά έχουν αλλάξει τα πράμματα τελευταία, δεν ξέρω, αλλά δεν το νομίζω. Και σίγουρα θα βρεις πιο "μεσαιωνικές" καταστάσεις αλλού.

 Οι Γερμαναραίοι πάντως είναι γενικά "τυπικοί" (με την καλή για τον υπάλληλο έννοια) στα εργασιακά τους και δε νομίζω να διαφέρει η κατάσταση στο Λιντλ.

 

Αν ρωτάς επειδή ενδιαφέρθηκες για δουλειά, εκτός του ότι λαχείο θα είναι να πιάσεις (έτσι όπως γίνανε τα πράγματα...) -οπότε το συζητάς κι όλας;- εγώ θα έλεγα να το δοκιμάσεις. Δε θα είσαι και δεμένος χειροπόδαρα αν δεν σου αρέσει...Να σου φάνε πάντως λεφτά, χλωμό όπως είπα, αν πεις να φύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...