Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το υγραέριο έχεις εξοικονόμηση καυσίμου 30% περίπου ανάλογα με τα κυβικά σου.

Το υγραέριο σήμερα με τον ιδικό φόρο έχει 0.68€ ανά λίτρο.

Η βενζίνη έχει 1.46€ στην καλύτερη και λένε θα φτάσει μέχρι 2€(επειδή θα βγάλουν τα τέλει κυκλοφορίας).

Το diesel έχει εξοικονόμηση καυσίμου 20% στα μεγάλα κυβικά στα μικρά είναι πιο μικρή γιατί ζορίζεται,

Το diesel η τιμή του είναι 1.42€.

 

Μιας και ασχολήθηκες παραπάνω λύσε μας μερικές απορίες:

 

1)Τα ποσοστά που δίνεις στην εξοικονόμηση καυσίμου που αναφέρονται? Στην κατανάλωση καυσίμου ή στο τελικό κόστος χρήσης?

2)Τα 5ης γενιάς συστήματα είναι κανονικά στην αγορά αυτή τη στιγμή?

3)Ισχύει τίποτα από αυτά που λένε ότι προκαλεί βλάβη στον κινητήρα το υγραέριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε όλα μπαίνει απλά απ'όσο ξέρω δεν έχει καιρό που κυκλοφορεί και πρέπει να ψάξεις για να βρεις. Οι περισσότεροι έχουν 4ης γενιάς. Νομίζω ότι έχει πολλά πλεονεκτήματα όπως ότι δεν αυξάνεται η κατανάλωση καυσίμου, υγρή καύση,...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, ξέρετε να μου πείτε σίγουρα αν ο Κατσαμπέρης έχει άδεια να περνάει υγραέριο γιατί κάποιοι γνωστοί μου που βάλαν εκεί πριν κάνα μήνα δεν έχουν πάρει ακόμα τα χαρτιά για να περάσουν ΚΤΕΟ.

 

Ευχαριστώ

 

Ο Κατσαμπέρης λέει ότι περίπου 1-1,5 μήνα μετά την εγκατάσταση θα σου δώσει τα χαρτιά..

Τώρα γιατί αυτό..:eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ασχολήθηκες παραπάνω λύσε μας μερικές απορίες:

 

1)Τα ποσοστά που δίνεις στην εξοικονόμηση καυσίμου που αναφέρονται? Στην κατανάλωση καυσίμου ή στο τελικό κόστος χρήσης?

2)Τα 5ης γενιάς συστήματα είναι κανονικά στην αγορά αυτή τη στιγμή?

3)Ισχύει τίποτα από αυτά που λένε ότι προκαλεί βλάβη στον κινητήρα το υγραέριο?

 

Οι τιμές για τις καταναλώσεις που έδωσα είναι υπό νορμάλ καιρικές συνθήκες και με

νορμάλ φορτίο δηλαδή ( 20βαθμους κελσιου , με 3 άτομα και με μήσα ρεζερβουαρ) Στην τελικη κατανάλωση

πάντα μιλάω για 5ης γενιας συστημα...Αυτα τα νούμερα μας τα δώσαν στα σεμινάρια

 

5ης γενιας συστημα εγώ θα φερνω μεσα σε 4 μερες κατευθιαν απο Ιταλια, κατόπιν παραγγελίας, στην αγορά δεν βρήκα 5ης. Ωστόσο σύμφωνα με το σύστημα 5ης γενιάς έχεις μειωση φθορας της μηχανής 1,842% λιγότερο από την βενζινα.

 

5ης γενιάς η διαφορά ειναι στον εγκέφαλο, στον πνευμονα και στον εγκέφαλο.

Οτι αλλο σας προβληματιζει μπορειται ελευθερα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βοηθουσε καποιος να εξηγησει απλα και οχι εξειδικευμενα τα πλεονεκτηματα της 5ης γενιας υγραεριου..?

πως μπορει καποιος να καταλαβει οτι το "κιτ" υγραεριου που θα του τοποθετησουν ειναι 5ης γενιας και οχι 4ης?..απλως εμπιστευεται τον μηχανικο του..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κατσαμπέρης λέει ότι περίπου 1-1,5 μήνα μετά την εγκατάσταση θα σου δώσει τα χαρτιά..

Τώρα γιατί αυτό..:eek:

 

Πήρα τηλέφωνο στη διευθυνση συγκοινωνιών δυτικής θεσσαλονίκης, μου είπαν πως ο Κατσαμπέρης δεν έχει άδεια να περνάει υγραέριο και πως πρεπει να κάνω καταγγελία για να του κάνουν έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τηλέφωνο στη διευθυνση συγκοινωνιών δυτικής θεσσαλονίκης, μου είπαν πως ο Κατσαμπέρης δεν έχει άδεια να περνάει υγραέριο και πως πρεπει να κάνω καταγγελία για να του κάνουν έλεγχο.

