Προς το περιεχόμενο

Στο πάτο η Ελλάδα στην αναγνώριση ομοφυλοφίλων.


leuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@reader86

 

1)με το οτι μπηκες σε ενα τεχνολογικο φορουμ για να διατυμπανισεις το προβλημα σου δεν αποποιεισαι τον ευθυνων σου.

 

2)το οτι μπηκες σε ενα τεχνολογικο φορουμ για να διατυμπανισεις το προβλημα σου το μονο που αναδεικνυει ειναι το complex σου.η καταπιεσμενη προσωπικοτητα σου σε κανει να θελεις να μεινεις ανωνυμος,και να γυρνας απο δω και απο κει (στο internet) λεγοντας παντου ποσο χαρουμενος εισαι που επιτελους βρηκες γκομενο.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΑΠ'ΤΟΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΟΥ ΠΕΡΙΓΥΡΟ ΤΟ ΚΡΥΒΕΙΣ!

ΓΙΑΤΙ?

γιατι απλουστατα δεν εχεις τα @@ να παραδεχτεις ποιος εισαι.γαιτι παντα θα σερνεσαι στις παρυφες τησ κοινωνιας μενοντας με την ελπιδα οτι καααααποια στιγμη μπορει και να σε αποδεχτει.γιατι ακομα κι αν δεν το παραδεχεσαι ανοιχτα,θα προτιμουσες να ζεις σε μια αμιγως ομοφυλοφιλικη κοινοτητα,παρα σε μια νορμαλ κοινωνια.

 

3)ΡΕ ΠΑΣ ΚΑΛΑ?ΤΙ ΛΕΥΚΟΣ ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ?ΓΑΜΟΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ?

 

και στην τελικη ποιος σε ρωτησε αν εισαι ομοφυλοφιλος και το διακηρυττεις με τοσο παθος???

οκ λοιπον:

 

ΕΙΜΑΙ STRAIGHT ΚΑΙ ΝΑΙ,ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ!

 

 

edit:μου λειπει ο omnislash...

edit2:και για να μην φαω κανα ban για προσωπικη επιθεση εκει που αναφερομαι σε σενα βαλε στην θεση σου ολους της κλικας σου

 

 

1) Ποιες ευθύνες ακριβώς αποποιούμαι; Το γεγονός ότι ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ έτσι ή το ότι ευθύνομαι για την παρακμή της κοινωνίας; Πέρνα μια βόλτα από τη Βουλή για να δεις ανθρώπους που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αποποιούνται των ευθυνών τους.

 

2) Είμαι τακτικός αναγνώστης του φόρουμ, δεν μπήκα ψάχνοντας για τέτοιο θέμα και ο λόγος που αποφάσισα να γράψω ήταν αυτός:

 

Αν υπάρχει κάποιος ομοφυλόφιλος εδώ στη συζήτηση,όπου τον απασχολεί σοβαρά το θέμα π.χ της υιοθεσίας ή τού γάμου ας βγεί καί να το πεί θαρραλέα.Γιατί αν ο ίδιος έχει πρόβλημα να εκφραστεί καί να 'αποκαλυφθεί' τότε τι να περιμένεις από όλους τούς άλλους πού λοιδορούν τούς ομοφυλόφιλους.Μήπως δηλαδή την περιθωριοποίηση τους την προκαλούν καί οι ίδιοι με τη στάση τους?Έτσι θα φανεί καί ποιός από εμάς είναι προοδευτικός ή όχι από τον τρόπο πού θα τοποθετηθεί σε μιά πιό στενή συζήτηση.

 

 

Επίσης το ότι και καλά γυρνάω στο ίντερνετ και λέω πόσο χαρούμενος είμαι που βρήκα "γκόμενο" (μια λέξη που δε χρησιμοποιώ άλλωστε), είναι συμπέρασμα δική σου φαντασιοπληξίας.

 

Όπως έγραψα στην αρχή, γνωρίζω πώς τα στερεότυπα δηλητηριάζουν τις ανθρώπινες σχέσεις, συνεπώς δε θέλω ο περίγυρος να γνωρίζει ότι είμαι γκέι, επειδή δε θέλω να πληγώσω τους ανθρώπους που αγαπώ. Δε ζω στις παρυφές της κοινωνίας, έχω μια ωραιότατη κοινωνική ζωή, απλώς κρατάω για μένα την προσωπική μου ζωή. Από τα γραφόμενά σου φαίνεται πώς είτε "εκδηλωνόμουν" είτε όχι, πάλι θα με θεωρούσες ανάξιο ως Ανθρωπο. Μήπως τελικά το πρόβλημα είναι στη δική σου συμπεριφορά;

 

Και πάλι το ότι θα ήθελα να ζω σε μια αμιγώς ομοφυλοφιλική κοινωνία είναι δικό σου συμπέρασμα. Εγώ απλώς θα ήθελα να ζω σε μια κοινωνία που να με σέβεται και να απομονώνει ακρότητες του τύπου...ξαναδιάβασε το ποστ σου.

