Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθόλου σολομό, τόνο και ξιφία. Είναι γεμάτοι με βαρέα τοξικά μέταλλα. 

Ούτε ιχθυοτροφείου που είναι μέσα στα ιχθυάλευρα. Κόψτε τις τσιπούρες, τα λαβράκια και τις λοιπές βλακείες των ιχθυοκαλλιεργειών που έχουν γίνει της μόδας από την αμάθεια του καθενός. 

Τρώτε ψάρια φρέσκα και υγιεινά. Να προτιμάτε σαρδέλες και ζαργάνες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, blazar είπε

Καθόλου σολομό, τόνο και ξιφία. Είναι γεμάτοι με βαρέα τοξικά μέταλλα. 

Ούτε ιχθυοτροφείου που είναι μέσα στα ιχθυάλευρα. Κόψτε τις τσιπούρες, τα λαβράκια και τις λοιπές βλακείες των ιχθυοκαλλιεργειών που έχουν γίνει της μόδας από την αμάθεια του καθενός. 

Τρώτε ψάρια φρέσκα και υγιεινά. Να προτιμάτε σαρδέλες και ζαργάνες.

vq47xl.jpg

Επεξ/σία από rus
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καφές εσπρέσο που λέτε ποιος είναι; Πήγα τις προάλλες στα Μελίσσια αλλά δεν είδα κάτι, μόνο φίλτρου. Είναι ήδη αλεσμένος ή σε κόκκους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ταχινι 1.99 μειωθηκε η τιμη;καλο αυτο.αν και εχω μια υποψια 300 γραμμαρια ητανε η μειωσανε την ποσοτητα;

Επεξ/σία από patras7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, blazar είπε

Καθόλου σολομό, τόνο και ξιφία. Είναι γεμάτοι με βαρέα τοξικά μέταλλα. 

Ούτε ιχθυοτροφείου που είναι μέσα στα ιχθυάλευρα. Κόψτε τις τσιπούρες, τα λαβράκια και τις λοιπές βλακείες των ιχθυοκαλλιεργειών που έχουν γίνει της μόδας από την αμάθεια του καθενός. 

Τρώτε ψάρια φρέσκα και υγιεινά. Να προτιμάτε σαρδέλες και ζαργάνες.

Μάλιστα ευχαριστούμε για την ενημέρωση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindtrapper είπε

Ο καφές εσπρέσο που λέτε ποιος είναι; Πήγα τις προάλλες στα Μελίσσια αλλά δεν είδα κάτι, μόνο φίλτρου. Είναι ήδη αλεσμένος ή σε κόκκους;

Bellarom ROSSO 250 γραμμάρια και έχει μόνο κομμένο με 3,20.Τελευταία αυτό πίνω και τον βρίσκω πολύ καλό για τα λεφτά του.

Από Δευτέρα έχει μία προσφορά 1200 γραμμάρια άκοπο 11 ευρώ και όσο κρατήσει.Δεν ανανεώνει μόλις τελειώσει και συνήθως βάζει λίγα πακέτα που κρατάνε λίγες μέρες.Με την τιμή και την κρίση που υπάρχει μπορεί Δευτέρα μεσημέρι να μη βρίσκεις.

 

5 ώρες πριν, blazar είπε

Καθόλου σολομό, τόνο και ξιφία. Είναι γεμάτοι με βαρέα τοξικά μέταλλα. 

Ούτε ιχθυοτροφείου που είναι μέσα στα ιχθυάλευρα. Κόψτε τις τσιπούρες, τα λαβράκια και τις λοιπές βλακείες των ιχθυοκαλλιεργειών που έχουν γίνει της μόδας από την αμάθεια του καθενός. 

Τρώτε ψάρια φρέσκα και υγιεινά. Να προτιμάτε σαρδέλες και ζαργάνες.

Δεν ξέρω κατά πόσο σχόλια τέτοιου τύπου αληθεύουν και πόσο έγκυρη είναι η συγκεκριμένη ιστοσελίδα η οποία αίγουρα δεν είναι και στην κατηγορία "φήμες" αλλά τρομάζεις όταν διαβάζεις τέτοια σχόλια..

