Προς το περιεχόμενο

Στο πάτο η Ελλάδα στην αναγνώριση ομοφυλοφίλων.


leuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 493
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
καποιοι νομοι εχουν φτιαχτει με καποια λογικη και με καποια κριτηρια με βαση καποιων στανταρντς της φυσης

πχ θεωρειται στο ζευγαρι η γυναικα θεωρειται οτι πρεπει να παιρνει αδειες μητροτητας μειωμενου ωραριου.............

αυτα φυσικα δεν μπορει να τα παρει καποιος ανδρας

Μην γράφεις τα αυτονόητα. Είναι προφανές ότι δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

 

νομιζω για θεματα περιουσιων, κληρονομιων μπορει ανετα να ρυθμιστει το θεμα νομικα χωρις την αναγκη γαμου

και δεν ξερω κατα ποσο υπαρχει σοβαροτητα σε τετοιου ειδους γαμους ωστε να φτιαχτουν νεες νομοθεσιες

Δηλαδή το πρόβλημά σου είναι η λέξη "γάμος"; Αν το λύναμε χρησιμοποιώντας (όπως η μισή Ευρώπη) τον όρο "κοινωνική ένωση"; Θα το δεχόσουν;

 

@paredwse.

 

αν θυμαμαι καλα ασχολεισαι επαγγελματικα με τη δικηγορια [...]

Όντως. Κανείς δεν είναι τέλειος. :)

 

νομικα δεν με ενδιαφερει αν οταν πεθανει ο μητσος θα παρει τα λεφτα του ο μπαμπης.στην τελικη να να ειναι προνοητικος και να εχει φτιαξει διαθηκη,η να εχει εξασφαλιστει με καποιο τροπο.

Μισό λεπτό, εδώ θα σε διορθώσω. Κάνεις λάθος αλλά φυσικά δεν μπορείς να ξέρεις ότι κάνεις λάθος γιατί δεν είσαι νομικός. :)

 

Θα τα πω υπεραπλουστευμένα: Στο κληρονομικό δίκαιο, λοιπόν, υπάρχει η λεγόμενη νόμιμη μοίρα. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει ότι εάν έχεις συγγενείς μέχρι κάποιου βαθμού και δεν έχεις κάνει διαθήκη, σε κληρονομούν αυτοί οι συγγενείς. Άσχετα αν μπορεί να μην μιλιέστε ή να σιχαίνεστε ο ένας τον άλλο.

 

Να σου δώσω ένα παράδειγμα: ας πάρουμε τον Α, ο οποίος είναι ένας 34χρονος άντρας. Συζεί τα τελευταία 7-8 χρόνια με την 30χρονη κοπέλα του. Έχει χάσει τους γονείς του αλλά έχει κάποιους μακρινούς θείους και κάτι ξαδέρφια - ούτε τους ξέρει, ούτε τους έχει δει, ούτε θέλει να τους δει.

Αν αύριο ο Α πεθάνει σε κάποιο ατύχημα και δεν έχει κάνει διαθήκη (λογικό είναι - ποιός 34χρονος κάνει διαθήκη;), οι θείοι του θα τον κληρονομήσουν πλήρως. Χωρίς να τον έχουν δει ποτέ στη ζωή τους. Η κοπέλα του δεν θα πάρει ούτε δραχμή. Νομίζω πως είναι δίκαιο να υποθέτουμε ότι ο Α θα ήθελε να αφήσει έστω ένα μέρος της περιουσίας του (όποια κι αν είναι αυτή) στην κοπέλα με την οποία συζούσε τα τελευταία 7-8 χρόνια.

Αυτή η αναγνώριση του δικαιώματος κληρονομιάς μπορεί εσένα και εμένα να μην μας ενδιαφέρει, όμως ενδιαφέρει εκατοντάδες άλλους συμπολίτες μας. Γιατί να τους το στερήσουμε;

 

[...]

αυτο που θελω να καταληξω ειναι το εξης.η κοινωνια τοσους αιωνες μια χαρα ηταν.δεν χρειαζεται να την παμε τοοοοσο μπροστα εμεις με τη μια.

