Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενας φιλος εχει ενα rav4 ενος χρονου και θελει να βαλει αεριο. Στην toyota εχει 1800 αλλα βεβαια κρατας και την εγγυηση. Λογικα αν πας αλλου την χανεις ετσι δεν ειναι?

 

Αν κρινω απο την Honda ετσι ειναι εβαλα σε αυτους πριν 4 χρονια με 1400 ευρω για να μην χασω την 10τη εγγυηση στο CRV

 

Τα 1800 παντως ειναι παρα παρα πολλα για τις σημερινες εποχες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενας φιλος εχει ενα rav4 ενος χρονου και θελει να βαλει αεριο. Στην toyota εχει 1800 αλλα βεβαια κρατας και την εγγυηση. Λογικα αν πας αλλου την χανεις ετσι δεν ειναι?

 

αν μιλάμε για τόσο καινούργιο αυτοκίνητο αξίας 30κ+ τότε τα 1800 δεν είναι κάτι...υπάρχουν ανεξάρτητοι αξιόλογοι εγκαταστάτες αλλά σίγουρα χάνεις την εγγύηση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρινω απο την Honda ετσι ειναι εβαλα σε αυτους πριν 4 χρονια με 1400 ευρω για να μην χασω την 10τη εγγυηση στο CRV

 

Τα 1800 παντως ειναι παρα παρα πολλα για τις σημερινες εποχες.

 

Ενταξει αυτό είναι το λογικο αλλα λογω της οντως υψηλης τιμης γι αυτό εκανα μια ερωτηση μπας και κανω λαθος. Από εκει και περα ναι τα 1800 είναι πολλα αλλα όπως ειπα και στο φιλο μου είναι λεφτα που θα του γυρισουν πισω. Εγω εχω δει μεγαλη οικονομια στο δικο μου  ( πανω από 500χλμ /42λτ μεσα στην πολη )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αυτό είναι το λογικο αλλα λογω της οντως υψηλης τιμης γι αυτό εκανα μια ερωτηση μπας και κανω λαθος. Από εκει και περα ναι τα 1800 είναι πολλα αλλα όπως ειπα και στο φιλο μου είναι λεφτα που θα του γυρισουν πισω. Εγω εχω δει μεγαλη οικονομια στο δικο μου  ( πανω από 500χλμ /42λτ μεσα στην πολη )

 

Τι αυτοκινητο εχεις ? Εμενα με βενζινη μου εκαιγε 14 λιτρα στα 100χλμ και τωρα 15 με υγραεριο το 2λιτρο Honda CRV.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opel astra H / 1400κυβ με κιτ LPGtech . Γενικα προσεχω και πως οδηγω όμως ισως και γι αυτό να φτανω τοσα πολλα χιλιόμετρα. Από την άλλη τοσα εκανα και με βενζινη μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opel astra H / 1400κυβ με κιτ LPGtech . Γενικα προσεχω και πως οδηγω όμως ισως και γι αυτό να φτανω τοσα πολλα χιλιόμετρα. Από την άλλη τοσα εκανα και με βενζινη μονο.

 

 

Κι εγω παταω το γκαζι σαν αν εχει αυγο επανω του αλλα ειναι και 1500-1600 κιλα και εχει και ενα ογκο αλλα οντως καιει πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι οτι οι όροι εγγυήσης σε κάθε εταιρεία , εάν έχεις σύστημα LPG χάνονται, δηλαδή εάν το περάσεις σε κάποιο επίσημο συνεργείο τήν ίδια αντιμετώπιση σε περίπτωση ζημιάς δέν θα έχεις και απο κάποιο μη επίσημο συνεργείο που θα είναι αξιόπιστος.

Απλώς σε "φοβίζουν" με το θέμα εγγύηση.

Το ίδιο είπαν περί εγγυήσης και σε γνωστό με Ford Maverick στήν Βελμάρ.

 

Όπως και να έχει κάνε μια έρευνα αγοράς , τι σύστημα Lpg προτείνει το επίσημο συνεργείο της Toyota. Ψάξε επίσης επιπλέον πληροφορίες απο κατόχους που ήδη έχουν LPG σε Rav 4.

