Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tsiro7 είπε

Αντικειμενικά πάντως η τσίπουρα ιχθυοτροφειου είναι μάπα, πολύ λίπος ρε παιδί μου. 

αναλογα την μοναδα , 

εχω φαει απο διαφορους προμηθευτες σε σουπερ μαρκετ και ειδα και με ελαχιστο λιπος στο ψησιμο

2 ώρες πριν, blazar είπε

Ποιος μίλησε για φρέσκο και μπαγιάτικο... Ό,τι να'ναι...

Παράδειγμα έτσι... να πούμε και για τους κακούς επαγγελματίες να θολώσουμε λίγο ακόμα τα νερά... Να μας πεις και για το φαινόμενο του θερμοκηπίου μετά και πάει λέγοντας.

Το θέμα ήταν η ποιότητα του ψαριού σε σχέση με το περιβάλλον που ζει.. τίποτα άλλο.
Το πόσο σχετικός είσαι φαίνεται από την ορθογραφία... Μάθε πρώτα πως γράφετε το ψάρι και πως ο Εθνικός ποιητής και μετά προχωράς παρακάτω...

Εσύ που δεν τα καταπίνεις αμάσητα, που δεν έχεις προσωπική άποψη γιατί όπως λες δεν είσαι ειδήμονας, αλλά ξέρεις μια χαρά να κρίνεις τους άλλους...
Δεν μας παρέθεσες κάτι... Παρά υποβάθμισες με την (sic)"μεγάλη σου γνώση" 3 έρευνες που αναφέρoνται στο άρθρο και ένα ντοκιμαντέρ με ανθρώπους ειδικούς, επειδή εσύ δεν γνωρίζεις τους αναφερόμενους επιστήμονες, τους οργανισμούς ερευνών και την Greenpeace. Το μυαλό σου μέχρι εκεί φτάνει. Στον Αλέφαντο, στον Χίο και στο fb (πως προέκυψαν τώρα... προφανώς από κάποια επιστημονική σου έρευνα). Δεν πειράζει όμως... Είπαμε... Μας είστε χρήσιμοι...

εσυ εισαι ιχθυολογος να υποθεσω με πτυχιο αει η τει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Αντικειμενικά πάντως η τσίπουρα ιχθυοτροφειου είναι μάπα, πολύ λίπος ρε παιδί μου. 

Αντικειμενικά... για σένα. Χωρίς βέβαια να συρθώ στην κουβέντα περί ιχθυοτροφίων και πελαγίσιων, αυτά με το περισσότερο λιπος (ειδικά στην κοιλιά χαμηλά το μαζεύουν τα ψάρια) μου αρέσουν πολύ περισσότερο (και άσχετα αν δεν κάνει καλό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Αντικειμενικά πάντως η τσίπουρα ιχθυοτροφειου είναι μάπα, πολύ λίπος ρε παιδί μου. 

Εκτροφή με εκτροφή διαφέρει. Αλλο ειναι η χρήση πλωτών κλωβών, αλλο οι δεξαμενές, αλλο οι τεχνητές υδατοσυλλογες.

Η πυκνότητα της εκτροφής επηρεάζεται απο το βάρος των ψαριών, ψάρια με βάρος > 100g πχ βρίσκονται σε χώρους πυκνότητας 50-80 άτομα/m3. Η τσιπούρα πρέπει να ναι Τουλαχ 350γρ για να ειναι εμπορεύσιμη. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, le vent nous porterAAAA είπε

κατά τα άλλα, ο παππούς εκτροχίαζε με άσχετα το τόπικ...🤨😎

Όντως πολύ οφτόπιτς αλλά πιστεύω από τα πιο χρήσιμα.Μπορεί κάποιοι να γράφουμε και υπερβολές και άσχετα και μερικοί στο γάμο του καραγκιόζηchefdan  ,αλλά γίνεται διάλογος,έστω και σε ζωηρούς τόνους για πολλά και διάφορα που αφορούν τη διατροφή μας,ένας διάλογος είναι πάντα χρήσιμος και βγαίνουν αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα.

Με αυτά και με αυτά μη ξεχνάμε τις αυριανές προσφορές κοτόπουλο 1,95 (με ότι και αν εκτρέφεται όλα τα ίδια τρώνε) χαρτί κουζίνας 800 γραμ. 1,25 , καφές εσπρέσο άκοπος 1200 γραμ. 11 ευρώ, τέσσερις σελίδες με Αλπικά προϊόντα να νοιώσουμε και λίγο Ελβετοί και πολλά άλλα που μπορούμε να δούμε στο φυλλάδιο.Nescafe πρέπει να έχει στοκάρει πολύ πράμα το εργοστάσιο τον βλέπω για τρίτη εβδομάδα στο φυλλάδιο τα 50 γραμ 1,59 (απορώ αγοράζει κανείς);;;;; Επίσης απορώ έριξε η misko την ποιότητα;;;;Βλέπω τα 4 πακέτα προσφορά στα 2,50 ευρώ.

