Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, Greektrooper είπε

Δυστυχώς όμως όσο πρόλαβα αυτό το καθεστώς (βασικά 2 φορές), ο έλεγχος που και καλά αντιστοιχούσε στα 20€ που έπρεπε να καταβάλω στον εγκαταστάτη προκειμένου να δώσει την βεβαίωση ήταν -τουλαχιστον- της πλάκας! Μιλάμε ότι η έννοια οπτικός έλεγχος απέκτησε άλλη έννοια! Και ακόμη χειρότερα μιας και τα service του υγραερίου την 2η φορά που πήγα δεν γινόντουσαν καν στον εγκαταστάτη αλλά αλλού..... μιλάμε ότι υπέγραψε για κάτι που είχε να βάλει χέρι εκεί τουλάχιστον δύο χρόνια! 

Απελπισία δηλαδή.

Μην σου φαίνεται καθόλου περίεργο. Υπάρχουν εγκαταστάτες που αγοράζουν τη σφραγίδα και δέν έχουν και καθόλου άδεια .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, meletis_m είπε

Μην σου φαίνεται καθόλου περίεργο. Υπάρχουν εγκαταστάτες που αγοράζουν τη σφραγίδα και δέν έχουν και καθόλου άδεια .

Το έχω ακούσει και αυτό, όντως. Αυτό είναι ακόμα πιο τραγικό. 

Γι'αυτό και μόνο, για το θέμα ασφαλείας που αφορά τον ανθρώπινο παράγοντα και όχι το καύσιμο αυτού καθε αυτού, συμφωνώ εν μέρει με τις ανησυχίες του @kostasgr78

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Greektrooper είπε

Το έχω ακούσει και αυτό, όντως. Αυτό είναι ακόμα πιο τραγικό. 

Γι'αυτό και μόνο, για το θέμα ασφαλείας που αφορά τον ανθρώπινο παράγοντα και όχι το καύσιμο αυτού καθε αυτού, συμφωνώ εν μέρει με τις ανησυχίες του @kostasgr78

Ειδικα πριν 6-7 χρονια ελαχιστοι ειχαν αδεια εγκαταστατη και τις ...αγοραζαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση : η πινακίδα που υπάρχει στο mall στην Αθήνα, που λέει ότι στο πάρκινγκ απαγορεύεται να μπαίνουν αυτοκίνητα με lpg ισχύει ή είναι ξεχασμένη; και αν ναι ισχύει γιατί το γράφουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, telis είπε

Ερώτηση : η πινακίδα που υπάρχει στο mall στην Αθήνα, που λέει ότι στο πάρκινγκ απαγορεύεται να μπαίνουν αυτοκίνητα με lpg ισχύει ή είναι ξεχασμένη; και αν ναι ισχύει γιατί το γράφουν; 

Ισχυει κανονικα .Αν επιτρεπεται που απαγορευεται δεν ξερω .

Ειχα παει το ΤΤ του γιου μου στην Audi και μου ειπαν οτι κανονικα δεν επρεπε να το κατεβασουν στο υπογειο για αλλαγη πολλαπλασιατη απο ανακλιση αλλα το κατεβασαν εστω και αν ειχε υγραεριο .

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαγόρευση για είσοδο σε κλειστά πάρκινγκ και άλλους κλειστούς χώρους, για οχήματα LPG ισχύει από χρόνια στο εξωτερικό. Ένα ενδεικτικό μέσο μεταφοράς, πέρα από τα πάρκινγκ, όπου υπάρχει απαγόρευση, είναι το τρένο μεταφοράς οχημάτων στο τούνελ της Μάγχης.

Τώρα ξυπνούν και στην Ελλάδα - που όπως είπαμε είμαστε πίσω σε προδιαγραφές και αντίληψη ασφαλείας. Πρώτο το Mall, ενσωμάτωσε αυτή την οδηγία ασφαλείας. Ευελπιστώ να ακολουθήσουν και όλοι οι υπόλοιποι που είναι αδιάβαστοι και επικίνδυνοι για τους πελάτες που υποδέχονται και οφείλουν να προστατεύσουν.

