Προς το περιεχόμενο

Στο πάτο η Ελλάδα στην αναγνώριση ομοφυλοφίλων.


leuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση:Επειδή δεν έχω καταλάβει,για ΤΙ δικαιώματα μιλάμε σχετικά με τους ομοφυλόφιλους?

Για τον γάμο τους? Για τις υιοθεσείες τους? Για την αντιμετώπισή τους απ'την κοινωνία? Για τι?

 

Γιατί απ'ότι κατάλαβα στο λίγο που παρακολούθησα το thread,μάλλον το "πρόβλημά" τους είναι ο τρόπος που μιλάμε γι'αυτούς και το πως τους αντιμετωπίζουμε.

Μήπως πρέπει να βγεί νόμος που να μας απαγορεύει δηλαδή να τους βρίζουμε ή να τους χλευάζουμε?Αυτό είναι τελείως ηλίθιο.Και πείτε με ρατσιστή,εγώ δεν τους πάω ούτε με σφαίρες.Αν είναι αυτοί που είναι,ας μείνουν όπως είναι,δεν είναι αυτό που με ενοχλεί.Όμως με εμένα δεν θα έχουν συναναστροφές,και ούτε με κανέναν που δεν τους γουστάρει.Αν λοιπόν αυτό είναι το πρόβλημα τους καλά θα κάνουν να καταλάβουν οτι δεν θα αλλάξει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 493
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ποια η ανάγκη των ομοφυλοφίλων να παντρευτούν ?

παιδι και οικογενεια γινεται απο εναν πατερα και μια μανα

δεν γινεται απο δυο ατομα του ιδιου φυλλου οσο κι αν προσπαθησουν

ετσι τα εκανε η φυση

θελουν δε θελουν ειναι ανωμαλια της φυσης

αυτο δεν αλλαζει ουτε με νομους ουτε με τιποτα

ας αφησουν τους γαμους και τις οικογενειες για αυτους που μπορουν να τις κανουν και ας απολαυσουν οπως νομιζουν τη ζωη τους χωρις να ενοχλουν τους αλλους και χωρις να προσπαθουν να μας πεισουν για τιποτα

το γαμο και την υιοθεσία απλα τον θελουν για να νομιμοποιηθουν και να εξισωθουν και καλα στα ματια των υπολοιπων

 

οσον αφορα τα ζευγαρια που παντρευονται και δεν κανουν παιδια χωρις να εχουν καποιο σοβαρο λογο ειναι κι αυτα ανωμαλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...

 

Φύση: οι φυσικές λειτουργίες του ανθρώπινου οργανισμού, που εξασφαλίζουν τη συντήρηση, την επιβίωση και την αναπαραγωγή του ανθρωπίνου είδους και γενικότ. ό,τι θεωρείται ότι υπακούει στους νόμους της φύσης, ό,τι θεωρείται φυσικό.

 

Ομαλός: (μτφ) αυτός που δεν αποκλίνει από το φυσιολογικό και το αναμενόμενο. (ειδικότ. για πρόσ.) Αυτός που συμβαδίζει, όσον αφορά τις σεξουαλικές του προτιμήσεις, με ό,τι θεωρείται κανονικό και φυσιολογικό.

 

Ακριβώς για το ρήμα που τόνισε ο Γηρυόνης δεν έδωσα τα παραδείγματα από το ρήμα "ανώμαλος".

 

Καλά εδώ ο Μπαμπινιώτης κάνει μεγάλο ελιγμό... Μας λέει ότι η φύση είναι ό,τι θεωρείται φυσικό!!! Μα ακριβώς αυτό το "φυσικό" που ορίζει τη "φύση" θέλουμε να δούμε τι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άσχετη (σχεδόν) ερώτηση: μπορεί, νομικά, ένας άνθρωπος (άντρας ή γυναίκα) να υιοθετήσει παιδί χωρίς να έχει σύζυγο / σύντροφο ή είναι απαραίτητη προϋπόθεση για μια υιοθεσία η ύπαρξη δύο θετών γονέων;

 

Η απορία αφορά καθαρά το νομικό σκέλος της υπόθεσης (ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με αυτά τα πράγματα)

 

Απ' όσο θυμάμαι όχι, δεν είναι απαραίτητο.

Όπως και είναι δυνατό μία άγαμη γυναίκα να αποκτήσει παιδί με μεθόδους υποβοηθούμενης αναπαραγωγής.