Κοίτα, το ίδιο ισχύει και με τους αρχαίους πολιτισμούς - είτε αυτοί ήταν οι Έλληνες είτε οι Αιγύπτιοι είτε οποιοδήποτε άλλοι: Είχαν τους σκλάβους τους, δεν είχαν βέβαια καθολικό δικαίωμα ψήφου και τέτοια "προοδευτικά" πράγματα και θα μπορούσαμε να πούμε "μια χαρά δεν είμαστε;". Στο κάτω-κάτω, αυτοί έδειξαν τι αξίζουν: Παρθενώνες, πυραμίδες, αστεροσκοπεία. :-D

 

Δεν είναι λοιπόν αξιοπρεπές επιχείρημα το "η κοινωνια τοσους αιωνες μια χαρα ηταν". Γιατί η κοινωνία δεν είναι μια χαρά όταν καταπατούμε βασικά δικαιώματα σε κάποιες μειονότητες - είτε αυτοί λέγονται μαύροι είτε ομοφυλόφιλοι είτε οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Patrinos06

 

Επειδή είπες οτι δεν θα ασχοληθείς (γιατί μάλλον έχεις σημαντικότερα πράγματα να κάνεις) και ασχολήθηκες πάλι....

 

 

1)ασχοληθηκα κυριως με τον paredwse και φυσικα σε φυσικο κλιμα.

 

2)μολις ξυπνησα μωρε και μεχρι να φτιαχτει το πρωινο,πως να σκοτωσω την ωρα μου????:?::?::?::?::?:

 

1ον απέδιξες οτι δεν ξέρεις να διαβάζεις (ή ξέρεις αλλά δεν μπορείς να φιλτράρεις/κατανοήσεις αυτά που διαβάζεις). Το παληκάρι που μπήκε και απάντησε (μόνο και μόνο για να αντιμετωπίσει την ανηλεή σου και "μάτσο" επίθεση) το έκανε απλά για το λόγο γιατί ζητήθηκε απο κάποιον άλλο φίλο εδω πέρα να βγεί κάποιος gay και να πει την άποψή του επί του θέματος.

3)το καταλαβα πολυ καλα (και το εξηγω στο 3 ποστ μου πιο πριν) οτι το παλικαρι(??) μπηκε για να γραψει επειδη το ζητησε καποιος αλλος (εχω απαντησει ηδη σ'αυτο)

 

 

2ον το παιδί αυτό (αν και gay) έχει περισσότερα @@ απο σένα, γιατί έχει αποδεχτεί αυτό που είναι και τα έχει βρει με τον εαυτό του, και είχε το θάρρος να μπεί σε αυτό το φόρουμ και να πει (ελεύθερα) την άποψή του.
4)α,μπα?ο μανωλης με τα λογια χτιζει ανωγεια και κατωγια.και γω μπαινω στο insomnia και λεω οτι ειμαι ο θεος.ωραια,ειμαι πληρως συνειδητοποιημενος.και φιλε μου τα @@ τα εχεις εκει εξω στη ζωη,οχι στην οθονη σου.αν εχεις @@ και εισαι συνειδητοποιημενος και ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ αυτο που εισαι και ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΙΣΜΕΝΟΣ το λες και το παραδεχεσαι ακομα και δημοσια αν χρειαστει (επι χρονια ειχα διαφορετικο τροπο σκεψης με την οικογενεια μου -για αλλα ζητηματα- ο οποιος δεν ηταν αποδεκτος.δεν ηταν αποδεκτος ουτε απ'το συγγενικο μου περιβαλλον αλλα ουτε κι απ'τους κυκλους της μαμας και του μπαμπα.σε πληροφορω οτι δεν ειχα τπτ να κρυψω,εδειχνα οπου επρεπε τις ιδεες και τα πιστευω μου κι ας εκανα τον μπαμπα να παθαινει εγκεφαλικα και τη μαμα να αλλαζει 700 χρωματα.και δεν με ενοιαζε.οπως και τωρα δε με νοιαζει η αποψη του οποιουδηποτε-πλην ελαχιστων μετρημενων στα δαχτυλα του 1 χεριου-για μενα και τις ιδεες μου.αυτος ειμαι και σε οποιον αρεσω.δεν "ΚΡΥΒΟΜΑΙ" απο κανεναν <<==αυτο φιλε μου σημαινει να εχεις @@ να εισαι συνειδητοποιημενος με τον εαυτο σου και να ΜΗΝ ΚΡΥΒΕΣΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ.αν θυμαμαι καλα το εν λογω παλιακρι (???????) το κρυβει απο γνωστους.συγγενεις και φιλους,οποτε....)

