Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι κανει δουλεια... γεμιζει 50€ την τσεπη του κατασκευστή, του πωλητη και του κρατους ααααν κατα λάθος κοψουν αποδειξη.

 

Επειδή εχω υγραεριο εδω και 50.000 χλμ στις αρχες εβαζα απο αυτο το π@π@ροζουμο αλλα σε ελεγχο στις βαλβιδες την τελευταια φορά που ειπαν στο συνεργειο οτι μεν το διακενο ειναι μεσα στα ορια αλλα δεν παιρνει αλλο αυτοδιορθωση (υδραυλικες εχω). Δηλαδή μαλλον δεν εκανε τιποτα, εκτοτε εκανα αλλα 20Κ χλμ και ολα καλα.

Καλυτερα να μαζεψεις αυτα τα 50αρικα για οταν προκυψει η ζημια Αν η εγκατασταση ειναι καλη και γινει καλη ρυθμιση δεν εχεις προβλημα η θα σοπυ εμφανιοστει προβλημα μετά απο πολλα χλμ. Τα ματζουνια αυτα θεωρω οτι ειναι παπατζιες οπως και τα λαδια μηχανης που ειναι ειδικα για υγραεριο λες και δηλαδη τα πιστονια και τα αλλα μερη του κινητηρα που κυκλοφορει το λαδι ερχονται σε επαφη με το υγραεριο και ειναι απαραιτητα για την καλη λειτουργια του κινητηρα.

 

Μην ρωτησεις τον εγκαταστατη για το τουναπ.. Θα σου πω εγω την απαντηση του. Αν τυχον το εμπορευεται θα σου πει οτι ειναι απαραιτητο για την προστασια του κινητηρα και θα σου δωσει και εγγυηση στους ..... υαλοκαθαριστηρες οτι δεν θα παθουν ζημια λογω του υγραεριου. Αν δεν το εμπορευεται θα σου πει οτι δεν κανει τοσο δουλεια ή ειναι ειναι το ιδιο με αυτο που πουλαει αυτος το οποιο ειναι  πιο φτηνό και καλυτερο. Κλασσικες λαμογοελληναράδηκες απαντησεις.

 

Πρόβλημα δέν έχω κανένα μέχρι στιγμής.

Εχω κάνει 30.000χλμ+ σε λιγότερο απο 1 χρόνο.

Άκουγα μια συζήτηση που το είχα πάει για αλλαγη φιλτρων.

Ο Εγκαταστάτης τον απέτρεψε να τα αγοράσει τα συγκεκριμένα.

Για αυτό ρωτάω.

Εμένα συγκεκριμένα μου είπε, εφόσον το έχουμε ρυθμίσει σωστά και είσαι σωστός στην συντήρηση του , δέν θα βάζεις μπουζί για LPG,(θα τα αλλάζεις νωρίτερα) λάδια για LPG, μόνο μου σύστησε να γίνει 1 λεπτομερής καθαρισμός της πεταλούδας γκαζιού(δέν έχει καθαριστεί ποτε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ωρε τι διαβαζουμε.....φονιας ο μηχανικος ,που ανεβαζει το φλοτερ,για λιγα λιτρα παραπανω.......το κενο στην φιαλη,ξερεις για ποιον λογο χρειαζεται?ή φανταζεσαι  εκρηξεις αλα μπολιγουντ?

Οχι βρε εξηγησε μας εσυ, μαλλον απλα για πλακα τον κανουν αυτο για να πηγαινεις ποιο συχνα το βενζιναδικο.. και εεενταξει μην ανησυχεις ουτε μπολιγουντ ουτε χολιγουντ βλεπω για να φανταζομαι εκρηξεις κλπ αλλα δψεν βλεπω για πιο λογω καποιος να υπερβαινει τα τα ορια ασφαλειας που οριζονται αυτο μου δειχνει ανθρωπο που λαμβανει καποια πραγματα αψηφιστα. Και εγω οταν εβαλα υγραεριο ρωτησα να το πειραξουμε το φλοτερ αλλα ο εγκαταστατης μου το ξεκοψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κενο  στην φιαλη,δεν ειναι οριο ασφαλειας,αλλα οριο λειτουργειας....για παραπανω ινφο,ανοιξε κανα βλιβλιο ή σελιδα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κενο  στην φιαλη,δεν ειναι οριο ασφαλειας,αλλα οριο λειτουργειας....για παραπανω ινφο,ανοιξε κανα βλιβλιο ή σελιδα........

Μπαααα, παντως αμα εχεις υγραεριοκινητο ρυθμισε το να γεμιζει στο 95-100% να μας φυγει η περιεργεια

 

Η πληρωση στο 80% γινεται για λογω της διαστολης-συστολης του καυσιμου αναλογα της θερμοκρασιας περιβαλλοντος.

