Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σε σταματήσουν ΑΥΡΙΟ για έλεγχο έχεις κάτι που να υποδεικνύει ότι έκανες τη δουλειά πριν λίγες μέρες Θεσσαλονίκη και περιμένεις τα χαρτιά για το ΚΤΕΟ κι όχι Βουλγαρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε σταματήσουν ΑΥΡΙΟ για έλεγχο έχεις κάτι που να υποδεικνύει ότι έκανες τη δουλειά πριν λίγες μέρες Θεσσαλονίκη και περιμένεις τα χαρτιά για το ΚΤΕΟ κι όχι Βουλγαρία;

 

ναι εχω τις αποδειξεις που γραφουν αναλυτικα τα κομματια που περαστικαν και την εργασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να σας ενημερωσω για μια καινουργια διαταγη που ηρθε χτες στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ:

Οσοι εχουν αδεια για να περνανε υγραερια να επιστραφει στο υπουργειο για πιστοποιηση αυτης! Ακομα και την δικια μου που ειναι καινουργια την κρατανε...

Τα 5ης γενιας εχουν 890€ + 300€ εργατικα = 1190€ περιπου αναλογα το αυτοκινητο γιατι κουμπωνεις εγκεφαλο πάνω ο Κυριος Κατσαμπερης προσεξτε γιατι δεν εχει αδεια!!! και αν πατε πειτε του να σας την υποδηξει... Επησεις μπορείτε να παρεται τηλ. στο υπουργειο μεταφορων και να ρωτησετε 2310 - 593911 το ειπε και ενασ φιλος σε προηγουμενο post.

Εαν βαλεται υγραεριο ειναι ο μηχανικος υπευθηνος εαν δεν ερθει μαζι σας στο κτεο και μετα στο μηχανολογικο (διαδικασια 1-2 ωρες) και πρεπει απειυθειας μετα την μετατροπη! παραβολο στο κτεο 44€ κλασικο κτεο ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΤΕΟ"".

Τον κυριο Θεοδωρου σημερα που ημουν μεσα στο συγκοινωνιών ακουσα οτι του εστειλαν την εφορια για ελεγχο γιατι πηρε την αδεια με πλαγειο τροπο.

Οτι ερωτησεις εχετε θα χαρω να απαντησω!

Επεισης ξεχασα να τονισω αυτος που υπογραφει την αδεια πρεπει να ειναι πτηχειουχος μηχανολογος μηχανικος και εγκεκριμενος με την αδεια στο ονομα του!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Furious:

 

Η δεν έχεις ιδέα του χώρου ή(το πιθανότερο) είσαι ένας μελλοντικός ανταγωνιστής με τους υπάρχον εγκαταστάτες.

Ο Θεοδώρου εγκαθιστά υγραέριο, χρόνια τώρα, πριν καν το σκεφτείς εσύ.

Ο Κατσαμπέρης μπορεί να άρχισε τώρα, τον έχεις αχρηστεύσει όμως μέσα σε 2 post σου και αναφέρεις συνέχεια ότι δεν έχει άδεια.

Δεν νομίζω να μην είχε άδεια και να έχει ραντεβού μέχρι Αύγουστο κλεισμένα.. - μπορεί βέβαια να έχεις και δίκιο, έτσι!

Ο "φίλος" που αναφέρεις ότι το έγραψε πιο πάνω μήπως είναι κλώνος σου;

Το δικό σου όνομα δεν μας το λες, μιας και θα περνάς και εσύ υγραέριο πλέον; Να σε έχουμε στα υπόψιν, δεν είναι κακό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να σας ενημερωσω για μια καινουργια διαταγη που ηρθε χτες στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ:

Οσοι εχουν αδεια για να περνανε υγραερια να επιστραφει στο υπουργειο για πιστοποιηση αυτης! Ακομα και την δικια μου που ειναι καινουργια την κρατανε...

Τα 5ης γενιας εχουν 890€ + 300€ εργατικα = 1190€ περιπου αναλογα το αυτοκινητο γιατι κουμπωνεις εγκεφαλο πάνω ο Κυριος Κατσαμπερης προσεξτε γιατι δεν εχει αδεια!!! και αν πατε πειτε του να σας την υποδηξει... Επησεις μπορείτε να παρεται τηλ. στο υπουργειο μεταφορων και να ρωτησετε 2310 - 593911 το ειπε και ενασ φιλος σε προηγουμενο post.

Εαν βαλεται υγραεριο ειναι ο μηχανικος υπευθηνος εαν δεν ερθει μαζι σας στο κτεο και μετα στο μηχανολογικο (διαδικασια 1-2 ωρες) και πρεπει απειυθειας μετα την μετατροπη! παραβολο στο κτεο 44€ κλασικο κτεο ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΤΕΟ"".

Τον κυριο Θεοδωρου σημερα που ημουν μεσα στο συγκοινωνιών ακουσα οτι του εστειλαν την εφορια για ελεγχο γιατι πηρε την αδεια με πλαγειο τροπο.

Οτι ερωτησεις εχετε θα χαρω να απαντησω!