Τι σύστημα τοποθετούν με 1800ευρώ γιατί όντως δέν είναι λίγα χρήματα σε τέτοιες εποχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι οτι οι όροι εγγυήσης σε κάθε εταιρεία , εάν έχεις σύστημα LPG χάνονται, δηλαδή εάν το περάσεις σε κάποιο επίσημο συνεργείο τήν ίδια αντιμετώπιση σε περίπτωση ζημιάς δέν θα έχεις και απο κάποιο μη επίσημο συνεργείο που θα είναι αξιόπιστος.

Απλώς σε "φοβίζουν" με το θέμα εγγύηση.

 

Όπως και να έχει κάνε μια έρευνα αγοράς , τι σύστημα Lpg προτείνει το επίσημο συνεργείο της Toyota. Ψάξε επίσης επιπλέον πληροφορίες απο κατόχους που ήδη έχουν LPG σε Rav 4.

Τι σύστημα τοποθετούν με 1800ευρώ γιατί όντως δέν είναι λίγα χρήματα σε τέτοιες εποχές.

 

 

Ετσι ακριβως ...Κοιτα εδω

 

http://www.autogasforum.gr/viewforum.php?f=27&sid=66893b77bc829b00feabb351d376ee1c

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το λινκ βοηθησε αρκετα. Απο οτι διαβασα δεν συμφερει να πας αλλου. Η toyota βαζει το vialle υγρου ψεκασμου. Σε αλλον μπορει να ερθει λιγο πιο φθηνα αλλα δεν αξιζει για 200 ευρω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λιτρα μπουκαλα γεμιζει με ~37 λιτρα . Ειναι δυνατον???? 40 κατι τουλαχιστον δε θα επρεπε να παιρνει... Ηταν που πειραξε υποτιθεται το φλοτερ ο μηχανικος.  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν υποθέσουμε ότι η ασφάλεια είναι γύρω στο 20%, θα έπρεπε να ξεπέρναγε τα 40 λίτρα.

 

Πολλές φορές όμως, επειδή η αντλία πετάει με "δύναμη" το καύσιμο, σταματάει πιο νωρίς και μπορεί να μην ήσουν και τελείως άδειος.

 

Ξανά δοκίμασε και μια ακόμα φορά για να βγάλεις πιο σίγουρα συμπεράσματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν υποθέσουμε ότι η ασφάλεια είναι γύρω στο 20%, θα έπρεπε να ξεπέρναγε τα 40 λίτρα.

 

Πολλές φορές όμως, επειδή η αντλία πετάει με "δύναμη" το καύσιμο, σταματάει πιο νωρίς και μπορεί να μην ήσουν και τελείως άδειος.

 

Ξανά δοκίμασε και μια ακόμα φορά για να βγάλεις πιο σίγουρα συμπεράσματα.

 

Σιγουρα η πιεση της αντλιας εχει σημασια .Χωρις να είμαι ειδικος κι εγω αυτό θα προτεινα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36.5 λιτρα την μια φορα , 37 λιτρα την δευτερη απο το ιδιο βενζιναδικο. Και οταν τελειωνε το ξαναεβαζα αλλη μια φορα και ξαναγυρνουσε στην βενζινη. 

 

θα δοκιμασω απο αλλο πρατηριο στο επομενο γεμισμα.   :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την εμπειρια μου κάθε βενζιναδικο είναι διαφορετικο. Εγω να δεις που σε 40αρα μπουκαλα εφτανε τα 39. Μια μερα πηγα σε ένα ΄λλο βενζιναδικο και μου εβαλε 44! Δεν γινεται λεω με κλεβει. Τελος παντων επειδή ηταν ένα τρελο μωρο εκει δεν ειπα τιποτα :)

Tελικα οντως μου εβγαλε 50 μπορει και παραπανω χιλιόμετρα από ότι συνηθως. Σε αλλον μπαινουν 40 σε άλλον 42 σε αλλον 44 . Το μονο κακο είναι ότι ετσι δεν ξερεις αν ο άλλος σε κλεβει η όχι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι θεμα πιεσης της αντλιας και ποσο εχει ορισει ως ασφαλεια την πιεση της. Συνηθως αμα πρεσσαρει ο υπαλληλος την μανικα με την σκανδαλη παιρνει και αλλο.

 

Και εγω αναλογα το πρατηριο εχω γεμισει μεχρι και 8 λιτρα παραπανω.

 

Τελος πολυ ρολο παιζει και το φλοτερ. Στις δεξαμενες τυπου ρεζερβας ειναι δυσκολο να δωθει με ακριβεια η ποσοτητα αεριου μεσα. Απαιτει πολλα calibration και παλι σφαλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...