Παλαιά έτρωγα αρκετές φορές τσιπούρα ιχθυοτροφείου αλλά πριν 15 χρόνια που είχα μία συζήτηση με άνθρωπο που είναι μέσα στα πράγματα δεν έχω φάει ποτέ όχι μόνο τσιπούρα αλλά κανένα ψάρι ιχθυοτροφείου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic Αυτό, που γράφουν άρθρα και χρησιμοποιούν εκφράσεις τύπου "πρόσφατη έρευνα έδειξε ότι..." ή "οι επιστήμονες υποστηρίζουν πως" κτλ κτλ χωρίς ποτέ να δίνουν ούτε μια αναφορά στην  εκάστοτε επιστημονική, είναι εξοργιστικό... ειδικα όταν συνδέουν αποτελέσματα έρευνας με παθήσεις  όπως  ο αυτισμός  κλπ... Δεν λέω, μπορεί όντως αυτά που λένε να είναι αληθεια, αλλά μπορεί κάλλιστα να είναι αποκύημα φαντασίας (και όχι μόνο) του κάθε "δημοσιογράφου".... Ζητάω συγγνώμη για το off topic αλλά απλά επειδή μια σελίδα γράφει κάτι επιστημοφανές δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και αληθεια... Τώρα στο θέμα: δεν μου κάνουν καμια εντύπωση  τα όσα λέγονται περί ιχθυοτροφείων.... Αντίστοιχα είναι τα πράγματα και στα πουλερικά και στα χοιρινά κτλ κτλ.... Νομίζω είναι προφανές ότι το φρέσκο ψάρι όσο "κακό" και ναναι σίγουρα θα είναι καλύτερο από του ιχθυοτροφείου... Το θέμα είναι ότι δεν έχω ψαρόβαρκα να βγω στα ανοιχτά να ψαρέψω....αυτό που εννοώ δλδ είναι ότι θεωρώ τυχερούς αυτούς που μπορούν να  αγοράζουν φρέσκο, εγγυημένα ομως φρέσκο, ψάρι....κι εγώ δεν είμαι ένας από αυτούς.... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Bellarom ROSSO 250 γραμμάρια και έχει μόνο κομμένο με 3,20.Τελευταία αυτό πίνω και τον βρίσκω πολύ καλό για τα λεφτά του.. 

Κάνε μου μια χάρη, κοίταξε λίγο στα πλαϊνά της συσκευασίας,λέει Espresso ή φίλτρου; 

Γιατι το είδα από κοντά και νομίζω ότι έγραφε φίλτρου 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

@fasmatikos υπάρχουν γενικά πολλές έρευνες. Ο

@papoys1 σου παρέθεσε ενα σαϊτ με αναφορά στο θέμα, αναφέροντας όμως μέσα και το όνομα κάποιου (αγνώστου για εμάς) επιστήμονα. Στα ξένα σαϊτς όμως αν ψάξεις υπάρχουν πολλά με επιστημονικές έρευνες. Ένα από τα γνωστά είναι αυτό https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2016/04/30/salmon-fish-farming.aspx (αν έχει referral το λινκ ας με προλάβει κάποιος να το σβήσω).

Επιπλέον νομίζω πως τα κλασσικά ψάρια (φρέσκια σαρδέλα και γαύρο) όλοι μπορούν να βρουν. Έχω δει ακόμα και σούπερ μάρκετς να φέρνουν (Βασιλόπουλος). Η ζαργάνα είναι λίγο πιο δύσκολη, αλλά όποιος βρει να πάρει οπωσδήποτε. Είναι γεμάτη από φώσφορο (φαίνεται και απο το ιριδίζον κόκκαλό τους).

Τώρα για όσους χρησιμοποιώντας τα γνωστά επιχειρήματα του κενού έσπευσαν να κοροϊδέψουν, δεν υπάρχει λόγος παιδιά. Ο αναλώσιμος πληθυσμός, μας είναι πολύ χρήσιμος. Συνεχίστε ελεύθερα.

Επεξ/σία από blazar
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fasmatikos είπε

Noμίζω είναι προφανές ότι το φρέσκο ψάρι όσο "κακό" και ναναι σίγουρα θα είναι καλύτερο από του ιχθυοτροφείου

Και του ιχθυοτροφειου φρεσκο είναι, οχι μπαγιατικο. Υπαρχουν τα υπερ και τα κατα, αν πχ. παρεις σολωμο ανοιχτης θαλασσας κινδυνευεις να εχει υδραγυρο, αν τον παρεις απο ιχθυοτροφειο κινδυνευεις απο τις τυχον ουσιες που ριχνουν οι καλλιεργητες.  

1 ώρα πριν, blazar είπε
13 ώρες πριν, blazar είπε

 

Επιπλέον νομίζω πως τα κλασσικά ψάρια (φρέσκια σαρδέλα και γαύρο) όλοι μπορούν να βρουν. Έχω δει ακόμα και σούπερ μάρκετς να φερνουν.....................

