Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από ηλεκτρονικά έχω silvecrest το τηλεκοντρόλ που αποθηκεύεις 10σε1...μια φρυγανιέρα...ένα ατμοσίδερο...μια ζυγαριά...και ένα φουρνάκι μικροκυμμάτων..αυτά όλα τα έχω πάνω από 2 χρόνια πλέον και λειτουργούν όλα άψογα...προχτές πήρα και τοστιέρα silvecrest και πιστεύω ότι θα κρατήσει το ίδιο.

 

Και στην τελική 3 χρόνια εγγύηση ποιος δίνει πλέον?Πας απλά με την απόδειξη στο μάρκετ αν χαλάσει και τελείωσες..ούτε μα και μου και ταλαιπωρίες με αντιπροσωπείες.

 

Τώρα για εργαλεία και τέτοια δεν έχω πάρει από κει...έχω κρατημένη επαγγελματική εργαλειοθήκη με τα πάντα μέσα από τον παππού μου εδώ και πολλά χρόνια και κάνω τις δουλειές μου.

 

Γενικά στο Lidl από το φαί μέχρι τα ηλεκτρονικά του άμα ξέρεις τι να ψωνίσεις δεν θα έχεις παράπονο ποτέ...είναι ο ορισμός του value for money...

 

Επίσης εμένα μου αρέσει πολύ το γεγονός ότι κάθε βδομάδα χάρις στις θεματικές βδομάδες που κάνει θα βρεις κάτι διαφορετικό να πάρεις να δοκιμάσεις...Ασιατικό..μεξικάνικο...γαλλικό...βρετανικό...ισπανικό...μετράει πολύ αυτό για μένα γιατί ξεφεύγεις από την ρουτίνα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι αρχικά τα προϊόντα του λιντλ φαίνονται πολύ vfm και ελκυστικά διότι σε πολύ μικρή τιμή συγκεντρώνουν πολύ καλά χαρακτηριστικά. Από θέμα ποιότητας όμως είναι πολύ μέτρια και λίγο παραπάνω να ζορίσεις το εργαλείο αμέσως τα έφτυσε. Εγώ που θέλω να τα ζορίζω λίγο παραπάνω έχω πει να μην ξαναπάρω από εκεί, εκτός κάποιων εξαιρέσεων που βγήκαν καλά.

 

Επίσης για την σιλβερκρεστ, έχω τον βραστήρα και έχει 2 θέματα: Το καπάκι του δεν κλείνει αρκετά καλά και περνάει ατμός από τις χαραμάδες και φοβάμαι ότι κάποια μέρα δεν θα σταματήσει(δεν έχει συμβεί ακόμα αλλά...) και σημαντικότερο ότι το χείλος του είναι σχεδιασμένο από άνθρωπο με σύνδρομο down και το νερό το καβαλάει και γλύφει όλο το σώμα του βραστήρα και γίνονται κώλος όλα. Εργονομία μηδέν. Κακή αγορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι αρχικά τα προϊόντα του λιντλ φαίνονται πολύ vfm και ελκυστικά διότι σε πολύ μικρή τιμή συγκεντρώνουν πολύ καλά χαρακτηριστικά. Από θέμα ποιότητας όμως είναι πολύ μέτρια και λίγο παραπάνω να ζορίσεις το εργαλείο αμέσως τα έφτυσε. Εγώ που θέλω να τα ζορίζω λίγο παραπάνω έχω πει να μην ξαναπάρω από εκεί, εκτός κάποιων εξαιρέσεων που βγήκαν καλά.

