Προς το περιεχόμενο

Στο πάτο η Ελλάδα στην αναγνώριση ομοφυλοφίλων.


leuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
ετσι συνεχιστε......

 

Να'σαι καλά που μας το επιτρέπεις. :)

 

Προσωπικά περιμένω απάντηση από τον adi32 και από τον PATRINOS06.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 493
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

επειδη διαβασα πολλες γνωμες σε αυτο το τοπικ, θεωρω οτι πρεπει και εγω να ποσταρω μια γνωμη (δικη μοθ ολοτελα-που εθελπιστω να μην προκαλει κανεναν)

δεν θεωρω τους ομοφυλοφιλους freaks, ανωμαλους, αρρωστους (και χιλιους αλλους χαρακτηρισμους) αντιθετως...

πανω απ'ολα ειναι ανθρωποι και πολλες φορες πιο αξιολογοι απο καποιους στρειτ...

 

εχουν καθε δικαιωμα οπως και οι υπολοιποι. θα επρεπε να τους καταχωρηθει: το δικαιωμα του γαμου, καθως και η οποια νομικη εξασφαλιση συνεπαγεται αυτου. δεν νομιζω οτι ενας "γαμος" του στιλ πολιτικου θα εβλαπτε την κοινωνια (αν ειναι δυνατον)

διαφωνω μονο με την υιοθεσια. θεωρω οτι μπορουν να μεγαλωσουν ενα παιδι οσο καλα οσο και ενα αντογυνο, χωρις προβληματα. απο εκει και περα ομως, εδω ειναι ελλαδισταν...

οταν στιγματιζονται κοινωνικα (πρωτα απο τους "προοδευτικους" γονεις και επειτα απο τα παιδια τους) παιδακια εξαιτιας εθνικοτητας, θρησκειας, αναπηριας κλπ και καταληγουμε να εχουμε στα σχολεια μας "bullies" που βρισκουν αφορμη το υψος, το βαρος, τα γυαλια και δεν ξερω τι αλλο για να επιτηθενται λεκτικα η σωματικα στους αλλους αμφιβαλω για το πως θα μπορουσε ενα παιδι με "διαφορετικους" γονεις να ανταποκριθει σε αυτα χωρις να τραυματιστει ψυχολογικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλά που μας το επιτρέπεις. :)

 

Προσωπικά περιμένω απάντηση από τον adi32 και από τον PATRINOS06.

 

ε δεν το λεω με τον τροπο που το παιρνεις καταλαβαινεις τι λεω.

 

επειδη διαβασα πολλες γνωμες σε αυτο το τοπικ, θεωρω οτι πρεπει και εγω να ποσταρω μια γνωμη (δικη μοθ ολοτελα-που εθελπιστω να μην προκαλει κανεναν)

δεν θεωρω τους ομοφυλοφιλους freaks, ανωμαλους, αρρωστους (και χιλιους αλλους χαρακτηρισμους) αντιθετως...

πανω απ'ολα ειναι ανθρωποι και πολλες φορες πιο αξιολογοι απο καποιους στρειτ...

 

εχουν καθε δικαιωμα οπως και οι υπολοιποι. θα επρεπε να τους καταχωρηθει: το δικαιωμα του γαμου, καθως και η οποια νομικη εξασφαλιση συνεπαγεται αυτου. δεν νομιζω οτι ενας "γαμος" του στιλ πολιτικου θα εβλαπτε την κοινωνια (αν ειναι δυνατον)

διαφωνω μονο με την υιοθεσια. θεωρω οτι μπορουν να μεγαλωσουν ενα παιδι οσο καλα οσο και ενα αντογυνο, χωρις προβληματα. απο εκει και περα ομως, εδω ειναι ελλαδισταν...

οταν στιγματιζονται κοινωνικα (πρωτα απο τους "προοδευτικους" γονεις και επειτα απο τα παιδια τους) παιδακια εξαιτιας εθνικοτητας, θρησκειας, αναπηριας κλπ και καταληγουμε να εχουμε στα σχολεια μας "bullies" που βρισκουν αφορμη το υψος, το βαρος, τα γυαλια και δεν ξερω τι αλλο για να επιτηθενται λεκτικα η σωματικα στους αλλους αμφιβαλω για το πως θα μπορουσε ενα παιδι με "διαφορετικους" γονεις να ανταποκριθει σε αυτα χωρις να τραυματιστει ψυχολογικα

 

 

ωχ εκανε την απειλη πραγματικοτητα εγραψε. ε περιμενε το ωστικο κυμα τωρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλά που μας το επιτρέπεις. :)

 

Προσωπικά περιμένω απάντηση από τον adi32 και από τον PATRINOS06.

 

 

κι εγω....

 

σχετικα με το δικο σου θα αργησω να απαντησω γιατι εχω μια δουλεια....(πειναω!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
κι εγω....