Τώρα για όσους χρησιμοποιώντας τα γνωστά επιχειρήματα του κενού έσπευσαν να κοροϊδέψουν, δεν υπάρχει λόγος παιδιά. Ο αναλώσιμος πληθυσμός, μας είναι πολύ χρήσιμος. Συνεχίστε ελεύθερα.

Κι εγω εχω δει ψαραδες να τα παιρνουν από sm, να τα βρεχουν στη θαλασσα και μετα να τα πουλανε ως δικα τους.

Δεν ειναι σοβαρο να λες ότι πρεπει να κοψουμε τσιπούρες, σολωμους, λαβρακια και τονους επειδη είναι... στη μοδα ή επειδή μπορει να ειναι μολυσμενα. Οτιδήποτε μπορει να ειναι μολυσμενο.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πηγή παραπάνω είναι... χμ...

Όσο σημαντικό είναι να μην γίνεται π.χ. "ανάλυση" για τα τρόφιμα όταν δεν έχουμε καμία σχέση με την βιομηχανία των τροφίμων, άλλο τόσο σημαντικό είναι να μην κάνουμε "διασπορά ειδήσεων" όταν δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι είναι η είδηση, ποιος την γράφει, γιατί και με ποιον στόχο. Κανείς δεν διεκδικεί το αλάθητο του πάπα, αλλά σίγουρα κάποιος έχει περισσότερο γνώση από τον άλλον σε έναν τομέα όπου (εξ)ειδικεύεται.

Στην προκειμένη περίπτωση, η έρευνα είναι δύσκολη και χρονοβόρα υπόθεση, γι' αυτό καταπίνουμε αμάσητο ό,τι βρίσκουμε γραμμένο σε παραδοσιακό ή ηλεκτρονικό Τύπο. Αυτή είναι στην ουσία κι η περιγραφή του "πώς λειτουργούν τα fake news". Το απέδειξα πριν λίγο καιρό με ένα ποστ που έκανε ο papoys και νόμιζε ότι διάβαζε "τα νέα της σπηλιάς" όταν ήταν ένα ΜΜΕ με επαγγελματίες (πιθανώς) εργαζόμενους.

Για κάθε νόμισμα υπάρχουν δύο όψεις. Πρέπει να τις δεις και τις δύο αν θέλεις να ξέρεις ποιο είναι το νόμισμα. Κι αν ο κάθε Dr. Mercola βρίσκει ευήκοα ώτα, δεν τον κάνει "σωστό". Το ίδιο πράγμα κάνει και ο Στέφανος Χίος. Κι ο Νικόλας ο Αλέφαντος επίσης. Δεν λέω ότι ο Mercola είναι Χίος, δεν εξετάζω αν ρίχνει στο τραπέζι τρία αληθινά γεγονότα για να προσθέσει άλλα επτά ψεύτικα, όμως άρθρο με ερωτηματικά στους τίτλους και άλλα 5-6 στοιχεία που είναι εντελώς off topic, τα διαβάζω με πολύ περισσότερη κριτική στάση.

Αλλά αυτός είμαι εγώ, άλλος το ποστάρει στο ΦΒ και έτσι το μνμ αρχίζει το ταξίδι του. Για να αποφύγω το άσκοπο μπλα μπλα (διότι δεν είμαι εδώ για να γίνω δάσκαλος κανενός), δηλώνω ότι σίγουρα έχω κάνει κι εγώ κάτι παρόμοιο ή το έχω παίξει ειδικός. Ο αναμάρτητος...

Κλείνω το off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, rus είπε

Και του ιχθυοτροφειου φρεσκο είναι, οχι μπαγιατικο. Υπαρχουν τα υπερ και τα κατα, αν πχ. παρεις σολωμο ανοιχτης θαλασσας κινδυνευεις να εχει υδραγυρο, αν τον παρεις απο ιχθυοτροφειο κινδυνευεις απο τις τυχον ουσιες που ριχνουν οι καλλιεργητες.  

Κι εγω εχω δει ψαραδες να τα παιρνουν από sm, να τα βρεχουν στη θαλασσα και μετα να τα πουλανε ως δικα τους.

Δεν ειναι σοβαρο να λες ότι πρεπει να κοψουμε τσιπούρες, σολωμους, λαβρακια και τονους επειδη είναι... στη μοδα ή επειδή μπορει να ειναι μολυσμενα. Οτιδήποτε μπορει να ειναι μολυσμενο.

Ποιος μίλησε για φρέσκο και μπαγιάτικο... Ό,τι να'ναι...