 

Επίσης για την σιλβερκρεστ, έχω τον βραστήρα και έχει 2 θέματα: Το καπάκι του δεν κλείνει αρκετά καλά και περνάει ατμός από τις χαραμάδες και φοβάμαι ότι κάποια μέρα δεν θα σταματήσει(δεν έχει συμβεί ακόμα αλλά...) και σημαντικότερο ότι το χείλος του είναι σχεδιασμένο από άνθρωπο με σύνδρομο down και το νερό το καβαλάει και γλύφει όλο το σώμα του βραστήρα και γίνονται κώλος όλα. Εργονομία μηδέν. Κακή αγορά

 

Eιναι τι θες να κανεις με τα εργαλεια. Να υπαρχουν απλα σπιτι για να ξεβιδωσεις καμια πριζα καλα ειναι. ΑΝ ασχολεισε ομως με πιο σοβαρες δουλειες ερασιτεχνικα (ποδηλατα, μηχανακια, αυτοκινητα κτλ) απλα τα ξεχνας. Δεν ειναι οτι θα χαλασει το εργαλειο, για οσους μαστορευουν ξερουν καλα οτι το φθηνο εργαλειο θα χαλασει το παξιμαδι, την βιδα κτλ και τοτε.... τον ηπιες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Εργαλεία -> Συνήθως μέτρια, για πολύ ελαφριά χρήση (Γι αυτόν που χρησιμοποιεί τα εργαλεία μια φορά το μήνα, είναι μια χαρά)

-Οικιακές συσκευές -> VFM, εκπληκτικό engineering χαλάνε σχεδόν ταυτόχρονα με την εγγύηση, 3 χρόνια είναι μια χαρά πιστεύω για ηλεκτρική συσκευή που αγοράζεται στο κλάσμα του κόστους μιας άλλης που έτσι κ χαλάσει τα σούρτα-φέρτα στα μαγαζιά κ τις αντιπροσωπίες αξίζουν όσο πχ ο βραστήρας από το lidl

- Ρούχα,Παπούτσια -> VFM, αντέχουν κ είναι άνετα. Αν πας κ πάρεις αθλητικό με 20 ευρώ από no-name, θα τα καταλάβεις τη διαφορά στα παπούτσια, είναι τόσο καλά όσο επώνυμα του 50ευρου.

- Σακίδια,κάμπιγκ-> Μέτρια κ δεν αντέχουν πολλά ζόρια

- Τρόφιμα-> Μια χαρά, ειδικά τα διάφορα country-themed Που βγάζουν ανα καιρούς

 

Οι γερμαναράδες του LIDL έχουν σώσει τη τσέπη μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Σακίδια,κάμπιγκ-> Μέτρια κ δεν αντέχουν πολλά ζόρια

 

Κι ελεγα να παω αυριο να παρω το σακβουαγιαζ του 20ευρου.

Αλλα τωρα το ξανασκεφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ελεγα να παω αυριο να παρω το σακβουαγιαζ του 20ευρου.

Αλλα τωρα το ξανασκεφτομαι.

 

 

Να συμπληρώσω πως από τα κινέζικα που βρίσκεις στις Λαικές ή στη Αθηνάς είναι πολύ καλύτερα. Όταν εννοώ σκληρή χρήση εννοώ σκληρή, πχ ανεβαίνεις σε κάποιο βουνό και το χτυπάς από εδώ κι από κει.Ή το βγάζεις από τη μπαγκαζιέρα κ το πετάς κάτω. Όλες οι αποσκευές πονάνε στα φερμουάρ.Στο Lidl ισχύει ότι πληρώνεις παίρνεις. Πχ έξω μπορεί να έβρισκες την ίδια ποιότητα σε κάποια άλλη άγνωστη μάρκα κ να έκανε 50 ευρώ. Αν το χρησιμοποιείς για ένα ταξίδι στο τόσο καλό είναι. Άν όμως μπαίνοβγαίνεις σε αεροπλάνα θες καλή αποσκευή, γιατί αυτοί που δουλεύουν στα αεροδρόμια τις ΞΕΣΚΙΖΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εννοείτε αν κάτι το θέλεις για πολύ χρήση (είτε εργαλεία, είτε εξοπλισμός κάμπινγκ, είτε βαλίτσες και σακίδια αποσκευών) δεν θα πας να πάρεις no-name μάρκα ούτε από το lidl ούτε από πουθενά..θα πας να δώσεις κάτι παραπάνω σε επώνυμο να σου κάνει απόσβεση η αξιοπιστία του στον χρόνο...\

 

Οι ηλεκτρονικές του συσκευές όπως είπα και πριν είναι άψογο vfm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πιστευω πως για θεμα των οικιακων συσκευων το πλεον σημαντικο ειναι  η συγκεκριμενη πολιτικη 'σου χαλασε?Το αλλαζουμε!!'.....χωρις πολλα πολλα μονο με την αποδειξουλα!!