 

[...]

Ελπίζω να μην περιμένεις απάντηση από εμένα καθώς προσωπικά δεν ισχυρίστηκα ποτέ μου οτιδήποτε για τις σεξουαλικές προτιμήσεις των δύο οσιομαρτύρων.

 

Απλώς σου επισήμανα ότι οι Άγιοι Οσιομάρτυρες Σέργιος και Βάκχος υφίστανται, σε αντίθεση με ό,τι υποστήριζες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ εκανε την απειλη πραγματικοτητα εγραψε. ε περιμενε το ωστικο κυμα τωρα .

 

αμφιβαλω για ωστικο κυμα. ειναι αποψη αποκλειστικα και μονο ΔΙΚΗ μου. ας διαφωνησει οποιος θελει, δικαιομα του και θα δεχτω να ακουσω τη γνωμη του. δεν ποσταρω για να προκαλεσω, και θεωρω τις προσωπικες επιθεσεις απλα γελοιες (ας μου επιτραπει ο χαρακτηρισμος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην περιμένεις απάντηση από εμένα καθώς προσωπικά δεν ισχυρίστηκα ποτέ μου οτιδήποτε για τις σεξουαλικές προτιμήσεις των δύο οσιομαρτύρων.

 

Απλώς σου επισήμανα ότι οι Άγιοι Οσιομάρτυρες Σέργιος και Βάκχος υφίστανται, σε αντίθεση με ό,τι υποστήριζες εσύ.

οκ δεκτο!περιμενω τοτε απαντηση απ'αυτο που το ειπε:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμφιβαλω για ωστικο κυμα. ειναι αποψη αποκλειστικα και μονο ΔΙΚΗ μου. ας διαφωνησει οποιος θελει, δικαιομα του και θα δεχτω να ακουσω τη γνωμη του. δεν ποσταρω για να προκαλεσω, και θεωρω τις προσωπικες επιθεσεις απλα γελοιες (ας μου επιτραπει ο χαρακτηρισμος)

 

καλα χτες που σου ελεγα αστεια για τους γκευ γελαγες ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είπα εγώ αλλά ΑΝ ίσχυε, πραγματικά περιμένεις να βρείς επίσημες αποδείξεις από εκκλησιαστικές πηγές για ένα τέτοιο θέμα?

Εδώ δεν παραδέχονται ότι το αδελφάτο της μαυρης ρόμπας υφίσταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το πρόβλημά σου είναι η λέξη "γάμος"; Αν το λύναμε χρησιμοποιώντας (όπως η μισή Ευρώπη) τον όρο "κοινωνική ένωση"; Θα το δεχόσουν;

 

ναι

δεν εχω προβλημα να το πουν οπως αλλιως θελουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο ειναι

αυριο θα το αλλαξω να βαλω εναν με καλωδια παντου

ή με τη μπαρμπι

 

οπως και την υπογραφη μου θα την κανω πιο προοδευτικη να ειναι υπερ της θανατικης ποινης και της στειρωσης των γυφτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είπα εγώ αλλά ΑΝ ίσχυε, πραγματικά περιμένεις να βρείς επίσημες αποδείξεις από εκκλησιαστικές πηγές για ένα τέτοιο θέμα?

Εδώ δεν παραδέχονται ότι το αδελφάτο της μαυρης ρόμπας υφίσταται.

 

με rumors και θεωριες συνομωσιας δεν αποδεικνυουμε κατι.αλλιως και ο bush ειναι εξωγηινος conspiracy theory ειναι κι αυτο..

 

τελος παντων,το θεμα περναει σε αλλη διασταση

 

Θα τα πω υπεραπλουστευμένα: Στο κληρονομικό δίκαιο, λοιπόν, υπάρχει η λεγόμενη νόμιμη μοίρα. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι εάν έχεις συγγενείς μέχρι κάποιου βαθμού και δεν έχεις κάνει διαθήκη, σε κληρονομούν αυτοί οι συγγενείς. Άσχετα αν μπορεί να μην μιλιέστε ή να σιχαίνεστε ο ένας τον άλλο.

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα: ας πάρουμε τον Α, ο οποίος είναι ένας 34χρονος άντρας. Συζεί τα τελευταία 7-8 χρόνια με την 30χρονη κοπέλα του. Έχει χάσει τους γονείς του αλλά έχει κάποιους μακρινούς θείους και κάτι ξαδέρφια - ούτε τους ξέρει, ούτε τους έχει δει, ούτε θέλει να τους δει.

Αν αύριο ο Α πεθάνει σε κάποιο ατύχημα και δεν έχει κάνει διαθήκη (λογικό είναι - ποιός 34χρονος κάνει διαθήκη;), οι θείοι του θα τον κληρονομήσουν πλήρως. Χωρίς να τον έχουν δει ποτέ στη ζωή τους. Η κοπέλα του δεν θα πάρει ούτε δραχμή. Νομίζω πως είναι δίκαιο να υποθέτουμε ότι ο Α θα ήθελε να αφήσει έστω ένα μέρος της περιουσίας του (όποια κι αν είναι αυτή) στην κοπέλα με την οποία συζούσε τα τελευταία 7-8 χρόνια.

