Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Έχω το wii μου hardmoded με wiikwey2. Έχω πρόβλημα με το Call of Duty: Black Ops. Όταν πάω να παίξω με multiplayer και προσπαθεί να συνδεθεί στο internet μου ζητάει να κανω update. Αν και έχω update blocker φοβάμαι να το κάνω. Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα στην παρεα. Ειχα δωσει πριν απο 2 χρονια το wii για τσιπαρισμα αλλα δεν ασχοληθηκα τελικα με το μηχανημα. Τωρα δοκιμασαμε καποια παιχνιδια και δεν μου τα παιζει ολα. Πχ ετρεξα το wii party αφου αφαιρεσα το update και μου βγαζει μαυρη οθονη και σβηνει το χειρηστηριο. Δεν ξερω πιο τσιπακι μου εχουν βαλει. Υπαρχει καποιος backup manager για να τρεχουν τα iso απο εξωτερικο δισκο σε τσιπαρισμενα wii?

Στο μενου του wii η εκδοση ειναι 4.0Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Ρώτησα και Εδώγια το σοφτ μοντάρισμα του 4.3Ε

Καποιος που μπορεί να βοηθήσει; Έχω μόνο sd 1gb

χρειαζεσε και ενα απο καποια συγκεκριμενα παιχνιδια για να ακολουθησεις τον οδηγο που σου ειπανε στο αλλο ποστ.

και ναι ειναι δοκιμασμενο και λειτουργει αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να κατεβάσω/παίξω και ΝΤSC παιχνίδια ή θα έχω πρόβλημα;

 

Αν έχεις softmod ή τσιπάκι στο Wii, ναι δεν θα έχεις πρόβλημα. Ίσα ίσα που μπορείς να παίξεις και ιαπωνικά. Αλλά εξαρτάται βέβαια από το παιχνίδι, αν θα παίζει αμέσως ή θα πρέπει να κάνεις διάφορες διαδικασίες για να προσπεράσει την ασφάλεια.

 

ΑΠΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ UPDATE ΑΠΌ NTSC ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ PAL κονσόλα.

 

Ουσιαστικά, δεν κάνεις update ούτε και με pal παιχνίδια γιατί δεν θα σου αφήσει μετά να παίζεις αντίγραφα αλλά στην παραπάνω περίπτωση όταν έχεις PAL Wii και πας να κάνεις update με NTSC παιχνίδι, σου διαλάει το Wii γιατί κάνει σαλάτα τα pal & ntsc αρχεία συστήματος και μετά δεν ξεκινάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καποιος usb loader για τσιπαρισμενα wii ? αν ναι παιζει ρολο το τσιπακι που φορανε ?

 

Δεν παίζει ρόλο να έχεις και τσιπαρισμένο wii και usb loader αφού μετά τα τρέχεις όλα μέσω σκληρού δίσκου και όχι μέσω dvds. Και εγώ έχω τσιπαρισμένο και αργότερα έβαλα usb loader και μόνο μία φορά θυμάμαι με το Prince of Persia αναγκάστηκα να το τρέξω μέσω dvd λόγω ασφάλειας της ubisoft αλλά και που αργότερα νομίζω βγήκε σπασμένη έκδοση ως iso, άρα ούτε και τότε να μην χρειαζόταν το dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ ένα τσιπαρισμένο wii ενός φίλου και δεν ξέρουμε πιο chip έχει μέσα. Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι το έκανε πριν 2,5 χρόνια. Οι ερωτήσεις που έχω είναι:

1. Το firmware που έχει είναι το 3.3Ε. Ορισμένα παιχνίδια δεν τα παίζει και ζητάει update. Το κάνω?

2. Από κάτι οδηγούς στο youtube κατάφερα και το άνοιξα για να βρώ το chip. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πιο είναι το chip. 'Εχει κανείς καμιά ιδέα?

3. Αν το αφήσω τσιπαρισμένο μπορώ να βάλω κάποιo usb loader?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ ένα τσιπαρισμένο wii ενός φίλου και δεν ξέρουμε πιο chip έχει μέσα. Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι το έκανε πριν 2,5 χρόνια. Οι ερωτήσεις που έχω είναι:

1. Το firmware που έχει είναι το 3.3Ε. Ορισμένα παιχνίδια δεν τα παίζει και ζητάει update. Το κάνω?

2. Από κάτι οδηγούς στο youtube κατάφερα και το άνοιξα για να βρώ το chip. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πιο είναι το chip. 'Εχει κανείς καμιά ιδέα?

3. Αν το αφήσω τσιπαρισμένο μπορώ να βάλω κάποιo usb loader?

 

Ευχαριστώ

 

 

1+3. Φυσικά μπορείς να βάλεις usb loader ανεξάρτητα αν είχες chip ή όχι. Προτείνεται να έχεις usb loader γιατί έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα και με τα παιχνίδια που δεν παίζουν από dvds. Πιο πολύ υποστήριξη υπάρχει τώρα πλέον πια με τα usb loaders παρά με τα chips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Έχω wii 4,3Ε κ το "έσπασα" με το lego indiana jones..όλα πάνε τέλεια αλλά δυστυχώς έχω κ εγώ πρόβλημα με το monster hunter 3.χρησιμοποιώ τον Usb loader gx version:1.0 r866 κ μου κάνει το γνωστό πρόβλημα....είδα κάποιες λύσεις αλλά δουλεύουν για την δική μου έκδοση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά. Έχω wii 4,3Ε κ το "έσπασα" με το lego indiana jones..όλα πάνε τέλεια αλλά δυστυχώς έχω κ εγώ πρόβλημα με το monster hunter 3.χρησιμοποιώ τον Usb loader gx version:1.0 r866 κ μου κάνει το γνωστό πρόβλημα....είδα κάποιες λύσεις αλλά δουλεύουν για την δική μου έκδοση???

δεν παιζει ρολο η εκδοση! το ειχα δοκιμασει οταν ειχε πρωτοβγει με uloader και αν θυμαμαι καλα και alternative dol και επαιζε κανονικοτατα!!!

βεβαια θα σου προτεινα να μην το παλεψεισ καθολου για το λογο οτι το παιχνιδι ειναι μουφα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...