Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, blazar είπε

Το πόσο σχετικός είσαι φαίνεται από την ορθογραφία...

Κάτι τέτοιο εννοείς;

22 λεπτά πριν, blazar είπε

Μάθε πρώτα πως γράφετε το ψάρι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, blazar είπε

Ποιος μίλησε για φρέσκο και μπαγιάτικο... Ό,τι να'ναι...

Στον Fasmatikoς μιλουσα, αν πεταγεσαι σε συζητηση αλλων επομενο είναι να μπερδευτεις.

17 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κάτι τέτοιο εννοείς;

Με προλαβες, ασε να το επισημανει ο αμεσα θιγομενος :)

40 λεπτά πριν, blazar είπε

Το πόσο σχετικός είσαι φαίνεται από την ορθογραφία...

Σχετικος με την ορθογραφια ή με τα ψαρια?

Που εχω ορθογραφικα λαθη, συνηθως τα διορθωνω  παντα με αμεσο edit, αν μου ξεφυγε κατι θα χαρω να μου το υποδειξεις.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, phanispal είπε

Κάτι τέτοιο εννοείς;

Με το autocorrect είναι λογικό να γίνονται αυτά με το -ε και -αι.
Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν γίνεται ο σολομός, Σολωμός. Ακόμα και το autocorrect δεν μπερδεύει ψάρια με Εθνικούς ποιητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, blazar είπε

Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν γίνεται ο σολομός, Σολωμός. Ακόμα και το autocorrect δεν μπερδεύει ψάρια με Εθνικούς ποιητές.

Α αυτό εννουσες με τον εθνικο ποιητη? Όταν ακους ψαρι σολωμο ο νους σου πηγαινει στο Διονυσιο Σολωμο?

Anyway, κανε μια αναζητηση στο google, θα δεις ότι το ψαρι αυτο γραφεται και με "ο" και με "ω".

4 λεπτά πριν, blazar είπε

Με το autocorrect είναι λογικό να γίνονται αυτά με το -ε και -αι.

Με autocorrect  ειναι η ορθογραφια σου? :lol:

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rus είπε

Α αυτό εννουσες με τον εθνικο ποιητη? Όταν ακους ψαρι σολωμο ο νους σου πηγαινει στο Διονυσιο Σολωμο?

Anyway, κανε μια αναζητηση στο google, θα δεις ότι το ψαρι αυτο γραφεται και με "ο" και με "ω".

Έτσι το γράφουν οι απόφοιτοι της σχολής σου. Οι υπόλοιποι ξέρουν πως ο σολομός γράφεται με 2 "ο" γιατί προέρχεται από το λατινικό salmo και δεν έχει καμία σχέση με τον Διονύσιο Σολωμό...

Τέσπα. Τέρμα με το οφτόπικ από εμένα. Κάποια πράγματα γράφονται για καλό. Από εκεί και πέρα όποιος θέλει τα διαβάζει και τα ελέγχει, και όποιος θέλει συνεχίζει την διατροφή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, blazar είπε

Έτσι το γράφουν οι απόφοιτοι της σχολής σου. Οι υπόλοιποι ξέρουν πως ο σολομός γράφεται με 2 "ο" γιατί προέρχεται από το λατινικό salmo και δεν έχει καμία σχέση με τον Διονύσιο Σολωμό...

Τέσπα. Τέρμα με το οφτόπικ από εμένα. Κάποια πράγματα γράφονται για καλό. Από εκεί και πέρα όποιος θέλει τα διαβάζει και τα ελέγχει, και όποιος θέλει συνεχίζει την διατροφή του.

Δεν εχω σχολη φιλε μου, κι εγω πριν γραψω μια λεξη για την οποια δεν είμαι σιγουρος κοιταω πρωτα στο google. Ετσι εγινε και με το "σολωμο", χρονια πριν. Μη μπερδευεις το Διονυσιο Σολωμο, αυτό ειναι ονομα.

Για καλο τα γραφουμε ολοι, αλλα ποσο καλο είναι να λες "κοψτε τις τσιπούρες, το τονο, τα λαβρακια κλπ" επειδη μπορει να είναι, οπως όλα, μολυσμένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι γιατροί πάντως λένε όχι μεγάλα ψάρια στη διατροφή μας πολύ συχνά. Ειδικά σε περίοδο εγκυμοσύνης, τουλάχιστον ο δικός μας γιατρός της το είχε απαγορέψει. Μην ξεχνάτε τι έγινε πριν λίγα χρόνια στη φουκοσιμα και πόσο επιβαρυνθηκαν οι ωκεανοί. Και η ραδιενεργή μόλυνση δεν παραμένει εκεί που έγινε. 

Επεξ/σία από tsiro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ γίνεται κουβέντα για τα ψάρια ιχθυοτροφείου λες και τα κοτόπουλα που τρώμε είναι από μεταμεσονύχτιο κυνήγι με ορδές από κυνηγόσκυλα και τζιπ 4Χ4....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα χρειάζονται μέτρο. Και νερό ακόμα αν πιεις παρα πολυ θα σε βλάψει. 

Ναι βέβαια ψάρια σαν το σολομό έχουν την ιδιότητα να συσσωρεύουν βαρέα μέταλλα. Γι αυτο αφενός δεν αγοράζουμε οτι να ναι σολομό του lidl πχ και αφετέρου δε τρώμε 5 φορές τη βδομάδα. Το να αφορίζουμε μια τροφή εξ ολοκλήρου δεν έχει νόημα. Οι ειδικοί προτείνουν την κατανάλωση «παχιών» ψαριών απλά ΜΕ ΜΕΤΡΟ. 

Αν φοβόμαστε και δαιμονοποιουμε το σολομό δε θα πρέπει να τρώμε φρούτα και λαχανικά «γιατί ειναι γεμάτα φυτοφαρμακα» , να μη τρώμε γαλακτοκομικά και κρέας «γιατί τους δίνουν φαρμακα και ορμόνες» κλπ κλπ. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...