Προς το περιεχόμενο

The X-Files (1993-2002)


anthony_88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

O διαχωρισμός που σαφέστατα υπάρχει ανάμεσα στα δύο, δεν είναι δικό μου δημιούργημα, δεν περιορίζεται στην προσωπική υποκειμενική μου αντίληψη (και φυσικά δεν αφορά μόνο το XF fandom, βλ. Trekkies κλπ). Το Phile προφανώς εμπεριέχει το Fan ξεκινώντας από εκεί, ένας Fan δεν είναι απαραίτητα και Phile. Που έγκειται η διαφορά ανάμεσα στα δύο; Στο υπέρμετρο ενδιαφέρον / πάθος, στον βαθμό ενασχόλησης, γνώσης των λεπτομερειών κλπ, το level της πόρωσης, τέλος πάντων στο όλο κάψιμο με το θέμα / αντικείμενο.

 

Για τα του «κοινού»… «To κοινό», ως σύνολο, είναι το άθροισμα των Philes+Fans+Γενικό κοινό. Είπα πολύ συγκεκριμένα ότι αυτό που λέω το λέω «ειδικά για τους Philes και –αν και λιγότερο- ομοίως τους fans το γενικό κοινό δεν με απασχολεί και δεν με ενδιαφέρει ν’ασχοληθώ ως προς αυτό. Οποτε μίλησα για το μοίρασμα ως προς τα 2/3 του "το κοινό". Βάλε και το ότι το υπόλοιπο 1/3, το «γενικό κοινό», αποτελεί την πλειοψηφία έναντι των άλλων 2, ούτε καν γίνεται να θεωρηθεί ότι αφού έστω μίλησα για τα 2/3 μίλησα ουσιαστικά για τους περισσότερους. Kάθομαι και διαβάζω τα χίλια μύρια έναντι σε κάτι και σε πράγματα για τα οποία δεν έχω τοποθετηθεί καν, εν τέλει.

 

Fox, Reboot κλπ. Αυτά που λες είναι γνωστά, και τα ξέρω και δεν διαφωνώ πως έτσι έγιναν. Δεν θα περίμενα καν να γίνουν διαφορετικά γιατί θα ήταν επιχειρηματικά ηλίθιο εκ μέρους τους, βγάζουν ένα συγκεκριμένο προϊόν αυτή τη στιγμή, το στηρίζουν και το προωθούν όπως οφείλουν, και αυτό και τους συντελεστές που το απαρτίζουν τη δεδομένη στιγμή. Αυτά, δεν έχουν σχέση με αυτό που είπα, δλδ απλά το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Μπορείς παράλληλα να στηρίζεις και να προωθείς αυτό που βγάζεις τώρα και παράλληλα να οσφρίζεσαι και να τεστάρεις πιθανές μελλοντικές αλλαγές. Και όσο αφορά το μέλλον (το οποίο δεν εκτίμησα, αλλά τα ~20 χρόνια που αναφέρεις τα θεωρώ υπερβολικά), γράφεις πιο συγκεκριμένα πλέον και αναγνωρίζεις τελικά το γεγονός ότι προφανώς είναι κάτι που λογικά θα συμβεί κλπ κλπ, δλδ ότι το αρχικό ισοπεδωτικό «χωρίς M&S ΧΦ δεν υπάρχουν, όλοι το ξέρουν» κλπ  που ήταν η πηγή και έναρξη της ένστασης μου, όντως δεν υφίσταται. Great, συνεννοηθήκαμε =p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 979
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απόψε τα ξημερώματα προς Τρίτη πρωί φτάσαμε πλέον στο φινάλε αυτής της μικρής σαιζόν. Ελπίζω να κλείσουν ιδανικά, διότι είχαμε πάρα πολλά παράπονα για τα υπερβολικά πολλά άσχετα επεισόδια που δεν είχαν mythology μέσα. Ίσως θα ήταν λογικότερο τα 1,3,6 να ήταν μυθολογίας γιατί έκανε μεγάλη κοιλία από το 1 μέχρι σήμερα το 6 με άσχετα επεισόδια...