Ελπίζω να μην κάνω λάθος :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@reader86

 

1)με το οτι μπηκες σε ενα τεχνολογικο φορουμ για να διατυμπανισεις το προβλημα σου δεν αποποιεισαι τον ευθυνων σου.

 

2)το οτι μπηκες σε ενα τεχνολογικο φορουμ για να διατυμπανισεις το προβλημα σου το μονο που αναδεικνυει ειναι το complex σου.η καταπιεσμενη προσωπικοτητα σου σε κανει να θελεις να μεινεις ανωνυμος,και να γυρνας απο δω και απο κει (στο internet) λεγοντας παντου ποσο χαρουμενος εισαι που επιτελους βρηκες γκομενο.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΑΠ'ΤΟΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΣΟΥ ΠΕΡΙΓΥΡΟ ΤΟ ΚΡΥΒΕΙΣ!

ΓΙΑΤΙ?

γιατι απλουστατα δεν εχεις τα @@ να παραδεχτεις ποιος εισαι.γαιτι παντα θα σερνεσαι στις παρυφες τησ κοινωνιας μενοντας με την ελπιδα οτι καααααποια στιγμη μπορει και να σε αποδεχτει.γιατι ακομα κι αν δεν το παραδεχεσαι ανοιχτα,θα προτιμουσες να ζεις σε μια αμιγως ομοφυλοφιλικη κοινοτητα,παρα σε μια νορμαλ κοινωνια.

 

3)ΡΕ ΠΑΣ ΚΑΛΑ?ΤΙ ΛΕΥΚΟΣ ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ?ΓΑΜΟΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ?

 

και στην τελικη ποιος σε ρωτησε αν εισαι ομοφυλοφιλος και το διακηρυττεις με τοσο παθος???

οκ λοιπον:

 

ΕΙΜΑΙ STRAIGHT ΚΑΙ ΝΑΙ,ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ!

 

 

edit:μου λειπει ο omnislash...

edit2:και για να μην φαω κανα ban για προσωπικη επιθεση εκει που αναφερομαι σε σενα βαλε στην θεση σου ολους της κλικας σου

 

 

Τα 3 Π τα ξέρεις ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επιθετικο υφος εχω γιατι καποιος επρεπε να του τα πει και αποφασισα να ειμαι εγω αυτη τη φορα.

 

PATRINOS06 ο επονομαζόμενος "ΟΜΟΦΥΛΟΦΑΓΟΣ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. τα τρια Π δεν ειναι καν τρια...ειναι πολυ περισσοτερα!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:
  2. δεν το "παιζω" αντρας ούτε ήρθα στην κουβέντα για να το παιξω γαμιας (γυναικων) και να διαφημισω τον ανδρισμο μου.αυτο ΑΝ το κανω,το κανω στην προσωπικη μου ζωη και οχι μπροστα στην οθονη μου.απλα η διακυρηξη μου ηρθε σε απαντηση της διακυρηξης του reader86
  3. PATRINOS06 ο επονομαζόμενος "ΟΜΟΦΥΛΟΦΑΓΟΣ"
    :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:
  4. Ο PATRINOS06 είναι πολύ απόλυτος καί σίγουρα θα γούσταρε να καθαρίσει την κοινωνία από τα 'αποβράσματα'.Εντάξει αυτή είναι η θέση σου αλλά δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι τόσο επιθετικός καί να διατρανώνεις ότι είσαι καί πολύ άντρας.
    δεν εχω δολοφονικες τασεις!θεωρησα τουλαχιστον προσβλητικο καποιος να ανοιγει account για να διατυμπανισει το προβλημα του (την ομοφυλοφιλια του δηλαδη)προσωπικα σαν μελος του insomnia με ενοχλησε.

συγγνωμη που απανταω επι του προσωπικου,δεν εχω να προσθεσω κατι στο θεμα,εχω ποοοοολυ πιο σημαντικα θεματα να ασχοληθω απ'το να δινω απαντησεις (και αξια) σε ομοφυλοφιλους (αλλιως αδερφες,αλλιως gay)

 

οτι ηταν να πω το ειπα,καλη σας νυχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, αλλά αν σου έρθει να ξαναποστάρεις κάν'το λίγο πιο μαζεμένα.

 

Και για να απαντήσω επί του θέματος επί της αναγκαιότητας των γάμων.

