Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με Honda Accord 1.6cc με 31ευρώ=46,36Lt και με A/C βγάλαμε 465χλμ με μέση ταχύτητα 120χλμ-ωρα

Έχει τοποθετηθεί το σύστημα που ψεκάζει και βενζίνη.Απο τον Ιανουάριο του 2016 έχω κάνει 25.000χλμ απροβλημάτιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν πέσει κάπως οι τιμές 1500 είναι πολλά, τα καλύτερα επίσημα κιτ πλέον παίζουν κοντά στο χιλιαρι, (πχ vialle), όπως έχει χιλιοειπωθει όμως 75%ειναι ποιος θα το βαλει/ρυθμίσει και 25%κιτ.

 

Επισης ανάλογα με το μοντέλο αυτοκινήτου υπάρχει κάτι σαν αόρατο πέπλο συμβατότητας το οποίο πηγάζει από το ιστορικό κάθε οχήματος, δεν είναι δήλ στάνταρ, πχ σε οπελ προτείνουν μόνο Brc, ετσι ανάλογα το αυτοκίνητο σου το βρίσκεις είτε ρωτώντας σε μηχανικούς είτε σε ανάλογο φόρουμ.

Αν πας βέβαια σε συνεργείο που βάζει μόνο ζαβολι θα σου πει ζαβολι γιαυτό θέλει και λίγο ψαξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται με διακόπτη;

 

Και επιλέγεις τι θέλεις να κάψεις πχ τωρα θελω με υγραέριο και τώρα θέλω βενζίνη;

Lovato που εχουμε εχει διακοπτη.Στη μεση αδειαζει τελειως και πανω στελνει αεριο και το κατω βενζινη.Οταν ειμαστε αεριο και το γυρναμε σε βενζινη πανω στην οδηγηση το γυρναμε αμεσως στο κατω διακοπτη οταν θελουμε να το γυρισουμε σε αεριο το βαζουμε στη μεση να φυγει η βενζινη και επειτα αεριο.Αυτο γινεται γιατι το αεριο εχει πολυ μεγαλη πιεση ενω η βενζινη κανει λιγη ωρα να παρει μπρος και πεφτουν οι στροφες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται με διακόπτη;

 

Και επιλέγεις τι θέλεις να κάψεις πχ τωρα θελω με υγραέριο και τώρα θέλω βενζίνη;

πατας το κουμπι που αλλαζει απο αεριο σε βενζινη και το αντιθετο.

 

για να τα ψεκαζει και τα 2 μαζι, θελει ρυθμιση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι για Ford Focus, Toyota Auris, Bmw 116, ισως και Nissan Qashqai. Βεβαια δεν ειναι σιγουρο οτι θα βαλω υγραεριο, αφου μπορει να διαλεξω καποιο καινουριας τεχνολογιας κινητηρα αμεσου ψεκασμου.. Ακομα το μελεταω..

 

Χρηματα μεχρι 15.000 μαζι με κοστος υγραεριου..

 

Απλα σκεφτομαι εαν αξιζει να δωσω λεφτα για αμαξι 5ετιας+.. Στο autogas που μπηκα ελαχιστοι ειχαν υγραεριο σε αμαξι 2007 και πιο προσφατα και μου εκανε εντυπωση.. Τα περισσοτερα αμαξια ηταν 10ετιας.

 

Το Qashqai εχει προβλημα με το να θελει αλλαγμα καταλυτη γιατι αυτος που εχει ειναι κεραμικος.Καπου στα 300 ευρω κοστος επιπλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι επικίνδυνο αυτό να αλλάζει από βενζίνη σε αεριο και το ανάποδο;

 

Έχει γινει ποτέ κανένα ατύχημα;

Απο βενζίνη σε αέριο πρέπει πρώτα να αδειάζει αυτό που έγραψα και έπειτα το γυρνάς σε αέριο αλλιώς ίσως να μπουκωσει. Γιατί το αέριο το δίνει μεγάλη ώθηση το αμάξι λόγο της πίεσης του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι επικίνδυνο αυτό να αλλάζει από βενζίνη σε αεριο και το ανάποδο;

 

Έχει γινει ποτέ κανένα ατύχημα;

Σε προειδοποιέι περίπου πρίν 15χλμ ηχητικά.Όταν τελειώσει κάνει μια μικρή διακοπή και γυριζει αυτόματα σε βενζίνη

Και εγω Lovato έχω easy&fast με Obd θύρα.

Ακούγεται η βαλβίδα που κλείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ γ τις απαντήσεις παιδιά.

 

Να σας πω και εγώ την αλήθεια μου σκέφτομαι ν βάλω αέριο στο αμάξι π έπεσε ή τιμή της εγκατάστασης.

 

Και η τιμη του υγαρεριου ...Πριν λιγο εβαλα με 0,589

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπωπω αυτά είναι

 

Πριν λίγο έβαλα 40€ βενζίνη με 1.39€

 

Γ αυτό θέλω ν βάλω υγραέριο να γλυτωσω από αυτά.

 

Χωρίς βέβαια να πάθει το παραμικρό το αμάξι μου,γιατι κατά καιρούς ακούω γ πολλά προβλήματα και τέτοια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπωπω αυτά είναι

 

Πριν λίγο έβαλα 40€ βενζίνη με 1.39€

 

Γ αυτό θέλω ν βάλω υγραέριο να γλυτωσω από αυτά.

 

Χωρίς βέβαια να πάθει το παραμικρό το αμάξι μου,γιατι κατά καιρούς ακούω γ πολλά προβλήματα και τέτοια.

 

Με σωστη εγκατασταση που εχει την πιο μεγαλη σημασια δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...