 

Εχω την αισθηση παντως οτι θα ανανεωθει και για αλλη σαιζον. Τα νουμερα ειναι καλα, ο κοσμος το θελει, το σεναριο βολευει για να προχωρησει (με william κλπ), οποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυθολογικο ήταν αλλά δυστυχώς πολύ τετριμμενο ως σενάριο ειδικά αν αναλογιστει κανείς πως όλα αυτά τα χρόνια εχτιζαν αυτη την εξέλιξη.

 

Όπως είχα γράψει προτιμώ ένα μέτριο X Files από το τίποτα αλλά δυστυχώς σε 2 επεισόδια (1&6) μάλλον κατέστρεψαν όλη την μυθολογία των προηγούμενων χρόνων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως δεν έπρεπε να πάρει αυτή τη στροφή η σειρά .. ξέρουμε γιατί αποφασίστηκε να πάει έτσι ? μήπως είναι φάση αρπαχτή να βγάλουν άλλη μια season των 6 επ και finito ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα, πως να καταστραφεί παιδιά η μυθολογία, ήταν ήδη κατεστραμμένη xD

Για να σοβαρευτώ, πέρα από τετριμμένους διαλόγους και τα κομμάτια φουλ Καρτερίασης (ασθένεια από την οποία σίγουρα πάσχει ο Chris Carter αλλιώς τα χάλια της συγγραφής του δεν εξηγούνται)

π.χ. Όλο το κομμάτι με την δημιουργία του εμβολίου

που είναι γνωστά και πονεμένα από χρόνια, μπορώ να πω ότι το υπόλοιπο ήταν συμπαθητικό, και με δυνατό τέλος.

Αν το έβαζα στην μυθολογική κλίμακα, θα πήγαινε σαφώς κάτω από τα διαμάντια τύπου Duane Barry/Ascension/One Breath, anasazi/blessing way/paper clip, cancer arc, αλλά σαφώς πάνω από τα αίσχη: biogenesis, sixth extinction, requiem, όλη τη μυθολογία από την 8η σεζόν και μετά.

Κάπου μεταξύ 5-6 σεζόν, από άποψη ποιότητας μυθολογίας, πηγαίνει το My Struggle II, για μένα. Αρκετά καλά δηλαδή.

Συνολικά για τη σεζόν, παρατήρησα ότι οι κριτικοί λάτρεψαν τα motw (εκτός από το Babylon, φυσικά). Ειδικά τα Mulder and Scully Meet the Were Monster και Home Again είναι ουσιαστικά ήδη στο hall of fame, αλλά δεν έμειναν ικανοποιημένοι από τα μυθολογικά. Ελπίζω να τα μαθαίνει αυτά ο Chris.

και προσωπικά συμφωνώ, δηλαδή σε σειρά από το καλύτερο προς το χειρότερο:
1) Mulder and Scully Meet the Were Monster/ Home Again, δεν διαλέγω μεταξύ των δύο, εξαιρετικά με το δικό τους τρόπο το καθένα, 2) Founder's Mutation,

3)My Struggle II,
4)My Struggle I,
5) Babylon.



Όχι ότι έχει και καμία σημασία εν τέλει. Για καμένους σαν και του λόγου μου, είναι ωραίο να διαβάζω καλά λόγια για κάτι που μου αρέσει τόσο πολύ, και ξενερώνω όταν το κακολογούν, αλλά τελικά οι κριτικές δεν παίζουν ρόλο. Τα νούμερα της σεζόν ήταν εξαιρετικά και για όσους θέλουμε 11η αυτό είναι που μετράει. Είδα και από το Hannibal (rip) που είχε όλους τους κριτικούς να του γλύφουν τα πόδια και να παρακαλάνε το κοινό να παρακολουθεί για να μην κοπεί αυτό το αριστούργημα, αλλά τελικά κόπηκε, γιατί τα νούμερα που έκανε ήταν άθλια.