Επεισης ξεχασα να τονισω αυτος που υπογραφει την αδεια πρεπει να ειναι πτηχειουχος μηχανολογος μηχανικος και εγκεκριμενος με την αδεια στο ονομα του!!!

 

με ολο τον σεβασμο φιλε μου αλλα μου φαινεται οτι λες λιγο π@π@ριες... 1ον "ο φιλος"που λες οτι το ειπε στο προηγουμενο ποστ ππιστευω πως σχεδον ολοι εδω μεσα καταλαβαινουν οτι εισαι εσυ μιας και εχεις κανει ολα κι ολα 5 ποστ στο φορουμ μονο σε αυτο το θεμα κ το μονο που κανεις ειναι πλαγια διαφημιση για την παρτη σου και λασπολογια κατα των υπολοιπων συναδελφων σου τακτικη ακρως απαραδεκτη για επαγγελματια...

2ον δεν μπορει ενα συστημα να εχει φιξ τιμη παντου μιας και μιλαμε για διαφορετικες εταιρειες - προμηθευτες (ιταλικα - τουρκικα συστηματα κτλ) και δεν χρεωνουν και ολοι τα ιδια εργατικα (αυτο σχετικα με την τιμολογηση που εκανες)

3ον δηλαδη μας λες ολους οτι εσυ εισαι ο μονος στην θεσσαλονικη με κανονικη αδεια για εγκατασταση υγραεριου (και τον θεοδωρου που ειναι απο τους πιο επωνυμους επαγγελματιες,ασχετα με τις χρεωσεις του, σκαρτο τον εβγαλες)

4ον το να λες ανωνυμα διαφορα ειναι πολυ ευκολο δωσε μας τα στοιχεια της επιχειρησης σου και ασε εμας να κρινουμε το ποιον σου κ των υπολοιπων συναδελφων σου, το να λασπολογεις ειναι δυσφυμιση κ για σενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τύχη είδα στο γερμανικό site της opel οτι προσφέρονται κάποια μοντέλα στην Γερμανία από την αρχή με βενζίνη/υγραέριο.:shock:

Άραγε αυτά να τα φέρνουν οι ελληνικές αντιπροσωπίες; :X

 

link

Opel Astra Caravan

Opel Corsa

Opel Meriva

Opel Zafira

Αυτά.

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να σας ενημερωσω για μια καινουργια διαταγη που ηρθε χτες στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ:

Οσοι εχουν αδεια για να περνανε υγραερια να επιστραφει στο υπουργειο για πιστοποιηση αυτης! Ακομα και την δικια μου που ειναι καινουργια την κρατανε...

Τα 5ης γενιας εχουν 890€ + 300€ εργατικα = 1190€ περιπου αναλογα το αυτοκινητο γιατι κουμπωνεις εγκεφαλο πάνω ο Κυριος Κατσαμπερης προσεξτε γιατι δεν εχει αδεια!!! και αν πατε πειτε του να σας την υποδηξει... Επησεις μπορείτε να παρεται τηλ. στο υπουργειο μεταφορων και να ρωτησετε 2310 - 593911 το ειπε και ενασ φιλος σε προηγουμενο post.

Εαν βαλεται υγραεριο ειναι ο μηχανικος υπευθηνος εαν δεν ερθει μαζι σας στο κτεο και μετα στο μηχανολογικο (διαδικασια 1-2 ωρες) και πρεπει απειυθειας μετα την μετατροπη! παραβολο στο κτεο 44€ κλασικο κτεο ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΤΕΟ"".

Τον κυριο Θεοδωρου σημερα που ημουν μεσα στο συγκοινωνιών ακουσα οτι του εστειλαν την εφορια για ελεγχο γιατι πηρε την αδεια με πλαγειο τροπο.

Οτι ερωτησεις εχετε θα χαρω να απαντησω!

Επεισης ξεχασα να τονισω αυτος που υπογραφει την αδεια πρεπει να ειναι πτηχειουχος μηχανολογος μηχανικος και εγκεκριμενος με την αδεια στο ονομα του!!!

 

επειδή πέρασα από τον Κατσαμπέρη και μας εξυπηρέτησε και μας εξήγησε πως λειτουργούν τα συστήματα και μας ρώτησε για τυχόν απορίες και απάντησε τα πάντα, καθώς και δεν υπάρχει ούτε ένας που να είπε ότι χρειάστηκε να πάει 2η φορά για ρύθμιση μπορώ να πω ότι όντως είναι λασπολογίες αυτά που πετάς,

και ο Θεωδόρου δεν είναι κανένας που βγήκε πριν από καμιά βδομάδα και περνάει συστήματα, 20 χρόνια κάνει την δουλειά,

το αν θα προτιμήσω κάποιον για λογους τιμής, συστήματος, προσωπικών λόγων, είναι άλλο, αλλά μιλάω αντικειμενικότατα....

 

και στο κάτω κάτω στην Ελλάδα είμαστε, αυτοί που έχουν τα χαρτιά είναι οι άσχετοι πολλές φορές και οι σχετικοί δεν έχουν το δικαίωμα της υπογραφής, και έτσι να είναι, το αποτέλεσμα μετράει για μένα...