Όλα αυτά είναι σύμφωνα με προδιαγραφές ασφαλείας, λόγω των φυσικών χαρακτηριστικών του υγραερίου. Σε περίπτωση διαρροής σε κλειστό πάρκινγκ, πρέπει να εκκενωθεί άμεσα ο χώρος, καθώς το υγραέριο θα κατέβει λόγω βάρους στο κάτωτερο επίπεδο του (πιθανόν πολυώροφου)  υπόγειου πάρκινγκ και θα χρειαστεί επέμβαση ειδικού εξειδικευμένου συνεργείου (ή της Πυροσβεστικής) για να απορροφήσει το υγραέριο σε δεξαμενές με ασφαλή τρόπο.

Μια ασκησούλα για το σπίτι: Πόσοι οδηγοί LPG είναι ενήμεροι για όλα τα παραπάνω;

Εδώ ξέρω ανθρώπους με LPG που παρκάρουν σε κλειστό υπόγειο γκαράζ της πολυκατοικίας τους και μετακινούν τα παιδιά τους εκεί μέσα. Χωρίς άλλα σχόλια.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντησα στην ερώτηση που διατυπώθηκε παραπάνω για τις απαγορεύσεις οχημάτων LPG στα κλειστά πάρκινγκ.

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν δύο κατηγορίες οδηγών στην Ελλάδα.

Αυτοί που θέλουν να κάνουν κάτι για το ότι είμαστε στον πάτο της ΕΕ σε θέματα οδηγητικής ασφάλειας και αυτοί που δεν θέλουν να κάνουν κάτι.

Περί ορέξεως πού θέλει να ανήκει ο καθένας, κολοκυθόπιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εγώ έκανα την ερώτηση περί πάρκινγκ και lpg , δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αντίδραση στην απάντηση του φίλου. Για εμένα το θέμα είναι σοβαρό, αλλά μερικοί το περνάνε  στο χαλαρό και στον χαβαλέ, όπως γενικότερα λειτουργεί η Ελλάδα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, telis είπε

Επειδή εγώ έκανα την ερώτηση περί πάρκινγκ και lpg , δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει αντίδραση στην απάντηση του φίλου. Για εμένα το θέμα είναι σοβαρό, αλλά μερικοί το περνάνε  στο χαλαρό και στον χαβαλέ, όπως γενικότερα λειτουργεί η Ελλάδα 

 

Για να πάρεις μια ιδέα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό ότι στη χώρα που ζούμε, σχεδόν σε όλα τα προβλήματα, όταν κάποιος δείχνει ένα πρόβλημα, πολλοί ασχολούνται με το δάχτυλο και όχι με το πρόβλημα.

Δεν έχω ακούσει κανένα σχόλιο από αρκετούς για το θέμα της απαγόρευσης των LPG στα κλειστά πάρκινγκ.

Από την άλλη είναι τεράστιας σημασίας να ενημερώνεται ο κόσμος για όλα τα θέματα ασφαλείας σε όλα τα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

το θέμα της απαγόρευσης των LPG στα κλειστά πάρκινγκ

Συνήθως ξεχνάς το "υπόγεια" και μάλιστα στο χαμηλότερο επίπεδο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν απαντάς στο θέμα της απαγόρευσης, που ρώτησε ο φίλος παραπάνω.

Προφανώς έχεις πολύ προσωπικο χρόνο για χάσιμο, ασχολούμενος με το τί είπε κάποιος,  επειδή απλά δεν σού αρέσει, χωρίς να διερευνάς αν ισχύει και γιατί.

Επεξ/σία από kostasgr78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Δεν απαντάς στο θέμα της απαγόρευσης, που ρώτησε ο φίλος παραπάνω.

Προφανώς έχεις πολύ προσωπικο χρόνο για χάσιμο, ασχολούμενος με το τί είπε κάποιος,  επειδή απλά δεν σού αρέσει, χωρίς να διερευνάς αν ισχύει και γιατί.

Ναι, έχεις δίκιο. Εγώ έχω χρόνο για χάσιμο και γράφω κατεβατά που τα έχω ξαναγράψει πριν μερικούς μήνες, χωρίς να με αφορούν κιόλας άμεσα.

Δεν είδα να διορθώσεις και να συμπληρώσεις το "υπόγεια" όπου πρέπει σ' αυτά που αράδιασες, άρα όλα για τις εντυπώσεις κι ότι μείνει στον καθένα..

Έχει και το δάχτυλο τα θέματα του όπως φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...