Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι κατά του υγραερίου.

Είμαι απλά ξεκάθαρα υπέρ των προδιαγραφών σε μια χώρα που η ασφάλεια έχει πάει περίπατο.

Σχολιάσαμε καθόλου αυτό που ειπώθηκε παραπάνω, ότι υπάρχουν επαγγελματίες που κάνουν μετατροπές υγραερίου, χωρίς να είναι πιστοποιημένοι, δανειζόμενοι σφραγίδα από πιστοποιημένους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, telis είπε

Επειδή εγώ έκανα την ερώτηση περί πάρκινγκ και lpg , δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αντίδραση στην απάντηση του φίλου. Για εμένα το θέμα είναι σοβαρό, αλλά μερικοί το περνάνε  στο χαλαρό και στον χαβαλέ, όπως γενικότερα λειτουργεί η Ελλάδα 

 

7 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Είναι γνωστό ότι στη χώρα που ζούμε, σχεδόν σε όλα τα προβλήματα, όταν κάποιος δείχνει ένα πρόβλημα, πολλοί ασχολούνται με το δάχτυλο και όχι με το πρόβλημα.

Δεν έχω ακούσει κανένα σχόλιο από αρκετούς για το θέμα της απαγόρευσης των LPG στα κλειστά πάρκινγκ.

Από την άλλη είναι τεράστιας σημασίας να ενημερώνεται ο κόσμος για όλα τα θέματα ασφαλείας σε όλα τα θέματα.

Εγώ θα έλεγα όσοι φοβούνται να αποφεύγουν τα υπόγεια πάρκινγκ.

Όντως στο Μολ απαγορεύεται αλλά υπάρχει κανείς να ελέγχει και να απαγορεύει στα αυτοκίνητα με υγραέριο να μπουν;;;;;;

Τυπικά την έχουν την πινακίδα.Αυτοί πελάτες θέλουν.:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί αν αυτός που μπαίνει έχει όχημα με LPG, αλλά σε κάθε περίπτωση ατυχήματος είναι καλυμμένοι σαν κατάστημα σε επίπεδο αστικής ευθύνης.

Όπως και ο κάτοχος του οχήματος με LPG που παραβίασε τον κανονισμό και μπήκε, δεν έχει κάλυψη από την ασφαλιστική του.

Εν ολίγοις, παίρνεις ρίσκο (και οικονομικό) να μπεις. Ψιλά γράμματα για τους περισσότερους έλληνες.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί αν αυτός που μπαίνει έχει όχημα με LPG, αλλά σε κάθε περίπτωση ατυχήματος είναι καλυμμένοι σαν κατάστημα σε επίπεδο αστικής ευθύνης.

Όπως και ο κάτοχος του οχήματος με LPG που παραβίασε τον κανονισμό και μπήκε, δεν έχει κάλυψη από την ασφαλιστική του.

Εν ολίγοις, παίρνεις ρίσκο (και οικονομικό) να μπεις. Ψιλά γράμματα για τους περισσότερους έλληνες.

Δεν υπαρχει παντου πινακιδα για απαγορευση .

Σημερινο παραφδειγμα σε Σκλαβενιτη στη Μετανορφωση Αττικης.

Εχω υγραεριο και δηλωμενο στην ασφαλιστικη και στην αδεια κυκλοφοριας φυσικα 

Ακομα και στο mall ειναι ψηλα που δεν φαινεται αν δεν πρσεξεις καποιος.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα χρόνου να μυριστούν και τα υπόλοιπα καταστήματα τα θέματα αστικής ευθύνης που φέρουν και να το απαγορεύσουν. Δυστυχώς πολλές εταιρείες δεν έχουν «τσακάλια» σε τέτοια θέματα.

Για παράδειγμα, άλλο ένα τέτοιο θέμα είναι ότι υπάρχουν πάρκινγκ εταιρειών που δεν τηρούν τις προβλεπόμενες διατάξεις για σήμανση και «ανοίγματα» στροφών εσωτερικά, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Είναι θέμα χρόνου να μυριστούν και τα υπόλοιπα καταστήματα τα θέματα αστικής ευθύνης που φέρουν και να το απαγορεύσουν. Δυστυχώς πολλές εταιρείες δεν έχουν «τσακάλια» σε τέτοια θέματα.

Για παράδειγμα, άλλο ένα τέτοιο θέμα είναι ότι υπάρχουν πάρκινγκ εταιρειών που δεν τηρούν τις προβλεπόμενες διατάξεις για σήμανση και «ανοίγματα» στροφών εσωτερικά, κλπ.

Γιατί έχεις την εντύπωση ότι δεν το ξέρουν.;;;;; Απλά δεν θέλουν να διώξουν κόσμο. Και στο Μολ επίτηδες την έχουν σε τέτοιο σημείο να μην την βλέπουν οι οδηγοί.Προσωπικά πουθενά δεν έχω δει πινακίδα που να μου απαγορεύει την είσοδο.

Αν τη δω και φυσικά θα τη σεβαστώ,απλά λέω ότι πουθενά δεν έχω δει αν και έχω υγραέριο πάνω από 6 χρόνια στο αυτοκίνητό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Ναι, όπως είπαμε, όντως δεν υπάρχουν.

Αυτό είναι που λέω, είμαστε πίσω σε θέματα ασφαλείας σε σχέση με την υπόλοιπη ΕΕ.