 

αν έχεις τα κότσια πες δημοσίως ποιος είσαι, όπως όταν εγώ σε άλλο φόρουμ ανέφερα κάτι για κάποια εταιρεία, ήμουν διατεθειμένος να δώσω οποιαδήποτε στοιχεία μου ζητήσει κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παλικάρια το να βαλει κανεις σημερα υγραεριο στο αυτοκίνητό του είναι πολυ σωστη κίνηση μιας και όλοι θέλουμε να μειώσουμε τα έξοδά μας. Εγώ έβαλα υγραέριο στο αυτοκίνητό μου πριν 2 εβδομάδες και όλα κυλάνε ρολόι. Επειδή η λίστα αναμονής στη Θεσ/νίκη είναι πάνω απο 4 μήνες, αν και είμαι απο Βέροια κατέβηκα στην Αθήνα και το πέρασα εκεί. Όταν κατέβηκα μου στοίχησε 65 Ευρώ, ενώ όταν γύρισα (με υγραέριο) μου στοίχησε 32 Ευρώ.

Επειδή κάνω πάνω απο 25.000 χιλιόμετρα το χρόνο, πιστεύω οτι θα κάνω απόσβεση σε κανα 9μηνο. Απο γκάζια δεν βλέπω καμία διαφορά. Όσοι το σκεφτεστε αλλα κολάτε στο ποσό που πρέπει να δώσετε προκαταβολικά, έχετε στο νου σας οτι ορισμένα συνεργεία σας διευκολύνουν με δόσεις, άρα ότι κερδίζετε απο κάθε φουλάρισμα του ρεζερβουάρ, θα το δίνετε στη δόση τους πρώτους μήνες. Άρα δε θα σας φανεί το ποσό και με το που το κάνετε απόσβεση θα κερ΄διζετε.

Όσο για τη Βουλγαρία, ανέβασαν και εκεί τις τιμές (δεν συγκρίνονται με αυτές εδώ βέβαια) αλλα δεν περνάς κτεο. Με το συνεργείο στη Φιλιππούπολη που μίλησα, μου είπανε οτι θα ανοίξουν συνεργείο στη Θεσ/νίκη σύντομα. Μέχρι τότε προτιμήστε τα Ελληνικά συνεργεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την παρασκευη πηρα το δικο μου αυτοκινητο (peugeot 306 cabrio 1600cc 01") απο τον κατσαμπερη. εκανα περιπου 200km μεσα στο σαβατοκυριακο και οι εντυπωσεις μου δεν θα μπορουσαν να ειναι καλυτερες!

 

το συστημα μπαινει σε λειτουργια 2 με 3 λεπτα αφου παρει μπρος το αυτοκινητο (αν η μηχανη ειναι ζεστη περνει μετα απο λιγα δευτερολεπτα)

- οταν δουλευει με υγραεριο το αυτοκινητο ειναι πολυ πιο ησυχο απότι με την βενζινη

- οι επιδοσεις δεν πεσανε ουτε στο ελαχιστο (δοκιμασμενο σε σημεια που περνουσα και πριν οπως ανηφορα καρδίας κτλ)

- δεν ισχυει τπτ απο αυτα που λενε περι αναθυμιασεων , μετα απο μεγαλη βολτα με πολυ ζεστο καιρο δεν μυριζε τιποτα ουτε πισω στον χωρο αποσκευων αλλα ουτε και στον χωρο της μηχανης.

- η καταναλωση διατηρηθηκε στα ιδια επιπεδα με την βενζινη

 

σχετικα με την δουλεια που εκαναν στον κατσαμπερη εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος, μπορει να μου το αργησαν μια μερα το αυτοκινητο αλλα η εγκατασταση φαινεται τελειως εργοστασιακη τοσο στον χωρο της μηχανης αλλα και μεσα εκει που βαλανε τις ενδειξεις (ολα ταχτοποιημενα χωρις καλωδια να κρεμονται και λοιπες ταρζανιες)

για σερβις μου ειπε μονο καθε 15 με 20 χιλιαδες χιλιομετρα θα αλλαζουμε το φιλτρο (20ε κοστος)

 

τελικη τιμη 1100ε

 

Σε ολο το φασμα στροφων λειτουργει με υγραεριο ή κοντα στα κοκκινα γυριζει σε βενζινη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολο το φασμα στροφων λειτουργει με υγραεριο ή κοντα στα κοκκινα γυριζει σε βενζινη?

 

γενικα το οδηγαω πολυ χαλαρα το αυτοκινητο κ δεν το φτανω ποτε στα κοκκινα, το πιο πολυ που το πηγα ηταν 5500-6000 στροφες σε προσπεραση κ συνεχισε καννονικα με υγραεριο, επισης μεχρι 150χαω που το πηγα παλι δεν αλλαξε κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο υψηλές στροφές και να πιάσεις, θα καις υγραέριο. Το σύστημα γυρίζει στη βενζίνη μόνο όταν τελειώσει το υγραέριο (αυτόματα). Πάντως το επαναλαμβάνω, καμιά μείωση ιπποδύναμης δεν είναι αισθητή με το υγραέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...