 

 

 

Φιλε και εγω το ξερω οτι δεν εχει αδεια...

Αλλα τα χαρτια σου τα φτιαχνει γιατι εχει μεσον εχει κανει και σε εναν φιλο μου

αλλα εγω δεν τον εμπιστευομαι στην δουλεια πάνω

 

Αδερφε εσυ που ρωτας για την 5η γενια δεν μπορεισ εσυ να το καταλαβεις ουτε ενασ μαστωρας αν δεν εχει το διαγνωστικο.... εγω μολισ βαλω το αυτοκινητο στο Bosch Esi tronic KTS 520 κανω διαγνωση και βλεπω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτάω:

 

Κάποιος φίλος νωρίτερα ανέφερε ότι υπάρχει συμφωνία ώστε να μείνουν οι τιμές στο υγραέριο σταθερά στο 50-60% της τιμής της βενζίνης μέχρι το 2018. Μπορεί κάποιος να το βεβαιώσει αυτό; Γιατί θα είναι χαζό να κάνουμε μετατροπή και μετά να δούμε το υγραέριο να φτάνει κι αυτό στο 1,5 ευρώ!

 

@furious: Έχεις πμ φίλε, θα απαντήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτάω:

 

Κάποιος φίλος νωρίτερα ανέφερε ότι υπάρχει συμφωνία ώστε να μείνουν οι τιμές στο υγραέριο σταθερά στο 50-60% της τιμής της βενζίνης μέχρι το 2018. Μπορεί κάποιος να το βεβαιώσει αυτό; Γιατί θα είναι χαζό να κάνουμε μετατροπή και μετά να δούμε το υγραέριο να φτάνει κι αυτό στο 1,5 ευρώ!

 

@furious: Έχεις πμ φίλε, θα απαντήσεις;

και έτσι να είναι εγώ θα έχω κερδίσει!!!!

το έβαλα πέρσι τέτοια εποχή και λογικά μέχρι τον Οκτώβριο θα το έχω αποσβέσει!!! και μετά το κέρδρος!!!!

 

Αν φτάσει το 2018 την ίδια τιμή, εγώ θα έχω βγάλει την αγορά του αυτοκινήτου μου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό ρωτάει ο άνθρωπος μήπως δεν ισχύει το 2018 και το αυξήσουν νωρίτερα.

 

yannis27gr η ημερομηνία που δίνεις ισχύει αλλά αν θελήσουν να επιβάλλουν κάποιο φόρο δύσκολο να τους εμποδίσει κάτι τέτοιο, δεν ξέρω κιόλας γνώμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι το 2018 υπαρχει συμφωνια η τιμες του υγραεριου στα αυτοκινητα να ειναι παντα 50-60 % κατω~!

οτι και να γινει οι τιμες θα πεζουνε εκει εως το 2018!

παντα στην μιση τιμη και κατω θα βλεπουμε το υγραεριο!

οποτε δεν θα εχουμε ποτε μεγαλες αποκλείσεις!

και ποτε δεν προκειται να φτασει την τιμη της μπεντζινας! :lol:

 

Το σχετικό μήνυμα. Ελπίζω να ξέρει κάτι ο φίλος και να μην το βγάζει από το μυαλό του. Γιατί είναι μεγάλη η διαφορά παιδιά και αξίζει κάργα. Με 20.000 χλμ ετησίως κάνεις απόσβεση της εγκατάστασης σε 1 μόλις χρόνο και μετά "κερδίζεις" ετησίως πάνω από 1000 ευρώ!.

 

Αναρωτιέμαι δηλαδή γιατί δεν το κάνουν όλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι δηλαδή γιατί δεν το κάνουν όλοι...

 

γιατι εχουμε κολλησει με τη βενζινα...!!!!!! δυστυχως!!

 

εγω προσωπικα εχω πει- στον εαυτο μου, και το προτεινω και σε γνωστους μου- οτι το επομενο αυτοκινητο που θα παρω, θα ειναι diesel (και συγκεκριμενα ενα Grande Punto 1.3 Μultijet)!!! δεν ξαναπαιρνω βενζινα..! εχω εναν κολλητο στην ιταλια, που εδω και 10+ χρονια ζει και εργαζεται εκει. εχουν περασει απο τα χερια του 3 πετρελαια (AR 147 1.7TD, mercedes A170 cdi, και τωρα εχει μια mercedes c220cdi), κι ετσι τα ξερω απο πρωτο χερι και τα 3, εμεινα αφωνος απο την εξελιξη των diesel!

δεν περιμενα τετοια αποκριση στο δρομο, ειδικα σε ρεπριζ- δεν παιζονται!! ποια βενζινααα....................? οταν εχεις 40kgr ροπης στο ποδι σου (C220cdi)......τι να ακουσω για βενζινες!!!!!!

 

(δεν το κρυβω. ειμαι φαν του diesel....!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...