Προς το περιεχόμενο

Nintendo Wii Hacking - mod/ backup/ homebrew topic [Ενημερώθηκε Αυγ 2011]


panther_512
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το παιχνιδι αυτο και το yu gi oh εχουν αποσυρθει απο τη nitendo γι'αυτο το λογο και σε μαγαζι ειναι πολυ δυσκολο να το βρεις.εγω το εχω αυτο το παιχνιδι αλλα ειμαι λιγο μακρια :( δοκιμασε να το βρεις μεσο ebay η σε κανα φορουμ...

σε μαγαζι θα σου πουνε για τσιπαρισμα(που δεν στο συνιστω) η θα σου πουνε καμια τρελη τιμη για να σου βρουνε το παιχνιδι.

αλλη επιλογη ειναι να περιμενεις να βγει αλλο σπασιμο με αλλο παιχνιδι η τυπου bannerbomb...

 

ωραια, οποτε μαλλον ψαχνω να βρω το lego indiana jones....ξερει κανεις που θα το βρω μεταχειρισμενο σε καλη τιμη?

εισαι και εσυ στην περιπτωση του TAZ_DEV απο επανω. αυτο που ζητας σε καλη τιμη δεν υπαρχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω φλασάρη πρίν απο δύο χρόνια (αν θυμάμαι καλά) το WII μου με το firmware 4.0Ε και homebrew channel 1.0.6 και ios61 v19.26

 

Αυτό που θέλω να μου πεί κάποιος είναι:

 

1) πρέπει να κάνω το ξαναφλασάρω με κανένα πρόσφατο firmware? αν ναι, με ποιό και πώς?

 

2) Θέλω βασικά να βλέπω DVD ταινίες στο WII μου, τί πρέπει να κάνω είτε με το firmware που ήδη έχω ή είτε με το πιο ανανεωμένο?

 

Έχω δύο χρόνια να ασχοληθώ και δέν ξέρω που βρίσκεται το θέμα.

 

Σας ευχαριστώ

 

update:

βασικά κατέβασα μέσα απο το homebrew channel το DVDx installed 3.4, και πατάω να κάνει install, αλλά μου βγάζει τα εξής error:

 

Error -1030002011 installing DVD Stub ticket

Error -1030002011 installing stub

 

Αν μου πείτε πώς θα μπορέσω να το εγκαταστήσω ώστε να βλέπω DVD-r ταινίες στο WII, δεν θέλω κάτι άλλο.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε κατεβασεις το wiimc. οσο για το update δεν χρειαζεται να κανεις αλλα αν θελεις κανε σε 4.1 και οχι 4.2 η 4.3 γιατι εχουν βγει με μονο σκοπο να εμποδισουν το homebrew!!! νομιζω μπορεις να το κανεις μεσα απο homebrew και να μην χρειαστει να ξανασπασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε κατεβασεις το wiimc. οσο για το update δεν χρειαζεται να κανεις αλλα αν θελεις κανε σε 4.1 και οχι 4.2 η 4.3 γιατι εχουν βγει με μονο σκοπο να εμποδισουν το homebrew!!! νομιζω μπορεις να το κανεις μεσα απο homebrew και να μην χρειαστει να ξανασπασεις.

 

το wiimc είναι για να βλέπεις ταινίες?

μπορώ να το βάλω παράλληλα με το usbloader?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wiimc ειναι media player για το wii, μπορει να διαβασει απο dvd αλλα και απο σκληρο με usb.

αλλο προγραμμα το usbloader αλλο το wiimc, μπορεις να τα εχεις και τα 2 εγκατεστημενα αν εννοεις αυτο.

δοκιμασε και το mplayer(το ειχα ξεχασει και νομιζω ειναι καλυτερο απο το wiimc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oντως παιζει χωρις προβληματα το ΝSMB με Wiikey 1 και 1.99. To ελιωσα και το τελειωσα 100%! Σου ξυπναει ωραιες αναμνησεις απο SMB1/SMB3 του NES.

 

To Donkey Kong τελικα θελει update σε 4.3 απο 4.2. Εχει παει κανεις σε 4.3 με Wiikey 1 ή Wiikey 2? Ειναι αφοβο? Να επισημανω οτι δεν με ενδιαφερει το homebrew οποτε να υποθεσω οτι δεν μπορει να συμβει κατι στο hardware (=chip)?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανείς απο Θεσσαλονίκη που να πουλάει/δανείζει το Lego Indiana Jones ή Yu gi oh Wheelie brakers? Μιλάμε έχω ψάξει παντού,χωρίς επιτυχία και σκέφτομαι να αγοράσω ένα Sundriver Sata II Drive...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανείς απο Θεσσαλονίκη που να πουλάει/δανείζει το Lego Indiana Jones ή Yu gi oh Wheelie brakers? Μιλάμε έχω ψάξει παντού,χωρίς επιτυχία και σκέφτομαι να αγοράσω ένα Sundriver Sata II Drive...