 

3) Εσύ τελικά δεν μας είπες τι εστί γάμος. Εγώ έχω μια ολοκληρωμένη άποψη περί του τι εστί γάμος και οπωσδήποτε το σεξ δεν είναι ο βασικός παράγοντας.

 

Τέλος, εσύ είσαι που διακηρύττεις με πάθος τον -αμφιλεγόμενο- ανδρισμό σου και όχι εγώ. Και ακόμα δεν καταλαβαίνω πώς με έβαλες στη θέση μου. Τα επιχειρήματά σου είναι επιεικως αξιοθρήνητα και φαίνεται καθαρά ποιος έχει το κόμπλεξ και ποιος όχι.

 

το μεγαλυτερο ποσοστο των gay οταν μιλανε για το προβλημα τους (στο μυαλο κλπ...) καταφευγουν σε φιλολογικες ακροβασιες.ειναι εμφανες νομιζω αυτο...

 

Αν τα γραφόμενά μου ήταν άνευ περιεχομένου μπορούσες να το πεις αυτό.

 

 

Αμα αφησεις 2 αντρες να κανουν sex θα μπορεσουν να κανουν παιδια?

Αν ναι τοτε οκ δεν τρεχει τιποτα. Ας παντρευτουν κιολας.

 

Αν οχι, τοτε το κινητρο τους ειναι καθαρα σεξουαλικο και σαρκικο (δεν μου πεφτει λογος) και περαν τουτου δεν εχουν κανενα ειδους δικαιωμα γαμου,οικογενειας κλπ , εκτος απο το να πηδιουνται ολη μερα και αρκει να μη μου τη πεφτουν αδιακριτα στο δρομο.

 

Απλα και κατανοητα.

 

Χα! Όσοι κάνουν σεξ και δεν έχουν σκοπό τη δημιουργία οικογένειας είναι ανώμαλοι =)

 

///

 

# Φροντίστε να μην δυσφημίζετε οποιοδήποτε αλλά να παραθέτετε επιχειρήματα σε χαμηλούς τόνους. Τα παράπονα σας ακούγονται και πέρα απο τα όρια του forum και δεν θα πρέπει να δώσουμε σε κανέναν δικαίωμα να μας κατηγορήσει χωρίς λόγο.

# Απαγορεύετε να βρίζουμε ή να χρησιμοποιούμε λέξεις και φράσεις που προσβάλουν τα άλλα μέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 493
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Βάζω μερικά παραδειγματάκια για να τα σκεφτούμε λίγο το τι είναι φυσιολογικό και το τι δεν είναι. Στη βιολογία, διδαχτήκαμε και για homogonous οργανισμούς, και δε φαντάζομαι ότι τα λουλούδια για παράδειγμα θεωρούνται ότι πιο ανώμαλο και μη φυσιολογικό κυκλοφορεί γύρω μας.

 

Επίσης, διδαχθήκαμε και Ιλιάδα και νομίζω ότι κανείς δεν αμφισβητεί δύο πράγματα για τον Αχιλλέα, την πολεμική του ικανότητα και τις τρυφερές στιγμές που χε με τον ξάδερφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ πως το ποστ του πατρινού μου ξέφυγε. Τέσπα από 'δω και πέρα ήρεμα ε. Το εννοώ.

 

Εύχομαι ο όποιος αντίλογος να είναι του επιπέδου του παραπάνω ποστ του ρηντερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι λίγο μπερδεμένος ο τρόπος με τον οποίο γράφω μερικές φορες το παραδέχομαι:)D

Μήπως χρειάζεσαι βοήθεια από κάποιον έμπειρο ψυχίατρο ώστε να βάλεις σε κάποια τάξη τις σκέψεις σου?:confused:

2) Είμαι τακτικός αναγνώστης του φόρουμ, δεν μπήκα ψάχνοντας για τέτοιο θέμα και ο λόγος που αποφάσισα να γράψω ήταν αυτός:

Εσύ δηλαδή από αυτά πού έγραψα κατάλαβες ότι έχω κόμπλεξ (δεν διευκρινίζεις τι είδους) καί ρατσισμό έναντι των ομοφυλοφίλων.Εύγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εσύ δηλαδή από αυτά πού έγραψα κατάλαβες ότι έχω κόμπλεξ (δεν διευκρινίζεις τι είδους) καί ρατσισμό έναντι των ομοφυλοφίλων.Εύγε.