Αυτή η αναγνώριση του δικαιώματος κληρονομιάς μπορεί εσένα και εμένα να μην μας ενδιαφέρει, όμως ενδιαφέρει εκατοντάδες άλλους συμπολίτες μας. Γιατί να τους το στερήσουμε;

 

στο ανδρογυνο υπαρχει και το δικαιωμα του πολιτικου γαμου αν θελουμε να εξασφαλιστουμε νομικα.δηλαδη τι ακριβως ζητας?ΟΧΙ θρησκευτικο γαμο,ΟΧΙ πολιτικο γαμο,αλλα μια ενωση (ξερω γω τι) στην οποια να κανονιζονται τα κληρονομικα του ενος και του αλλου!!ωρα ειναι να απαιτησουν (οι gay) και αναδρομικα οικογενειακο επιδομα και να προσφυγουν στο ΣτΕ:mrgreen::mrgreen:

εκτος αν θελεις να αναδειξεις ενα νομικο κενο το υπαρχει και θα υπαρχει πιστευω.λογικο ειναι.δεν μπορει ο νομος αν δεν εχεις εσυ ο ιδιος κατοχυρωθει να σε εξασφαλισει.αν και δεν ειμαι νομικος,μπορεις εσυ σαν νομικος να μου βρεις και να μου καλυψεις το κενο στο νομο στο παραδειγμα σου????....

 

Κοίτα, το ίδιο ισχύει και με τους αρχαίους πολιτισμούς - είτε αυτοί ήταν οι Έλληνες είτε οι Αιγύπτιοι είτε οποιοδήποτε άλλοι: Είχαν τους σκλάβους τους, δεν είχαν βέβαια καθολικό δικαίωμα ψήφου και τέτοια "προοδευτικά" πράγματα και θα μπορούσαμε να πούμε "μια χαρά δεν είμαστε;". Στο κάτω-κάτω, αυτοί έδειξαν τι αξίζουν: Παρθενώνες, πυραμίδες, αστεροσκοπεία.

ολες οι κοινωνιες και οι πολιτισμοι ειχαν και εχουν τους σκλαβους τους.μην εθελοτυφλουμε
Δεν είναι λοιπόν αξιοπρεπές επιχείρημα το "η κοινωνια τοσους αιωνες μια χαρα ηταν". Γιατί η κοινωνία δεν είναι μια χαρά όταν καταπατούμε βασικά δικαιώματα σε κάποιες μειονότητες - είτε αυτοί λέγονται μαύροι είτε ομοφυλόφιλοι είτε οτιδήποτε.
σχετικα με το αν καταπατουμε δικαιωματα,αυτο ειναι μια πολυ μεγαλη συζητηση.γιατι δηλαδη στους φυλακισμενους δεν καταπατουμε δικαιωματα?ποιος μιλαει γ'αυτο?κανεις...ασε που,ποιος το λεει οτι ειναι βασικο δικαιωμα του καθε gay να παντρευται αλλους gay????δεν βρισκονται σε καθεστως διωγμου,δεν τους σκοτωνουμε ουτε τους στελνουμε στην πυρα.δεν καταπατουμε την ελευθερια τους.η ελευθερια ομως του καθενος τελειωνει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου.δεν ζητησα να τους στειλουμε σε καποιο ερημονησι,προς θεου,απλα μπορουν απλα και ομορφα να ζησουν στο περιθωριο...χωρις να μας ενοχλουν και να μας προκαλουν...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
δεν βρισκονται σε καθεστως διωγμου,δεν τους σκοτωνουμε ουτε τους στελνουμε στην πυρα.δεν καταπατουμε την ελευθερια τους.η ελευθερια ομως του καθενος τελειωνει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου.δεν ζητησα να τους στειλουμε σε καποιο ερημονησι,προς θεου,απλα μπορουν απλα και ομορφα να ζησουν στο περιθωριο...χωρις να μας ενοχλουν και να μας προκαλουν...

 

Δεν καταλαβαίνω με ποιόν τρόπο ο γάμος δύο gay καταπατά την προσωπική σου ελευθερία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω με ποιόν τρόπο ο γάμος δύο gay καταπατά την προσωπική σου ελευθερία

σαφεστατα δεν ειπα κατι τετοιο.αν ομως υιοθετησουν παιδι τι σε κανει να πιστευεις οτι θα το μεγαλωσουν με τις ιδεες της νορμαλ κοινωνιας?αυτο δεν ειναι καταπατηση ελευθεριας?χειραγωγηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...