Σιγουρα σε θεμα εργαλειων η ποιοτητα δεν ειναι και η κορυφαια αλλα για κανα μερεμετακι σπιτι ....την κανουν την δουλεια!!

Στην ξηρες τροφες (μακαρονια ρυζι κονσερβες) νομιζω κρατιεται σε καλο επιπεδο παντα σε σχεση κοστος/αποδοσης.

Στα αναλλωσιμα παλι -και χωρις να εχω χειροπιαστους λογους- δεν το εμπιστευομαι ιδιαιτερα και αγοραζω απο τα ψυγεια του συγκεκριμενα μονο ειδη.

Ευχαριστημενος ιδιοκτητης τοστιερας silvercrest καθως και μια αντιστοιχης μαρκας φριτεζας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται η αλλαγη, σε κατι το οποιο δεν το εχει συνεχως στα ραφια;

Εχει αποθηκες με στοκ για τα ηλεκτρικα που φερνει;

Αν παρω πχ μια τοστιερα silvercrest και μου χαλασει σε ενα χρονο απο τωρα, και παω στο καταστημα, που θα βρει αλλη να μου την αντικαταστησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται η αλλαγη, σε κατι το οποιο δεν το εχει συνεχως στα ραφια;

Εχει αποθηκες με στοκ για τα ηλεκτρικα που φερνει;

Αν παρω πχ μια τοστιερα silvercrest και μου χαλασει σε ενα χρονο απο τωρα, και παω στο καταστημα, που θα βρει αλλη να μου την αντικαταστησει;

 

εχουν κάποιο στοκ στα κεντρικά τους για αυτο και κάνουν κύκλο οι προσφορές...

 

Αν πας σε 3 χρονια όμως και εχει καταργηθεί ο κωδικός ειτε θα σου δώσουν κατι αντιστοιχο/καλυτερο είτε τα λεφτα σου πίσω...

Το πρώτο μου εχει συμβεί με cd player κάποτε στο μεξικό... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται η αλλαγη, σε κατι το οποιο δεν το εχει συνεχως στα ραφια;

Εχει αποθηκες με στοκ για τα ηλεκτρικα που φερνει;

Αν παρω πχ μια τοστιερα silvercrest και μου χαλασει σε ενα χρονο απο τωρα, και παω στο καταστημα, που θα βρει αλλη να μου την αντικαταστησει;

 

Eχω κανει στο παρελθον ολοιδια ερωτηση και πηρα την εξης απαντηση:

Oτι εχουν στοκ απο τα κομματια που δεν εχουν πουληθει και οτι οι προσφορες ειναι χρονικα επαναλβανομενες.Δηλ βγαινει μια τοστιερα τωρα σε προσφορα και ισως ξαναβγει η ιδια μετα απο κατι μηνες.Οποτε εχουν ηδη εναν αριθμο προιοντων που εμεινε απουλητο ή σε στοκ ασφαλειας γιαυτες τις δουλειες!!

Να τονισω ομως πως δεν εχει χρειαστει (χτυπα ξυλο) να τσεκαρω στην πραξη αυτη την απαντηση μιας και η φριτεζα (2 χρονια περιπου) και η τοστιερα  (1 χρονο) λειτουργουν αψογα!!

Αυτο που ξερω -και που εχω γνωση απο τον αδερφο μου- ειναι οτι ειχε αγορασει ενα ραφι και οταν ανοιξε την συσκευασια ειχε μια ανεπαισθητη εκδορα (σχεδον δεν φαινοταν) και το πηγε αμεσα για αλλαγη και δενε συναντησε κανενα προβλημα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...