καπου ειχε αναφερει οτι το εχει ενας απο θεσσαλονικη. ψαξε στις προηγουμενες σελιδες ι σε κανα παρομοιο post.προσφατα το ειδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wiimc ειναι media player για το wii, μπορει να διαβασει απο dvd αλλα και απο σκληρο με usb.

αλλο προγραμμα το usbloader αλλο το wiimc, μπορεις να τα εχεις και τα 2 εγκατεστημενα αν εννοεις αυτο.

δοκιμασε και το mplayer(το ειχα ξεχασει και νομιζω ειναι καλυτερο απο το wiimc).

 

με αυτά τα προγράμματα τις ταινίες απλά τις βάζω στον σκληρό και παίζουν;

ρωτάω γιατί ο σκληρός που χρησιμοποιείται απο το usbloader είναι φορμαρισμένος με έναν ιδιαίτερο τρόπο (ούτε ntfs ούτε fat) οπότε πως θα βάλουμε τις ταινίες μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο usbloader τωρα πια παίζει αντίγραφα που βρίσκονται σε ntfs partition σε μορφή *********.wbfs.

Παλιά έπρεπε να είναι σε wbfs filesystem αλλα αυτό έχει ξεπεραστεί.

Επίσης εγω παίζω donkey kong country returns και είμαι στην 4.2Ε. Δε μου ζήτησε να παω στην 4.3Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτά τα προγράμματα τις ταινίες απλά τις βάζω στον σκληρό και παίζουν;

ρωτάω γιατί ο σκληρός που χρησιμοποιείται απο το usbloader είναι φορμαρισμένος με έναν ιδιαίτερο τρόπο (ούτε ntfs ούτε fat) οπότε πως θα βάλουμε τις ταινίες μέσα;

αν εχεις βαλε σε στικακι. εγω εχω δημιουργισει partition στον σκληρο και εχω αφησει 50gb με ntfs για αυτο το λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο usbloader τωρα πια παίζει αντίγραφα που βρίσκονται σε ntfs partition σε μορφή *********.wbfs.

Παλιά έπρεπε να είναι σε wbfs filesystem αλλα αυτό έχει ξεπεραστεί.

Επίσης εγω παίζω donkey kong country returns και είμαι στην 4.2Ε. Δε μου ζήτησε να παω στην 4.3Ε.

 

μπορώ να μετατρέψω τα παιχνίδια που έχω απο μορφή .iso σε μορφή *********.wbfs ?

 

ώστε να κάνω κανονικά τον δίσκο ntfs και να βάλω και τις ταινίες και τα παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας κι από μένα,

 

είμαι ένας ακόμα ταλαίπωρος που αγόρασε το wii με 4.3Ε και ψάχνω το Indiana Jones Original Adventures ή το Yu Gi Oh.

Είδα ήδη πιο πάνω κάποιους που το έχουν αλλά δεν θέλω να γίνω φορτικός με pm σε ανθρώπους που δεν γνωρίζω αν μπορούν και θέλουν να με βοηθήσουν. Παρακαλώ όποιον είναι στην παραπάνω κατηγορία (μπορεί και θέλει να μου το δανείσει) να επικοινωνησει μαζί μου. Είμαι από Αθήνα, μπορούμε να κανονίσουμε να βρεθούμε όπου θέλει, εννοείται ότι θα κανονίσουμε εγγύηση, και οικονομικά θα τα βρούμε.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας κι από μένα,

 

είμαι ένας ακόμα ταλαίπωρος που αγόρασε το wii με 4.3Ε και ψάχνω το Indiana Jones Original Adventures ή το Yu Gi Oh.

Είδα ήδη πιο πάνω κάποιους που το έχουν αλλά δεν θέλω να γίνω φορτικός με pm σε ανθρώπους που δεν γνωρίζω αν μπορούν και θέλουν να με βοηθήσουν. Παρακαλώ όποιον είναι στην παραπάνω κατηγορία (μπορεί και θέλει να μου το δανείσει) να επικοινωνησει μαζί μου. Είμαι από Αθήνα, μπορούμε να κανονίσουμε να βρεθούμε όπου θέλει, εννοείται ότι θα κανονίσουμε εγγύηση, και οικονομικά θα τα βρούμε.

Ευχαριστώ

εχεις pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...