Προς το περιεχόμενο

Στο πάτο η Ελλάδα στην αναγνώριση ομοφυλοφίλων.


leuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 493
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
δεν ζητησα να τους στειλουμε σε καποιο ερημονησι,προς θεου,απλα μπορουν απλα και ομορφα να ζησουν στο περιθωριο...χωρις να μας ενοχλουν και να μας προκαλουν...

 

Και η Παναγία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφεστατα δεν ειπα κατι τετοιο.αν ομως υιοθετησουν παιδι τι σε κανει να πιστευεις οτι θα το μεγαλωσουν με τις ιδεες της νορμαλ κοινωνιας?αυτο δεν ειναι καταπατηση ελευθεριας?χειραγωγηση?

 

Με μία λέξη: όχι.

Όπως ρώτησε και ο gsarig, από πού κι ως πού καταπατείται η ελευθερία σου (η δική σου) αν ο γείτονας "δεν μεγαλώνει με τις ιδέες της νορμάλ κοινωνίας?"

Δεν είπε κανείς (ούτε εγώ) ότι είναι απολύτως και χωρίς συζήτηση υπέρ της υιοθεσίας από ζευγάρι ομοφυλοφύλων, αλλά ειλικρινά αυτό που λες δεν βγάζει νόημα.

 

 

.δηλαδη τι ακριβως ζητας?ΟΧΙ θρησκευτικο γαμο,ΟΧΙ πολιτικο γαμο,αλλα μια ενωση (ξερω γω τι) στην οποια να κανονιζονται τα κληρονομικα του ενος και του αλλου!!

Ναι. Πού είναι το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μία λέξη: όχι.

Όπως ρώτησε και ο gsarig, από πού κι ως πού καταπατείται η ελευθερία σου (η δική σου) αν ο γείτονας "δεν μεγαλώνει με τις ιδέες της νορμάλ κοινωνίας?"

Δεν είπε κανείς (ούτε εγώ) ότι είναι απολύτως και χωρίς συζήτηση υπέρ της υιοθεσίας από ζευγάρι ομοφυλοφύλων, αλλά ειλικρινά αυτό που λες δεν βγάζει νόημα.

σαν φυσιολογικη κοινωνια και σαν μελη της ωφειλουμε να την διατηρησουμε σωστη.οταν κατι παρεκλινει απ'τον φυσιολογικο δρομο πρεπει να αποκοπτεται.η δικια μου η προσωπικη ελευθερια δεν επηρεαζεται γιατι εχω μηχανισμους αμυνας απεναντι στις γλειωδεις ορεξεις τους.δεν εχουν ομως ολοι....

 

 

 

Ναι. Πού είναι το πρόβλημα?

 

δεκτο...

απλα προσωπικα διαφωνω.δεν ξερω για ποιον λογο θα πρεπε να γινει κατι τετοιο

 

 

ασε που κανενας δεν με συμεριζεται εμενα που θελω να εχω νομιμη σχεση με την γατα μου...μα γιατι βρε παιδια τοσο παραλογο ειναι???τι δηλ,επειδη δεν μπορουμε να κανουμε παιδια σημαινει οτι δεν μπορουμε να ειμαστε και ζευγαρι???μα γιατι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

δεκτο...

απλα προσωπικα διαφωνω.δεν ξερω για ποιον λογο θα πρεπε να γινει κατι τετοιο

 

 

ασε που κανενας δεν με συμεριζεται εμενα που θελω να εχω νομιμη σχεση με την γατα μου...μα γιατι βρε παιδια τοσο παραλογο ειναι???τι δηλ,επειδη δεν μπορουμε να κανουμε παιδια σημαινει οτι δεν μπορουμε να ειμαστε και ζευγαρι???μα γιατι???