Για να κλείσω, χάρηκα πολύ με την 10η σεζόν. Είχε τα πολύ ψηλά της και τα πολύ χαμηλά της, πράγμα που στην τελική αποδεικνύει περίτρανα ότι βλέπαμε X-Files, γιατί πάντα έτσι ήταν. Χάρηκα που κατάφερα να ζήσω live streaming των X-Files, κάτι που δεν το περίμενα ποτέ. Χάρηκα που είδα τον Μόλντερ και τη Σκάλι να ερευνούν το παράξενο, το άγνωστο και το παράλογο για μια ακόμα φορά, και παρά τα σκαμπανεβάσματα

και το cliffhanger (είναι σπόιλερ? Δεν ξέρω, better safe than sorry)  του τέλους που με έκανε να θέλω να ουρλιάξω 4 τα ξημερώματα

μόλις έπεσαν οι τίτλοι στο τέλος απλά συνειδητοποίησα ότι θα μου λείψουν πανάθεμά τους, παρότι επανήλθαν για τόσο σύντομο χρόνο. 

Άντε ανακοινώστε 11η σεζόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα ηταν το επεισοδιο για mythology και xfiles. Δεν καταλαβαινω γιατι λετε οτι τα εχει μπερδεψει ο Καρτερ με την ιστορια. Μια χαρα συνεδεσε τα παλια με τα εμβολια, τον αποικισμο που το σχεδιο δεν σταματησε ποτε κλπ. Και εχουμε και cliffhanger τρελο στο τελος οπου πλεον ειναι 100% βεβαιο οτι θα εχουμε κι αλλη σαιζον γιατι το αφησαν σε υπερτατο σημειο (με william αναφορα κλπ) οποτε ολα καλα για εμας τους x-philes!!!!

 

Edit:

 

Μόλις βρήκα οτι ο Κάρτερ είπε το παρακάτω:

 

“I can tell you this: Fox owns this show. I can’t imagine, with the ratings that we’ve got and the way we ended this season, that there won’t be more X-Files. They will find a way to get that done. Because I spoke about it briefly with [Fox CEO] Dana Walden today, so there’s an appetite there and… a chance certainly to find how we’re gonna get ourselves off this precipice.”

 

Αρα λογικα θα εχουμε 11η σαιζον, αν βρεθει και χρονος φυσικα απο τους ηθοποιους...

Επεξ/σία από polakis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα υπαρχει χρονος για αρπαχτες και να γεμισει το πορτοφολι

 

:-(  Ναι, είχαν μεγάλη ανάγκη, εδώ δεν προλαβαίνουν να χώσουν όλα τα project τους στους 12 μήνες του χρόνου, τα ψίχουλα που τους δίνει η FOX τους λείπονται. Γιατί για τα δικά τους δεδομένα, ψίχουλα είναι. Για το I Want to Believe ουσιαστικά δεν πληρώθηκαν. Αν ήταν χρηματικό το ζήτημα, έχουν καλύτερα πράγματα να κάνουν από το να αλλάζουν ηπείρους (η Gillian Anderson τουλάχιστον) για κάτι που δεν τους προσφέρει, ούτε καν από άποψη περιεχομένου, γιατί το έκαναν για μια 10ετία σχεδόν.

 

Κατά τα άλλα εξυπνάδες ξέρω και γω να λέω. Αν εσένα η σειρά δεν σου άρεσε δικαίωμά σου, μην ξενερώνεις όμως και μας τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενθουσιασε η σεζον οσο περιμενα.

Το τελευταιο επεισοδιο μου φανηκε να εχει πολυ γρηγορη εξελιξη.

 

Λογικα θα εχει και νεα σεζον ή ταινια που να συνεχιζει την ιστορια,

δεν ξερω ομως αν αυτο ειναι καλο ή κακο.

 

Πχ Dexter μεχρι και 4η σεζον -> απιστευτη σειρα, μετα ομως μαπα.

Friends σταματησε σε peak και μονο θετικα ειχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...