 

Προς Θεου, δεν αναφέρθηκα καν σε σένα φίλε. Το ποστ απευθύνεται σε αυτά που έγραψε ο πατρινός. Απλώς είπα ότι αποφάσισα να απαντήσω στη συζήτηση μετά την πρόσκλησή σου:

 

Αν υπάρχει κάποιος ομοφυλόφιλος εδώ στη συζήτηση,όπου τον απασχολεί σοβαρά το θέμα π.χ της υιοθεσίας ή τού γάμου ας βγεί καί να το πεί θαρραλέα.Γιατί αν ο ίδιος έχει πρόβλημα να εκφραστεί καί να 'αποκαλυφθεί' τότε τι να περιμένεις από όλους τούς άλλους πού λοιδορούν τούς ομοφυλόφιλους.Μήπως δηλαδή την περιθωριοποίηση τους την προκαλούν καί οι ίδιοι με τη στάση τους?Έτσι θα φανεί καί ποιός από εμάς είναι προοδευτικός ή όχι από τον τρόπο πού θα τοποθετηθεί σε μιά πιό στενή συζήτηση.

 

Παρεξήγηση ελπίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, διδαχθήκαμε και Ιλιάδα και νομίζω ότι κανείς δεν αμφισβητεί δύο πράγματα για τον Αχιλλέα, την πολεμική του ικανότητα και τις τρυφερές στιγμές που χε με τον ξάδερφο.

Παρακολουθω τοση ωρα και ελεγα να μην postαρω αλλα δεν κρατηθικα αλλο ,συγνωμη κιολας αλλα σε ποια ιστορια μαθαμε οτι ο Αχιλλεας ηταν gay ;;;

Στις π@π@ριες του ευραικου και gay loby του Χολυγουντ;

Μιας που μπηκα στο χορο ας πω και τι πιστευω, δεν με ενδιαφερει τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του αλλα οχι και γαμους και παιδακια ειπαμε πολιτισμος αλλα μην τα ισοπεδωσουμε και ολα.

 

Δεν κανω προσωπικη επιθεση προς τον insomniaK(προς αποφυγη παρεξηγησεων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Θα με ενδιέφερε να μου αναλύσεις την αιτιολογία πίσω από αυτή σου την πεποίθηση...

 

Δεν έχω αιτιολογία. Εξ ορισμού. Το αντιμετωπίζω (είπα και πριν) όπως θα αντιμετώπιζα την αγοραφοβία. Ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον και θέλει να βρίσκεται με άλλους ανθρώπους => αγοραφοβία σημαίνει πρόβλημα. Η φύση του ανθρώπου (ακόμα και η κατασκευή του) θέλει τον άνθρωπο να κάνει έρωτα με άτομα του αντίθετου φύλου => ομοφυλοφιλία σημαίνει πρόβλημα.

 

Δεν διεκδικώ δάφνες για την επιχειρηματολογία μου (που προφανώς δεν υπάρχει). Απλά αναφέρω τον τρόπο που σκέφτομαι θέλοντας να δικαιολογήσω πως γίνεται να μην είμαι ρατσιστής με τους ομοφυλόφιλους, αλλά και να μην τους αναγνωρίζω το δικαίωμα να θεωρούνται φυσιολογικοί.

 

Γενικά η ηδονή είναι κάτι που γεννιέται από το μυαλό και μόνο (δεν έχει καμία σχέση με την οποιαδήποτε αντικειμενικότητα), οπότε οι σεξουαλικές διαθέσεις μας συνδέονται άμεσα με την ψυχική υγεία μας. Αν θέλεις μπορούμε να συζητήσουμε αυτό που είπαν και κάποιοι εδώ μέσα πριν "άμα το πάρουμε έτσι, τότε κανένας δεν είναι φυσιολογικός" κτλ στο οποίο μπορώ να συμφωνήσω. Όλοι οι άνθρωποι έχουν προβλήματα (και ψυχικά εκτός από άλλου τύπου). Το ζήτημα είναι κατά πόσο αυτά τα προβλήματα (και οι συνέπειες στη σεξουαλική ζωή) σου επιτρέπουν να ζήσεις (ή δημιουργούν πρότυπα ανεπιθύμητα) στην κοινωνία.