 

 

Όσον αφορά το πρώτο που λες:

έχει αναλυθεί ήδη 3-4 φορές στο φόρουμ. Ακόμα μία: ένας βασικός λόγος είναι ότι αυτή τη στιγμή, με το ισχύον νομικό καθεστώς (που ΔΕΝ προβλέπει/ρυθμίζει τις κοινωνικές ενώσεις), δεν μπορούν να προστατευθούν πχ τα κληρονομικά δικαιώματα όποιου χάνει το σύντροφό του, παρόλο που μεταξύ τους υπήρχε πολύ στενός δεσμός. Νομίζω ο παρεδώσε έδωσε νωρίτερα ένα παράδειγμα, όπου κάποιος- που εχει χάσει τους γονείς του και δεν έχει καμία σχέση πλέον με ξαδέρφια κλπ- σκοτώνεται σε δυστύχημα χωρίς να έχει συντάξει διαθήκη. Αυτός θα κληρονομηθεί βάσει της νόμιμης μοίρας από τα άσχετα ξαδέρφια και όχι από τον εδώ και 20 χρόνια σύντροφό του.

 

Όσον αφορά το δεύτερο με τη γάτα (που βλέπω ότι το κανες και sig)

δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά της σύναψης σχέσης μεταξύ δύο συναινούντων ενηλίκων, των οποίων Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ διαφορά από σένα και τους φίλους σου είναι ότι προτιμάνε να κάνουν άλλα στο κρεβάτι τους αλλά κατά τα άλλα κάνουν στη ζωή τους ακριβώς ό,τι εσύ, πληρώνουν φόρους , σπουδάζουν, πάνε σινεμά, τρώνε στα goody's, και της σύναψης σχέσης ενός ανδρός με τη γάτα του (η οποία σχέση πώς ακριβώς θα λειτουργούσε και τι ακριβώς θα περιελάμβανε )?

Θέλεις να πεις ότι πραγματικά δεν βλέπεις ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανω black χιουμορ και το ξερω...

 

περα ομως απ΄την πλακα.γιατι ενας φανατικος ζωοφιλος να μην μπορει να ισχυριστει το ιδιο.εκεινοι δηλαδη γιατι στην απεξω??

 

οσο για τον αν υπαρχει διαφορα???ΑΝΩΜΑΛΙΑ η μια ΑΝΩΜΑΛΙΑ η αλλη.οχι,δεν βλεπω καμμια διαφορα περαν απ'το που χωνεται το πουλι του καθεμιανου στις 2 περιπτωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Όσον αφορά το πρώτο που λες:

έχει αναλυθεί ήδη 3-4 φορές στο φόρουμ. Ακόμα μία: ένας βασικός λόγος είναι ότι αυτή τη στιγμή, με το ισχύον νομικό καθεστώς (που ΔΕΝ προβλέπει/ρυθμίζει τις κοινωνικές ενώσεις), δεν μπορούν να προστατευθούν πχ τα κληρονομικά δικαιώματα όποιου χάνει το σύντροφό του, παρόλο που μεταξύ τους υπήρχε πολύ στενός δεσμός. Νομίζω ο παρεδώσε έδωσε νωρίτερα ένα παράδειγμα, όπου κάποιος- που εχει χάσει τους γονείς του και δεν έχει καμία σχέση πλέον με ξαδέρφια κλπ- σκοτώνεται σε δυστύχημα χωρίς να έχει συντάξει διαθήκη. Αυτός θα κληρονομηθεί βάσει της νόμιμης μοίρας από τα άσχετα ξαδέρφια και όχι από τον εδώ και 20 χρόνια σύντροφό του.

 

Να διευκρινήσω μόνο τα ακόλουθα:

 

α. Το δικαίωμα κληρονομιάς (όπως το έδωσα στο παράδειγμά μου) είναι ένα από τα "προνόμια" που παρέχεται στα έγγαμα ζευγάρια. Υπάρχουν επίσης φορολογικές ελαφρύνσεις και διάφορα άλλα κοινωνικά ωφελήματα - κυρίως βέβαια οικονομικής φύσης. Το "οικογενειακό επίδομα" που αναφέρθηκε όλως ειρωνικά παραπάνω είναι ένα απλό παράδειγμα...