 

3ον θα πρέπει όταν είσαι ακραίος στις απόψεις σου, να μιλάς μόνο για λογαριασμό σου και όχι για λογαριασμό άλλων (αυτό γιατι κάποια στιγμη λες " επειδή δεν μίλησε κάποιος άλλος το έκανα εγώ - ή κάτι τέτοιο).
πιστεψε με οι μισοι απο εδω εχουν (σχετικα) ακραιες αποψεις για πολλα θεματα.προσωπικα εχω διαλεξει τον χαρακτηρα που εχω στην ζωη μου να τον εχω και στην digital ζωη μου.αλλοι οχι.δικαιωμα τους

 

 

4ον Ανώμαλοι άνθρωποι υπάρχουν και ετεροφυλόφιλοι και ομοφυλόφιλοι. Εγώ πχ θεωρώ "ανώμαλο" έναν άνθρωπο που επιτήθεται σε έναν άλλον υπο την ασφάλεια της lcd οθόνης του και του πληκτρολογίου του. Έτσι όμως ο καθένας μας μπορεί να γίνει "τσάμπα μάγκας". Και ενώ οι περισσότεροι έχουν κατακρίνει τέτοιου είδους συμπεριφορές, ακόμα δεν αναγνώρισες οτι έχεις άδικο και δεν έχεις ζητήσει συγνώμη. Και αφού είσαι τόσο "άντρας" θα πρέπει να μάθεις κάποια στιγμή οτι οι Άντρες που τιμάνε τα παντελόνια που φοράνε, αναγνωρίζουνε τα λάθη τους, ζητάνε συγνώμη και δεν τα επαναλαμβάνουνε.
φυσικα και δεν εχω μετανοιωσει για κατι απ'αυτα που ειπα.δεν με ξερεις προσωπικα φιλε μου,αν με ηξερες θα γνωριζες οτι εχω ηδη συγκρατηθει ηδη-χαρη στις συμβουλες του διαολου :):):):):)-και προσπαθω να μιλησω οσο πιο κοσμια μπορω για ενα τετοιο ζητημα.επι του προσωπικου,δεν ειμαι καθολου τσαμπα μαγκας,αλλα αυτο αστο ειναι προσωπικη επιθεση και δεν θα απαντησω.οσο για το να ζητησω συγγνωμη....δεν προκειται
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς βεβαίως τους Άγιους Οσιομάρτυρες Σέργιο και Βάκχο, που ήτανε εραστές. Εικόνες που τους δείχνουνε αγκαλιασμένους νομίζω υπάρχουνε σε διάφορες μονές, με την πιο γνωστή αυτή που βρίσκεται σε Μονή της Ουκρανίας.

 

Και για μία από τις εικόνες: http://www.phorum.gr/viewtopic.php?t=18727&postdays=0&postorder=asc&start=30

 

με απλα λογια θα στο πω...

 