 

Όπως είπα και νωρίτερα, το επιχείρημα γενικότερα βασίζεται στο ότι θέλω να βάλω την κοινωνία μπροστά από το άτομο (που για μένα αυτός είναι ο ρόλος των νόμων). Ίσως αδικούνται κάποιοι, αλλά είπαμε. Κοινωνικά > Ατομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, την επόμενη φορά που θα φορέσεις προφυλακτικό, ξανασκέψου το και έλα να μας πεις που κατέληξες.

 

Το ενδιαφέρον σας Μεγαλειότατε, για τις σκέψεις μου,

πριν αλλά και μετά το προφυλακτικό,

με τιμούν ιδιαίτερα, :confused:

αλλά θα μου επιτρέψετε να τις κρατήσω για μένα. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω μερικά παραδειγματάκια για να τα σκεφτούμε λίγο το τι είναι φυσιολογικό και το τι δεν είναι. Στη βιολογία, διδαχτήκαμε και για homogonous οργανισμούς, και δε φαντάζομαι ότι τα λουλούδια για παράδειγμα θεωρούνται ότι πιο ανώμαλο και μη φυσιολογικό κυκλοφορεί γύρω μας.

 

Επίσης, διδαχθήκαμε και Ιλιάδα και νομίζω ότι κανείς δεν αμφισβητεί δύο πράγματα για τον Αχιλλέα, την πολεμική του ικανότητα και τις τρυφερές στιγμές που χε με τον ξάδερφο.

 

Τα πάντα είναι φυσιολογικά αφού δημιουργούνται και δρούνε μέσα στη Φύση. Και οι τερατογενέσεις φυσιολογικές είναι, και οι ομοφυλόφιλοι, και ο καρκίνος, και οι έγκλειστοι σε ψυχιατρείο, όλα φυσιολογικά είναι. Μην μπερδεύεται το μη-φυσιολογικό με το μη-αποδεκτό. Άλλο το μη-φυσιολογικό άλλο το μη-αποδεκτό.

 

Και στο κάτω κάτω ποιός γνωρίζει τη Φύση τόσο καλά ώστε να πει που αυτή ξεπερνιέται και παραβιάζεται ώστε να μιλάει για φυσιολογικά και αφύσικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιάνει, το δοκίμασα και εγώ και έμεινε αναπάντητο.

Μπλις, προς θεού (.) δν με ενδιαφέρει και δεν με αφορά το τι κάνεις στο κρεββάτι σου και το πάτωμά σου και το νεροχύτη σου, απλώς σου λεω πως και το σεξ για ευχαρίστηση αποτελεί ανωμαλία μιας και δν γίνεται για αναπαραγωγή. Το πρωκτικό δε, άστα, 9ος κύκλος της Κόλασης χωρίς ασανσέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα είναι φυσιολογικά αφού δημιουργούνται και δρούνε μέσα στη Φύση. Και οι τερατογενέσεις φυσιολογικές είναι, και οι ομοφυλόφιλοι, και ο καρκίνος, και οι έγκλειστοι σε ψυχιατρείο, όλα φυσιολογικά είναι. Μην μπερδεύεται το μη-φυσιολογικό με το μη-αποδεκτό. Άλλο το μη-φυσιολογικό άλλο το μη-αποδεκτό.

 

Κανεις λαθος.

Αλλο πραγμα τι υπαρχει στη φυση και αλλο τι ειναι φυσιολογικο.

 

Ο καρκινος,οι ψυχολογικα αρρωστοι, οι τερατογενεσεις κλπ ειναι εντος της φυσης,αλλα δεν ειναι φυσιολογικα.

 

 

Το ζητημα τελικα για μενα δεν ειναι η υπαρξη ομοφυλοφιλων ως φυσιολογικα ή μη οντα,αλλα για τον γαμο μεταξυ αυτων και τη δημιουργια οικογενειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις λαθος.

Αλλο πραγμα τι υπαρχει στη φυση και αλλο τι ειναι φυσιολογικο.

 

Ο καρκινος,οι ψυχολογικα αρρωστοι, οι τερατογενεσεις κλπ ειναι εντος της φυσης,αλλα δεν ειναι φυσιολογικα.

 

Και η τεκμηρίωση αυτών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η τεκμηρίωση αυτών?

 

Η επιστημη της Βιολογιας.

 

 

Παρτο για την οικονομια ομως σαν την αποψη μου.

Η τεκμηριωση οτι ειναι φυσιολογικοι?

 

Φανταζομαι η tv και η espresso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...