Ας πούμε πως ο Γιώργος και ο Μάρκος είναι ζευγάρι. Και πως αγαπιούνται και πως ζούνε μαζί. Η οικογένεια του ενός, πχ του Μάρκου, δν θέλει να τον ξέρει επειδή δν φέρνει νύφη στο σπίτι. Και την Τετάρτη ο Μάρκος παθαίνει ένα αυτοκινητιστικό και αποδημεί εις τόπον καυτόν και με καζάνια.

 

Την περιουσία του γτ να μην την κληρονομήσει ο άνθρωπος που του στάθηκε και που ο ίδιος αγαπούσε και να την πάρει η θεία του και τα ξαδέρφια του που τον είχαν ξεγραμμένο?

 

Και ας πούμε πως πριν πεθάνει, βρισκόμενος στα τελευταία του στην εντατική, σκάει ο Γιώργος να τον επισκεφτεί και η προϊσταμένη του λέει "Είστε συγγενής? Γτ η σύζυγός του δν είστε! Αχ τι κρίμα δν μπορείτε να τον δείτε."

 

Η Κέριντβεν βρήκε μια καλή λύση για όσους θεωρούν τον γάμο ιερό και όσιο, είναι μερικές σελίδες πίσω. Αναφορικά με την υιοθεσία έχω και εγώ τις αμφιβολίες μου -μόνο για την Ελλάδα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@PATRINOS06

Για το όλο θέμα με το ζεύγος αγίων δυστυχώς δε μπορώ να βρω αναφορά αυτού online (στο Internet δλδ). Και αυτό γιατί δε θυμάμαι τα ονόματα των δύο αγίων (ή οσίων). Παρ' όλα αυτά όμως μπορώ να σου πω οτι συνήθως στις Εκκλησίες υπάρχει μια εικόνα δύο ανδρών που έχουν αναμεσά τους μια μικρή κοπέλα.

Η εν λόγω εικόνα αρχικά αποτελούταν από τους δύο άντρες μόνο, και η κοπέλα προστέθηκε πιο μετά για να κρυφθεί η σχέση μεταξύ τους.

 

Το έμαθα διαβάζοντας σε βιβλία και όχι στο ιντερνετ για βίους αγίων. Είμαι σίγουρος οτι πολύ δύσκολα θα βρεθεί κάτι τέτοιο πλέον μιας και δεν συνάδει εδώ και πάρα πολλά χρόνια με την επίσημη θέση της Εκκλησίας.

 

Αλλά εδώ ας αναρωτηθούμε λίγο τι γίνεται μέσα στους κόλπους αυτής. Οι διάφορες προτιμήσεις των μελών αυτής ανα τους αιώνες πάντα υπερασπιζόντουσαν σιωπηρά ή καμιά φορά ακόμα και δημόσια.

 

Εδώ δε μιλάμε για ένα θρησκευτικό θέμα βέβαια μιας και καμία σχέση δεν έχει (σύμφωνα με την Αγία Γραφή και τη Βίβλο που έχουμε στα χέρια μας αυτή τη στιγμή είναι αμαρτία η σαρκική ένωση μεταξύ ατόμων του ιδίου φύλου). Μιλάμε για ένα κοινωνικό και νομικό θέμα.

Ανεξάρτητα από τι είναι ή δεν είναι ένας ομοφυλόφιλος, είναι άνθρωπος πρώτιστα. Και αυτό σημαίνει οτι έχει κάθε δικαίωμα να κάνει κάποιες επιλογές οι οποίες δεν είναι προς το κακό του συνόλου. Η πολιτική ένωση αυτών δεν βλάπτει το σύνολο, όσο και αν προσπαθούν κάποιοι να πουν το αντίθετο.

 

Και από τη στιγμή που ζούμε σε δημοκρατικές συνθήκες, το να γίνει αποδεκτή αυτή η ένωση δεν θα έπρεπε να ήταν καν θέμα.

Αν τώρα κάποιοι νιώθουν να θίγεται η ηθική τους καλό θα είναι να κοιτάξουν πόσο ηθικοί είναι αυτοί πρώτα σύμφωνα με τα πρότυπα που κρίνουν τα αλλότρια.