δεν υπαρχουν τετοιοι αγιοι,ΕΠΙΣΗΜΑ αναγνωρισμενοι.δεν τους εχει κανενα βιβλιο σαν αγιους δεν γιορταζουν ποτε μαζι.αποδειξεις εχω και πηγες οσες θελεις.πρωτη και κυρια το "Ωρολογιον" εκκλησιαστικο βιβλιο που εκτος των αλλων αναφερει και τους αγιους καθως και ποτε γιορταζει ο καθενας.εκει δεν υπαρχει καμμια αναφορα.ΑΡΑ η επισημη εκκλησια δεν τους εχει αγιοποιησει,ΑΡΑ το θεμα εληξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4)α,μπα?ο μανωλης με τα λογια χτιζει ανωγεια και κατωγια.και γω μπαινω στο insomnia και λεω οτι ειμαι ο θεος.ωραια,ειμαι πληρως συνειδητοποιημενος.και φιλε μου τα @@ τα εχεις εκει εξω στη ζωη,οχι στην οθονη σου.αν εχεις @@ και εισαι συνειδητοποιημενος και ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ αυτο που εισαι και ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΙΣΜΕΝΟΣ το λες και το παραδεχεσαι ακομα και δημοσια αν χρειαστει (επι χρονια ειχα διαφορετικο τροπο σκεψης με την οικογενεια μου -για αλλα ζητηματα- ο οποιος δεν ηταν αποδεκτος.δεν ηταν αποδεκτος ουτε απ'το συγγενικο μου περιβαλλον αλλα ουτε κι απ'τους κυκλους της μαμας και του μπαμπα.σε πληροφορω οτι δεν ειχα τπτ να κρυψω,εδειχνα οπου επρεπε τις ιδεες και τα πιστευω μου κι ας εκανα τον μπαμπα να παθαινει εγκεφαλικα και τη μαμα να αλλαζει 700 χρωματα.και δεν με ενοιαζε.οπως και τωρα δε με νοιαζει η αποψη του οποιουδηποτε-πλην ελαχιστων μετρημενων στα δαχτυλα του 1 χεριου-για μενα και τις ιδεες μου.αυτος ειμαι και σε οποιον αρεσω.δεν "ΚΡΥΒΟΜΑΙ" απο κανεναν <<==αυτο φιλε μου σημαινει να εχεις @@ να εισαι συνειδητοποιημενος με τον εαυτο σου και να ΜΗΝ ΚΡΥΒΕΣΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ.αν θυμαμαι καλα το εν λογω παλιακρι (???????) το κρυβει απο γνωστους.συγγενεις και φιλους,οποτε....)

 

Οι σεξουαλικές προτιμήσεις του καθενός καθώς και οι θρησκευτικές και πολιτικές του πεποιθήσεις αποτελούν προσωπικά του δεδομένα. Και είναι θέμα του καθένα το αν θέλει να τα κοινοποιήσει ή όχι. Ίσως στο μέλλον, όταν αντιλήψεις σαν τις δικές σου θεωρούνται πλέον εγκάθετες και παροχημένες, να είναι ποιο εύκολο για κάποιον να προβεί σε μια τέτοιου είδους "αποκάλυψη".

 

Και στο παρελθόν πάντως και για άλλα ζητήματα κάποιος "κρυβόταν", αλλά αυτό δεν σήμαινε οτι δεν είχε @@. Στην χούντα πχ. δεν έβγαινε κανείς να δηλώσει οτι είναι κομμουνιστής (επειδή μάλλον τότε, ενας κομμουνιστής ήταν χειρότερος απο gay), και το 40 δεν έβγαινε κανείς να δηλώσει οτι είναι εβραίος σε γερμανοκρατούμενη περιοχή. Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι δεν είχε @@.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
με απλα λογια θα στο πω...

 

δεν υπαρχουν τετοιοι αγιοι,ΕΠΙΣΗΜΑ αναγνωρισμενοι.δεν τους εχει κανενα βιβλιο σαν αγιους δεν γιορταζουν ποτε μαζι.αποδειξεις εχω και πηγες οσες θελεις.πρωτη και κυρια το "Ωρολογιον" εκκλησιαστικο βιβλιο που εκτος των αλλων αναφερει και τους αγιους καθως και ποτε γιορταζει ο καθενας.εκει δεν υπαρχει καμμια αναφορα.ΑΡΑ η επισημη εκκλησια δεν τους εχει αγιοποιησει,ΑΡΑ το θεμα εληξε.

 

Αυτό λέει τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέει τίποτα;

 

αυτο λεει πολλα.ξαναεψαξα και το βρηκα.εχεις δικιο,απλα εψαχνα οσιους οπως ειπε το παιδι που το ανεφερε ενω ηταν μαρτυρες.μεγαλη διαφορα,αλλα εκει με εβαλε να ψαξω,εκει εψαξα....

 

οκ λοιπον και τωρα που τους βρηκαμε,ποιο εκκλησιαστικο (οχι παραεκκλησιαστικο) εγγραφο,βιβλιο,συναξαρι αναφερει οτι ηταν ζευγαρι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...