Επειδή κάποιοι παραπονέθηκαν (το είχα γράψει και 1-2 σελίδες πιο πίσω) γαλλικό καφέ δεν παίρνουμε αύριο που ΄έχει τα δύο πακέτα 10 ευρώ αλλά το Σάββατο που έχει το ένα 4.:D

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Ολα χρειάζονται μέτρο. Και νερό ακόμα αν πιεις παρα πολυ θα σε βλάψει. 

Ναι βέβαια ψάρια σαν το σολομό έχουν την ιδιότητα να συσσωρεύουν βαρέα μέταλλα. Γι αυτο αφενός δεν αγοράζουμε οτι να ναι σολομό του lidl πχ και αφετέρου δε τρώμε 5 φορές τη βδομάδα. Το να αφορίζουμε μια τροφή εξ ολοκλήρου δεν έχει νόημα. Οι ειδικοί προτείνουν την κατανάλωση «παχιών» ψαριών απλά ΜΕ ΜΕΤΡΟ. 

Αν φοβόμαστε και δαιμονοποιουμε το σολομό δε θα πρέπει να τρώμε φρούτα και λαχανικά «γιατί ειναι γεμάτα φυτοφαρμακα» , να μη τρώμε γαλακτοκομικά και κρέας «γιατί τους δίνουν φαρμακα και ορμόνες» κλπ κλπ. 

Όταν λέμε με μέτρο, πόσο ακριβώς εννοούμε?

Υπάρχει οδηγία για το πόσα κιλά πχ ανα εβδομάδα μπορεί να τρώει ένας ενήλικας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cthulhucarbide είπε

Όταν λέμε με μέτρο, πόσο ακριβώς εννοούμε?

Υπάρχει οδηγία για το πόσα κιλά πχ ανα εβδομάδα μπορεί να τρώει ένας ενήλικας?

Όχι Δεν υπάρχει επίσημη οδηγία. 1-2 φορές τη βδομάδα ας πουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αύριο καλό είναι να αποφύγουμε τα πρωϊνά ψώνια επειδή τις πρώτες πρωινές ώρες θα έχουν  κατακλυστεί τα lidl από γυναίκες οι οποίες θα ανοίξουν βέβαια όλεεεες τις συσκευασίες να δουν ποιο εσώρουχο πιο φορμάκι,ποια κάλτσα,ποιο κυλωτάκι , ποιο μπλουζάκι , ποιο φουλάρι ποιο παλτό ποια γαλότσα θα πάρουν να γίνουν ακόμη πιο όμορφες και θελκτικές.

Βεβαίως είναι μία ευκαιρία για τύπους σαν τον le vent nous porterAAAA να εκμεταλευτούν άλλες καταστάσεις από το γυναικείο πληθυσμό  και να βρίσκονται πρωί πρωί εκεί.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Όταν λέμε με μέτρο, πόσο ακριβώς εννοούμε?

Υπάρχει οδηγία για το πόσα κιλά πχ ανα εβδομάδα μπορεί να τρώει ένας ενήλικας?

Να περιορίζεις σολωμό, κονσέρβες(τόνο,σκουμπρί) ,ξιφία .Άλλοι το μεταφράζουν 1-2 φορές την εβδομάδα.Εγώ θα σου έλεγα μια δύο φορές τον μήνα.Κάποια δύσκολη μέρα που δεν θα έχεις ετοιμάσει ,βγάλε μια σαλάτα με τόνο και αυγά π.χ.Να κοιτάς χώρα προέλευσης ,να αποφεύγεις τον τεμαχισμένο τόνο και να προτιμάς κονσέρβες με νερό.

Αλλά όπως ειπώθηκε και λαχανικά να καταναλώσεις ,θέλει πάλι προσοχή.Απο ποιόν προμηθευτή αγοράζεις κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Βεβαίως είναι μία ευκαιρία για τύπους σαν τον le vent nous porterAAAA να εκμεταλευτούν άλλες καταστάσεις από το γυναικείο πληθυσμό  και να βρίσκονται πρωί πρωί εκεί.

δεν έχω ιδέα τι λέει ο Κύριος (πατα το λινκ πανω, ακριβως αυτο θα συμβει αυριο στο 4:55)

εγώ θα πάω το Σάββατο για την ξυριστική μηχανή

είχα πάρει προ αμνημονεύτων χρόνων μια μούφα izzy από κωτσό, χαλάει η κεφαλή εντός εγγύησης, την πάω για αλλαγή, μου λένε θα πάτε στο σέρβις κάπου στην διαόλου την μάνα, 30 χλμ μακρυά (η μηχανή του 15ευρου) για να την δούνε

τους λέω και εγώ τι είδους εγγύηση είναι αυτή, παρτε την εσείς, στείλτε την και να έρθω πάλι εδώ να την πάρω φτιαγμένη, δεν γίνεται κύριε μπλα μπλα

απαντώ και εγώ

άμα είναι να τρέχω εκεί πέρα, εσάς τι σας θέλω, ας την αγόραζα κατευθείαν από εκεί και φεύγω με κατάρες