 

Προσωπικά εμένα οι ομοφυλόφιλοι με αφήνουν αδιάφορο, εκτός των περιπτώσεων που γίνονται φορτικοί είτε με το να μου την πέφτουν συνέχεια παρά την άρνηση, είτε με το να συμπεριφέρονται σαν κακομαθημένα παιδάκια προκαλώντας τους πάντες με τη συμπεριφορά τους επιδιώκοντας να κρύψουν την ενοχή που νιώθουν για την επιλογή τους στην άξεστη (και κατ' αυτούς μετά ρατσιστική) συμπεριφορά των άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 3 Π τα ξέρεις ???

 

Δεν είναι 3 είναι πολύ περισσότερα και πολύ προσβλητικότερα από τα πρώτα 3 που λες.

 

Όσο και να είναι ακραίες οι απόψεις του, δε νομίζω ότι πρέπει να υβρίζεται για αυτές.

 

Edit: Τώρα είδα ότι με είχε προλάβει ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω 50 Π είναι συνολικά αλλά δεν τα θυμάμαι όλα....

 

Πάντως σε αυτό το topic ταυτίστηκα απόλυτα με τις απόψεις parexwse και Lucifer.

Ειδικά εσένα Lucifer δεν σε είχα αξιολογήσει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η ανάγκη των ομοφυλοφίλων να παντρευτούν ?

 

οσον αφορα τα ζευγαρια που παντρευονται και δεν κανουν παιδια χωρις να εχουν καποιο σοβαρο λογο ειναι κι αυτα ανωμαλα

 

1ον) Ότι δε συμφωνεί με τις δικές σου απόψεις είναι ανώμαλο?

Γιατί πρέπει όλοι οι άνθρωποι να κάνουν παιδιά? Γιατί αποκλείεις κάποιος ΑΠΟΛΥΤΩΣ φυσιολογικός να κρίνει ότι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για γονιός? Ή ότι δε θέλει να έχει τις ευθύνες που ένα παιδί φέρνει?

2ον)η ανάγκη των ομοφυλόφιλων να παντρευτούν, έχει να κάνει καθαρά, με το ότι θέλουν να δημιουργήσουν τη δική τους οικογένεια,με τα δικά τους στάνταρ, να μην είναι σαν επικυρηγμένοι, αλλά κ να έχουν τα νόμιμα δικαιώματα που ένα παντρεμένο ζευγάρι έχει (ακόμα κ στο πιο γελοίο όλων των θεμάτων,στα δάνεια,στα επιδόματα,στην εργατική εστία,στις κληρονομιές κλπ)!

ΥΓ:και ξαναρωτάω: θεωρείτε μέγιστη ανωμαλία να είσαι στο ίδιο κρεββάτι με 2 γυναίκες,έτσι?

ΥΓ2:το να χαρακτηρίζουμε τους άλλους ως ανώμαλους,μας κάνει εμας...ομαλούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα από τις μεγαλύτερες ανωμαλίες αυτής της κοινωνίας είναι που επιτρέπεται ελεύθερα να ανθρώπους ανίκανους (και δεν εννοώ σωματικά) και ηλίθιους, να κάνουν και να αναθρέφουν παιδιά (ειδικά οι γύφτοι)

Θα έπρεπε να στειρώνονται σε νεαρή ηλικία.

Όχι δεν είμαι ρατσιστής, με τη λογική μιλάω όπως είπε και κάποιος πιο πρίν.

Τη λογική ποιού? τη δική μου φυσικά. Ο καθένας έχει τη δική του για το τι είναι ομαλό και ανώμαλο, φυσικο ή αφύσικο.

Για μένα πιο λογικό και φυσικό είναι να παντρέυονται οι gay παρά να σπέρουν παιδιά με το τσουβάλι άνθρωποι που καλά καλά δεν μπορούν να συντηρίσουν το τομάρι τους, για να τους συντροφεύουν στη μιζέρια τους και να υποφέρουν μαζί τους.

 

Επίσης πρέπει να καταλάβει ο κόσμος ότι η πλειωψηφία των gay δεν είναι αυτές οι τρελλές που βλέπει κανείς στις παρελάσεις με τα φτερά και τα πίπουλα, είναι άνθρωποι πιο σοβαροί που ούτε προκαλούν ούτε και κάθονται να ασχοληθούν με extreme καταστάσεις.

Αυτό είναι το κακό με της ξεφωνημένες, ότι δημιουργούν μια κακή, αντιπαθητική εικόνα για τους υπολοίπους ομοφιλόφιλους που δεν είναι πραγματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...