Παράδειγμα έτσι... να πούμε και για τους κακούς επαγγελματίες να θολώσουμε λίγο ακόμα τα νερά... Να μας πεις και για το φαινόμενο του θερμοκηπίου μετά και πάει λέγοντας.

Το θέμα ήταν η ποιότητα του ψαριού σε σχέση με το περιβάλλον που ζει.. τίποτα άλλο.
Το πόσο σχετικός είσαι φαίνεται από την ορθογραφία... Μάθε πρώτα πως γράφετε το ψάρι και πως ο Εθνικός ποιητής και μετά προχωράς παρακάτω...

7 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Η πηγή παραπάνω είναι... χμ...

Όσο σημαντικό είναι να μην γίνεται π.χ. "ανάλυση" για τα τρόφιμα όταν δεν έχουμε καμία σχέση με την βιομηχανία των τροφίμων, άλλο τόσο σημαντικό είναι να μην κάνουμε "διασπορά ειδήσεων" όταν δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι είναι η είδηση, ποιος την γράφει, γιατί και με ποιον στόχο. Κανείς δεν διεκδικεί το αλάθητο του πάπα, αλλά σίγουρα κάποιος έχει περισσότερο γνώση από τον άλλον σε έναν τομέα όπου (εξ)ειδικεύεται.

Στην προκειμένη περίπτωση, η έρευνα είναι δύσκολη και χρονοβόρα υπόθεση, γι' αυτό καταπίνουμε αμάσητο ό,τι βρίσκουμε γραμμένο σε παραδοσιακό ή ηλεκτρονικό Τύπο. Αυτή είναι στην ουσία κι η περιγραφή του "πώς λειτουργούν τα fake news". Το απέδειξα πριν λίγο καιρό με ένα ποστ που έκανε ο papoys και νόμιζε ότι διάβαζε "τα νέα της σπηλιάς" όταν ήταν ένα ΜΜΕ με επαγγελματίες (πιθανώς) εργαζόμενους.

Για κάθε νόμισμα υπάρχουν δύο όψεις. Πρέπει να τις δεις και τις δύο αν θέλεις να ξέρεις ποιο είναι το νόμισμα. Κι αν ο κάθε Dr. Mercola βρίσκει ευήκοα ώτα, δεν τον κάνει "σωστό". Το ίδιο πράγμα κάνει και ο Στέφανος Χίος. Κι ο Νικόλας ο Αλέφαντος επίσης. Δεν λέω ότι ο Mercola είναι Χίος, δεν εξετάζω αν ρίχνει στο τραπέζι τρία αληθινά γεγονότα για να προσθέσει άλλα επτά ψεύτικα, όμως άρθρο με ερωτηματικά στους τίτλους και άλλα 5-6 στοιχεία που είναι εντελώς off topic, τα διαβάζω με πολύ περισσότερη κριτική στάση.

Αλλά αυτός είμαι εγώ, άλλος το ποστάρει στο ΦΒ και έτσι το μνμ αρχίζει το ταξίδι του. Για να αποφύγω το άσκοπο μπλα μπλα (διότι δεν είμαι εδώ για να γίνω δάσκαλος κανενός), δηλώνω ότι σίγουρα έχω κάνει κι εγώ κάτι παρόμοιο ή το έχω παίξει ειδικός. Ο αναμάρτητος...

Κλείνω το off topic.

Εσύ που δεν τα καταπίνεις αμάσητα, που δεν έχεις προσωπική άποψη γιατί όπως λες δεν είσαι ειδήμονας, αλλά ξέρεις μια χαρά να κρίνεις τους άλλους...
Δεν μας παρέθεσες κάτι... Παρά υποβάθμισες με την (sic)"μεγάλη σου γνώση" 3 έρευνες που αναφέρoνται στο άρθρο και ένα ντοκιμαντέρ με ανθρώπους ειδικούς, επειδή εσύ δεν γνωρίζεις τους αναφερόμενους επιστήμονες, τους οργανισμούς ερευνών και την Greenpeace. Το μυαλό σου μέχρι εκεί φτάνει. Στον Αλέφαντο, στον Χίο και στο fb (πως προέκυψαν τώρα... προφανώς από κάποια επιστημονική σου έρευνα). Δεν πειράζει όμως... Είπαμε... Μας είστε χρήσιμοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lol, αφορμή ήταν το μνμ σου, δεν αναφερόμουν σε εσένα, αλλά σε όλους τους ξερόλες :D Όμως βλέπω ότι είσαι ειδήμων σε όλα. Συνέχισε έτσι, καλημέρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...