έλα που σήμερα μπαίνω στο τόπικ της συγχώνευσης mediamarkt και λεει ένας δεν ξερω τωρα σωστα ή αλλως, οτι ειναι υποχρεωση του πωλητη να το παραλαβει/παραδωσει το χαλασμενο, εσεις τι λετε, ισχυει;

 

γιατι τα λεω ολα αυτα σε αυτο το τοπικ

επειδη οποτε εχω επιστρεψει κατι στα λιντλ, απλωνω το χερι λεγοντας επιστρο... και τσουπ, ξεκινανε την διαδικασια, ουτε κουβεντα

το εχετε δει αλλου εσεις αυτο;

οποτε θα τους τιμησω και στην ξυριστικη τους

τα βασικα ψωνια του μηνα οκ τα καταργησα εκει γιατι οπως ειπα σε αστειο ποστ αλλα το εννοω σοβαροτατα το συγκεκριμενο σημειο, ακουω συνεχεια ταμιες να καταριουνται και να λενε θα φυγω απο δω γιατι τους μετακινουν συνεχεια σαν μαριονετες και ναι συμβαινει και σε λοιπους αλλα πιο προγραμματισμενα οχι οτι να ναι φαση, πιο ανθρωπινα, ματια εχω και βλεπω, μπορει να λιβανιζω 10 ωρες μποστα στα ραφια τι θα παρω αλλα στο ταμειο προσεχω ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και λεω ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ οχι σαν την πλειοψηφια που συμπεριφερεται στην ταμια σαν να ειναι ρομποτακι ενω στον ΜΑΙΤΡ το βραδυ στα μπυζουκια με το κουστουμακι του θα βγαλει ολη του την αμβροτητα

επι του θεματος λοιπον κυριοι (και προδοταρε παππου που αποκαλυπτεις τις αμαρτιες μου), στον βαθμο που η μειωση τιμων στα λιντλ εχει να κανει με απουσια χαζοδιαφημισεων, μουσικουλας και φωτακια στα ραφια, μεγαλες/δυσχρηστες συσκευασιες κλπ, ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΙΜΩ

και οταν ο Ναος λεει ΠΡΟΣΦΟΡΑ την εννοει

πχ

αραδιαζει ο ΑΒ δεκα αφρολουτρα με ονοματαρα brand name, με διαφημιση καμια κοτάρα της τηλεορασης σε χαρτινοαφίσα, με μπουρμουληθρες, αιθερια ελαια, αστεροσκονη κλπ και σου εχει κατω κατω την ιδιωτικη ετικετα σε τιμη χωμα

το παιρνεις για να καμεις οικονομια και ειναι ενα αραιωμενο πραγμα που στην πραξη ειναι πιο ακριβο αν αοπλα δεν το πετας πανω σου αφηρημενα αλλα θες να πλυθεις

παιρνεις και την διλιτρη κουμουτσα του Ναού και ειναι γαμ...νο κανονικο αφρολουτρο. Ναι καποιος θα μου φερει τωρα μικροβιολογικες εξετασεις οτι εχει λιγοτερα συστατικα ή αναλογια συστατικων ή κλπ αλλα παντως δεν σε κοροϊδευει στην μαπα σαν τον ΑΒ

 

στον βαθμο που οι καλες τιμες ενεχουνε και κακομεταχειριση του προσωπικου, εκει δυστυχως ειπα ΜΠΑΣΤΑ και επισκεπτομαι τον Ναο σε πολυ  ειδικες περιπτωσεις

 

υγ

σκεφτομαι να φτιαξω τοπικ Market In αλλα φοβαμαι την οργη Του.

 

Επεξ/σία από le vent nous porterAAAA
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

1,95 το κοτοπουλο το κιλο; Με ΦΠΑ πανω, συσκευασια, εργασια , εγκαταστασεις...τι τα ταιζουν, σκουπιδια; Θα θελα να ξερα

ειναι πιο φτηνο επειδη εχει ευκολο ονομα ολα με ομικρον αδιαμφισβήτητα , δεν ειναι σαν τον σολωμό/σολομό να σε μπερδεύει😗😗

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγαινει απ το πουλος, το κοτοπουλο :) κοτο πουλος πληθυντικος :) 

13 λεπτά πριν, le vent nous porterAAAA είπε

ειναι πιο φτηνο επειδη εχει ευκολο ονομα ολα με ομικρον αδιαμφισβήτητα , δεν ειναι σαν τον σολωμό/σολομό να σε μπερδεύει😗😗

 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, le vent nous porterAAAA είπε

 

σκεφτομαι να φτιαξω τοπικ Market In αλλα φοβαμαι την οργη Του.

Ζητα την ευχη του και να θεσει το θεμα σου υπο την αιγιδα του. Θα εισακουσθεις αρκει να παραμεινεις πιστος και να προσερχεσαι στις εβδομαδιαιες συνλειτουργιες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Diskimpex είπε

Ισως παιζουν τιποτε ορμονες να μεγαλωνουν τα κοτοπουλα γρηγορα .Οποτε  βγαζουν κερδος απο την μεγαλη ποσοτητα .

Αυτα τα παλια αρθρα για τα μεταλαγμενα κοτοπουλα χωρις ραμφος του KFC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...