 

β. Αυτά τα δικαιώματα και τα προνόμια υποστηρίζω ότι πρέπει να επεκταθούν σε όλα τα ζευγάρια που συζούν, ανεξαρτήτως φύλου.

Δηλαδή και σε δύο άντρες ή δύο γυναίκες που συζούν. Αλλά και σε έναν άντρα που συζεί με μία γυναίκα και για δικούς τους λόγους δεν επιθυμούν να παντρευτούν.

 

Υποστηρίζω δηλαδή ότι το φύλο του συντρόφου του κάθε πολίτη πρέπει να είναι αδιάφορο ως προς τα δικαιώματα που έχει αυτός ο πολίτης. Το Κράτος δεν μπορεί να ενδιαφέρεται για τις προτιμήσεις των πολιτών του και βάσει αυτών να τους προσθέτει ή να τους αφαιρεί δικαιώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανω black χιουμορ και το ξερω...

 

περα ομως απ΄την πλακα.γιατι ενας φανατικος ζωοφιλος να μην μπορει να ισχυριστει το ιδιο.εκεινοι δηλαδη γιατι στην απεξω??

 

οσο για τον αν υπαρχει διαφορα???ΑΝΩΜΑΛΙΑ η μια ΑΝΩΜΑΛΙΑ η αλλη.οχι,δεν βλεπω καμμια διαφορα περαν απ'το που χωνεται το πουλι του καθεμιανου στις 2 περιπτωσεις

 

Πάλι με την ανωμαλία.

Τι άλλο είναι ανωμαλία είπαμε? Ένας άντρας & 2 γυναίκες? Θες να απαντήσεις επ'αυτού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι με την ανωμαλία.

Τι άλλο είναι ανωμαλία είπαμε? Ένας άντρας & 2 γυναίκες? Θες να απαντήσεις επ'αυτού?

φυσικα....ειναι

 

εσυ το θεωρεις νορμαλ να εισαι στο κρεββατι με μια φιλη σου και τον γκομενο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]PATRINOS06, είσαι άπαιχτος, αυτό το «καθεμιανού» κουβαλάει σίγουρα τη σημειολογία του! Δεν ήθελες να πεις ούτε «καθενός» ούτε «καθεμιάς» και σου βγήκε σε στύλ «Captain's Mix για κοτόπουλο»; :mrgreen:

[/offtopic]

 

Και μία ερώτηση στον φίλο paredwse: Μπορείς σε παρακάλω να πιθανολογήσεις για το σκεπτικό με το οποίο ο νομοθέτης έκρινε ότι πρέπει να υπάρχουν προνόμια κοινωνικής/οικονομικής φύσεως για τα παντρεμμένα ζευγάρια...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]PATRINOS06, είσαι άπαιχτος, αυτό το «καθεμιανού» κουβαλάει σίγουρα τη σημειολογία του! Δεν ήθελες να πεις ούτε «καθενός» ούτε «καθεμιάς» και σου βγήκε σε στύλ «Captain's Mix για κοτόπουλο»...; :mrgreen:

[/offtopic]

 

[offtopic]μωρε εδω έχουμε χασει τα αυγα και τα πασχαλια και πλησιαζουν και οι μερες για το αρνακι!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα....ειναι

 

εσυ το θεωρεις νορμαλ να εισαι στο κρεββατι με μια φιλη σου και τον γκομενο σου?

 

Άσε ρε συ, εγώ τόση ώρα υποστηρίζω τα δικαιώματα των ομοφυλοφύλων εδώ μέσα, είμαι λοστ κέις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε ρε συ, εγώ τόση ώρα υποστηρίζω τα δικαιώματα των ομοφυλοφύλων εδώ μέσα, είμαι λοστ κέις.

 

οχι γιατι αν δεν θεωρεις ανωμαλια το παραδειγμα με εσενα τοτε.....:

 

ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ????:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...