Το ποσοστο πληρωσης της δεξαμενης που θα γινει εξαρταται και απο την πιεση που εχει η αντλια υγραεριου και φυσικα και αν υπαρχει κλιση στο εδαφος. Οποτε αν την πειραξεις εσυ πχ στο 90%+ και τυχουν οι παραπανω περιπτωσεις υψηλη πιεση στην αντλία, κλιση στο εδαφος, καποια διαστολη καυσιμου λογω οτι εχουμε υψηλη θερμοκρασια και παει στο >95% εισαι ασφαλής ειδικα αν συμβαινει αυτο συχνα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φστττ.......το δικο μου το γεμιζω 99%,μιας και εβγαλα το φλοτερ για να κερδισω 10 λιτρα......την τελευταια πενταετια παντως,δεν εγινε το μπαμ.........και την εχω να την βλεπει και ο ηλιος,ετσι,για το γαμωτο.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια περιοχη της θεσσαλονικης μενεις και σε ποιες περιοχες  κινησε; να ξερουμε να αποφευγουμε!

Η απλη λογικη λεει οτι  για να εχουν βαλει αυτο το οριο καποιος σημαντικος λογος υπαρχει και δεν τον εχουν βγαλει οι δικοι μας φωστηρες, το ανεφερει  και επανω στο ταμπελακι της δεξαμενης τωρα αν σε εσενα δεν συνεβηκε κατι δεν σημαινει οτι ειναι και ο κανονας. Τι στο καλο να μην τηρητε και αυτη η δικλιδα ασφαλειας, σιγουρα το υγραεριο εχει περισσοτερες απο οσες εχεις η βενζινη αλλα τι στο καλό με αυτο το χουι, οτι νομο-οδηγια-επισημανση (οπως θελεις πεστα) να μην τα τηρουμε, το κακο μια φορα γινεται. Μια  παροιμια λεει¨" η σταμνα παει  πολλες φορες στην λιμνη αλλα μια φορα σπαει".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι "δικλειδα ασφαλειας",αλλα ακολουθειται για να δουλευει σωστα το μοτερ.....για περισοτερες λεπτομερειες,ψαχνουμε -γκουγκλαρουμε.....μην λεμε τα ιδια,αλλαξε καραμελα..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι "δικλειδα ασφαλειας",αλλα ακολουθειται για να δουλευει σωστα το μοτερ.....για περισοτερες λεπτομερειες,ψαχνουμε -γκουγκλαρουμε.....μην λεμε τα ιδια,αλλαξε καραμελα..........

Απο οσο γνωρίζω για να δουλέψει σωστά ο κινητήρας με το LPG θέλει σωστή ρύθμιση το σύστημα με τον υπολογιστή.

1η φορά ακούω την δικαιολογία οτι πειράζουμε το φλοτέρ , με αποτέλεσμα να κερδίσουμε παραπάνω λίτρα και να δουλέψει σωστά το μοτέρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που διαβασες οτι πειραζουμε φλοτερ  για να δουλεψει σωστα το μοτερ?το γεμισμα της φιαλης  γινεται στο 80-85% για να δουλευει σωστα το μοτερ.....αν βγαλεις το φλοτερ,γεμιζεις την μπουκαλα με περισοτερο αεριο,χωρις αντικτυπο στην ασφαλεια,οπως νομιζετε,αλλα με πιθανο αντικτυπο στην λειτουργεια του μοτερ.......τωρα,το καταλαβες????????????να διαβαζεις πιο προσεκτικα..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ford transit 2.3 2008, υπαρχει καποιο αξιοπιστο συστημα? Οπως καταλαβαινετε, επαγγελματικο οχημα, και δε μας παιρνει για πειραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θα υπαρχει αλλα βρες πρωτα αξιοπιστο εγκατασταστη που εχει και πιο μεγαλη σημασια και  οτι σου προτεινει βαλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως ρωταω, γιατι πριν απο 1-2 χρονια που το ειχα συζητησει, μου ειχαν πει οτι ford και αεριο δεν ειναι καλος συνδυασμος, και εχω και ενα συναδελφο που σε ποιο παλιο transit (χωρις να ξερω λεπτομερειες) το εβαλε και μετα απο κανα χρονο βγηκε off η μηχανη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται με ποιον το ειχες συζητησει . Ολοι στην Ελλαδα κανουμε τους ειδικους αλλα....

Δεν μπορω να ξερω για την περιπτωση που λες αλλα σου ξαναλεω εχει μεγαλη σημασια η σωστη εγκατασταση .

 

Εγω εχω βαλει σε Honda CRV του 2008 και δυο παλια audi TT χωρις προβλημα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ford transit 2.3 2008, υπαρχει καποιο αξιοπιστο συστημα? Οπως καταλαβαινετε, επαγγελματικο οχημα, και δε μας παιρνει για πειραμματα.

Καλησπέρα, έκανα έρευνα για Ford Maverick μοντέλο 04 που με ενδιέφερε για τοποθέτηση Lpg

Ίσως έχουν τον ίδιο κινητήρα, δέν γνωρίζω περισσότερα.

Τα Ford έχουν μη αυτορυθμισζομενες βαλβιδες, οποτέ θα χρειαστεί να ρυθμιστεί και να γίνεται σωστή λίπανση.

Τήν απάντηση που έχει ισχύ θα στήν δώσει κάποιος πιστοποιημένος εγκαταστάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος εχει ενα rav4 ενος χρονου και θελει να βαλει αεριο. Στην toyota εχει 1800 αλλα βεβαια κρατας και την εγγυηση. Λογικα αν πας αλλου την χανεις ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...