Η ασφάλεια φίλε είναι στους δρόμους που σκοτώνονται κάθε χρόνο χιλιάδες άτομα από κακή οδήγηση και εκεί δεν υπάρχει κανένας να επιβάλει τους Νόμους.

Το υγραέριο μόνο στα χαρτιά είναι επικίνδυνο.Μπορεί να έχουν καταγραφεί κάποια καμένα αυτοκίνητα για τα οποία δεν είναι σίγουρο ότι φταίει το υγραέριο αλλά από υγραέριο σε αυτοκίνητο κανένας άνθρωπος δεν έχει πεθάνει γιατί έχουν όλες τις δικλείδες ασφαλείας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα έχουμε πει και παραπάνω. Το υγραέριο είναι ένα μικρό μέρος του προβλήματος ασφαλείας στην ελληνική αυτοκίνηση.

Εδώ όμως στο παρόν θέμα συζητάμε για το υγραέριο.

Τα ΙΚΤΕΟ αφήνουν πάρα πολλά εγκληματικά τεχνικά λάθη, να περάσουν σαν να μην υπήρξαν και χωρίς να γραφτούν παρατηρήσεις. Για όλα τα τεχνικά θέματα ενός αυτοκινήτου.

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Γιατί έχεις την εντύπωση ότι δεν το ξέρουν.;;;;; Απλά δεν θέλουν να διώξουν κόσμο. Και στο Μολ επίτηδες την έχουν σε τέτοιο σημείο να μην την βλέπουν οι οδηγοί.Προσωπικά πουθενά δεν έχω δει πινακίδα που να μου απαγορεύει την είσοδο.

Αν τη δω και φυσικά θα τη σεβαστώ,απλά λέω ότι πουθενά δεν έχω δει αν και έχω υγραέριο πάνω από 6 χρόνια στο αυτοκίνητό μου.

Στις εισόδους φάτσα είναι οι ταμπέλες. Πως δεν τις έχεις δει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου, δεν έχεις καταλάβει τί γίνεται εδώ μέσα;

Συζητάμε για μερικά τεχνικά προβλήματα και οι φανατικοί πέφτουν να «φάνε» όποιον αναφέρει αλήθειες που δεν τούς αρέσουν.

Αυτοί που δεν θέλουν, π.χ. να παραδεχτούν τα θέματα απαγόρευσης που αναφέρουμε ...
... δεν θέλουν να παραδεχθούν ότι ένα μεγάλο μέρος οχημάτων με μετατροπή έχουν γίνει χωρίς προδιαγραφές ...
... δεν θέλουν να παραδεχθούν ότι τα ΙΚΤΕΟ περνούν ως κανονικά, οχήματα που θα έπρεπε να κοπούν ...
... δεν θέλουν να παραδεχθούν ότι υπάρχουν ένα σωρό χώροι με απαγορεύσεις για LPG στο εξωτερικό ...
... δεν θέλουν να παραδεχθούν ότι μπήκε ταμπέλα απαγόρευσης LPG στο πρώτο κατάστημα που σέβεται τον εαυτό του ... και δεν την βλέπουν κιόλας, γιατί είναι λίγο διαγώνια και την φωτίζει ο ήλιος (ενώ όλες τις άλλες τις βλέπουν κανονικά γιατί δεν τούς ενοχλούν τα αναφερόμενα)
... δεν θα θέλουν να παραδεχθούν ότι θα αρχίσουν κι άλλοι να βάζουν τέτοιες ταμπέλες ...
... κλπ κλπ κλπ.

Επεξ/σία από kostasgr78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα θέμα που έχει ξεκινήσει η συζήτηση, και το έχουν θέσει μερικοί σε συζητήσεις πίσω από κλειστές πόρτες στις Βρυξέλλες.

Γενικά, υπάρχουν έντονες συζητήσεις για τις προδιαγραφές στα πλοία και σε πολλά άλλα θέματα, καθώς είναι κοινή παραδοχή ότι είναι ένας κλάδος που οι προδιαγραφές σε πολλά θέματα έχουν μείνει πίσω, πιθανόν και λόγω έντονου lobbying εφοπλιστών στο παρελθόν. Όταν αγγιχτεί στενά ο κλάδος αυτός, θα τεθούν απαγορεύσεις και σε παράπλευρα θέματα και ενδεχομένως να τεθούν απαγορεύσεις και σε εισόδους τέτοιων οχημάτων και άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησα σε ερώτηση ενδιαφερόμενου παραπάνω για την απαγόρευση εισόδου οχημάτων με LPG στο Mall.

Ένας φίλος μού είπε ότι έχει πάρει το μάτι του αντίστοιχη πινακίδα και στο Golden Hall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

δέν σας έχω ξεχάσει.

Ήμουν αυτός με το αμάξι ... που σβήνει με το κλιματιστικό. Τελικά σύμφωνα με αυτόν που μου έβαλε το αέριο το δυναμό ήταν εντάξει και ήθελε ρύθμιση ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου. Παρότι βελτιώθηκε αισθητά η κατάσταση, δυστυχώς το αμάξι υπο συνθήκες σβήνει.

Δέν ξέρω, το πήγα τόσες φορές που ντρέπομαι να τον πάρω τηλ ξανά. Τι να κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...